#СТОПБУЛІНГ


Інформдайджест «НАСИЛЬСТВУ – НІ!»

 ( у рамках Всеукраїнської акції 🧡"16 днів проти насильства" 🧡)

 

Підготувала: соціальний педагог – Катерина Баланська

Профілактика насильства: як запобігти насильству, як говорити з дітьми про насильство, як підвищити свою безпеку

Насильство все ще залишається однією з найбільш гострих проблем суспільства. Його прояви зустрічаються в різних сферах життя. Агресія породжує страх та біль, обмежує свободи та права громадян. Поширення знань про профілактику насильства — перший крок на шляху попередження цього ганебного явища. 

Важливість профілактики насильства в сучасному світі

Насильство — це примусовий контроль однієї людини/групи людей над іншою/іншими.

Існує чотири основні види насильства:

Часто особа зазнає декілька видів кривди одночасно. Залежно від ситуації людина може бути постраждалою від агресії, свідком або кривдником. Нерідко особа, що зазнала/зазнає насильства чи стала свідком кривди, переносить модель агресивної поведінки у власне життя. Створюється коло насильства: постраждала(ий) з часом стає кривдником.

Не завжди людина, що страждає від насильства, розуміє своє становище. В суспільстві все ще існують шкідливі традиції та стереотипи відносно стосунків в різних сферах життя. Тому важливим є розвиток емоційного інтелекту — навичок, які допомагають розуміти власні емоції та керувати ними, а також ставитися з розумінням до емоцій оточуючих. Емоційно інтелектуальна людина зможе виявити ознаки насильства та протистояти їм на ранньому етапі. 

Як говорити з дітьми про насильство

Один з головних обов`язків батьків — забезпечення безпеки дитини. Важливо говорити з дітьм про насильство, починаючи з перших років життя. Звісно, спосіб розмови потрібно підбирати, зважаючи на вік та розвиток малюка. Батьки повинні обговорювати потенційні небезпечні ситуації, методи їх уникнення та вирішення.  

Для попередження можливих ситуацій насильства батькам варто скористатися наступними порадами:

 Правильна поведінка у небезпечних ситуаціях допоможе дитині зберегти фізичне та психологічне здоров`я, а інколи навіть вижити. 

Важливе значення в поширенні знань про профілактику насильства відводиться дитячим садочкам та школам. Запропонуйте вихователям та вчителям проводити заняття про ознаки та методи запобігання насильству.

Як підвищити свою безпеку

Насильство ще достатньо поширене в нашому житті. Важливо максимально убезпечити себе від агресії оточуючих. 

З собою краще мати телефон, на якому встановлені додатки для надання термінової допомоги. При необхідності потрібно викликати поліцію або звернутися по допомогу до перехожих.

При перших підозрах на насильство в родині, треба звернутися до психолога чи соціальної служби для консультації. Розпізнавання ознак насильства, пошук допомоги — єдиний правильний шлях до здорового та повноцінного життя.

Висновки

Насильство призводить до важких наслідків, як в житті окремої людини, так і в суспільстві в цілому. Воно породжує страх, невпевненість, депресію, фобії, алкоголізм та наркоманію.

Профілактика насильства повинна починатися з підвищення свідомості дітей та дорослих, пояснення ознак агресії й методів протидії. Особи, що зазнали/зазнають насильства, не повинні залишатися на самоті. Вони можуть звернутися за допомогою до правоохоронних органів, державних та благодійних організацій, психологів та лікарів. Варто розуміти, що в насильстві винен лише кривдник, але ніяк не людина, що зазнає/зазнала агресії.

14.12 Звіт цифрової(кібер-)безпеки.PDF

                                                                                   ЗАХОДИ З КІБЕРБЕЗПЕКИ

З метою реалізації Плану заходів щодо дотримання цифрової (кібер-) та інформаційної безпеки у рамках Тижня безпеки життєдіяльності перед осінніми канікулами у гімназії з 10.10 по 20.10.2023 року відбулися такі тематичні заходи:


УВАГА! КІБЕРБЕЗПЕКА!

