Praktika 

Noorsootöö praktika Iirimaal (Kerry Diocesan Youth Service - KDYS)

Organisatsiooni koduleht tutvumiseks asub siin: KDYS | Supporting Young People in Kerry 

ESIMENE NÄDAL

ESMASPÄEV (11.09.2023)

Praktika kõige esimene nädal algas sellega, et tutvusime KDYSi noortekeskusega Tralees. Tegemist on suure keskusega (olemas köök ja kontorid töötajatele ja youth club tuba koos uhke köögiga noortele, spordisaal ja päris oma aianurk), saime tuttavaks ka töötajatega, kes keskuses kohal olid ja kellega meie oma praktika ajal kohtume. Kõige tähtsam oli see, et rääkisime läbi esimese nädala kava ja plaanid (praktika toimub kokku kolmes linnas: Tralees, Ballyheigues ja Killarneys, kus töötame erinevate noortega), s.h kohalikud reeglid (code of conduct). Saime ka palju kodutööd, et materjalid läbi lugeda ja aru saada põhialustest meie praktikabaasi (ja ka Iirimaa) noorsootöös. Pildid on all. 

TEISIPÄEV (12.09.2023)

Käisime Ballyheigue Family Resource Centerit uudistamas. Tutvusime kiirelt sealsete inimestega ja tegevustega. Tegemist on rohkem sellise kogukonnakeskusega, kus tulevad kokku erinevad kohaliku kogukonna grupid (väikelastega emad/vanemad, vanurid, pikapäevarühm, tehakse nõustamist jne). Iga nädal teeb üks meist seal tööd mõned tunnid. Pildid all. 

KOLMAPÄEV (13.09.2023)

KDYS Tralee noortekas oli meil jälle paar kohtumist. Saime teada, et seal pole avatud noortekat, vaid noored peavad ennast kirja panema (vorme täitma), et nad saaksid sealsetest gruppidest osa võtta (tantsud, youth clubis jne). Selles mõttes on Eesti süsteem parem minu meelest. Kohtusime inimestega, kes arendavad kohalikku mentori programmi (koolitatud vabatahtlik, noor üks ühele töö) ja kohalikku noorte osaluse programmi (igakuised kohtumised, poliitikutega kohtumised jne). Õhtul kohtusime veel Dublinist pärit noorsootöötajaga, kes töötab mustlastega (travelling people nagu nad siin ütlevad). Saime rohkem infot teada kohalike olude kohta. Järgmise nädala alguseks peaksime valima välja oma otsesed juhendajad, kellega me hakkame igal nädal kohtuma.  

NELJAPÄEV (14.09.2023)

Olime täna Ballyheigue Family Resource Centeris tööl. Eesti mõistes funktsiooneerib see asutus igapäevaselt kindlatel kellaaegadel pikapäevarühma ja lasteaiarühma seguna, kuigi laste ja noorte vanusevahe võib kohati olla päris suur. Iirimaal lähevad lapsed varem kooli kui Eestis. Nad teevad kodutöid, mängivad, seal mingid huviringid (nt laste jooga) ja söövad. Meie pakkusime seal välja, et teeksime neile grupitegevusi (nt vanusegruppide kaupa). Mõtleme midagi välja selles osas ja proovime läbi viia. Vaatame, kuidas läheb ja kuidas iiri noored meid vastu võtavad. Pilt keskusest on all. Seest ei saanud teha, sest seal olid lapsed ja polnud vanemate luba pildistada.  

REEDE (15.09.2023)

Täna sõitsime Killarneysse, kus asub ka veel üks KDYS noortekas. Killarney on ilus linn, noortekas asub kirku küljes ja see on mõnusalt suur. Samas majas asub ka noortehostel, kus praegu elavad ukrainlased. Seal on ka suurem söökla moodi ruum, mida hetkel ka ukrainlased kasutavad oma söögisaalina. Lisaks on hoones veel ka nn perekeskus, mis kujutab endast kodu moodi kujundusega ruumi ja aeda, kus vanemad saavad mõnusas keskkonnas oma lastega kohtuda (kui tegemist lapsendamise vms juhtumiga, et lapsed on vanematest eraldi). Kohtusime kohalike noorsootöötajatega ja ka nendega, keda juba nägime Tralees. Mõned noorsootöötjad liiguvad keskuste vahel ringi. Üks meist hakkab iganädalaselt tööl käima just Killarneys UBU (you be yourself) projektis. Pildid on all.

LAUPÄEV (16.09.2023)

Kohtusime KDYS Tralee keskuses ukraina noortega. Kohtutakse iganädalaselt umbes paar tundi, räägitakse juttu, mängitakse nt sportmänge või ka korvpalli, jalgpalli, lauatennist all suures saalis. Hea oli noortega näost näkku kohtuda ja nendega suhelda. Purssisime ka oma vene keelt natuke, noored oli üllatunud. :) Tundus, et juba mingi positiivse kontakti saavutasime. Märkame järjest rohkem Eesti ja Iirimaa noorsootöö erinevusi, nt antakse kohtumistel noortele alati süüa (nt tegime hotdoge, antakse kiirnuudleid, mahla, popkorni jms snäkke), seda oleme näinud ka teistel noortekohtumistel juba. KDYS ja see, kuidas ta tegutseb olevat üsna keskpärane ja tavaline viis Iirimaal noorsootöö tegemiseks. Avatud noortkeskust (drop-in centres nagu neid siin nimetatakse) on pigem vähe. Veel on siin suur erinevus selles osas, et paberimajandust on poole rohkem: iga kohtumise järel tuleb noorsootöötajal ära täita tabel (nt mitme noorega kontakt loodi, mida tehti, mis oli tulemus, mida õpiti jne). Vahepeal tuleb seda teha lausa individuaalselt igale noorele (nt kuidas tal täna läks, mis tegi, kas ja mis olid probleemid jne), nõustamise puhul on enne vaja nii noore kui ka lapsevanema (kirjalikku) luba, et saaks noort nõustama hakata. Organisatsioonis on ka reegel, et iga 8 noore kohta on 1 noorsootöötaja. Üldiselt pole soovitatav, et noorsootöötaja üksi töötab, sest see pole talle turvaline, s.h kui noored esitavad mingid pretensioonid pärast. Meile ütles üks sotsiaaltöö (social care) taustaga noorsootöötaja, et Iirimaal esitavad sotsiaalhoolekandesüsteemis üle 80% noortest oma hooldajate või nendega kokkupuutuvate inimeste vastu kaebusi. Just sellepärast peetakse väga kinni sellest reeglist, et üksi pole turvaline töötada. Tundub, et KDYSis ja Iirimaal laiemalt noorsootööd ja noorsootöötajaid pigem väärtustatakse, palk on enam-vähem hea ja pannakse palju rõhku töötajate toetamisele töökohal. Iirimaal või vähemalt KDYSis käib rahastamine vastavalt noorte sihtgruppidele (target groups), s.t nt LGBT+ noored saavad rahastust, siis nende noortega tuleb töötada, grupp kokku panna jne. All on pildid. 

KDYS noortekas Tralees

spordisaal KDYS Tralee noortekas

youth club ruum köögiga

noorteka aed Tralees

Ballyheigue Family Resource Centre

KDYS noortekas Killarneys

söögisaal noortekas

nn kunstituba noortekas

perekeskuse tuba

KDYS Killarney koridor

KDYS Killarney üks saalides koos sisehooviga (vastu kirikut, paistab aknast)

umbes sellist toitu pakutakse (ukraina) noortele iga kord, kui nad noortekas käivad

umbes sellist vormi peab noorsootöötaja pärast igat kohtumist täitma

TEINE NÄDAL

ESMASPÄEV (18.09.2023)

Täna kohtusime on KDYSi-poolse praktika koordinaatoriga ja tegime väikest refleksiooniringi (Mida eelmise nädala jooksul uut õppisime), rääkisime oma muredest, esmamuljest jms, mis tundus, et vajaks arutamist. Panime paika oma töögraafikud järgmiseks 10 nädalaks (kes, kus, mis päeval, mida teeb). Seega alates sellest nädalast hakkab see graafik kehtima ja tundub, et praktika saab põnev olema. Saame reaalselt kohtuda noortega, aga teha ka paberitööd, mis samuti on noorsootöös väga oluline. Rääkisime ka erinevatest koolitustest, mis toimuvad ja millest on meil võimalus siin koha peal osa võtta. Seda kindlasti teeme. Aitame siin korraldada ka noortekonverentsi, Halloweeni pidu ja oma Eesti Kultuuriõhtut. Kohtume väga erinevates keskkondades väga erinevate noortega. Nüüd hakkame rohkem käima just eraldi ja üksi ringi, mitte enam nii väga kolmekesi koos. Tuleb tegus nädal. Esmaspäevad ja pühapäevad on meil üldiselt vabad, teised päevad kõik tööl. 

TEISIPÄEV (19.09.2023)

Täna oli esimene sisuline kohtumine minu juhendajaga. Ta on meie mõistes kohaliku noortevolikogu (Comhairle na nOg)  noorsootöötaja/koordinaator. Skaalad on muidugi teised. Kohtumine oli väga põnev. Sain teada, et Iirimaa on maailmas esirinnas noorte kaasamise poolest. Poliitikakujundajad päriselt peavad/tahavad noortega regulaarselt kohtuma ja nende mõtteid kuulama. Neil on isegi riiklik strateegia noorte kaasamiseks (viimane National Strategy on Children and Young People’s Participation in Decision-Making 2015–2020). Igas Iirimaa maakonnas on üks noortevolikogu, kuhu kuuluvad kohalikest koolidest noored. Siis omakorda need noored (valitakse maakondadest esindajad) on esindatud riiklikul tasandil ka. Noorsootöötaja roll on olla lihtsalt mentor ja suunata noori osalema. On ka täiskasvanute kohalikud ja riiklikud nõukogud, kes kaasavad oma protessidesse noori. Täpsest süsteemist arusaamine võtab natuke aega veel. Igatahes arutatakse noortega kohutmistel erinevaid teemasid, milleks see kord on koolistress ja sellega seonduvad mured ning kuidas seda saaks lahendada. 

Sain juhendaja käest ka häid materajale uute meetoditega, mida kasutada noorte kaasamiseks. Tutvusin ka uue kaasamise mudeliga (Lundy osalusmudel, mis on leitav noortevolikogu käsiraamatust lk 19, link all). 

Iga-aastaselt toimuvad ka noortekonverentsid, kuhu koolid oma noored kokku saadavad, et erinevaid teemasid arutada. Minu juhendaja näitas mulle ürituse plaane, eelarvet, kutseid, lapsevanema lube jne, mida on vaja sellise ürituse korraldamiseks. Noored arutavad sellel aastal umbes selliseid nende jaoks olulisi teemasid nagu suitsetamine ja veipimine, vaimne tervis, ühistransport ja koolistress. Mina aitan oma juhendajat selle ürituse korraldamisel. Kokku peaks tulema üle 100 noore. 

See, kuidas noored Iirimaal muutusi ellu viivad, on ülimalt võimas. Nimelt Youth Travel Card on koroona-aegne algatus, mis tuli just noortevolikogudelt ja sai üleriikliku heakskiidu. See tähendab, et noored ja ka kõik teised, kellel see kaart on, saavad 50 protsendi võrra odavamalt ühistranspordiga sõita ükskõik kus Iirimaal, sest muidu oli ühistransport liiga kallis ja pidevalt peab kellegi teise peale transpordi osas lootma. Üliäge video selle kohta ja üldse noorte kaasamise kohta Iirimaal on siin: Youth Travel Card - YouTube 

Kerry noortevolikogu kohta täpsem info: Kerry Comhairle na nÓg | Comhairle na nÓg (comhairlenanog.ie) 

Comhairle na nOgi käsiraamat tutvumiseks: Comhairle-na-nOg-Toolkit-2nd-edition-1.pdf (hubnanog.ie) 

KOLMAPÄEV (20.09.2023)

Täna veetsime oma päeva Killarneys. Tutvusime kahe kohaliku praktikandiga, kes teevad ka oma praktikat KDYSis. Osalesime koos nendega lastekaitse koolituse harjutustreeningul, kus KDYSi töötajad proovisid meie peal mingeid asju läbi. Nimelt KDYSis on vabatahtlikud väga tähtsal kohal. Noortegruppidega võib tavaliselt töötada üks KDYSi töötaja ja vabatahtlik (tavaliselt alati vähemalt kaks inimest). Kõik vabatahtlikud koolitatakse põhjalikult välja enne, kui nad tööle saavad hakata. Seega saime natuke tunda, mida KDYSi vabatahtlikele õpetatakse. Õhtu poole aitasime ühte Kerry kooli plakateid laiali viia. Iiri kooli nägime ka ära seest. Pilt all. Hiljem toimus noortegrupi töö, kus kohtusid u 15 tüdrukut u vanuses 12. Hiljem rääkis noorsootöötaja meile, et tegemist on pigem raskete noortega kohati ja viimati, kui nad väljasõidul käisid nendega, oli olukord päris halb, s.h vanemate käitumisega. Emotsioonaalselt raske oli see noorsootöötajale ja ta rääkis, kuidas mõtles isegi selle grupi lõpetamisele. Seega tänasel kohtumisel pani noorsootöötaja tüdrukutega paika uued reeglid (s.h lasi noortel alla kirjutada ja hiljem saadab ka vanematele), kirjutasid, miks on see grupp nende jaoks oluline jms reflekteeriv töö. Noorsootöötaja oli selle kõige juures ülimalt rahulik ja põhjendas kõik lahti, s.h rääkis oma tunnetest ja tundus, et reaalselt pani noori temaga kaasa mõtlema ja mõistma. Väga huvitav oli seda näha ja muidugi kohalikke iiri noori kah. :)

Üldiselt tundub, et KDYS ongi rohkem selline noorsootöö, kogukonna ja heategevusliku organisatsiooni segu. Toetatakse nii noori ja nendega koos ka nende peresid (nt toiduabi jms). Noortele pakutakse kohtumistel süüa, sest võib-olla ka seda korralikult kodus ei saa. 

NELJAPÄEV (21.09.2023)

Täna veetsin oma päeva jälle Ballyheigue Family Resource Centeris (BFRC). Hommikul oli n-ö emmede ja beebide grupp, kuhu tulevad kokku (tavaliselt) emad oma väikeste lastega, ajavad juttu ja joovad kohvi, lapsed mängivad omavahel või siis keskuse töötajatega. Minu meelest päris hea võimalus kokku tulla emmedel, kes muidu peaks väikeste lastega kogu aeg kodus istuma. Meie saame ka n-ö kogukonnatööd teha. Õhtu poole oli jälle pikapäevarühm. Mängisin laste ja noortega, aitasin neil kodutöid teha, lõunasööki laiali jagada, piilusin ukse tagant lastejooga tundi jne. Nimed ja näod hakkavad vaikselt meelde jääma. Siiski läheb veel natuke aega, et ma ennast tunneksin kodusemalt seal keskuses. Üldiselt sellised päevad lastekarja keskel ka üsna väsitavad. Täna tuleb hea uni. Pildid all.

