Війна. Після паніки та страху приходить депресія та апатія. Що робити?

У перші дні війни всі відчували страх за власне життя та життя рідних, а декого охоплювала паніка. Але війна триває вже два місяці і на зміну гострому страху приходять апатія та депресивний стан, який знесилює нас. Такий стан є прогнозований і характеризується зневірою, опусканням рук і втратою сенсу боротьби.

Страх, який першочергово відчувала людина, надавав енергію та сили до дій, натомість апатія заважає та призводить до бездіяльності, а в гострих випадках – до саморуйнівної поведінки.

Слід пам’ятати, що етап апатії та депресії короткотривалий, а отже скоро мене. Більшість із нас зараз перебуває саме в цій фазі, і наша психіка потребує допомоги, а саме:

  • дійте! Саме зараз важливо діяти попри зневіру. Не дозволяйте собі нічого не робити, сховавшись у куток;

  • виконуйте повсякденні справи: готуйте їжу, прибирайте;

  • продовжуйте підтримувати близьких. Зараз майже всі знаходяться на фазі апатії, тому підтримка та спілкування дуже важливі;

  • не переглядайте новини постійно. Найактуальніші новини – у вас за вікном. Налаштуйте автоматичне сповіщення про повітряну тривогу на телефоні. Решту новин перевіряйте не частіше ніж по 5-10 хвилин на годину;

  • висипайтеся, повноцінний сон надасть вам сил для боротьби з апатією.

Отже, щоб позбутися апатії та депресії, слід щодня задовольняти три сфери життя: соціальну, фізичну та когнітивну. Це забезпечується спілкуванням з близькими людьми, фізичною активністю, навчанням, хобі тощо. В жодному разі не дозволяйте собі весь день лежати в ліжку та занурюватися у власні думки. Дія, рух та допомога іншим – кращі ліки від апатії та розчарування.

Бережіть себе та близьких!

Все буде добре!

За матеріалами психолога Лейли Гасанової