Шановні батьки та просто дорослі!

До Вашої уваги 5 способів допомоги дітям бути в безпеці онлайн
1. Будьте щирими й чесними у спілкуванні з ними.

Поговоріть із дітьми про те, з ким і як вони спілкуються. Переконайтеся, що вони розуміють цінність спілкування, яке ґрунтується на доброті та підтримці, та усвідомлюють, що грубі, дискримінаційні чи непристойні повідомлення однозначно неприйнятні. Скажіть дітям, що якщо вони втраплять у таку ситуацію, про це потрібно розповісти вам чи іншому дорослому, якому можна довіряти. Зверніть увагу, якщо онлайн-спілкування засмучує дитину, вона його приховує — можливо, йдеться про кібербулінг. Спільно з дитиною визначте правила, як, коли й де можна використовувати ґаджети.
  

2. Використовуйте технології, щоб захистити дітей.

Перевірте, щоб на комп'ютері та телефоні дитини були встановлені останні версії програм і антивірус, а також щоб були ввімкнені налаштування приватності. Закривайте вебкамери, коли ними не користуєтеся. Щоб забезпечити позитивний онлайн-досвід молодших дітей, можна використовувати такі інструменти, як батьківський контроль, зокрема безпечний пошук.

Будьте обережними, використовуючи безкоштовні навчальні онлайн-ресурси. Не можна, щоб дитина викладала там свою фотографію чи вказувала повне ім'я. Також варто перевірити налаштування приватності, щоб уникнути збирання необов'язкових даних. Розкажіть дитині, як захищати особисту інформацію, особливо від незнайомців.
      Будьте обережними, використовуючи безкоштовні навчальні онлайн-ресурси. Не можна, щоб дитина викладала там свою фотографію чи вказувала повне ім'я. Також варто перевірити налаштування приватності, щоб уникнути збирання необов'язкових даних. Розкажіть дитині, як захищати особисту інформацію, особливо від незнайомців.
  

3. Проводьте час із дітьми онлайн.

Створіть для дитини можливості безпечно й позитивно поспілкуватися онлайн з родиною, друзями та з вами. Зв'язок із іншими зараз важливий як ніколи раніше, тож це може стати чудовою нагодою для вас продемонструвати доброту й емпатію у віртуальній взаємодії.

4. Культивуйте здорові онлайн-звички.

Заохочуйте та контролюйте хорошу поведінку онлайн і під час відеодзвінків. Закликайте дітей із добротою і повагою ставитися до однокласників, не забувати про охайний одяг і не підключатися до відеодзвінків з ліжка. 

Ознайомтеся з політикою навчального закладу щодо інформаційної безпеки та дізнайтеся більше про лінії довіри, щоб повідомити про можливий кібербулінг чи непристойний контент в інтернеті.

Оскільки діти проводять більше часу в інтернеті, вони можуть бачити більше реклами, у якій просувають нездорову їжу, гендерні стереотипи чи інформацію, що не відповідає їхньому віку. Навчіть дітей розпізнавати рекламу в інтернеті та скористайтеся цією нагодою, щоб обговорити, що не так з окремими негативними ідеями, які в ній трапляються.

5. Дозвольте дітям розважатися й самовиражатися.

Проводячи час вдома, ваші діти мають чудову нагоду висловлювати свої погляди онлайн та підтримувати тих, кому це потрібно, у наш непростий час. Порадьте дитині скористатися цифровими інструментами, які заохочують рухатися, наприклад, подивитися відео з онлайн-фізкультурою для дітей чи погратися у відеоігри, які вимагають фізичних рухів. Не забувайте доповнювати онлайн-відпочинок різними офлайн-активностями, зокрема, якщо це можливо, дозвольте дитині проводити деякий час на вулиці.  


