Арттерапія

Арттерапія з дітьми в даний час стає одним з найпопулярніших напрямків у психотерапії. Вона відрізняється м'якістю і одночасно ефективністю впливу на емоційну сферу і сприяє розвитку творчого потенціалу. До того ж використовувати техніку арттерапії, в тому числі і в роботі з дітьми, можуть люди, які не мають спеціальної психологічної освіти, наприклад батьки.

Це рекомендації про те, що можна і корисно спробувати зробити разом. Але перш за все хочу застерегти: якщо ви займаєтеся творчістю з дитиною вдома, то головним для вас повинен стати процес, а не результат.


Заняття з водою.

Ігри з водою дуже корисні для дітей будь-якого віку, починаючи з дитинства. Діти молодшого шкільного віку дуже люблять на заняттях арт-терапії вправи з водою. Вода заспокоює, знімає напругу, роздратування. Не випадково в багатьох казках є метафора "жива вода", яка дає сили, енергію, здоров'я, відновлює сили головного героя.

Варіант арттерапії з водою вдома може бути дуже простим.

Для цього вам знадобиться будь-яка глибока ємність, наприклад, миска. Наповніть її теплою або холодною водою. В залежності від віку та уподобань дитини виберіть іграшки, камінчики або черепашки. Використовуйте домашні сувеніри, які ви придбали під час подорожі - красиві камінці, мушлі. Потрібні будуть іграшки, які переживуть "водні процедури". Сядьте поруч із дитиною і пофантазуйте. Окуньте іграшки у воду. Не бійтеся намокнути. Тему задайте вільну, а ще краще підіть за дитиною – хай вона створює свою гру, казку, історію з того, що знаходиться поруч.

Якщо дитина склала сумну історію, то запропонуйте змінити історію так, щоб закінчення було позитивним.

Така гра об'єднує в собі сенсорні та кінестетичні відчуття, розвиває креативність, заряджає енергією та покращує настрій.


Каракулі

Щодня пропонується дитині протягом декількох хвилин малювати на аркуші паперу різні каракулі, які спадають їй на думку. Це потрібно для того, щоб дитина знімала напругу.

Візьміть лист паперу та виберіть ті, чим малюватимете (фарби, олівці, фломастери, пастель). Намалюйте складний клубок ліній, хаотично рухаючись поверхнею листа.

Коли дитина закінчить малювати, обговоріть з нею її малюнок. Чи вийшов у неї будь-який образ, чи вийшло що-небудь несподіване, і на що воно може бути схожим.

Вільне малювання - чудовий засіб арт-терапії. Якщо дитина відчуває себе пригніченою, емоційно змученою, схвильованою, турбованою або розгубленою, то малюнок каракулів може стати одним із способів психологічної підтримки і розвантаження.


Малювання пальчиковими фарбами

Візьміть лист паперу формату А3 або А4, або рулон старих шпалер, пальчикові фарби або гуаш. Разом з дитиною виберіть тему малюнку. Можна зобразити дощ, грозу, сніг, цвіт, ліс. Можна створювати художні образи всією ладошкою, кулачком, кінчиками пальців, рубом ладони, використовуючи фарби. Запропонуйте зобразити всі деталі на картині лише одним кольором. Нехай дитина вибере ту фарбу, яка відображає її настрій. Намагайтесь цілком поринути у творчість.

Не треба інтерпретувати малюнки. Якщо ви помітили темні кольори, турбуючі мотиви, то зверніться до психолога, а не читайте пояснення у книгах.

Малювання пальчиковими фарбами розвиває уяву і креативність. Ця техніка буде корисна як дітям, так і батькам.

На перший погляд малювання долонькою може здатися не надто охайною роботою. Насправді - це засіб для заспокоєння і релаксації. Цей вид роботи дає дитині творчу сміливість, досвід різноманітних тактильних відчуттів, розвивається фантазія, уява, інтерес до самостійної діяльності.

