2. Rata ja joukkueet (klo 9-11.30)
Palautuspäivän aamupäivänä käydään yläkoulujen välinen tapahtumarata leikkimielisessä kisahengessä. Rata kulkee Tampereen ydinkeskustassa noin 2,5 kilometrin matkan. Kustakin koulusta valitaan yksi joukkue, joka voi olla yksi kokonainen luokka tai koottu useammalta eri luokalta. Joukkueen minimikoko on 10 henkeä. Jokainen joukkue saa oman aikataulun. Rasteja kierretään mobiililaitteelle ladattavan Loquiz-sovelluksen kautta. Seuraa Loquizin ohjeita, etsi ja suorita rastit ja loista! Kullakin luokalla on myös striimauksesta vastaava pari, joka voi lähettää rasteilta livekuvaa oman koulun kanavalle. Livekuva näkyy sivun alaosassa koulujen kohdalla.
Kukin joukkue jaetaan etukäteen viiden hengen osaryhmiin, ja kukin ryhmä kohtaa matkan varrella erilaisia haasteita ja tehtäviä. Rastit etsitään oman mobiililaitteen avulla Loquiz-sovelluksella. Sovellus näyttää rastit kartalla ja tehtävän saat, kun laitteen GPS kertoo teidän olevan sen kohdalla.
Miehitettyjä tehtävärasteja on viisi. Jokaisella rastilla kello käy. Saatteko tehtävät suoritettua annetussa ajassa? Miehitettyjen rastien lisäksi sovellus antaa teille ns. kylmiä rasteja, eli matkan varrella tulee vastaan tiedettävää ja arvattavaa. Kaiken kukkuraksi saatatte kohdata matkalla OPS-agentteja, jotka antavat teille lennossa lisätehtäviä. Mission Impossible? Tule ja ota selvää!
Omalta koululta voi seurata koulun joukkueen etenemistä livestriiminä Mediakanavalla.
Kustakin koulusta valitaan yksi joukkue, joka voi olla yksi kokonainen luokka tai koottu useammalta eri luokalta. Joukkueen minimikoko on 10 henkeä ja maksimi 20 henkeä (jos mukaan lähtee yksittäinen luokka, jolla on enemmän kuin 20 oppilasta, sekin onnistuu).
Jokaisella luokalla tulee olla mukanaan vastuuopettaja. Ilmoittautuessa vastuuopettaja jättää yhteystietonsa, ja lisätiedot lähetetään suoraan hänelle.
Kullakin luokalla on myös striimauksesta vastaava pari, joka voi lähettää rasteilta livekuvaa oman koulun kanavalle. Livekuva näkyy sivun alaosassa koulujen kohdalla. Striimaus tehdään omilla laitteilla
Mukaan tarvitaan:
Jokaiselle joukkueelle kolme omaa mobiililaitetta (verkkoyhteys vaaditaan, eli sim-kortillinen): yksi sovellukselle, yksi striimille ja yksi somelle. Mobiililaitteiden tulee olla täyteen ladattuja ennen lähtöä. Ainakin yksi varalaite olisi siis hyvä olla myös mukana!
Säänmukainen ulkoiluvarustus ja kaupunkikävelyyn sopivat jalkineet
Reipasta kisamieltä ja urheiluhenkeä
WC-tiloja löytyy matkan varrelta Vapriikista ja Monitoimitalo 13:sta. Lisäksi Kulttuuritalo Laikun wc-tilat ovat konserttialueella käytössä.
Ruokailu tapahtuu radan jälkeen omatoimisesti. Koululta kannattaa tilata mukaan eväät, jotka voi nauttia. Luokka voi myös luokkaretkityyppisesti varata itselleen omakustanneruokailun jostakin keskustan ravintolasta tai hoitaa muuten omatoimisesti. Järjestäjän puolelta lounasta ei ole tarjolla.
Ensiapu: osalta rasteilta löytyy ensiaputarvikkeita ja Laikun tapahtuma-alueelta samoin.