3.1.2. Технологічна схема виробництва гіпсових будівельних плит

Гіпсові будівельні плити виробляють на конвеєрній лінії, яка має наступні технологічні етапи:

■ дозування і подача гіпсового в’яжучого;

■ підготовка дисперсно-армувальних добавок, прискорювача твердіння гіпсу і модифікуючи добавок;

■ приготування піни;

■ приготування пульпи;

■ приготування формувальної маси;

■ заправлення і розмотка картону;

■ формування листів;

■ сушіння листів;

■ сортування, калібрування і штабелювання листів;

■ пакування штабелів листів.

Принципова технологічна схема виробництва гіпсокартонних листів показана на рис. 3.

Гіпсові в'яжучі завантажуються в силос 1, із якого донним розвантажувачем 2 подається за допомогою елеватора 3 в проміжний бункер вагового дозатора гіпсового в'яжучого 5 і далі по системі подається в гіпсомішалку 19.

Подрібнені відходи гіпсокартонних листів через систему осадження пилу 6 транспортуються в дробарку. Відходи подрібнюють для того, щоб підвищити ефективність їх дії на терміни тужавіння гіпсового в'яжучого. Після подрібнення відходи через систему осадження пилу 7 подаються в бункер дозатора 8. Крім відходів гіпсових будівельних плит для прискорення тужавіння гіпсового в'яжучого використовують і інші добавки, які подаються з бункера 8.

З бункера 8 модифікований крохмаль також подається в систему подачі гіпсового в'яжучого.

Нарізані на склорубній машині 11 скловолокна поступають в систему шнеків подачі гіпсового в'яжучого, а потім в гіпсобетономішалку 19.

В гіпсобетономішалку 19 подається технічна піна, приготовлена в піногенераторі 12, дисперсно-армувальна пульпа з відходів картону із бункера, а також використовувана при виготовленні вологостійких гіпсових будівельних плит гідрофобізуюча добавка, яка знаходиться в місткості 15, через трубопровід подачі води.

Рулони облицювального картону для лицьової та тильної сторін проходять через спеціальні розмотувачі 17 і 18. Формувальна маса зі змішувача 19 поступає на лицьовий картон на формувальний стіл 20. Тильний картон на формувальному столі з'єднується за допомогою клею, який поступає з місткості 16. Після формувального столу стрічка гіпсових будівельних плит поступає на конвеєри тужавіння 21.

На виході з формувального столу ще м'яка стрічка ГБП підрівнюється спеціальними «прасками» і кромкоутворювальними пристосуваннями.

З конвеєра тужавіння стрічка ГБП поступає на рольганг 22, яким вона транспортується до ножиць 23. Ножиці 23 відрізають від неї листи заданої довжини. На рольгангу 22 гіпсове в'яжуче в стрічці твердіє.

Перед ножицями на тильну сторону наноситься маркування виробника.

Після ножиць 23 листи за допомогою прискорювального рольганга 24 направляються на поперечний стіл 26, на якому вони по дві плити кантуються лицевою поверхнею догори.

Далі плити попарно стрічковим транспортом 27 подаються на завантажувальний міст 28, який здійснює завантаження багатоярусної сушарки 29.

У випадку наявності неякісних плит, ділянок склеювання картону та інших дефектів є конвеєр вологих відходів, за допомогою якого вони направляються на лінію перероблення вологих відходів або утилізуються.

Потім ГБП поступають в тунельну сушарку, переміщуючись по роликовому конвеєру. Після сушіння плити поповерхово вивантажуються за допомогою витяжного механізму 30, обладнаного системою охолодження, і прискорювальним конвеєром 31, подаються на поперечний стіл 32. На цьому столі листи складаються «лице до лиця» і складені попарно передаються стрічковим конвеєром на верстат для торцювання 33, де листи, відрізані ножицями з визначеним допуском по довжині, точно обрізаються.

Далі вкладені попарно листи подаються на штабелювальник 34, з якого готовий штабель поступає на пост пакування 35, а потім навантажувачем направляється на склад.