REEDE (22.09.2023)

Täna oli selline vaiksem ja rahulikum päev. Hommikul töötasin selle kallal, et abistame KDYSi (ja täpsemalt meie praktika koordinaatoril) täita Euroopa Solidaarkorpuse ja Erasmus+ paberitööd, et saada kvaliteedimärk ja akrediteering organisatsioonile. Iseenesest oluline oskus ja see aitab meil ka organisatsioonist paremini aru saada, kus praktikat sooritame. Pärast tegutsesin natuke oma baka töö kallal. Ja õhtul valmistasin ette homset kohtumist noortevolikogu (Comhairle) noortega ja lugesin natuke rohkem noorte ja Comhairle kohta Iirimaal. 

LAUPÄEV (23.09.2023)

Täna lõunal oli Comhairle na nOgi noortega kohtumine. Tegemist on üliägedate ja entukate noortega, s.t kes käis kohalikus raadios midagi rääkimas, kes käis riiklikul kohtumisel jne. Noored saavad üksteisega nii hästi läbi ja hoolitsevad üksteise eest. Tõeliselt ägedad noored. Tänase kohtumise teema oli suuresti noortekonverents. Noorsootöötaja, kes on ka minu juhendaja rääkis noortega kõik vajalikud aspektid läbi, küsis kõige kohta nende arvamust ja ettepanekuid. Noored nii entusiastlikult tõstsid käed üles, kui vaja oli vabatahtlikke konverentsi merchi disainimiseks, powerpointi tegemiseks või kirja koostamiseks Iiri haridusministrile ja isegi presidendile, et neid üritusele kutsuda. Pitsa oli kirss tordil. Ootan põnevusega nende noortega uut kohtumist ja noortekonverentsi korraldamist. Need noored on väga võimekad, kohati tundub, et meid pole sinna vajagi. :)

Pärastlõunal oli ukraina grupiga jälle kohtumine. Täna oli kohal natuke vähem noori, aga siiski. Noored tantsisid ja sõid, tegid suures saalis sporti ja niisama hängisid. Tegelt on see ka äge grupp. Noortelt saab hea energia. Vestlesime noorsootöötajaga kohalikest oludest ja tulevikuplaanidest (samadele noortele tahtetakse nt korraldada trummiringi), pärast aitasime tal ruumid jälle korda seada. Nüüd on paar päeva vaba ja siis jälle uue hooga. Uus nädal saab tihe olema, üks huvitav koolitus on Killarneys tulemas, kuhu loodetavasti saame minna. 

näide iiri koolist

ettevalmistatud ruum emmedele-beebidele BFRC-is

KOLMAS NÄDAL

ESMASPÄEV (25.09.2023)

Õhtul olin noorsootöötaja abiline ühe grupi juures BFRC-is, mis moodustus kohalikest (käitumisraskustega jms) noortest. Kohal oli 7 noort (4 tüdrukut ja 3 poissi), kes üldiselt ongi üks sõpruskond. Tegemist on kinnise grupiga, s.t võõrad inimesed väljaspool seda sõpruskonda üldiselt kohal ei käi ega sellest grupist tea. Poisid on n-ö see hullem kontingent (väga aktiivsed, meeldib üksteisega "kakelda" ja togida, üsna tihedalt tuleb neid korrale kutsuda jne). Tüdrukud on rahulikumad, aga siiski ka üsna aktiivsed. Tegime noortega kanaburgerit, rääkisime juttu ja panime uue nädala plaani paika. Tajusin väga kõvasti seda kontakti loomise aspekti selle grupi puhul. Need noored ei ole mingid väga hullud ja kohutvad, aga mina vajan harjumist ja nemad vajavad minuga harjumist. Kui see on olemas, ma usun, et meil saab olema tore. Neile tuleb välja mõelda mingit tegevused, et nende aktiivsust kuidagi kasulikult rakendada, aga see peab olema selline tegevus, milles nad päriselt tahavad osaleda ja see võib osutada raskeks... Eks näis, kuidas meil järgnevate nädalate jooksul minema hakkab. Kokkuvõttes võib öelda, et need noored on huvitavad ja ma tahaks nendega tööd jätkata. 

TEISIPÄEV (26.09.2023)

Täna oli kohutmine minu juhendajaga Tralees. Rääkisime lähiaja plaanidest ja sellest, millest mul on võimalik osa võtta. Comhairle noored tahavad võtta Euroopa Nõukogu projektist "StudioStar", mille eesmärk on propageerida inimõigusi noorte seas. Kerry Comhairle (noortevolikogu) noored teevad podcasti noorsootöötajate (noortevolikogu koordinaator KDYSis e minu juhendaja ja noorteinfo töötaja KDYSis) toel, kus neil on võimalik minna kohalikku Kerry raadiosse rääkima teemal Freedom of Expression (e.k. väljendusvabadus). Minul on lubatud kaasa minna, seega ootan seda põnevusega. Täna tegin natuke taustauuringut selle teema kohta (Freedom of Expression), mida pärast noortele jagada, et ka nendel oleks taustateadmine enne, kui hakkavad podcasti tegema. Endiselt täpsustub veel ka noortekonverentsi tähtaeg, mida aitan ka korraldada. Lisaks võimalusel aitan kaasa youth leader koolitusel (mille kohta sain ka materjali tutvumiseks) kunagi novembris ja saame kaasa minna team building päevale Comhairle noortega, mis tuleb ka äge ma usun. :)

Pärastlõunal tegelesin oma baka tööga, koostasin lõputöö projekti esialgse versiooni ja saatsin juhendajale küsimused seoses sellega. Juba tundub see baka töö nii õudne, kui tahta see korralikult ära teha. :) Pärast tegelesin eeltööga neljapäevasele koolitusele Killarneys (Transforming Hate), s.t tuleb teha läbi 45-minutiline e-kursus, et neljapäeval koha peal saaks rohkem süvitsi minna. Link e-kursusele on siin: Inclusive Youth Work - Social Justice as a Core Principle E-Learning Course - National Youth Council of Ireland

KOLMAPÄEV (27.09.2023)

Täna veetsime oma päeva Killarneys. Aitasime ette valmistada sellist avatud noortekeskuse ala, kuhu kõik noored, kes tahavad, saavad tulla. Kohal käis küll lõpuks ainult kaks noort, aga see võis olla tingitud ka sellest, et täna oli väga halb ilm (kõva tuul ja vihm) ja noored siis lihtsalt ei viitsi sellise ilmaga kohale tulla. Õhtupoole viisime tüdrukte grupile (travelling people e mustlased on Iirimaal suur vähemusgrupp) läbi tantsutunni. See on selline tüdrukte grupp, kes on ka üsna raske käitumisega ja neid on raske panna midagi tegema, sest nad lihtsalt ei taha. Seega oli üsna raske alguses, aga lõpus hakkas juba vaikselt minema. Kui meil veel selliseid kohtumisi on, siis lõpuks võib hakata täitsa asja saama ja leiame tüdrukutega ühise keele ka vast. Pärast tagasiteel arutasime noorsootöötajaga mustlaste kultuuri ja millised mõjud võivad sellel olla tüdrukute käitumisele. Väga huvitav oli ja palju uut huvitavat infot saime. 

NELJAPÄEV (28.09.2023)

Täna osalesime "Trasformative Practice in Youth Work" koolitusel Killarneys. Seal oli ka teisi KDYSi ja muu noortega töötavate organisatsioonide töötajaid. Üldiselt väga huvitav ja teistmoodi koolitus. Mina pole Eestis sellisel koolitusel osalenud. Sain väga palju uut infot, s.h uusi meetodeid ja ka lugusid iiri noorsootööst ja üldse sellest, kuidas siin asjad üiskonnas on. Rääkisime LGBTQ+ noortest, mustlastest noortest, ukrainlastest jne. Saime ka Eesti olukorrast koolitusel natuke rääkida. Väga palju asju märkasime koolituse juures, mida näiteks meie oleme kasvõi ülikoolis õppinud, nt noortenõustamise ja suhtlemispsühholoogia ainetes. Eneseanalüüsi saime ka natuke teha, mis tegelikult oli väga hea. Nüüd saab palju teadlikumalt oma käitumist juhtida, kui noor sulle oma lugu räägib. Teiste lugude kuulamine oligi vast see kõige huvitavam osa koolitsusest. Tekkis tunne, et noorsootöötaja on lahe olla, sest meil on nii huvitav ja äge töö. Samal ajal tekkis ka tunne, et ma ikka mitte midagi ei oska ja kuidas küll noortega õigesti käituda ja suhelda. Aga kokkuvõttes oli hea otsus koolitusele minna. Kindlasti ei kahetse. Pildid all. 

REEDE (29.09.2023)

Tegin päeval arvutitööd. Jätkasin endiselt Erasmus+ akrediteeringu paberitööga. Lugesime EU youth goals ja EU youth strategy dokumente jms, mis aitaks meil paremini taotlust täita. Meil tuleb ikkagi koos nüüd inimesega maha istuda ja taotlus ära täita, sest rohkem me üksi teha ei oska. Meil on ümber 20 päeva aega, et see Erasmus+ akrediteering KDYSile ära esitada. Siis tegelesin edasi oma baka tööga ka. Leidsin uusi häid materjale, mida läbi töötada ja parandasin natuke töö struktuuri. Tundub, et nüüd hakkas asi edenema jälle vaikselt. 

Täna õhtul/öösel alustas juba mitmendat aastat youth club meie kodulinnas (iirlastel vaja natuke koolirütmi sisse elada enne, kui noortele mingeid selliseid suuremaid tegevusi hakatakse pakkuma). See pidi olema piirkonna suurim. Täna oli kohal üle 100 noore. Seega oli kohal väga palju inimesi (k.a täiskasvanud juhendajad u 10 tk) Ballyheigue Communty Centeris. Seal on noorte jaoks nn youth space, kus noored mängivad kas piljardit, lauatennist või muid sarnaseid mänge. Seal on olemas ka võimalus mängida PlayStationit ja niisama tšillida. Suures saalis (kus on ka lava) mängisid noored nt jalgpalli või korvpalli vms sportmänge. Kui mina oleksin noor olnud ja mul oleks olnud selline koht, kus sõpradega niimoodi koos käia, nagu need noored siin saavad, siis mulle oleks see väga meeldinud. Pildid all. 

Tegin natuke taustauuringut selle Ballyheigue Youth Clubi kohta. See on tegutsenud juba väga palju aastaid (endistest noortest on välja kasvanud vabatahtlikest täiskasvanud). Kõik (täiskasvanud) juhid on vabatahtlikud, s.h tihti lapsevanemad, kelle oma lapsed käivad seal youth clubis. Kui lapsed sellest välja kasvavad, lõpetavad ka need juhtidest lapsevanemad seal käimise ära. Seda vähemalt ütles mulle üks naitserahvas, kellega vestlesin. Vabatahtlikud hoiavad seda youth clubi elus. Enne on neil muidugi vaja teha läbi koolitus, taustakontroll jms, kui nad tööle saavad hakata. Käiakse kohal graafiku alusel kord või paar õhtut kuus. Eelmisel aastal viidi u 80 youth clubi noort Pariisi kahepäevasele reisile. See näitab natuke seda, kui "hullud" need inimesed on, kes viitsivad sellise karja noortega selliseid asju ette võtta. Youth Clubis kohal olles tundus see kohati nagu Eesti ANK, aga 10 korda suurem (inimeste arvult ja ehk ka ruumilt). Üks asi, mis on muidugi erinev, on see, et youth club maksab. Iga kord, kui noored tulevad, peavad nad maksma 3 eurot. Ja eraldi saab osta snäkke (nt kummikommi ja pudelivett pakuti reedel, mis maksid ka mingid sendid). Ma märkasin ka seda, et juba mingid tuttavad noored ja ka tuttavad juhid muudest gruppidest ja kohtadest, kus ma olen käinud, olid youth clubis kohal. Kuna seda piirkonda, kus me elame peetakse Iirimaa mõistes rural areaks (e.k. ääremaaks), siis sellist kohta, kus kõik piirkonna ja isegi kaugemate paikade noored, saavad kokku tulla, on siia väga vaja. Rural isolation (e.k. ääremaade isolatsioon) on siin üks noortele aktuaalsetest probleemidest. Võib mõista, et ka seda aitavad sellised youth club-tüüpi nähtused leevendada. 

koolitusruum KDYS Killarneys

koolituse tutvustus

kaasa saadud koolitusmaterjalid


meie päeva lõppedes

Ballyheiuge youth clubi youth space, noortele kasutamiseks PlayStationid ja telekas ja tšillimiseks kott-toolid

Ballyheigue Community Centeri spordisaal, kus noored mängivad sportmänge

üks osa youth space ruumist, kus oli piljard, lauatennis jne, mida noored said mängida

NELJAS NÄDAL

TEISIPÄEV (3.10.2023)

Täna oli kohtumine minu juhendajaga Tralees jälle, nagu iga teisipäev. Aitasin tal teha Youth Leader Trainingule ettevalmistusi. Käisime koos läbi kava, s.h vaatasime ajaliselt üle tegevused ja valmistasime ette aktiivseid tegevusi koolituse ajaks (saan ehk ka ise viia läbi icebreakreid ja energizereid ning mingeid tagasisideringe seal koolitusel, vähemalt panime minu ideed kirja ja kavasse). See koolitus peaks toimuma novembris, kus aitangi oma juhendajal seda koolitust läbi viia. Siis aitasin oma juhendajal kohandada koolide nimekirja, kellega ühendust võtame seoses novembris toimuva noortekonverentsiga. Pärast seda oli juba klassikaline noorsootöötaja tegevus, s.t plaktite tegemine erinevateks eesseisvateks üritusteks (noortekonverents, aga ka Kerry Mental Health ja Wellbeing Fest järgmisel nädalal, millest ühte osa korraldab ka Kerry Comhairle). Kõik plakatid lähevad noortele tagasisidestamiseks ja nad valivad välja noortekonverentsi jaoks kõige parema. Õhtul oli mul veel samade Comhairle noortega veebis kohtumine. Tegime kiire catch-upi noortekonverentsi ja podcasti teemal (vt eelmisi sissekandeid) ja leppisime kokku uue aja, et juba edasi nendel teemadel tegutseda. Nende noortega kohtun füüsiliselt jälle järgmisel laupäeval. 

KOLMAPÄEV (4.10.2023)

Hommikul oli arvutitöö. Lõpetasin ära plakatid ja tegin õhtuse koolituse 1. osa ära, mis asus veebis. Pole kindel, kas võin seda linki jagada, muidu jagaks küll. Sellist koolitust teeb KDYS tavaliselt vabatahtlikele, kes aitavad nt youth clubides ja mujal KDYS töötajatel noorsootööd teha. Tegelikult oli ka see veebiosa väga huvitav juba ja tekitas palju küsimusi/tähelepanekuid. See, kuidas noorte osalus on igale poole sisse lõimitud, on imetlusväärne. Lisaks palus meie KDYS-poolne praktika koordinaator meil ära teha raporti meie viimase kolme nädala kohta (tehtud töötunnid, aga ka eneanalüüs ja refleksioon). Kohtume temaga kõik individuaalselt esmaspäeval, et rääkida, kuidas meil läheb. 