ПРАВИЛА Інтернет-БЕЗПЕКИ та Інтернет-ЕТИКИ

ДЛЯ ДІТЕЙ І ПІДЛІТКІВ


1. Ніколи не давайте приватної інформації про себе (прізвище, номер телефону, адресу, номер школи) без дозволу батьків.


2. Якщо хтось говорить вам, надсилає вам, або ви самі віднайшли у мережі щось, що бентежить вас, не намагайтеся розібратися в цьому самостійно. Зверніться до батьків або вчителів – вони знають, що треба робити.


3. Зустрічі у реальному житті із знайомими по Інтернет-спілкуванню не є дуже гарною ідеєю, оскільки люди можуть бути дуже різними у електронному спілкуванні і при реальній зустрічі. Якщо ж ви все ж хочете зустрітися з ними, повідомте про це батьків, і нехай вони підуть на першу зустріч разом з вами.


4. Не відкривайте листи електронної пошти, файли або Web-сторінки, отримані від людей, яких ви реально не знаєте або не довіряєте.


5. Нікому не давайте свій пароль, за виключенням дорослих вашої родини.


6. Завжди дотримуйтесь сімейних правил Інтернет-безпеки: вони розроблені для того, щоб ви почували себе комфортно і безпечно у мережі.


7. Ніколи не робіть того, що може коштувати грошей вашій родині, окрім випадків, коли поруч з вами батьки.


8. Завжди будьте ввічливими у електронному листуванні, і ваші кореспонденти будуть ввічливими з вами.

 

Основні правила безпечної роботи в Інтернеті

 

• Використовуйте тільки ліцензійне програмне забезпечення. Установлюйте програми тільки з офіційних джерел. Перед установленням читайте відгуки інших користувачів, якщо вони доступні.
• Установлюйте та оновлюйте антивірусне програмне забезпечення як на стаціонарні, так і на мобільні комп’ютери. Бажано, щоб оновлення антивірусних баз здійснювалося регулярно та автоматично.
• Завжди встановлюйте оновлення операційної системи та іншого програмного забезпечення.
• Використовуйте надійні паролі. Не використовуйте на різних інтернет-ресурсах один і той самий пароль, змінюйте його регулярно.
• Приєднуйтеся тільки до перевірених Wi-Fi-мереж. Не відправляйте важливі дані (дані кредитних карток, онлайн-банкінгу тощо) через публічні та незахищені Wi-Fi-мережі.
• Установіть фільтр спливаючих вікон у браузері.
• Перевіряйте сертифікат безпеки сайтів у вигляді замка в адресному рядку браузера.
• Не відкривайте повідомлення електронної пошти від невідомих вам осіб і прикріплені до них файли, яких ви не очікуєте.
• Подумайте про можливі ризики для вас перед тим, як викласти щось у мережу Інтернет.
• Створюйте резервні копії важливих для вас даних, зберігайте їх на носіях даних, відключених від мережі Інтернет.

Для користувачів смартфонів є окремі рекомендації: не телефонуйте на незнайомі номери; уважно контролюйте послуги, на які ви підписуєтеся; установлюйте мобільні додатки лише з офіційних магазинів: PlayMarket (Android), AppStore (iOS), Marketplace (WindowsPhone); уважно стежте за тим, які дозволи вимагає програма під час установлення та оновлення програмного забезпечення на мобільних пристроях.

 



Шановні діти, батьки та інші відвідувачі сайта!

Зараз просто неможливо уявити життя людини без інтернету. Та не слід забувати й про кібернебезпеки, з якими можуть зустрітися користувачі всесвітньої павутини.  Пропонуємо Вам тлумачення популярних термінів, пов’язаних з кібербезпекою.

Інформаційна безпека - це стан захищеності систем передавання, опрацювання та зберігання даних, при якому забезпечено конфіденційність, доступність і цілісність даних.