Малюємо Радість

Вправа допомагає сконцентруватися на своїх почуттях, навчитися зображати їх за допомогою кольору, поліпшити емоційний фон.

Сядь зручно, заспокойся, заплющ очі, дихай спокійно і глибоко. Уяви або згадай такий момент, коли тобі було дуже радісно. Зверни увагу на свої відчуття. Перед очима з'явилася яскрава картинка. Намагайся розгледіти кольори, які виникають в твоїй уяві, можливо це якісь форми, лінії або плями. А тепер повільно розплющ очі і зобрази те, що ти побачив.

Обов'язково обговоріть малюнок з дитиною, запропонуйте його зберегти і дивитися на нього якщо раптом стане сумно, щоб підняти свій настрій.


Малюнок. Сімейна робота "Спогад"

Ви повернулися із поїздки, закінчилося літо і канікули, ви сходили сім'єю в кіно або гуляли в парку. Подія може бути будь-коли і будь-де. Головне - у всіх членів сім'ї є спільний досвід, враження. Іноді просто не вистачає часу, щоб поділитися враженнями.

Візьміть ватман і нехай кожен член сім'ї зробить два - три малюнки про свої враження, які розвеселили, були цінними, дивними, новими або можливо засмутили.

Цю роботу можна робити разом або кожен член сім'ї малює свою частину, коли у нього є час або настрій. Наприклад, тато може помалювати ввечері після роботи, а діти - вдень, бабуся, коли прийде в гості. Головне, в результаті у вас вийде загальний сімейний шедевр - настрій і враження у фарбах. Ця техніка з арттерапії завжди підносить сюрпризи - ви можете дізнатися нове один про одного, можуть з'явитися теми для обговорення на майбутнє.


Колаж

Створення колажу за допомогою різних вирізок і ілюстрацій допомагає дітям висловити свої бажання і розвиває креативність. У дитини є можливість розібратися в тій темі, яка його хвилює і здається йому важливою. Колаж вчить нас розуміти себе і свої бажання і наочно їх демонструвати. Для створення колажу знадобиться великий аркуш паперу і різні ілюстрації, вирізки з журналів, фото, етикетки, наклейки і все, що допоможе образно висловити думки. Можна визначити тему заздалегідь: твої бажання, цілі, почуття, настрій, мрії, наше літо, спогади про школу.

Не потрібно бути надмірно акуратним. Можна наклеювати елементи, виходячи за рамки основи, клеїти поверх один одного, зім'яти. Якщо хочеться, можна обірвати, а не вирізати, доповнювати написами або поєднувати. Все, що підкаже інтуїція, адже головний закон колажування - відсутність чітких правил.

Колажування можна поєднувати з музикою (вмикати під час виконання тиху інструментальну мелодію) або доповнюючи колаж малюнками.

Коли робота буде закінчена, поговоріть з дитиною, про те, що в цьому колажі їй подобається найбільше. Збережіть колаж. Нехай дитина подивиться на нього через тиждень, місяць, через півроку. Може бути, вона виявить щось, чого не помічала раніше.

Колаж, як і інші техніки, допоможе візуалізувати бажання і передати те, що турбує.


Ігри зі слаймом

Слайм - не просто дитяча забава, а інструмент, який можна використовувати в арт-терапії. Дітям приємно тримати м'яку іграшку, стискати її, пропускати крізь пальці, з'єднувати її з дрібними деталями. Такі заняття сприяють отриманню позитивних сенсорних відчуттів. Купуйте дитині кілька слаймів різних кольорів і фактур. Можна придбати набір і зробити іграшку самостійно.