Osalesime õhtul koolitusel "Induction Training" BFRC-is (2. osa hommikusele veebiosale), mis oli suunatud täiskasvanutest vabatahtlikele, nagu eespool kirjeldasin. Ehk selle koolituse vabatahtlikud hakkaksid tööle umbes samas keskkonnas, nagu mul oli reedel Ballyheigue youth clubis. Kõik need täiskasvanud seal koolitusel tundusid olevat ise lapsevanemad ja meie kolm tundusime nende kõrval nagu noored ullikesed. Kui ikka (pikaajalist) kogemust noorte ja lastega ei ole, siis täna tekkis küll selline tunne, et ma midagi ikka ei tea. Oli muidugi huvitav ka. See noorte kaasamine on ikka nii korralikult sisse integreeritud inimestesse siin Iirimaal, et kohe lust vaadata. Tundub, et saadakse aru, mis asi on noorsootöö siin või olid need lapsevanemad lihtsalt väga hea ettevalmistuse endale hommikul veebiosas teinud. Tegelikult on hirm ka. Iirimaal on lastekaitse ikka väga range. Nagu meile täna rõhutati: "Alati vaata, et sul oleks teine täiskasvanud juht kõrval/lähedal, et ta saaks olla tunnistaja, kui midagi juhtub. Ära mitte kunagi jää üksi noorega ruumi. Kui jääd ikkagi, siis uks peab lahti olema ja teine täiskasvanu peab nägema, mis sa noorega seal ruumis teed." jne. Muidugi jah, on see õige oma seljatagust kaitsta nii, aga kohati tundub see ikka väga absurdne, eriti kui Eestis meil nii hull see asi pole. Ma ei tea, kas asi on selles, et Eestis noored armastavad ja hoiavad noorsootöötajaid rohkem kui Iirimaal või on asi milleski muus. Kui noored kaklevad, siis ei tohi neile oma käsi külge panna, s.t füüsiliselt kaklust lõpetama minna ei tohi (ei mingit katsumist, füüsilist kontakti), sest pärast võib olla jama. Noortejuhid peavad ilma katsumata seisma kaklevate noorte vahele, et kaklust lõpetada. Kui Eestis töötab noortekas ainult üks noorsootöötaja, siis juba tema ei saa nendest eeltoodud punktidest kinni pidada väga, sest ta on ÜKSI. Lihtsalt praegu selline tunne, et ei julge enam noortega ühes ruumiski olla, sest äkki pärast politseiga mingi jama ja ime, et juba pole ma politsei huviorbiidis (mitte, et peaks, aga siin võib ka kõige väiksematest süütutest asjadest tulla jama, tundub praegu). Lapsevanemad on ikka ja alati need kõige hullemad fruktid seoses selliste olukordadega, aga see juba teine teema. Väikene selline kriis on mõtteis.

NELJAPÄEV (5.10.2023)

Täna oli mul tööpäev jälle BFRC-is. Läheb juba paremini. Tunnen ennast enesekindlamalt ja julgemalt. Järjest jäävad laste nimed ja näod meelde ja õpin uusi juurde. Tahaks öelda, et hakkab noortega tekkima juba mingi kontakt, nad tulevad minu juurde abi küsida või niisama rääkima. Asi vaikselt liigub kuskile poole. Hommikul oli jälle emmede (üks isa oli ka) ja titade ring, kus vanemad ajasid juttu ja lapsed mängisid, meie siis koos nendega. Pärastlõunal jälle pikapäevarühma laadne asi. Aitasin lastel koduseid töid teha, ajasime niisama juttu, värvisime või mängisime midagi. Üldiselt sisu üsna sarnane iga kord, kui käin, sest rutiin on seal oluline. Kõige tähtsam tänase päeva kokkuvõte ongi aga see, et tunnen ennast kindalamalt ja noortega hakkab vaikselt, aga kindlalt tekkima (hea) kontakt. Väga tugevalt on tunda ka see, et kui sa niisama istud ja noortega kontakti ei otsi, siis ega nemad ka väga sinu juurde ei tule. Ise peab kontakti otsima. Isegi, kui see kontakt on lühike, on oluline, et see oleks olemas. Iga korraga loodan, et läheb paremaks. Praktika lõpuks loodetavasti tunnen ennast juba seal keskkonnas nii mugavalt, et ei tahagi ära minna. :)

Selgus ikkagi, et me oma praktika koordinaatoriga kokku ei saa esmaspäeval (kohtumine lükkub edasi), vaid selle asemel toimub BFRC-is wellbeing training (ehk vaimse tervise teemaline koolitus vms) ja oleme esmaspäeval hoopis seal. Tundub põnev juba. 

REEDE (6.10.2023)

Täna päeval toimus meil oma KDYSi-poolse praktika koordinaatoriga Erasmus+ akrediteeringu koosolek. Selgus, et KDYSi juhatus ei ole kursis, mida see Erasmus+ akrediteering täpselt tähendab. Seega paluti meil teha sellest kiire ülevaade (mis see on, mis on kasutegurid, tegevused ja rahastus), et see siis juhatusele tutvumiseks saata. Saime ise ka palju rohkem akrediteeringu kohta teada. Kui nüüd juhatus rohelise tule annab, saame lõpuks vormi ära täita ja ära esitada. Arvan, et see juhtub lähiajal. Nokitsesin vaikselt oma baka töö kallal ka jälle. 

Nagu reede õhtutele kohane, toimus Ballyheigues jälle youth club. Noori oli jälle 100 ringis, seega selle massi sees olla, võib see asi tunduda paraja kaosena. Tegevused olid umbes samad, nagu eelmine nädal, ainult et õhtu lõpetati köieveoga, mis noortele üldiselt väga meeldib. Oli tore vaadata küll. Oktoobri lõpus viiakse noored Limericki, kus on Halloweeni puhul traditsiooniliselt The Scare Factory. Meil lubati kaasa minna, seega see tundub põnev. Üldiselt jäi mul seal youth clubis selline tunne, et kuna mina olen üksi (teised juhendajad üldiselt paarides kõik), siis on suur ebakindlus midagi teha. Kuidagi ei julge üldse midagi teha... Loodetavasti on see ikka see, et elan sisse alles ja julgus tuleb. Tahaks kuidagi lihtsalt seal youth clubis tunda ennast vabamalt ja paremini kui praegu. Ei oska nagu midagi teha väga, sest ei julge eriti (kas hirm eksimise ees, võõrkeele kasutamise ees, suure noorte massi ees, teadmatus kohalikest reeglitest (mida minule pole eriti seletatud) vms)... Võib-olla ongi alustaval noorsootöötajal alguses kogu aeg selline tunne. Vähemalt on hea eneseanalüüsi teha. 

LAUPÄEV (7.10.2023)

Täna oli ukraina noorte grupp jälle Tralees. Õhkkond oli minu jaoks vähemalt küll palju parem kui eile õhtul seal youth clubis. Rohkem enesekindlust ja sellega ka julgust toimetada. Tegime noortega Halloweeni puhul maske. Pildid all. Jälle pakuti noortele süüa (ise sai ka muidugi midagi), noored lasid muusikat (nad lubasid meil natuke ka Eesti muusikat lasta), osa poisse mängis all saalis jalkat ja oli niisama chillimine. Noorsootöötajad Joe ja Tara ka ägedad, rääkisime nendega juttu ja aitasime süüa teha/välja panna. Suur probleem on selle grupi juures see, et nad viivad noortekas pakutavat toitu palju koju. See pole tegelikult selle jaoks mõeldud. Ja enda järelt ära ka ei koristata (mõned noored). Siin (KDYSis siis vist) on üsna tavaline, et grupid teevad alguses Group Contracti, kuhu pannakse kirja kõik reeglid, millest kinni tuleb pidada. Soovitatakse see teha koos noortega ja nii, et kõik sellele lõpuks ka alla kirjutavad (ka noorsootöötajad). Oleme näinud seda teiste gruppide juures ka. Pilt all. Pärast Tara ja Joe omavahel rääkisid, et kuidas koristamise ja toidu kojuviimise reegel kuidagi paremini sinna teiste reeglite sekka kirja panna. 

Natuke vähem kui kaks kuud veel jäänud meil siin Iirimaal olla.

Ajalehe väljalõige Kerry noortevolikogust minu juhendaja kabineti seinal

Ballyheigue Community Centre, kus toimub iga reede youth club

inglise ja ukrainakeelne group contract noorteka seinal (üks paljudest)

maskide meisterdamise töölaud

maskides grupipilt ukraina noortega

VIIES NÄDAL

ESMASPÄEV (9.10.2023)

Täna oli BFRC-is Wellbeing Day. Eeldan, et see on mingi pisem osa suurest Kerry Mental Health ja Wellbeing Festist, mis toimub ka sellel nädalal. Kõik keskuse töötajad tulid kokku. Hommikul tegime savist kõrvitsaid ja pärast juba oli rohkem vaba kava savist. Olen lisanud enda kätetöö piltidena alla. Pärast lõunat oli trummitund. Saime kõik koos natuke trummeldada. Väga lahe oli. Sellised tegevused on tõesti vaimsele tervisele head. Eestis võiks ka rohkem selliseid koolitusi või päevi korraldada (noorsoo)töötajatele. Väga mõnus vaheldus oli. 

BFRC-is Facebookis postitus selle ürituse kohta: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0jHYsV2gJ55Lk7dVjwQ7fPnTkvwFXvRxPZoLZDeV4gSkzuF3DQM4tmMV7BCvfH6SEl&id=100064551347547 

Lisaks saatis minu juhendaja, kellega kohtun homme, Comhairle noorte saavutustest jälle infot. Eelmisel nädalal toimus National Rural Youth Assembly (e Üleriigline Noortekogu vms), kus noored kohtusid poliitikutega ja arutasid Iirimaa äärealade jaoks olulisi probleeme. Osales ka kolm Kerry Comhairle noort, kellega kohtusin mõnda aega tagasi. Üritusel kogutud sisend edastatakse vastvasse ministeeriumisse. Eesti võiks siit õppust võtta. Video ja kaks artiklit noorte osaluse kohta, on leitavad siit: 

Video: https://youtu.be/5gs0Wr168AQ

Irish Times: https://www.irishtimes.com/politics/2023/10/03/young-people-outline-huge-difficulty-in-returning-to-rural-homes-to-live-and-work/ 

Agriland: https://www.agriland.ie/farming-news/minister-opens-national-rural-youth-assembly-at-dublin-castle/ 

TEISIPÄEV (10.10.2023)

Täna oli Tralees jälle minu juhendajaga kohtumine. Valmistasin laupäevaseks kohtumiseks natuke tegevusi ette. Kuna podcasat on endiselt päevakorras, siis otsisin mingeid tegevusi, et laupäeval saaks noored sellel teemal kaasa mõtlema. Aitasin oma juhendajal noortele vastavasisulise kirja ka kokku panna. Lisaks on nüüd kindel, et Kerry Comhairle na nOgi noortekonverents toimub 7. novembril. Aitasin ka selle jaoks täna materjale natuke ette valmistada. Üldiselt pigem selline vaikne päev. Homme läheme Killarneysse Saskiaga ja seal on meil see n-ö kohalik supervisioon meie KDYS-i praktika koordinaatoriga. Saame vist natuke avatud noortekat ka teha seal ja siis juba läheme edasi lastekaitse koolitusele õhtul. Homme tuleb pikk päev. 

KOLMAPÄEV (11.10.2023)

Täna oli pikk ja sündmusterohke päev. Hommikul vara sõitsime Killarneysse. Seal saime natuke osa trauma koolitusest, mida KDYSi töötajatele tehti veebis. Kohtusime juhuslikult ka ühe kohaliku Eesti naisterahvaga, kes on pärit Pärnust ja Iirimaal elanud juba 22 aastat. Ta tegi KDYSi Killarney keskuses tugiisiku tööd. See oli tore kohtumine. Pärastlõunal tegime natuke avatud noortekat (drop-in) ja oli ka kohtumine meie KDYSi-poolse praktika koordinaatoriga. Rääkisime sellest, kuidas läheb, kas tunneme ennast piisavalt toetatult, kuidas oleme arnenud, mis on probeelmikohad, mis on plaan edasipidiseks jne. Üldiselt ikka tagasiside minule (väga) positiivne ja isegi vist tuli potentsiaalne tööpakkumine (?). Nõrk koht on minu jaoks ikka see youth club. Mõtlesime täna mingeid lahendusi, kuidas seda youth clubi kogemust mulle paremaks muuta, aga eks näis, mis saab. Praegu tundub mulle, et see keskkond ei ole seal minu jaoks kõige mugavam. Loodetavasti asjad muutuvad ja teeme kolmekesi (või ainult Saskiaga koos) neile seal youth clubis Eesti kultuuriõhtu kunagi. Neid on nii palju, et tantse oleks lahe tantsida koos nendega. KDYSi poolt tuleb raha, kui vaja osta süüa vms. Menüüs tõenäoliselt küpsisetort ja kartulisalat. Seda peame mõtlema ja planeerima veel. Natuke kardan reedet...

Õhtul oli meil lastekaitse koolitus. Siin Iirimaal ikka tundub see kohati väga väga range ja eestlase jaoks iirlaste mõttekäik mõne koha peal on kummaline, sest meil ju olukord teine (s.h seadused, arusaamad jne) ja ma lahendaks mingit olukorda teisiti... Aga muidu oli huvitav ja kindlasti kasulik. Diskussioonid erinevatel teemadel olid väga huvitavad (mingid eetilised dilemmad näiteks või keerulised situatsioonid, mis võivad esile kerkida). See lastekaitse koolitus oli ka osa youth clubide vabatahtlikele suunatud kohustuslikust koolitustest. Ja kuna enamus nendest vabatahtlikest on ise ka lapsevanemad (ja väga tõenäoliselt lapsevanemad samadele noortele, kes käivad seal youth clubis), siis on neil paljuski lapsevanema ja vähem noorsootöötaja mõtlemine. Kohati see häiris mind. Ja sellega seotult on see reedene youth club on mulle praegu väljakutse just vaimselt. Raske on kuidagi inimestega selles massis ühele lainele saada. Eks näis, mis saab. :))))

NELJAPÄEV (12.10.2023)

Täna oli minu tööpäev BFRC-is. Üldiselt päeva sisu oli samasugune, nagu teistel päevadel on olnud. Hommikul oli jälle emmede (ja isside)-titade aeg. Oli jälle uusi nägusid ja nimesid, keda ma veel ei tunne. Aga muidu läks hästi. Enesekindlus kasvab kogu aeg. Vanematega suhtlus on veel selline keeruline. Tunnen, et meil võiks mingi kursus või koolitus olla selle kohta, kuidas lapsevanematega suhelda. Tuleks kasuks ma usun. 

