3.1.1. Матеріали, які використовуються для виробництва гіпсових будівельних плит (листів)

Для виготовлення гіпсових будівельних плит (листів) використовують наступні сировинні матеріали:

■ гіпсове в’яжуче;

■ облицювальний картон;

■ пороутворювальні добавки;

■ прискорювачі термінів тужавіння;

■ добавки, які покращують зчеплення облицювального картону з гіпсовим сердечником;

■ дисперсно-армувальні добавки;

■ гідрофобні добавки та ін.

Гіпсові в’яжучі повинні виготовлятися відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.7-82:2010. В’яжучі гіпсові. Технічні умови.

Облицювальний картон для ГБП постачається в рулонах з обрізаними кромками. Обріз кромок повинен бути рівним і чистим. Рулони повинні мати щільну намотку діаметром 1200-2000 мм.

Картон не повинен мати хвилястості та короблення. Поверхня картону повинна бути однорідною, гладкою, з відсутністю «сигаріння», без здіймання, заглиблення, провалів, рубчиків, потовщень, дір та пошкоджених місць; не мати розривів і тріщин. Картон виготовляють за ТУ У 17.1-41085075-002:2017. Картон для плоских шарів гофрованого картону макулатурний. Технічні умови.

У якості добавок, які забезпечують зчеплення облицювального картону з гіпсовим сердечником, використовують звичайний модифікований крохмаль, а також лігносульфанати технічні марки В порошкоподібні.

Для зниження щільності гіпсового сердечника в гіпсову суміш вводиться попередньо отримана технічна піна, для приготування якої застосовуються різні піноутворювачі.

В залежності від довжини конвеєру і термінів тужавіння застосованого гіпсового в’яжучого у виробництві гіпсокартонних листів використовують прискорювач тужавіння гіпсу. У якості прискорювача тужавіння використовуються тонко подрібнені двогідрат сульфату кальцію (відходи від торцювання листів), вуглекислий калій та інші подібні продукти.

Для підвищення міцності при вигині і ступеню вогнестійкості листів (при виробництві ГБП DFН2) обов'язково застосовують обрізки скловолокна довжиною не більше 10 мм, які отримують шляхом рубки ровінгу зі склониток, який випускають за ДСТУ 17139:2004 «Скловолокно. Ровінги. Технічні умови» і технічним умовам підприємств.

У якості другої дисперсно-армувальної добавки для підвищення цвяхоутримувальної здатності та підвищення міцності при вигині використовується паперове волокно. При виробництві ГБП зазвичай є відходи картону, які використовуються для отримання паперової пульпи. Коли відходів картону недостатньо, слід використовувати макулатуру усіх марок згідно ДСТУ 3500-97 «Макулатура (відходи) паперова й картонна» (крім МС-5 і МС-12).