5.2.1. Загальні відомості

Прийшли на зміну добре відомим дерев´яним пробкам, здійснивши революцію в області кріпильних матеріалів. Дерев´яні пробки не надійні, так як деревина при зміні вологості змінює свої геометричні розміри і в результаті пробка може просто вивалитися зі свого гнізда. Крім того, в дерев´яну пробку шуруп зазвичай закручують вздовж волокон. При цьому існує загроза розшарування волокон, і надійність кріплення знижується. Дюбель, виготовлений з полімерних матеріалів, затискається в отворі розпірними силами, які виникають при закручуванні шурупів, і надійність кріплення з часом не змінюється. Достатньо тільки правильно підібрати свердло під дюбель, і надійність кріплення забезпечена. Необхідно забезпечити відсмоктування пилу з отвору за допомогою спеціального насосу, так як пил значно зменшує силу тертя між дюбелем і матеріалом стіни. Його можна зрівняти з кулькою у підшипнику.

Достатньо широка номенклатура дюбелів дозволяє виконати будь-яке кріплення, необхідність якого може виникнути в процесі монтажу гіпсокартонних конструкцій.

Пластмасовий дюбель з кромкою застосовується для кріплення елементів конструкцій перегородок і облицювань (профілів, кронштейнів) на несущих стінах або перекриттях.

В місцях, де потрібна висока надійність, наприклад для кріплення елементів підвісних стель і аналогічних конструкцій на бетонних перекриттях, можуть застосовуватися металеві дюбелі.

Для навішування різних предметів на порожнисті конструкції з обшивками з листів застосовують дюбель «Хартмут» - дюбель, виготовлений із металу і пластикового елементу з гвинтом (М5х60).

Сфера застосування:

■ кріплення до стін на дерев´яних або металевих каркасах – максимально до 65 кг на дюбель;

■ до підвісних стель – до 6 кг на дюбель і до 6 кг на 1 м прольоту плити.

Номенклатура дюбелів не обмежується цим коротким переліком. Так, для закріплення до обшивки підвісної стелі освітлювальних приладів, вага яких не перевищує 6 кг на 1 м довжини листа, рекомендується використовувати металеві і пластмасові розтискні дюбелі і прохідні анкери. В умовах підвищеної вологості вказані вантажі рекомендується кріпити до каркасів підвісних стель.