Pärastlõunal oli after schools grupp (e pikapäevarühm). Alguses oli selline mänguaeg pigem (noorematel selleks ajaks kodutööd tehtud, kui ma jõuan) ja mingid vanemad noored teevad oma koduseid töid veel, siis lõuna ja pärast jälle mänguaeg ja vanemad noored teevad oma kodutöid, kes enne ei teinud. Hea meel on mul sellest, et ma tunnen, et mul noortega hea kontakt olemas. Nendega oli täna nii hea lihtne suhelda, mängida, aidata kodutöid teha jne. Nad tulevad minu juurde küsima, kui midagi vaja on ja ei karda mind. Huvitavam oli selle võrra. Tundsin, et nüüd lõpuks saan päriselt kasulik olla. Enesekehtestamine ja noorte korrale kutsumine on veel nõrk, aga loodetavasti kasvab see siis ka, kui kasvab ensekindlus järjest ajaga. See jälle nii iseenesestmõistetav, aga kui noortega kontakt on hea, siis saab neilt väga head energiat. Ja omavaheline suhtlus on nii palju rohkem väärtuslikum ja mõnusam. 

Homme hommikul valmistan mingi plaani ette youth clubi jaoks, kuna nüüd on ikka plaan meil seal see Eesti kultuuriõhtu läbi viia. Tutvustan oma meie mõtet ja uurin tehnilise võimekuse kohta, et see üritus reaaselt korraldada. Aleksandraga on meil vastastikune vaatluspraktika ka homme, niiet tegelikult tuleb sisutihe päev. 

REEDE (13.10.2023)

Hommiku poole istusime maha ja pidasime plaani, kuidas youth clubis sellisele massile noortele meie Eesti kultuuriõhtut korraldada oleks. Panime mingi plaani paika, mida saan õhtul tutvustada. Siis tegin veebikõne Aleksandraga. See oli justkui minu vaatluspraktika tema praktikale, mille ta tegi töökogemusena suvel Remniku noortelaagris. Väga huvitav oli tema kogemust kuulata. Ei oleks üldse arvanud, et Remnikus selliseid asju ette tuleb, nagu Aleksandra mulle kirjeldas. Ta on ikka tulest, veest ja vasktorudest läbi läinud. Vähemalt selline tunne tekkis. Tal on juba üsna ekstreemsed kogemused noorsootöötajana ja tulevad talle kindlasti praeguses töökohas (Maarjamaa Hariduskolleegiumis) kasuks. Ta on igatahes tubli. Siis vastasin Aleksandra küsimused ära, mis tal siiani minu blogi lugedes on tekkinud ja valmistasin teda õhtuseks youth clubiks ette. Rääkisin oma raskustest ja väljakutsetest praegu seoses sellega. Oli tore niimoodi kogemusi vahetada ja noorsootöö teemade üle arutleda. 

Õhtul oli youth club jälle. Noori oli palju, nagu ikka. Rääkisime oma ideest korraldada Eesti kultuuriõhtu youth clubis. Nüüd on kindel, et see peaks toimuma 17. novembril. See nõuab natuke korraldamist ja ettevalmistamist. Aga üldiselt olid inimesed youth clubis sellega päri ja valmis aitama meid ürituse korraldamisel. Siis tegin kiire videkõne Aleksandraga e tema tegi minule vaatluspraktikat. Näitasin talle ruume ja seletasin üldiseid tegevusi, mida youth clubis tehakse. Ka tema arvamus oli, et noori on ikka mega palju ja see võtab natuke jala värisema. Aga kokkuvõttes ma ütleks, et läks õhtu paremini, kui arvasin. Oli kaaskohtunik tüdrukute korvpallimängule. Lõpuks toimus jälle köievedu, mida ikka noored väga armastavad. Lisaks valmistati noored ette järgmiseks reedeks, kui toimub väljasõit Limericki. Seal on Scare Factory e õudustetoa moodi asi. See pidi olema üsna õudne, aga kuna Eestis minu meelest sellist asja ei ole, siis tuleb ikka siin ära käia. Meie saame õnneks tasuta kaasa minna. Lisaks toimub veel novembri alguses youth clubis disko, mis on ka traditsiooniline tegevus ja kuu lõpus minnakse jälle väljasõidule bowlingut mängima. Lisaks on veel ka mingi aastalõpu väljasõit kunagi, aga ma pole kindel, et me enam siis Iirimaal oleme, et saaksime kaasa minna. On, mida oodata igatahes. 

LAUPÄEV (14.10.2023)

Täna oli Tralees Comhairle noortega kohtumine. Umbes 10 noort oli kohal ja lisaks minule ja minu juhendajale ka üks noorteinfo töötaja (konkreetselt selle alaga tegeleb KDYSis). Tema abiga oli meil noortega arutelu väljendusvabaduse teemal (Freedom of Expression), millest noored teevad podcasti Kerry raadios (vt eelmisi sissekandeid). Kerry raadio esindajaga on meil järgmine nädal veebis kohtumine sellel teemal. Siis andsid noored ülevaate erinevatest noorte osaluse kommiteedest ja kohtumistest, kus on osaletud (s.h riigi tasandil) ja mis teemadel arutleti. Seda tehakse sellest, et ka kõik teised Comhairle noored, kes nendel üritustel ei osalenud, oleksid kursis, mis toimub. Järgmine teema oli noortekonverents. Noored valisid minu tehtud plakatitest välja selle, mis neile kõige rohkem meeldib. Järgmine nädal hakkame sellega nüüd edasi töötama. Siis arutlesid noored, keda noortekonverentsile külaliseks kutsuda. Kuna Iiri haridusminister on Kerryst pärit, siis noored panevad talle kirja kokku ja proovivad teda konverentsile kutsuda. Rääksime läbi kõik, mis vähegi võimalik (noortekonerentsi ajakava, töötubade teemad, mida panna kinkekottidesse jne). Sellega seoses on ka palju huvitavat ees ootamas (peab vaatama edasisi sissekandeid) ja noortekonverents saab kindlasti väga huvitav olema. 

PS! Lühike ülevaade KDYSi Facebookis tänasest Comhairle kohtumisest: https://www.facebook.com/reel/1306203296922042 

Järgmise nädala lõpuks on pool praktikast läbi.  

Wellbeing Day käsitöötund

Wellbeing Dayl minu tehtud savist kõrvist

Wellbeing Dayl minu tehtud halloweeni-teemaline savist pilt

Wellbeing Day trummitund BFRC-is aias

KUUES NÄDAL

ESMASPÄEV (16.10.2023)

Täna õhtul kohalik oli noortegrupp BFRCis. Noored tegid kreppe ja värvisid värviraamatuid, kuulasid muusikat ja laulsid. Selline mõnus keskkond oli kindlasti. Nende noortega olen ma varem kohtunud vaid korra ja youth clubis ka iga reede (aga selle massi sees on raske kontakti otsida just nende noortega). Ma ütleks, et kontakti loomine ja nende noortega suhtlemine läks täna paremini kui eelmine kord. Üldiselt ikka kuulasid mind, kui ma neid korrale kutsusin. Samas tundub ikka, et vajan rohkem aega, et ennast veel mugavamalt nende noortega suheldes tunda ja ehk ka nemad ka minuga. Aga üldiselt on ikka toredad noored ja ma loodan, et lõpuks tekib meil mingi parem suhe. Väga lahe on vaadata kõrvalt seda, kuidas noored usaldavad ikka seda noorsootöötajat. Lähevad kohe temaga rääkima, küsivad temalt küsimusi ja tunnevad ennast temaga mugavalt. See noorsootöötaja läheb nüüd aga hoopis ära, kolib Dublinisse tagasi ja sellele grupile tuleb uus noorsootöötaja. Nüüd on huvitav vaadata, kuidas uus noorsootöötaja nende noortega kontakti loob. Need samad noored tulevad reedel ka koos youth clubiga Scare Factorysse. Seega näen neid see nädal veel. 

Lisaks... Unustasin eelmisel nädalal seda mainida. Erasmus+ akrediteeringu asi jääb ikkagi ära. Meile toodi põhjenduseks, et KDYSil on vaja natuke aega, et mõelda pikemaajaliste eesmärkide peale ja praegu seda taotlusesse panna veel ei saa. Lisaks olid veel ka ajalised piirangud, mis ei luba taotlust praeguseks valmis saada. 

Minu juhendajal on laps haige ja tööle tulla ei saa homme. Seega töötan homme arvuti taga kodus. 

TEISIPÄEV (17.10.2023)

Tegin täna siis kaugtööd. Sain valmis erinevad versioonid noortekonverentsi disaine. Aluseks on ikkagi see kujundus, mille noored ise välja valisid minu tehtud variantidest. Minu juhendaja pani need ka tänase päeva jooksul üles. Noortekonverentsi info on leitav Kerry Comhairle na nOgi Facebooki lehelt (Instagramist ka kindlasti otsida): (1) Facebook 

Ülejäänud päeva tegelesin baka tööga. Kohati on materjal väga raske ja selle läbi töötamine võtab aega...

Õhtul oli mul ka Comhairle noortega veebis veel kohtumine. Kohal olid ka Kerry raadio inimesed, kes aitasid noortel podcasti kokku panna väljendusvabaduse teemal (vt eelmisi sissekandeid). Rääkisime, millises vormis saade tuleb, kas ja keda kutsuda külaliseks, millised on tehnilised lahendused...äkki isegi intervjueeritakse ka mind? :D Eks näis, kuidas läheb ja mis noored otsustavad. 

KOLMAPÄEV (18.10.2023)

Täna olime Saskiaga jälle Killarneys. Hommiku poole oli vabam ja pärastlõunal, nagu ikka, oli avatud noorteka moodi nähtus. Täna oli juba rohkem inimesi seal kui eelmine kord. Mingid kohalikud poisid tulid kokku. Mängisime piljardit, lauatennist ja jengat. Osa poisse mängis PlayStationit ka. Nad mängisid mingi aeg ühte poksimängu. Tundus kohati väga vägivaldne ja isegi raske vaadata. Ma ei tea, kas mulle meeldiks, kui poisid sellist mängu mul noortekas mängiks. Pärast oli jälle traveller girls grupp. Alguses tegime Halloweeni puhul maske jälle. Tüdrukutele täitsa meeldis see. Pärast tegime tüdrukutega rohkem selliseid seltskonnamänge. Klassika oli ikka toolimäng. See neile väga meeldis ja tahtsid seda kohe mitu-mitu korda teha. Pärast mängisime juba nende soovitusel kivikuju. Väga lahe oli. Nende noortega ma ütleks, et on hea kontakt saavutatud. Ägedad noored on. Pildid tänasest päevast on all. 

NELJAPÄEV (19.10.2023)

Täna oli suht hullumeelne päev. Töötasin jälle BFRCis. Hommikul emmede-titade ringi läks minu eest Saskia, sest ta tahtis ka näha, mis see endast kujutab. Pärastlõunal oli mul jälle pikapäevarühm. Neljapäevad pidid tavaliselt kõige raskemad olema, aga no täna oli ikka keerulisem, kui eelmistel kordadel mul. Palav oli, lastel kõik näod punased, joovad siis oma vett ja käivad vetsu vahet kogu aeg. Lapsi tundus ka jube palju olevat. Täiskasvanuid oli täna vähem vist kui tavaliselt, mis võis olla üks põhjus, miks lapsi tundus nii palju. Mõnedel siis jooksis veel ninast verd jms kõigele lisaks. Tundus olevat korra kerge kaos. Aga ma ütleks, et üldiselt oli okei ikkagi. Lastega mul ka hea kontakt saavutatud ja nendega on hea lihtne suhelda nüüd. Täitsa tore on. Homme õhtul on see Scare Factory väljasõit youth clubi noortega. Ma ei tea, kui palju noori sinna läheb lõppkokkuvõttes, aga vist pidi olema kolm suurt bussi. Seega homne õhtu saab olema kreisi. Lisaks pidi see Factory ka üsna hirmus olema... Kui lõpuks südaööks koju jõuame, siis oleme surmväsinud. 

REEDE (20.10.2023)

Käisime youth clubi omadega Limerickis Scare Factorys. See oli nagu õudustetuba, kus näitlejad olid grimmiga hirmsaks tehtud ja siis nad ehmatavad inimesi. Pildid all. Rahvas mahtus kolme bussi. Meid pandi alguses kohe poistega ühte bussi. See oli paras katsumus. Terve tee nad põhimõtteliselt olid pisut metsikud. Korralekutsumine aitas väga vähe. Bussijuhist hakkas kahju. Ega need poisid vist kedagi ei kuulagi, ei meid ega ka kohalikke täiskasvanuid. Asi võis muidugi olla selles, et noored olid väga põnevil selle Scare Factory pärast, sest pärast tagasiteel oli natuke rahulikum, aga mitte ka ülemäära. Scare Factory ise oli iseenesest huvitav kogemus. Väga õudne ja hirmus ei olnud, pigem naljakas. Pärast poistega rääkisime ja nemad arvasid sama. Siiski ikkagi kuulsime teistelt juhtidelt pärast, et osa tüdrukuid oli isegi minestanud või muidu jätsid raja pooleli. Seega see vist oleneb ikka inimestest, kas nende jaoks on hirmus või mitte. Pärast käisime kogu selle karjaga mäkis söömas. Terve maja sai kohe hoobilt rahvast täis. Pole ju üldse harjunud nii suure noorte hulgaga kuskil käima. Kõik võtab kauem aega. Lõppkokkuvõttes oli see huvitav uus kogemus iiri noortega niimoodi väljasõidul käia. Seda inimeste hulka hallata on ikka paras katsumus ja ma siiani harjun sellega. Eestis tunduvad nüüd noortega väljasõidud väga mõnusad. Kui me oma Eesti kultuuriõhtut samale seltskonnale korraldame novembris, siis me peame kuidagi nende noorte juhtimisega hakkama saama. Eks näis, kuidas läheb. Natuke võtab jala värisema küll. See on hirmsam kui see Scare Factory ausalt öeldes. :)

LAUPÄEV (21.10.2023)

Täna oli meil jälle ukrainlaste grupp Tralees. Sisu oli üsna sarnane, nagu eelnevatel kordadel. Tegime süüa, noored lasid muusikat ja mängisid kaarte või niisama chillisid. Järgmine nädal me leppisime noorsootöötajatega kokku, et teeme noortega mingeid mänge jms. Need noored ka tegelt lahedad ja saame hästi läbi. Selgus, et see grupp ja vist osa teisi gruppe veel lähevad ka Limericki Scare Factorysse järgmisel nädalal. Tundub see praegu populaarne koht, kuhu noortega minna. Eks see Halloween mängib ka rolli ikka. Iirimaal ja Eestis ju tegelikult tähistatakse erinevalt, Iirimaal suuremalt ja uhkemalt kui Eestis. Pilt sellega seoses KDYSi Tralee noorteka valvelauast all. Eestis niimoodi minu meelest noortekaid ei kaunistata. 