Створення коміксу або книги

Запропонуйте дитині намалювати історію, наприклад, про вигаданого супергероя. Візьміть папір будь-якого формату, фломастери, олівці, фарби. Ви можете обмежитися сторінкою або зробити невеличкий журнал. Процес створення коміксів допоможе дитині не тільки візуальною мовою передати свої бажання і проблеми, але і навчить його розповідати історію послідовно. Запропонуйте дитині вести щоденник в графічному форматі, наприклад, малювати, як вона проводить літо. Ідеї для коміксів і шаблони готових мініжурналів можна взяти з книг Тоні Віатровскі «Зроби свою книгу» і Христини Бажінскі «Сам собі видавець».

«Листівка своїми руками, яку ви нікому не відправите»

Якщо ви відчуваєте почуття до кого-небудь, у яких не готові зізнатися, якщо ви гніваєтеся, але знаєте, що краще стриматися від гнівних висловлювань, спробуйте в подробицях це розписати. Саме написання тексту несе терапевтичний ефект, а проектування листівки його посилює й активізує різні ділянки мозку. Коли закінчите, заклейте лист, підпишіть і викиньте в сміттєву корзину (або покладіть на дно ящика столу).


Інтерактивне читання з застосуванням техніки арттерапії. Творче прочитання книги.

Виберіть книгу для спільного читання.

Техніка. У процесі читання щодня або в кінці розділу або епізоду і ви і дитина зображуєте свої враження від прочитаного. Ваші малюнки можуть бути на різні теми - герої книги, яка сцена запам'яталася, місто або країна, в якій відбувається дія або просто їжа. Ви обговорюєте прочитане і малюнки один одного.

Можна використовувати інші техніки і артматеріали: пластилін, картон, глину, кольоровий папір, крупу і навіть тісто. Малюнок далеко не єдина працююча техніка в арттерапії. В процесі розвитку сюжету у вас з'явиться макет міста з картону або пластилінові королівства або колажі з фігурками з яскравого паперу. Герої і події книги стануть близькими для дитини, знайдуть своє емоційне значення.

Ви зможете розвинути читацький інтерес у дітей і зробити читання по-справжньому творчим процесом.


Ниткографія

Ниткографія – викладання за допомогою шнурка або товстої нитки контурних зображень різних предметів, тобто «малювання» за допомогою нитки. Ця техніка розвиває пам’ять, охайність, дисциплінованість, фантазію, дрібну моторику, зоровий аналізатор, увагу та мислення.

Важливо, щоб шнурок легко вигинався і не був слизьким (не синтетика).

Малюнки, виконані товстою ниткою або шнуром, відрізняються м’якістю одержуваних форм, здаються об’ємними та «живими» порівняно із звичайним контурним зображенням. Крім того, заняття з м’якою і пухнастою ниткою заспокоюють дітей і розвивають у них інтерес до декоративно-прикладного мистецтва. В якості основи для зображення ниткою слід використовувати будь-яку поверхню. Краще всього, щоб це була цупка основа. Наприклад, підійде картон чи лист фланелевої тканини, натягнутої на щільну основу. Також можна використовувати однотонний ковролін.

Суть техніки в тому, що малюнок викладається з ниток. Можна надати дитині зразок, а можна щоб вона уявляла картинки з голови, тоді ми більше включаємо в роботу дитячу увагу, фантазію, пам'ять. І саме тоді отримуємо ефект, адже те, що малює дитина, керується її підсвідомістю і всі її емоції відтворюються у зображуваному.

Ця техніка добра тим, що дитина може змінювати зображення постійно. Наприклад, вона намалювала сумного людини, тут же вона може змінити її на радісну, додавши деякі деталі, не відкладаючи при цьому розпочату роботу.

Яку б техніку ви не вибрали, орієнтуйтеся на те, що подобається дитині. Якщо їй нецікаво робити те, що ви пропонуєте, не наполягайте. Все має бути в задоволенні.

Не потрібно ставати в позицію психолога, для свого сина чи доньки ви перш за все мама, тато. Батьки можуть надати найважливішу психологічну допомогу та підтримку дитині, залишаючись батьками – люблячими та заботливими.