Мережева атака на комп'ютер - це спроба знайти вразливі місця в його операційній системі й програмах, які можуть бути використані зловмисником для різних цілей, наприклад, виведення вашого комп’ютера з ладу; відключення його від інтернету;  запуск на вашому комп'ютері шкідливої програми; крадіжка ваших даних; блокування ваших даних з метою здирництва; додавання вашого комп'ютера під шкідливий бот-нет.

Фішинг — вид шахрайства, метою якого є виманювання персональних даних у клієнтів онлайн-аукціонів, сервісів з переказу або обміну валюти, інтернет-магазинів тощо.

Секстинг – це надсилання інтимних фото чи відео з використанням сучасних засобів зв’язку. Діти можуть надсилати такі матеріали як знайомим, так і не знайомим їм у реальному житті людям. Матеріали подібних переписок можуть бути оприлюднені, що часто призводить до кібербулінгу та цькувань дитини у школі.

Кібергрумінг — це процес комунікації із дитиною в Інтернеті, під час якого злочинці налагоджують довірливі стосунки з дитиною з метою сексуального насильства над нею у реальному житті чи онлайн. Вони можуть змушувати дітей виконувати певні сексуальні дії перед камерою. Злочинці свідомо будують своє спілкування з дитиною так, аби викликати в неї теплі почуття та довіру, показати, що вона цінна та унікальна. Вони можуть прикидатися однолітками дитини, пропонувати роботу моделлю, дарувати подарунки тощо. 

Сексторшен – налагодження довірливих стосунків із дитиною в Інтернеті з метою отримання приватних матеріалів, шантажування та вимагання додаткових матеріалів або грошей.

 

Звертаємо увагу: якщо дитина стала жертвою секстингу, кібергрумінгу чи сексторшену, необхідно звернутися до поліції.


Чат-бот "Кіберпес" – профілактика кібербулінгу

 

Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через: 

За даними ЮНІСЕФ в Україні, майже 50% підлітків були жертвами кібербулінгу. Кожна третя дитина прогулювала школу через кібербулінг. 75% підлітків у анонімному опитуванні підтвердили те, що Instagram, TikTok і Snapchat є основними соціальними платформами для цькування.

Міністерство цифрової трансформації у співпраці з ЮНІСЕФ та за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України випустило чат-бот "Кіберпес". У чат-боті можна дізнатись про те, як діяти дітям, батькам і вчителям у разі кібербулінгу. 

Чат-бот у Telegram і Viber допоможе дізнатись, як визначити кібербулінг, як самостійно видалити образливі матеріали з соціальних мереж, а також куди звертатись за допомогою.

У чат-боті "Кіберпес" можна знайти інформацію про те:

 


РЕСУРСИ ТА ПОСІБНИКИ, ЯКІ МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ ТА НАУКИ УКРАЇНИ ПРОПОНУЄ ВИКОРИСТОВУВАТИ БАТЬКАМ І ПЕДАГОГАМ ДЛЯ НАВЧАННЯ ДІТЕЙ БЕЗПЕЧНОМУ КОРИСТУВАННЮ ІНТЕРНЕТОМ:

 

1. Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі: посібник для батьків

2. Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі: навчально-методичний посібник

3. Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікативними технологіями / О. Удалова, О. Швед, О. Кузнєцова [та ін.]. – К.: Україна, 2010. – 72 с.

4. Пам’ятка для батьків "Діти. Інтернет. Мобільний зв’язок", розроблена Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі.