Lahe on veel ka see, et bussis täna kohtusime juba tuttavate noortevolikogu noortega. Täitsa tundsid meid ära ja oli lühike tore vestlus. Sellised kohtumised on alati ägedad. Varsti on terve Kerry meil tuttavaid täis. :)

PS! Uskumatu, aga pool praktikast on sellega tehtud. 

tänane maskide tegemise töölaud

äge noore tehtud mask

mina ja üks kohalik iiri praktikant enne tüdrukute grupi algust sisse elamas

Scare Factory plats, kus ümber oligi see n-ö õudne takistusrada, kust pidi läbi kõndima

meie ühe Scare Factory kohalikuga, eks nad umbes kõik sellised seal õudustetoas välja nägid

KDYS Tralee oli vägevalt Halloweeniks ära kaunistatud

SEITSMES NÄDAL

TEISIPÄEV (24.10.2023)

Terve see nädal tundub tulema rahulikum. Täna tegin kodus arvuti taga Comhairlega seotud tööd. Kirjutasin kokku kahe viimase kohtumise protokollid. Minu juhendaja vaatab need üle ja siis saadetakse need noortele edasi. Mul oli ka kiire telefonikõne oma juhendajaga. Tuli välja, et noortekonverentsile, mis toimub kahe nädala pärast, on tulemas üle 100 noore. Järgmisel nädalal peaksime koos üle vaatama kõikide nende registreeritud noorte lapsevanema load jms ja hakkame juba neid töötubadesse liigutama. Kuna youth clubis olen varsti juba sellise noortemassiga harjunud, siis ma enam-vähem kujutan ette, mida selline rahvahulk tähendada võiks. Noortekonverents tuleb kindlasti väga huvitav ja ootan seda põnevusega. Lisaks on võimalik, et viime läbi (mina ja minu juhendaja) mustlastest tüdrukute grupile (Traveller Girls e samad tüdrukud, kellega kolmapäeviti Killarneys kohtun) ühe kohtumise, kus räägime neile inimõigustest/lasteõigustest jms. Kuna mustlased e travelling community on Iirimaal üks suurimaid vähemusrühmi ja enne inimõigustest rääkimist tuleks nende inimeste kultuurilist tausta teada, siis andis mu juhendaja mulle natuke lugemist selle kohta. Panen info andmise mõttes need lingid siia ka. Iseenesest on mul juba mingi põhiline info ja teadmine selle inimeste rühma kohta olemas. Eriti, kuna olen nende tüdrukutega kohtunud. Natuke kultuurilist tausta teades, on sellise kohtumise tegemine iseenesest ülioluline, aga tõenäoliselt saab see olema ka paras väljakutse. Huvitav samas ka. Seega, eks näis, kas saame selle kohtumise läbi viia. 

Lingid travelling community kohta Iirimaal:

Chapter-4-working-with-young-Travellers-all-Ireland_1.pdf (youth.ie) 

Kerry Travellers Health & Community Development Project « (incorporating Kerry Travellers Development Project & Kerry Travellers Health Action Zone Project) (wordpress.com) 

Traveller Culture & Identity Programme – Involve Youth 

Vaikselt hakkab tekkima ka tahtmine koju/Eestisse minna. Kuidagi tundub, et siin olemisest hakkab mõõt täis saama. Samas ei ole igav, lihtsalt vist on mingi kerge koduigatsus peale tulnud. Ei tea ja täpselt ei saagi aru. Iseenesest on veel paar olulist asja ees ootamas, mis meil tuleb üle elada ja ära teha, s.h noortekonverents ja Eesti kultuuriõhtu ja võimalik, et midagi muud tuleb veel ette. Samas on pool praktikat tehtud. Need teised kuus nädalat tuleb kuidagi vastu pidada ja loodetavasti saab see lõpuots ka tore ja huvitav olema. 

KOLMAPÄEV (25.10.2023)

Täna oli huvitav päev. Olin BFRCis tööl. Lõunal oli jälle after schools e pikapäevarühm. Kuskil olevat mingi veetoru lõhkenud ja selle tulemus oli see, et osades koolides ei olnud vett. Palju lapsi täna seega kooli ei läinud. Ja rühmas oli ka sellepärast poole vähem lapsi kui tavaliselt. Päev otsa sadas ka, niiet õues ei saanudki lapsed olla. Seega oli selline natuke teistmoodi päev. Tegevused oli aga umbes samad. Kodused tööd, joonistamine/värvimine, lõunasöök. Vaatasin, et tuli sobiv hetk, et lastega toolimängu teha. Seega tegin lastega paar mängu. Siis tegime keerukuju ka, sest lapsed ise tahtsid. Neile väga meeldis muusikaga natuke ringi liikuda. Pärast tegid teised töötajad lastega juba muid mänge, nt "Ma näen midagi, mis algab X tähega", "Detektiiv" jms. Pärast pikapäevarühma algas transition group. Ma päris täpselt ei saanudki aru, sest Eesti ja Iirimaa koolisüsteemid erinevad, aga minu meelest on see algkoolist põhikooli üleminekueas noortele mõeldud grupp. Noored vanuses 11-13. Paljuski nägi see iseenesest välja nagu see reedene youth club, kus ma käin. Inimesed oli isegi peaaegu samad, kes selle grupiga ja youth clubiga tegutsevad. Ja ülesehitus ka sarnane. Jälle see grupp maksis (3 eurot), kui noored uksest sisse tulid ja pärast maksid noored maiustuste eest ka (2 eurot umbes). Kohal võis olla u 30 noort. Tegevused on pooleldi hariduslikud ja sain ka aru seda, et noortejuhid tahavad, et noored omavahel rohkem integeeruksid, kuid noored püsivad ikkagi enamasti oma sõpruskonnaga koos. Võimalik, et see paraneb ajaga. Grupp jagati kaheks. Esimene pool mängis alguses arvutimänge ja teine pool tegi mingeid tutvumismänge vms. Pärast toimus vahetus. Siis tuli välja, et sama grupi noored lähevad novembri alguses bowlingut mängima. Seda raha korjati ka täna. Oli selline youth clubi vibe, aga kuna noori oli kõvasti vähem kui reedeses youth clubis, siis noortega kuidagi palju lihtsam suhelda ja mul oli tore. Youth clubis siiani otsin oma kohta. Väiksemat gruppi parem ikka hallata ja noortega suhelda. See oli tänase päeva õppetund, et noorte arv ikka mõjutab seda keskkonda ja selle sobimist mulle. 

NELJAPÄEV (26.10.2023)

Täna hommikul oli mul jälle titade-emmede grupp BFRCis. Selle grupi juures on tõenäoliselt kõige suurem õppimiskoht just vanematega suhtlus. Lastega suhtlus on lihtne ma ütleks. Täna läks hästi ja oli tore. Kuidagi palju vabamalt tundsin ennast. Ja tegelt vanemad (või vähemalt need vanemad) on küll väga toredad ja lahedalt jutukad. Mõned kohtumised on veel selle grupiga ja nende vanematega jäänud. Lõpuks loodetavasti ma olen juba täiesti ära harjunud ja piisavalt enesekindel, et ka vanematega vestlemine läheb lihtsalt (või noh lihtsamini). Seega jah, tore oli. PS! Järgmine nädal on BFRC üldse kinni Halloweeni puhul. Nad teevad vist mingit värvitööd vms seal hoones üldse, seega järgmisel nädalal me neid noori ei näe. Saame neist puhkust, nagu öeldakse. :)

Nüüd päeval teen tõenäoliselt arvutitööd. Mul jäid veel teisipäevast paar asja, mis tuleb ära teha ja läbi lugeda. Lisaks on muidugi alati baka tööd vaja teha. See praegune materjal on küll ingliskeelne (ja kohati läheb läbinärimiseks kauem aega), aga väga hea ja huvitav materjal. Kui baka töö teema on endale huvitav, siis on töö tegemine palju lihtsam, läheb kiiremini ja reaalselt huvitavam ka. 

REEDE (27.10.2023)

Pidin täna Killarneysse minema, aga kuna selgus, et seal mind ikkagi vaja pole, siis olin päeval kodus ja tegin arvutitööd. Käisin veel üle meie Eesti kultuuriõhtu plaani. Mul on väike hirm, et osa noori kõnnib lihtsalt meie ürituselt minema. Seega tuleb välja mõelda, kuidas seda ennetada. Vist teeme nii, et presenteerime powerpointi Eestist väiksemale seltskonnale noortele ja tantsime (ja sööki pakume) suures grupis. Täna üritan õhtul youth clubis inimestega selle plaani läbi rääkida ja lõplikult paika panna. Baka tööga ka jälle tegelesin. 

Õhtul oli jälle youth club nagu iga reede. Täna oli 100+ noore asemel umbes 85 ja tundus, et kuidagi jube vaikne on. Naljakas mõelda eksole. Samas need noored, kes kohal olid, olid üsna metsikud kohati. Pidin neid ikka (just poisse eriti) mitu korda korrale kutsuma. Kui ikkagi mingit organiseeritud tegevust seal youth clubis ei ole, siis tekib kaos üsna kiiresti. See sai väga selgeks. Samas sain nende üksikutega noortega, kellega õnnestus lähedamalt suhelda, hästi läbi ja see esialgne hirm on vaikselt kaduma hakanud. Ka mingid uued juhid (leaders) olid täna kohal, keda ma pole varem näinud. Ja muide see prügihunnik, mis iiri noortest maha jääb (eriti seal youth clubis eile, aga oleme näinud seda ka mujal), on üsna õudne. Minu meelest on eesti noored puhtamad. Muidu üldiselt tegevused olid samad nendele noortele, kes kohal olid, nagu igal reedel on olnud. Rääkisin youth clubi bossidega ikka ka veel sellest Eesti kultuuriõhtust. Ikkagi tuleb välja mõelda, kuidas seda tohutut noortemassi liigutada, et meie üritus läheks hästi ja oleks võimalikult noortesõbralik. Seega pole midagi veel lõplikult otsustatud. Järgmine nädal youth clubi ei toimu, sest on mingi koolivaheaeg (mid-term break). Sellest järgmine nädal toimub youth clubis disko ja siis juba peakski meie üritus toimuma. Seega on, mida oodata.  

LAUPÄEV (28.10.2023)

Täna olime kahe ukraina noortegrupiga Tralees. Hommikul käisid nooremad noored ja pärastlõunal vanemad. Kohtusime ühe 19-aastase ukraina vabatahtlikuga, kes oli oma väikse õega kohale tulnud. Väga äge noor on, tema õde on ka väga nunnu. Väikeste noortega tegime veel maske ja siis juhtisime Saskiaga toolimängu, kivikuju jms mänge. Hommikul oli pigem noori vähem kohal ja tundus, et neid pigem raske mängima saada. Siis veel sõime ja kuulasime Halloweeni-teemalist muusikat. Ajasime kohaliku noorsootöötajaga juttu, rääkisime Eestist ja iirlastest jms. Pärastlõunal oli vanemaid noori juba rohkem. Söök läks nagu musta auku. Pitsa kadus sekunditega. Kohal oli ka trummiõpetaja oma trummidega (sarane asi, millel meie kuu alguses osalesime). Ukraina noored said natuke trumme põristada, kuigi tuli välja, et noori need tegelikult väga ei tõmmanud. Meie kolm olime seal pigem põhitegelased. Noori oleks pidanud kuidagi rohkem koordineerima, siis võib-olla oleks rohkem neid trumme mängima tulnud. Natuke pilte sellest on all näha. Aga üldiselt oli ikka tore. Mulle tundub, et nüüd oleme oma praktikaga sealmaal, kus juba rutiin on sees ja toimub see n-ö päris töö noortega. Kontakt noortega on saavutatud, julgus initsiatiivi näidata olemas, suhtlus kõigiga läheb palju libedamalt ja saame aru, kuidas meie töö käib. Nüüd saab sellele järjest sisulisemat asja hakata peale ehitama. Loodetavasti on praktika viimane kuu just selle jaoks. PS! Viimasel ajal on tekkinud see tunne ja järjest parem arusaam, et noorsootöö on ikkagi äge (töö) ja sobib mulle. Kuigi töö võib olla kohati raske, siis väga ei tahaks midagi muud küll teha. Ma arvan, et see on hea, kui praktika ajal sellisele järjeldusele jõuda. Järjelikult ei ole viimased kaks aastat ülikoolis raisku läinud. Olen täpselt siin, kus ma olema pean. 

tänane trummitund ukraina grupiga

ukraina noored

KAHEKSAS NÄDAL

TEISIPÄEV (31.10.2023)

Täna oli jälle mul juhendajaga kohtumine Tralees. Teemaks oli noortekonverents, sest see toimub juba nädala pärast. Nagu ikka ajud juba kärssavad selliste suurte ürituste puhul. Praeguse seisuga peaks noortekonverenstile tulema u 140 noort. Ja vastukaja koolidelt ürituse kohta on olnud ülimalt positiivne. Viimati toimus noortekonverents füüsiliselt näost näkku aastal 2019 e enne koroonat. Nüüd toimub see uuesti näost näkku esimest korda pärast koroonat. Käisime koos juhendajaga läbi koolide poolt saadetud (ligi 20 kooli) noorte nimekirjad ja vaatasime, et kõigil oleksid olemas lapsevanemaload ja ka noorte enda load (consent forms), lisaks kui kellelgi oli mingeid allergiaid vms toitumise erisoove, siis korjasime ka need välja. Kokku tuli päris korralik kaustikutäis vorme. Siin Iirimaal ju armastatakse paberikuhjasid ja kõikide lubade korjamine tundub palju rangem ja põhjalikum. Tegelikult oli huvitav seda tööd teha vahelduseks. Iiri nimesid õppisin ka kõigile lisaks. See ju omaette kunst. :) Lisaks aitasin oma juhendajal juba noori teemade järgi laudadesse jagama hakata. Tõenäoliselt pannakse meid noortekonverentsi ajal ka mingitesse laudadesse noorte juttu modereerima. Ehk põhimõtteliselt läks tänane päev olulise paberimajanduse peale. Esmaspäeval aitame kokku panna noortekonverentsi jaoks kinkekotid (goody bags), et noortele saaks jagada noortekonverentsi päeval. Ja siis üldiselt käisime üle lähinädala plaanid. Kuna leppisime kokku, et teeme noortega seda podcast väljendusvabaduse teemal ka noortekonverentsi ajal (vox pop formaadis), siis andis juhendaja mulle selle teema n-ö üle. Kirjavahetusega tegelesin ka veel. Aga kokkuvõttes oli huvitav ja noortekonverents tuleb kreisi (sest noorte mass tohutu), aga väga huvitav. Kindlasti panen pilte sellest, kui aeg sinnani jõuab. 

Muus osas on täna Halloween ja noortel vist koolivaheaeg või igatahes vabad päevad. Huvitav on näha, kuidas Iirimaal seda tähistatakse, sest kui natuke guugeldada tuleb välja, et Halloween on keldi traditsioon e põhimõtteliselt Iirimaalt alguse saanud püha. Mingi bonfire traditsioon e nagu eesti jaanituli on vist siin ka. Saame seda igatahes loodetavasti näha. 

Happy Halloween!

KOLMAPÄEV (1.11.2023)

Täna oli võrdlemisi rahulik päev. Olime Saskiaga Killarneys. Kuna on koolivaheaeg, siis drop-in gruppi ei toimunud ja õhtul seda tüdrukte gruppi ka mitte, sest mitte ühtegi noort ei tulnud kohale. Aga selle asemel arutasime noorsootöötajatega ja omavahel huvitavaid noorsootöö teemasid ja tegime sellist reflektsiooni moodi asja juttu ajades. Seega tegelikult oli päeval sisu kõvasti, kuigi noortega ei kohtunudki. Huvitav on ikka võrrelda ja arutleda Eesti ja Iirimaa noorsootöö erinevusi, noorsootöötajate töökeskkondi, mentaliteeti, rahastust jms. Saskia baka töö sellel teemal tuleb väga põnev. 

NELJAPÄEV (2.11.2023)

Täna oli mul Comhairle noortega kohtumine Tralees. See oli noortekonverenstieelne kohtumine, seega oli väga sisukas ja põnev. Noored aitasid valmis teha erinevad plakatid, töötubade materjalid, vaadata üle programmi jms. Noored tegid valmis ka Kerry Comhairle na nOgi 2023. aasta tegemiste kokkuvõtva esitluse, et see siis noortekonverentsil ette kanda. Noortekonverentsi üks eesmärk ongi värvata selle ridadesse uusi liikmeid ja tõsta noorte seas teadlikkust osaluse ja selle võimaluste kohta Kerry maakonnas. Kõik käis n-ö noorte käest läbi, mis me tegime (alustades töötubade teemadega ja lõpetades tagasiside küsimustikuga). Noored, kes ise pakkusid ennast välja n-ö õhtujuhiks noortekonverentsil, kirjutavad ise valmis ka oma teksti, mida üritusel rääkida. Väga äge on ikkagi näha seda, et kuigi minu juhendaja korraldab seda noortekonverensti, siis praktiliselt kogu sisu tuleb noortelt. See on ikkagi nende üritus ja nende sõna jääb lõpuks peale. Sain ka ise käed külge panna nt tagasisidekastide valmistamisel, seega oli selline natuke teraapiline käeline tegevus ka väga mõnus. Ja meid kolmekesi ikkagi pannakse töötubadesse noorte juttu modereerima. Käisime ka selle korralduse kiiresti üle. Noortekonverentsi päev tuleb järgmisel nädalal väga tihe, aga väga väga põnev. 

Rääkisime jälle läbi ka podcasti teema. Mõtlesin ühe noorega välja täpsed küsimused, mida noortekonverentsil voxpopi jaoks küsida ja filmisime ära ka Kerry Comhairle na nOgi tutvustavad videoklipid (Miks peaksid noored liituma Kerry Comhairle na nOgiga). Noorteinfotöötaja paneb need kokku ja teeb valmis ilusa video. Lõpuks aitasin oma juhendajal noortekonverentsile tulevad noored töötubadesse jagada. Modereerivad neid lõpuks siis nii meie kui ka Comhairle enda noored. 

REEDE (3.11.2023)

Käisime täna Killarney ukrainalste grupiga Aquadome'is Tralees. See oli põhimõtteliselt nagu Tartu Aura, aga väiksem. Pildid all. Kokkuvõttes oli täitsa tore ja noored käitusid ka hästi. Bussisõit läks hästi, kuigi pärast youth clubi poistega ühes bussis sõitu oleme juba karastanud ja igasugune muu bussisõit on nagu hane selga vesi. Oleme seda kõige hullemat varianti näinud, nagu öeldakse (Limericki Scare Factory külastus). :) Mingeid jamasid seega ei olnud. Kõik noored olid isegi õigel ajal õiges kohas. Noored oli väga tublid ja toredad. Aquadome'is mina küll sees ei käinud, vaid valvasin noorte võtmeid ja tegin arvutitööd, aga tundus, et noored jäid rahule ja neile meeldis seal. Pärast käisime sama grupiga mäkis söömas. Kuna oli reede õhtu, siis see oli ka üsna suur katsumus selles segaduses aru saada, kes noortest on juba endale toidu tellinud ja kes mitte. Aga närisime ennast läbi ja jäime ellu. Keegi ei nutnud, ei saanud haiget ja loodetavasti kõigile meeldis. Hea meel oli kohalikku noorsootöötajat väljasõiduga aidata. Enam pole noortega suhtlus probleem, enesekindlus ka olemas, kui vaja neid korrale kutsuda jms. Seega praegu käib noortega sisuline korralik noorsootöö ja praktika on hea. Lahe on enda arengut ka näha, mis selle praktika ajal on toimunud. 

LAUPÄEV (4.11.2023)

Täna oli Tralees ukrainlaste grupp jälle. Tavaliselt töötavad selle grupiga kaks noorsootöötajat, aga neid kumbagi täna kohal ei olnud. Seega oli kohal asendustöötaja, aga õnneks oli ta meile tuttav inimene ja meil oli temaga hea koos töötada. Üldiselt läks täna kõik ikka samamoodi nagu tavaliselt, sisu sama, noored samad, tegevused samad. Kuna neid põhinoorsootöötajaid täna kohal ei olnud, siis olime meie n-ö need teadjamad ja kogenumad selle grupiga ja saime harjutada rohkem enda autonoomiat ja iseeseisvust selle grupiga töötades. Kokkuvõttes ma ütleks, et läks hästi ja noored käitusid ka enam-vähem hästi. Järgmine nädal jälle. :D

Kolm laupäeva veel ja siis oleme juba tagasi Eestis. Koduigatsus on ikka juba üsna suur, kuigi see kuu tuleb väga tihe, seega saab ennast tegevuses hoida ja igav ei hakka vähemalt. Pingutame lõpuni ära. 

Aquadome seest

noortega Aquadome'i ees (mina olin fotograaf ja seepärast mind pildilt ei leia)

ÜHEKSAS NÄDAL

ESMASPÄEV (6.11.2023)

Täna aitasime teha ettevalmistusi homseks noortekonverentsiks. Pakkisime kolme peale ära 135 nännikotti (goody bags) ja aitasime minu juhendajal/noortekonverentsi peakorraldajal homset konverentsiruumi ette valmistada. Jagasime teemade kaupa lauad ära, panime plakatid jms vajaliku info seintele jms. Homme tuleb pikk ja kiire päev, aga loodetavastii ka väga huvitav. 

TEISIPÄEV (7.11.2023)

Täna oli meil tihe päev noortekonverentsil. Asi algas sellega, et noored registreerisid ennast erinevatesse laudadesse. Tuldi koolide kaupa koos õpetajatega. Ühte kooli esindas u 6 õpilast, kokku u 24 kooli. Pildid all. Mayor of Kerry oli ka kohal ja avas noortekonverentsi. Tõlkes võiks ta siis olla Kerry linnapea/vallavanem vms. Siis rääkisid Comhairle liikmed enda tööst ja sellest, mis asi see Comhairle ikkagi on. Pärast seda hakkas maailmakohvikulaadne asi. Meie kolm saime ka kolme teemat laudades modereerida. Minu teema oli noorte kodanikutegevus. Noored said välja tuua, mis on praegu selle teema puhul Kerry maakonnas kõige suuremad probleemid ja kuidas Kerry Comhairle na nOg saaks neid realistlikus plaanis lahedada. Noori oli ülidselt ikkagi raske rääkima saada. Palju oli neid, kes lihtsalt ütlesid, et nad ei oska midagi öelda või ei tea. Aga oli ka neid, kes rääkisid väga head ja sisukat juttu. Kui meil oleks olnud rohkem aega, ehk oleks noortel olnud aega n-ö lahti sulada ja reaalselt rääkima hakata. Siinkohal võib isegi kehtida Eesti vanasõna "Alguses ei saa vedama, pärast ei saa pidama." Huvitav oli ka see, et enne tänast noortekonverentsi ei teadnud noortekonverentsile tulnud noored, et Comhairle üldse eksisteerib. Vähemalt seda nad mulle ütlesid täna. Iirimaa võib küll olla noorte osaluse poolest maailmas esirinnas, aga kohalikul tasandil seda noored ei tea. Seega oleks see ehk midagi, mida Iirimaal peaks noorte osaluse poolest üldisemalt vaatama. Kas noored on üldse teadlikud osaluse võimalustest enda piirkonnas? Ma ei tea, milline oleks see võrdlus Eestiga. Võimalik, et Eestis teatakse rohkem oma osaluse võimalustest ja seda, et noortevolikogud, õpilasesindused jms eksisteerivad. Aga võib-olla ka mitte. Seda oleks täitsa huvitav teada. Pärast lõunat tegid KDYS noorteinfo töötajad kiire ettekande noortele, et nad teaksid erinevatest võimalustest ja tegid ka kiire uuringu noori huvitavatest teemadest. Noortekonverentsil on tavaks, et noored hääletavad, mis võiks olla tulevaseks aastaks teema, mida Comhairle vaatama ja lahedusi otsima hakkab. Täna välja valitud teema - koolistress - on selline, mis juba mitmedat aastat kordub. Teine kõige populaarsem teema noorte seas oli vaimne tervis, mis on ka selline teema, mis kordub. See näitab ikkagi seda, et noortele on endiselt need teemad aktuaalsed ja nendele pole piisvalt lahendusi leitud. Kui üritus oli läbi, aitasime muidugi ka koristada ja saime ka kiirelt tagasiside jms paberid üle käia. Järgmiseks aastaks tuli Kerry Comhairlele 21 liikmeks astumise avaldust. See on väga positiivne ja tegelikult ka üks noortekonverentsi eesmärkidest (s.t uute liikmete värbamine). Kokkuvõttes läks hästi ja oli huvitav, aga tundus kuidagi, et oleks võinud üritus kauem kesta. Noorte tagasisidet pärast kiirelt lugedes arvasid nad sama. Comhairle noored olid ise väga nunnud ja äksi täis üritusel, seda oli äge vaadata. Aga nad said väga hästi kõigega hakkama ja ka täiskasvanutelt saadud tagasiside üritusele oli väga positiivne. Huvitav kogemus oli igatahes ja vast saab siit ka Eestisse midagi kaasa võtta. 

Kiire ülevaade konverentsist ka KDYSi Facebooki lehel: https://www.facebook.com/reel/279166331784044?mibextid=kcDB8O

KOLMAPÄEV (8.11.2023)

Täna olime ühel väga põneval koolitusel Killarneys. Pealkiri oli "B4U Decide Training", mis ei ütle eriti sisu kohta midagi. Sisu oli põhimõtteliselt noorte seksuaalkäitumine, suhted, seksuaalsus, LGBTI+ noored, ei-ütlemine, armastus ja intiimsus, (sotsiaal)meedia mõju noorte seksuaalsusele ja seksuaalkäitumisele, seksuaalharidus koolides, noorsootöötajate probleemid seoses nende teemadega jms. Saime päris hea ülevaate Iirimaa olukorrast selle teema osas, nt erinevat statistikat selle kohta, millal noored saavad seksuaalselt aktiivseks ja milline on praegu Iirimaal üldine seisukoht selle teema osas. Iirimaal on olemas selle kohta isegi riiklikud dokumendid, nt National Sexual Health Strategy 2015-2020, lisaks veel LGBTI+ National Youth Strategy 2018-2020. Seda Eestis minu meelest ei ole ja ei tea, kas selle järele oleks vajadust meil... aga väga huvitav on see fakt kindlasti. Kuna Iirimaal on pikk katoliku kiriku traditsioon ja paraku laste ärakasutmine ja väärkohtlemine on siin üsna suureks probleemiks seoses sellega, siis sealt ehk tekib vajadus selliste riiklike strateegiate järele. Saime jällegi väga huvitavaid meetodeid, mida noortega proovida, kui selliste teemade järele peaks vajadus olema. Mulle meeldis kõige rohkem meetod My Senses Star e "Minu meelte täht" vms eesti keeles. Inimesel on viis põhimeelt ja pidime iga meele juurde kirjutama, mis meile seda meelt kasutades kõige rohkem teha meeldib, nt "Mulle meeldib puututada/katsuda oma koera. Mulle meeldib kuulata/kuulda inimesi naermas. Mulle meeldib näha ilusaid loodusmaastike." jms. Selliseid asjad ei pea üldse seksuaalsed olema. Ja noortega on vahepeal hea selliseid harjutusi teha nende meelte tugevdamiseks ja ka ehk enda analüüsimiseks. Inimesed on ikka üliägedad, kellega koolitusel kokku puutusime (nii KDYSi noorsootöötajad, praktikandid kui ka noorsootöötajaid mujalt) ja väga tore oli täna nendega neid teemasid arutada. Saime mõne koha peal ka Eesti olukorrast rääkida ja loodetavasti andis see huvitavat sisendit iirlastele. Kohati läks arutelu üsna depressiivseks isegi seoses väärkohtlemise jms teemadega, aga õnneks suutsime lõpuks jääda ikkagi positiivseks. Homme on meil sama koolituse teine osa ja loodetavasti see saab olema sama põnev nagu tänane osa. All paar pilti ka. 

NELJAPÄEV (9.11.2023)

Täna oli B4U Decide koolituse teine osa Killarneys. Tegemist oli ikka ääretult põneva koolitusega. Iiri noorsootöötajatel on ikka vedanud, et neile selliseid koolitusi pakutakse. Täna rääkisime tervislikest ja ebatervislikest suhetest (nii meie kui ka noorte pilgu läbi ja mis võivad olla erinevused), rääkisime iiri legaalsest poolest ka seoses meie teemaga (legal age of consent, erinevad karistused, mis võib saada jms). Tegime jälle läbi väga huvitavaid mänge/meetodeid. Iseenest saab kõiki neid noortega ka teha (tõenäoliselt tuleb mõne koha peal teha mugandusi, et noorte vanusele sobiks). Väga interaktiivne koolitus oli. Meile anti ka matrejalid seoses sellega, seega saan Eestis kõiki vajadusel katsetada. Need interaktiivsed mängud oli head, et just mingid keerulisemad juhtumid koos läbi arutada (nt kui noor tuleb sinu juurde nende intiimsete teemade või ütleb hoopis, et teda on seksuaalselt väärkoheldud, siis mis oleks meie vastus ja tegutsemine). LGBTI+ ja transgenderite probleemidest rääkisime ka. Iirimaal on see endiselt probleem (s.t ei ole ühiskonnas eriti hinnatud ja palju on endiselt mittearusaamist ja vihkamist), siis Eestist vast ei tasu siinkohal rääkidagi, sest ega meil parem seis ei ole selle koha pealt. LGBTI+ noored oleks Eestis kindlasti selline keeruline teema, s.t kui eksisteeriks huvitegevused just konkreetselt nendele noortele. Lõpuks rääkisime sõprusest ka ja tegime lõpetuseks väga armsa ja toreda mängu selle kohta (sõbra nimi ja miks ta sulle oluline on jms). Eraldi tahaks välja tuua selle, et kuivõrd ägedad ja head noorsootöötajad siin KDYSis ikkagi töötavad (kõik päriselt on hingega asja juures, neile meeldib nende töö, väga loov mõtlemine ja lahendused). Tulime koolituselt tagasi ühe 23-aastase värskelt lõpetanud noorsootöötajaga ja ma ütlen ausalt, et tekkis selline tunne, et peaks tema jutu kõik üles kirjutama. Ta ütles lihtsalt väga palju häid asju üldiselt noorsootöö tegemise kohta, mis tundusid olevat elutarkuse moodi juba. Ma ei tea, kas mina pärast lõpetamist oleks nii hea noorsootöötaja, kui tema tundus täna olevat. Seega on mul kuhu suunas areneda. Palju inspiratsiooni sai täna kindlasti ja häid mõtteid, seega jäin päevaga väga rahule.  