5. Посібник Ради Європи "Свобода вираження поглядів та інтернет"

6. Навчально-методичний посібник "Керівництво із соціально-педагогічного супроводу формування безпечної поведінки підлітків в інтернеті"

7. Методичні рекомендації до використання в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти навчально-методичного посібника та робочого зошита „Інтернет, який ми хочемоˮ (the Web We Want)

8. Дізнайся про свої права в цифровому середовищі

9. Пам'ятка для батьків: «Діти. Інтернет. Мобільний зв'язок»

10. Серіал для батьків «Безпека дітей в інтернеті»

11. Міжнародна конференція «Безпечний онлайн 2020: Сучасні виклики» (Міністерство цифрової трансформації України)

12. Рекомендації Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо захисту персональних даних під час дистанційного надання освітніх послуг

13. Матеріали наради з питань запобігання поширенню агресивної субкультури серед підлітків

14. СЕРІАЛ ДЛЯ БАТЬКІВ "БЕЗПЕКА ДІТЕЙ В ІНТЕРНЕТІ" (ДІЯ)

https://osvita.diia.gov.ua/courses/serial-dlya-batkiv-onlayn-bezpeka-ditey

15. ПРО КІБЕРБУЛІНГ ДЛЯ ПІДЛІТКІВ (ДІЯ)

https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyberbullying

16. ОСНОВИ КІБЕРГІГІЄНИ (ЦИФРОВА ОСВІТА "ДІЯ")

https://osvita.diia.gov.ua/courses/cyber-hygiene

 

 


2 жовтня - Всесвітній день протидії булінгу

 

Символом Всесвітнього дня протидії булінгу є синій колір. Усім, хто має бажання доєднатися до боротьби з боулінгом в цей день пропонують вдягнути блакитні сорочки.

З 25 вересня по 2 жовтня у гімназії проводився ІV антибулінговий урок від ГО ,,#НеЦькуй!'' #АнтибулінговийУрок2023 #НіЦькуванню." До заходу долучилися колективи 5-Б, 5-А, 4-А, 3-А, 4-Б, 6-Б класів, класні керівники та представники психологічної служби закладу.

Під час виховних заходів було обговорено актуальні проблеми булінгу в Україні. Класні керівники розповіли про причини, форми та типи булінгу, та шляхи його подолання. Учні переглянули тематичні відеоролики, презентації, розібрали конкретні ситуації з життя сучасних артистів, музичних виконавців, співаків, історії яких були представлені на сторінках ворк-буку.


Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу

у Криворізькій гімназії № 69

 

У Криворізькій гімназії № 69 Криворізької міської ради відбулися тематичні заходи у рамках Всеукраїнського тижня з протидії булінгу.

Заступник директора з ВР Наталя Фетісова взяла участь у Всеукраїнському семінарі-тренінгу «Булінг у школі», мета якого: сприяння формуванню в учасників освітнього процесу системного бачення проблеми булінгу в закладі освіти, актуалізація потреби в удосконаленні та оновленні практики роботи з питань запобігання та протидії цькуванню серед дітей.

Соціальний педагог Катерина Баланська підготувала для здобувачів освіти та їх батьків корисні поради «Що таке булінг? Правова відповідальність за цькування».

28 вересня психологічною службою гімназії (практичний психолог Вікторія Кріпак, соціальний педагог Катерина Баланська) для учнів 5,6-х класів проведено онлайн - міні тренінг  "Довіра і вдячність-перші кроки до протидії булінгу."

Протягом тижня усі учнівські колективи гімназії взяли участь у ІІІ Національного антибулінгового уроку «Не цькуй!». Учні 1-4 класів переглянули мультфільм  "Стоп булінг. Поради дітям" (https://www.youtube.com/watch?v=0DLc_jAZ2hA), обговорили його та зробили важливі висновки про правила співіснування у колективі. Найзмістовніше  антибулінговий урок пройшов у 1-А,1-Б, 3-В, 2-Б, 3-Б, 6-А, 3-А, 5-А, 4-Б, 8-А класах. Метою таких занять є надання здобувачам освіти інформації про булінг як негативне явище, обговорення алгоритмів безпечної поведінки та створення комфортного середовища для навчання та спілкування.

Усі заходи, які відбулися у рамках Всеукраїнського тижня з протидії булінгу,  мали великий виховний вплив, сприяли вихованню у здобувачів освіти почуття емпатії та переживання один до одного, а особливо до дитини, яка зазнає насильства; розвитку вміння знаходити шляхи виходу зі складної ситуації; формування навиків відповідальної та безпечної поведінки.