Nõusoleku/consent teema kohta üks väga huvitav video tänaselt koolituselt: Tea Consent (Clean) - YouTube 

REEDE (10.11.2023)

Täna hommikul oli online kohtumine/supervisioon KDYSi-poolse praktika koordinaatoriga. Rääkisime sellest, kuidas meil/mul läinud on, õppimiskohad, kas oleks vaja midagi muuta, et teha praktika paremaks/tagasiside organisatsioonile, plaanid viimasteks nädalateks jms. Rääkisime sellest ka, et kuidas peaks organisatsioon meie praktikale tagasisidet kirjutama ja kuidas me praktika kokku tõmbame. Tagasiside ja vestlus olid väga positiivsed ja kuigi kolm nädalat on veel minna, on KDYS ikkagi minuga väga rahul ja võtaks mu isegi vist tööle. :D Seega võib juba praegu lugeda praktika õnnestunuks. See on ju ainult positiivne. Üritan nüüd päeval veel teha natuke arvutitööd, s.h baka tööd. Õhtul on youth clubis disko. See pidavat olema huvitav kogemus jälle (seal võib juhtuda mingeid insidente ja võib ka mitte juhtuda ja meile öeldi, et meil oleks huvitav näha, kuidas neid lahendatakse). Loodetavasti jõuame Eesti kultuuriõhtut ka ette valmistada, sest see on juba nädala pärast. 

Nii... Disko oli huvitav kogemus. Kui ma õigesti aru sain, oli kohal u 250 noort. Kohal oli DJ, Communty Centre spordisaal oli diskotuledega ära kaunistatud, juhid müüsid noortele diskotulesid erinevate esmete kujul ja muidu igasugust nänni. Kui on mingid festivalid, peod jms, siis võib näha inimesi, kellel näkku littrid ja kivikesed kleebitud. Seda teenust pakuti diskol ka noortele täitsa tasuta. Kohal ei ole mitte ainult Ballyheigue youth club, vaid ka lähipiirkondade youth clubid olid kutsutud. Täiskasvanud juhtidele pakuti võileibu, muffeineid, teed, kohvi jpm. Põhimõtteliselt oli pidulaud, mis oli tore/huvitav üllatus. Mingeid insidente ei juhtunud ja noored käitusid isegi täitsa mõistlikult. Väga huvitav oli näha seda, et tüdrukud oli kõik põhimõtteliselt samamoodi riides. Jalas pikas liibuvad mustad püksid ja seljas lühike nabaplussi moodi särk. See oli massiline ja jäi silma. Muusikamaitse kusjuures oli isegi üsna vanamoode, lasti mitme mitme aasta taguseid laule (Cher ja ABBA käisid ka läbi kusjuures). Noortele meeldis, sest nad kiljusid, kui mingi hea laul tuli. Prügimägi, mis pärast maha jäi oli üsna korralik jälle, aga tundus vist, et noortele endale meeldis ja mul oli ka väga huvitav selles keskkonnas olla ja lihtsalt vaadata seda, kuidas iiri noored käituvad. Professionaalne huvi, nagu öeldakse. :D All paar pilti ka. Käime uuel nädalal veel oma kava üle, aga tundub, et oleme enam-vähem valmis ka oma kultuuriõhtut läbi viima. Eks näis, kuidas noored selle vastu võtavad. 

LAUPÄEV (11.11.2023)

Täna oli väga tihe ja pikk päev. Hommikul sain osaleda/kõrvalt näha youth leader koolitust. Seda viisid läbi minu juhendaja ja KDYSi youth clubide koordinaator. Koolitati põhimõtteliselt välja youth clubides tegutsevaid noori juhte (noored, kes käituvad oma kohalikust youth clubis vabatahtlike juhtidena). Muidugi ei ole neile nii palju otsustamisvabadust, aga ka vastutust, kui täiskasvanud juhtidel (ehk u nagu minul peaks olema). Koolitusele tulnud noored oli super tublid ja tõesti tundusid väga tublide juhtidena. Neil olid head mõtted ja nad teavad, mida nad teevad. Iseenesest oli koolituse programm ka huvitav. Esimene pool oli rohkem selline youth clubi põhine, s.t räägiti erinevatest situatsioonidest, mis võivad ette tulla ja arutati, milliseid võiksid olla lahendused. Koolituse teine pool keskendus vaimsele tervisel ja just ärevusele (ka siis youth clubi kontekstis). See oli väga huvitav. Sain sealt päris mitu head meetodit, mida noorte peal Eestis katsetada. Usun, et need kuluvad marjaks ära. 

Pärast koolitust läksime Comhairle noortega Kerry raadiosse nende podcasti salvestama. Noored olid väga tublid, tekkis isegi mingi väike mõnus diskussioon väljendusvabaduse teemal, hoolimata sellest, et stuudios oli natuke hirmus päriselt mikrofonisse rääkida. Noored tegid ka n-ö väliskülalistega intervjuusid ja kogusid teisipäeval toimunud noortekonverentsil VoxPopi käigus noorte sisendit väljendusvabaduse teemal (Freedom of Expression). Kui raadio Kerry inimesed lõpuks selle podcasti kokku lõikavad, siis loodetavasti saan lingi panna ka blogisse. Osa noori ütlesid, et nad tahaksid raadios kunagi töötada või töökogemust sealt saada. Seega tundus, et noortele meeldis. Jään põnevusega ootama valmis podcasti! 

Lõpuks jõudsin ma ikkagi ka ukraina grupi juurde, mis meil tavaliselt laupäeviti on. See oli üsna samasugusene nagu kogu aeg on olnud. Tegevused samad, noored samad. Saime süüa teha ja juttu rääkida ja tegelikult oli kah täitsa tore. Üks väike nunnu ukraina tüdruk tuli kohe kallistama, kui grupi juurde jõudsin. See oli väga armas! Täna tundsin ma esimest korda ka seda, et tegelikult on ikka natuke kurb küll, kui me lõpuks koju tagasi läheme. Inimesed (KDYSi töötajad jm täiskasvanud, kellega oleme praktika ajal kokku puutunud) on need, keda me kõige rohkem igatsema hakkame vist, k.a noored. Palju head jääb Iirimaale maha, aga eks siis ole põhjust jälle uuesti tulla. Meil on tekkinud plaan ikkagi projekt kirjutada ja KDYSi inimesed Eestisse külla kutsuda. Äkki õnnestub ja hoiame ühendust... Tänasest päevast on all paar pilti kah. 

meie noortekonverentsi jaoks nännikotte pakkimas

noortekonverentsi ruum vahetult enne ürituse algust (noored jagati õhupallide värvi järgi/laua nr järgi laudadesse, kus olid erinevad noortele olulised teemad arutlemiseks)

noortekonverentsi rahvamass (kokku üle 100 noore Kerry koolidest)

tänane koolitusruum nägi välja umbes selline

täna saadud materjalid, mis koju kaasa sai võtta

sellises telgikeses said noored omale näkku helkivad littrid ja kivikesed

youth clubi disko täies hoos

huvitav harjutus youth leader koolituselt

Comhairle noortega Kerry raadios podcasti salvestamas

KÜMNES NÄDAL

TEISIPÄEV (14.11.2023)

Täna hommikul toimus onlines kovisioon. Oli huvitav näha seda, kuidas kõigil läheb ja kes kus mida teeb. Eks jälle aitas see tund natuke analüüsida ka enda praktikat üldiselt ja teha juba natuke ka eneseanalüüsi. Oma probleemidest rääkimine ja nendele ühistelt lahenduste leidmine aitab. 

Pärast seda küsisin Saskia abi ja tegime koos noortekonverentsi paberimajandust, s.t kokkuvõtteid tagasisidest. Oli paar tundi üsna intensiivset ajutööd. See oli natuke sissejuhatus ka baka töö analüüsi osale. Numbritest tulid küll mingid trendid välja seoses sellega, kuidas noortekonverents noortele meeldis. Üldiselt saab öelda, et tagasiside oli positiivne ja noored jäid üritusega rahule. Seega läks noortekonverents korda. Mul oli hea meel oma juhendajat jälle aidata, muidu ta oleks pidanud kogu selle info ise läbi närima. Ja veel on hea see, et sain oma praktika ajal näha põhimõttelselt tervet ühe projekti protsessi otsast lõpuni. 

KOLMAPÄEV (15.11.2023)

Täna olime jälle Saskiaga Killarneys. Oli jälle drop-in grupp e siis nagu avatud noorteka tüüpi töö ja siis pärast seda jälle tüdrukute grupp, nagu iga kolmapäev. Tänane päev oli vast selle poolest kõige erilisem, et tegime täna seal tüdrukute grupis läbi Eesti kultuuriõhtu, mida peaksime reedel youth clubis läbi viima. See mõte tuli täitsa kogemata täna hommikul. See oli hea, sest saime tagasisidet nii noortelt kui ka noorsootöötajatel selle osas, et mida peaks veel muutma ja mis on hästi. Endal tekkis ka peas võib-olla natuke selgem pilt sellest, mis me reedel tegema hakkame. Tagasiside oli positiivne (noorsootöötajatelt vähemalt) ja inimestele meeldis meie programm. Tantsud vast eriti. Siinkohal peame võib-olla natuke mõtlema, kuidas teha esitluse osa natuke kaasavamaks, et noortel ei läheks tähelepanu hajuma. Põhimõtteliselt saime väga head tagasisidet, mille peale veel siin kaks päeva mõelda. Tüdrukud ise olid parajad energiapommid ja neid oli (no ausalt) võimatu kuulama panna. Seega mingi hetk me lihtsalt andsime alla ja lasime noortel vaadata ja tegime vanematega (s.t noorsootöötajad ja praktikandid) programmi lõpuni. Väga hästi tuli välja see, et noored tegelikult tahavad lihtsalt rääkida (noorsootöötajaga) ja niisama olla. Sellise keskkonna võimaldamine noortele on väga oluline. Samas nagu tundus, et noortel oli lõbus ja väga ära me neid oma jutuga ei tapnud....vist. Tunne on küll vähemalt selline, et kui tänase kreisi tüdrukute grupi üle elasime, siis saame reedel kindlasti hakkama. No vast saame kah. :)

NELJAPÄEV (16.11.2023)

Täna hommikul olin BFRCis, kus mul oli emmede-titade grupp. Üldiselt läks hästi. Täna oli väga äge näha seda, et lapsed ise tulid minu juurde ja otsisid kontakti. Ma ei tea, kas on see on sellepärast, et ma olen palju tööd teinud nendega kontakti loomiseks või lihtsalt täna oli selline päev. Aga jah, mul oli tore ja lapsed olid ka väga vahvad. Nii lastega ja tegelt ka lapsevanematega suhtlemiselt peaaegu üldse takistusi ei esine. Ja mul on olemas julgus ja enesekindlus selles keskkonnas töötada ja toimetada. Hea on näha ka oma arengut võrreldes esimeste kordadega. 

Nüüd päeval teen vast arvutitööd, s.h äkki jõuan teha ka oma baka tööd edasi. Kuna meil on homme ikkagi see Eesti kultuuriõhtu, siis teeme ettevalmistusi selle jaoks ka veel täna. Pean meie programmi uuesti üle vaatama ja läbi mõtlema. Peame veel tehnikat ka täna liigutama, et homme oleks kõik olemas/töötaks. Ausalt öeldes ma natuke ikkagi kardan, mis homme sellest asjast saab. On tunne, et peame endale sisendama, et kui homme sellest asjast ikkagi midagi välja ei tule, siis me vähemalt ei pettuks, vaid kuidagi ise leiaks kasvõi endale võimaluse asi lõbusaks või huvitavaks teha. Loodame aga ikkagi parimat, äkki läheb õnneks... Üks asi on kindel - homme tuleb tegus, pikk ja tihe päev. 

REEDE (17.11.2023)

Päeval oli BFRCis tööl pikapäevarühmas. Üldiselt läks hästi. Ma olen ka seal keskkonnas juba täiesti ära harjunud. Tore on ka see, kui mõned lapsed sind kallistama tulevad ja isegi su nime mäletavad. See näitab, et ma vist olen ikka midagi õigesti ka teinud. Reedeti on tavaliselt BFRCis kunstiring ja sain täna ka sellest osa. Lapsed tegid munakarpidest kilpkonnasid. Kuna seal kunstiringis oli palju lapsi, siis kohati oli ikka väike kaos. Lapsed kõik tahavad sinu abi - kes vajab abi lõikamisel, kellel kadus mingi asi ära, kellel pole värv ära kuivanud, kes tahab paberit käte pühkimiseks jms. Kokkuvõttes oli tore ikkagi. Mulle täitsa meeldis. Nüüd on veel aga kõige tähtsam asi alles ees - meie Eesti kultuuriõhtu. BFRCis ka juba teati, et me täna midagi korraldame kuskil ja elatakse meile väga kaasa. Väike närv on ikka sees, aga samas on palju ka ootusärevust, kuidas meil täna läheb. Teen väikse pausi ja siis pöidlad pihku!!!

Niiiiiiii. Eesti kultuuriõhtu kokkuvõte siis. Kokkuvõttes ma ütleksin, et läks paremini, kui ma arvasin. Noortelt tagasiside küsides oli see väga positiivne. Noored ütlesid, et neil oli väga lõbus ja nad õppisid palju uut. Isegi kuulsin lauset, et nüüd ma kindlasti lähen Eestisse. Seega peamine ja kõige olulisem eesmärk sai saavutatud - NOORTELE MEELDIS! Jehuuuuuuuuuu! Ma olin isegi kuidagi palju rahulikum ja vabam, kui ma arvasin, et olen. Alguses tegime noortele esiltuse Eestist. Näitasime pilte, videod ja küsisime Iirimaa kohta küsimusi, et kogu asi oleks interaktiivsem. Muuhulgas Tartu Ülikoolile tegime ka promo. Eesti keeleväänajad said laheda reaktsiooni. :) Pärast seda tegime suures saalis tantsu. Noored tulid isegi kohe kaasa ja päriselt võtsid osa. Kui nad ikka kõik hakkasid meie järgi tantsima ja kaasa plaksutama, oli väga äge küll. :D Hüppasid ja kargasid seal nii nagu said. Poisid olid nagu ikka natuke metsikud, aga ülidselt ei olnud viga. Ainuke asi, mida oleksime pidanud paremini tegema on see, et parem tehnika oleks pidanud olema. See kõlar, mis me välja ajasime, oli liiga väike ja youth clubi müra sees ei olnud muusikat eriti kuulda. Aga vat jälle see on õppimiskoht. Üldiselt jäin rahule ja äge oli. All üks pilt kah! Tantsust vist ühtegi pilti ei saanudki. Neid saab video pealt pärast vaadata. 

LAUPÄEV (18.11.2023)

Nagu laupäeviti ikka oli meil täna ukrainalaste grupp Tralees. Ega sisu poolest midagi erilist ja uut ei toimunud, sama vana. Kohalikud noorsootöötajad lasid meil proovida Tayto sandwichi, mis on iiri populaarne rämpstoit. Põhimõtteliselt on see sai, või ja Taytod (mis on iiri krõpsud). Täitsa okei oli jah ja võib vahepeal sellist asja süüa küll. Siis nägime kõrvalt ka seda, kuidas üks poiss on randmele viga tegi ja lasi nutta nii kuis jaksas. Rohkem oli see üledramatiseerimine kui see, et tal reaalselt midagi hullusti viga oleks olnud. Vanemad tulid talle küll järele ja viisid koju. Noorsootöötajad peavad sellest hoolimata tegema incident reporti e siis kirjalikult selle juhtumi üles märkima, et pärast ei tekiks sellest mingit jama. Seega seda oli meil iseenesest kogemuse saamise mõttes hea kõrvalt näha. 

Järgmine nädal on viimane töönädal meil ja siis on juba otsade kokkutõmbamine ja saame kojuuuuuuuuuuuuuu. 

meie noortele youth clubis Eesti kultuuriõhtu ajal esitlust tegemas,

tantsust on eraldi videod, mida ma siia blogisse ei saa panna kahjuks

Rohkem pilte meie üritusest saab näha Ballyheigue Youth Clubi ja Eesti Kultuuriseltside Ühenduse Facebooki lehel: https://www.facebook.com/100063491772760/posts/pfbid02vSXmWAp4H94U2EwMPd6c5hyuyLsZatdxqeLErH69o25MnxAdNBrqMJEtU1tBgYPEl/?sfnsn=mo 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=338432882210820&id=100081323328163

ÜHETEISTKÜMNES NÄDAL

ESMASPÄEV (20.11.2023)

Täna õhtul oli kohalik noortegrupp. Neil oli uus noorsootöötaja, sest eelmine kolis Dublinisse tagasi ja mina olin esimest korda selle noorsootöötajaga seal grupi juures. Õnneks aga oli see noorsootöötaja noortele tuttav, neil oli varasem kokkupuude ja noorsootöötaja nimi on isegi sama, niiet väga suurt vahet eelmisest kordadest ei olnud küll. See noorsootöötaja teeb oma tööd väga hästi ja seda on hea kõrvalt vaadata. Uuel aastal peaks aga vist täiesti uus noorsootöötaja selle grupi juurde tulema. Tänane päev oli selles mõttes huvitav, et sain mõned uued ja huvitavad mängud/meetodid, mida edaspidi katsetada. Noored läksid väga äksi täis ja neile meeldis, seega oleks mõistlik ka Eestisse tagasi jõudes mingi hetk need mängud ära katsetada. Muidu oli noorsootöötajal täna sünnipäev, ta tõi noortele koogi ja õhupalle. Tegime group contracti, sest seda oli vaja uue noorsootöötaja pärast uuendada (et noored ja noorsootöötaja oleks ikka ühel lainel). Muidu tegime toolimängu jms tegevusi. Tegelikult oli väga mõnus olemine ja aeg läks ruttu. Noored tahtsid lihtsalt rääkida ka ja koogisöömise ajal oli seda hea teha. Üks asi, mis ikka närib hinge on see, et selle grupi juures olles on tunne, et ega mind sinna tegelt väga vaja ei ole. Noorsootöötaja saab ise nende noortega suurepäraselt hakkama ja ega neid täna (ja ka üldiselt) palju kohal ei käi, seega on ühest inimesest küll. Ja ma ütlesin noortele ka, et me läheme Eestisse tagasi varsti ja siis ega nende reaktsioon oli suht ükskõikne. Me (või vähemalt mina) ei saanudki selle noortegrupiga lähedaseks. Võib-olla ei olnudki potentsiaali, kuna kohtumisi polnud just palju, aga natuke kurb on ikka. See nädal peaks üldse olema selline, kus vaikselt hakkame head aega ütlema. Eks näis, kuidas ülejäänud (noored ja ka noorsootöötajad) reageerivad...

TEISIPÄEV (21.11.2023)

Täna oli mul viimane kohtumine minu juhendajaga Tralees. Aitasin tal teha edasi noortekonverentsi järelkaja, s.t nimekirjad koos kontaktandmetega noortest, kes tahaksid Comhairlega ühineda, graafikuid tagasisidest jms. Põhimõtteliselt tegin paberitööd. Detsembris on meie tehtud podcasti (vt eelmisi sissekandeid) livestream üritus ja aitasin selle jaoks teha plakatit ja google formsi. Tõenäoliselt õnnestub mul juba Eestist selle üritusega ka ühineda veebisilla kaudu. Lisaks ootan ka suure põnevusega noorte tehtud podcasti valmimist. Seega minu kontaktid Comhairle teemaga Eestisse tagasi minnes ei kao, vaid jään sellega seotuks vähemalt aasta lõpuni. See on tegelikult hea uudis, sest natuke kurb oli küll täna ära minna. Tegime minu juhendajaga ja veel mõne teise KDYSi töötajaga väikese istumise täna (tee, koogikesed jms) hüvastijätmiseks. Minu juhendajaga tegi mulle ka väga armsa kingituse äraminemise puhul. Minust hakatakse puudust tundma, mis on ühest küljest ju hea. Järelikult läks minu praktikal tehtu korda ja minust oli kasu. Kunagi Iirimaale tagasi tulles tuleb kõik siin saadud kontaktid jälle üles sulatada. 

KOLMAPÄEV (22.11.2023)

Täna olime jälle Saskiaga Killarneys. Hommikul aitasin Saskial tema reedest art groupi ette valmistada. Ta peab selle üksi läbi viima. Ja pärastlõunal oli meil kolledži inimestega ja KDYSi praktika koordinaatoriga kohtumine. Tagasiside oli väga positiivne ja tegelt oli üldse hea ja huvitav kohtumine. Nüüd tahaks koju veelgi rohkem, aga samas on natuke kurb ikkagi ka ära minna. Pärast seda oli meil drop-in grupp ja tüdrukute grupp. Mõlemad pigem täna vaiksed inimeste arvult. Kuna drop-ini teinud noorsootöötaja vahetas töökohta, siis oli tänase grupi vastutus meil, praktikantidel (meie ja kohalikud iiri praktikandid). Poisid läksid seal drop-inis natuke ülemeelikuks ja lõpuks piirdus asi sellega, et nad tuli lihtsalt minema saata. Ei kuulanud sõna üldse. Tüdrukute gruppi tuli kohale ainult üks noor. Tegime jõulukaunitusi. Järgmine nädal käime veel viimast korda Killarneys, aga gruppe me enam vist seal ei tee, seega täna oli ka selline viimase päeva tunne. Hakkab see praktika ju vaikselt läbi saama...

NELJAPÄEV (23.11.2023)

Täna oli pigem vaba päev. Hommikul selgus, et BFRCis ei olnud vett, seega keskust lahti ei tehtudki. Seega saime kõik vaba päeva. Valmistasime ette omale selle nädala lõppu ja uut e meie viimast nädalat Iirimaal. Selgus, et laupäeval on mingi vabatahtlike tänaüritus ja meid on ka sinna kutsutud, seega on see tänuüritus ka nagu natuke lõpuüritus meie jaoks. See nädal on meil viimane töönädal. Järgmise nädala võtame vabaks nii palju, kui võimalik, et jõuaksime ära teha kõik need asjad, mida veel pole Iirimaal näinud ja kus käinud. Eks näis, kuidas sellega läheb. Esmaspäeval on muidugi kõikidele tudengitele/praktikantidele mingi kohtumine KDYSi juhtiva töötajaga Killarneys. See vist selline tagasiside andmine jms. Viimased pingutused on veel jäänud ja siis saab juba nädala pärast umbes koju. 

REEDE (24.11.2023)

Täna käisin viimast korda BFRCis pikapäevarühmas. Tegevused olid üldiselt samad, nagu igal reedel. Kuna kodutöid reedeti pole, siis värvisime, mängisime õues palli jms ja pärast oli art group jälle. Abistan seal inimesi. Tegime jõulukaunistusi. Kuna oli minu viimane ametlik päev, siis viisin BFRCisse Eesti komme ja meie lipu suveniiriks. Täiesti viimast korda läheme BFCisse aga kolmapäeval ja teeme transition groupile uuesti meie Eesti kultuuriõhtut. Ehk tuleb meie ürituse vol 2, kuna selle vastu oli huvi. 

Pärast seda läksin viimast korda youth clubi. Läksime noortega bowlingut mängima. Läksime ühe bussiga ja umbes 30 noorega, mis on võrdlemisi väike hulk noori, kui mõelda, et youth clubil on liikemid ligi 160. Seega oli üsna rahulik. Bowling toimus mingis sellises keskuses, kus noored jagati kolmeks grupiks. Ühed mängisid bowlingut, teised käisid takistusrajal ronimas ja kolmandad mängisid arkaadmänge. All üks pilt sellest. Kokkuvõttes oli täitsa tore ja läks hästi. Noortega sain ka isegi täitsa hästi läbi, ei olnud sellist võõrkeha tunnet, mis on hea. Pärast pildistamise ajal muidugi üks väike insident juhtus. Poisid ronisid laua peale pildistamise ajaks ja tool läks nende raskuse all puruks. Oli natuke verd ja marrastusi. Youth club peab selle kohta tegema ka raporti, et pärast mingit jama ei oleks. Meie Eesti kultuuriõhtule saime ka veel head tagasisidet. Niiet kokkuvõttes ma ütleks, et läks väga hästi... :) Koduigatsus järjest kasvab, ei jõua ära oodata, millal Eestisse lume sisse maandun juba. 

LAUPÄEV (25.11.2023)

Tänane vabatahtlike tänuüritus Tralees oli täitsa tore. Selline varajane jõuluvärk ja tore mitteametlik lõpp meie praktikale. Jõudsime sinna lõuna ajal ja aitasime üritust ette valmistada: toole tassida, plakateid üles panna, lauda sättida, tänukaarte teha jms. Jätsime noorsootöötajatega hüvasti, keda enam ei näe (kes ukraina gruppi teevad tavaliselt laupäeviti) ja andsime neile Kalevi šokolaadi proovida. Neile täitsa maitses vist. :D Täna oli Tralees ka mingi traditsiooniline jõulutulede süütamine, seega oli linn juba jõuluhõngu täis. Üritus ise, kus olime, oli ka väga jõuluhõngune. Olime Saskiaga ukse peal need, kes külalisi vastu võtsid. Külalised olid siis KDYS vabatahtlikud, kes oma aega panustavad sellesse, et noorsootöö tegevused saaksid ikka toimuda. Mingi 40 inimest pidi tulema, aga tegelt võiks kõiki inimesi pärast kokku olla u 30. Seega tuli vähem, kui algselt plaanitud. Nägime üritusel ära ka KDYSi kõige tähtsamad näod ja ajasime juttu. Üks noorsootöötaja oli üritusele live-esinema kutsunud ühe oma noore, 15-aastase neiu, kelle unistus ongi niimoodi esineda. Täna oli tema esimene ametlik esinemine. Ta oli väga väga tubli ja andekas. Hea, kui noorsootöö saab noortele niimoodi võimalusi luua ja selle kaudu oma unistustele natuke lähemale jõuda. Süüa sai ka väga hästi ja korralikult. Seega kokkuvõttes läks hästi ja väga tore oli. Ütlesime veel head-aega nendele, kellele saime. Jätsime väikese Eesti lipu ka Tralee KDYSi mälestuseks meist. :) Järgmine nädal saab olema veel otsade kokkutõmbast ja head-aega ütlemist täis. Ja siis juba kodu, kallis kodu, siit ma tulen!

youth clubiga bowlingus (kõik tegevused, mida noored keskused teha said, peaks ka pildi pealt näha olema)

tänuüritusel (pildil ka noor live-esineja)

võtsime niimoodi ukse peal tänuürituse külalisi vastu

VIIMANE NÄDAL

Esmaspäeval oli kohtumine KDYSi HR manageriga (personalijuht). See oli väga hea ja väga informatiivne. Kohtumisel oli lisaks meile veel ka teisi praktikante. Saime teada, et meie oleme esimesed rahvusvahelised praktikandid KDYSis pärast koroonat ja üldse esimesed Eestist. HR manager tegi meile ülevaate KDYSist (struktuur, inimesed jne), siis küsis meie tagasisidet organisatsioonile (e mis on tugevused ja mis on puudused, et organisatsioon saaks tudengeid paremini nende praktikal toetada jne), rääkis meile vaimsest tervisest töökohal ja andis soovitusi edaspidiseks tööeluks pärast praktikat. Minu meelest oli see väga ilus kokkuvõtte koos tulevikuvaatega meie praktika lõpetuseks. Ütlesime head-aega veel nendele, keda enam ei näe. Meiega tahetakse ikka kontakti hoida ja ehk kunagi ka Eestisse külla tulla. Hoiame pöidlaid! Tegime veel viimased suveniiri shoppingud ka ära. PS! Sain mitteametlikult kuulata ka Comhairle tehtud podcasti. Väga äge! Kui see ametlikult üles läheb, saan blogisse ka panna. Kokkuvõttes oli hea päev. Nüüd saab vist natuke pausi pidada ja siis jätame lõplikult hüvasti ka BFRCiga. Kohver on juba poolpakitud!

PS! Siit on kättesaadav Comhairle noorte tehtud podcast: https://open.spotify.com/episode/2cVc4CDasjD7QtL9d8g1VA?si=YjYmR-udTMGUWKIvqAtcjw 

Studio Star podcastide projekti ametlik avamine on Facebooki live-eventina järelvaadatav siit: Facebook 

Kolmapäeval tegime BFRCis Eesti kultuuriõhtut uuesti. Kohal oli u 25 noort. Üldiselt vist läks hästi. Noored tänasid meid pärast ja täiskasvanud ütlesid ka, et neile meeldis ja oli huvitav. Alguses kusjuures üsna mitu noort isegi tõstsid käed püsti, kui me küsisime, kui paljud on Eestist kuulnud. Tantsud nagu ikka olid jälle toredad. Eriti siis, kui noored korraga plaksutama hakkasid kaerajaani jms ajal. Meile meeldis ja oli tore, seega ma arvan, et noortel vast oli ka. BFRCi inimesed andsid meile praktika lõpu puhul ka veini ja kommi ning soovisid meile head koduteed. Väga armas ja tore hüvastijätt. Seega oli ka natuke selline pidulikum praktika lõpp. :) Tänane lõpupilt ka BFRCi Facebooki lehel: Facebook 

Eesti kultuuriõhtu vol 2 pildid BFRC Facebooki lehel: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0kDY1hfcKNUoRhoetFt8yx3E8gNuvR4RrNxCrDKffqJE1XWJHg9RuZKYwbPgxpAFJl&id=100064551347547 

Kohvrid on pakitud ja juba oleme mõtetega tagasi Eestis. Ülehomme läheme kõik lennuki peale. Sellega ongi praktika tehtud ja kokkuvõttes oli see ääretult põnev ja väljakutseterohke kogemus. Kindlasti ei kahetse, et Iirimaale tulime. Kohtusime väga ägedate inimestega ja saime uusi olulisi kontakte. Õppisime nii palju nii enda kui noorsootöötajate kui ka inimeste kohta. On selline tunne küll, et oleme teistsugused inimesed ja noorsootöötajad, kui enne Iirimaale tulekut - paremad ja targemad, oskuslikumad ja julgemad. Tean juba praegu, et see praktikakogemus jääb meile kauaks kauaks kõige positiivsemas mõttes meelde. :)

“Change is the end result of all true learning.” - Leo Buscaglia