 

 

 


03.10 булінг на сайт 1.docx

Як поговорити з підлітком про секстинг

Секстинг – це інтимне спілкування за допомогою листування або телефонних розмов, це обмін інтимними фотографіями та будь-який прояв сексуальності за допомогою засобів зв’язку.

Сьогодні секстинг починає активно поширюватися серед підлітків. Хоч би як там було, підліток, озброєний мобільним телефоном, може вскочити в халепу. В одній книжці про безпеку в Інтернеті говориться: «Одним натисканням кнопки можна назавжди змінити своє життя» («CyberSafe»). Чимало людей не усвідомлюють, що, надіславши комусь свою фотографію, вони вже не мають контролю над тим, як інші можуть її використати. У бюлетені Федерального бюро розслідувань США описувався випадок одної 18-річної дівчини. Вона «наклала на себе руки, бо її хлопець розіслав сотням підлітків у школі її відверту фотографію, котру вона йому вислала. Припускають, що інші учні не тільки пересилали цю фотографію своїм знайомим, але й цькували дівчину».

Крім того, секстинг спричиняє проблеми юридичного характеру. Наприклад, у деяких країнах неповнолітні, котрі надсилали відверті фотографії іншим неповнолітнім, були звинувачені в поширенні дитячої порнографії і внесені до списку осіб, винних у статевих злочинах. Вас, батьків, теж можуть притягнути до відповідальності, якщо договір про надання послуг мобільного зв’язку укладений на ваше ім’я або якщо ви не вжили заходів, аби запобігти тому, щоб дитина займалася секстингом.

 ЩО РОБИТИ БАТЬКАМ:

Встановіть чіткі правила. Звісно, вам не під силу повністю контролювати те, як ваша дитина-підліток використовує мобільний телефон. Але ви у змозі чітко пояснити підлітку, чого очікуєте від нього, а також які будуть наслідки, коли він порушить встановлені вами правила. Крім того, не забувайте, що батьки мають право перевіряти, як їхні діти використовують телефон. 

Допоможіть дитині зрозуміти суть проблеми. Ви могли б сказати: «Є різні погляди на те, що таке секстинг. А як би ти пояснив це слово?» «Які фотографії, на твою думку, є непристойними?» «У деяких країнах неповнолітні, котрі висилають іншим фотографію голого неповнолітнього, за законом визнаються винними у скоєнні злочину. Як ти вважаєш, чи робити це справді так погано?» «Чому займатися секстингом неправильно з морального погляду?» Уважно слухайте висловлювання підлітка. Заохочуйте його думати про наслідки, перш ніж натискати кнопку «Надіслати». 

Заохочуйте сина чи доньку думати про наслідки, перш ніж натискати кнопку «Надіслати»

Обговоріть можливий розвиток подій. Ви могли б сказати доньці: «Припустімо, хлопець тисне на дівчину, аби вона надіслала йому своє відверте фото. Що їй робити? Поступитися, щоб він її не кинув? Не піддатися на вмовляння, але фліртувати з ним по-іншому? Порвати з ним? Розповісти комусь із дорослих?» Допоможіть доньці обдумати цю ситуацію. Звичайно, подібні розмови можна вести і з сином. 

Звертайтесь до сумління дитини. Можна поставити їй такі запитання: «Наскільки важливо для тебе мати добру репутацію? За які риси ти хотів би бути відомим? Як би ти почувався, якби вислав комусь непристойну фотографію і цим принизив ту людину? А як би ти почувався, коли б повівся правильно?» Допомагайте підлітку мати «чисте сумління» .

Будьте дитині добрим прикладом!!!

Радимо переглянути: відеоролик "Stop Sexting"

 https://www.youtube.com/watch?v=S9NNm71ln0Q