Kutak za roditelje

Dragi roditelji!

Vjerujemo da vam nije lako u ovim danima. Situacija vezana uz Corona virus donijela nam je nove uloge i obveze, na koje možda i nismo navikli. To nam možda donosi i zabrinutost, nesigurnost, što je u ovakvim uvjetima razumljivo. U ovakvoj situaciji povećala se i roditeljska odgovornost za očuvanje zdravlja djece, njihovog obrazovanja, organizacije slobodnog vremena. Pri tome, slušajući upute Stožera i ponašajući se odgovorno, zasigurno ste smanjili (fizičke) kontakte s prijateljima, rodbinom… te ostali u krugu najuže obitelji.

Vjerujem da ste godinama sanjali o tome da provodite više vremena sa svojom djecom, obitelji i da ste željno čekali godišnje odmore kako bi se to ostvarilo. Stoga, ovo nam je prilika da to i učinimo!

Iako to na prvu zvuči lijepo, ali… mjesec dana! Barem mjesec dana bit ćemo u kući, s djecom, ona će biti... samo naša!

Stoga vam donosimo nekoliko savjeta kako da uspješno prebrodite dan, ali i neke ideje za različite aktivnosti s vašim najbližima.


..za više kliknite na sliku.

Podsjetnik na Logopedski kutak

Dragi roditelji, klikom na sliku doći ćete u Logopedski kutak gdje vas čekaju različiti materijali, portali i korisni sadržaji za djecu i cijelu obitelj!

U školske klupe bez puno muke

Ovaj kratki priručnik osmislio je tim mladih logopeda, u suradnji sa učiteljima, psiholozima i pedagozima kako bi pomogao roditeljima djece polaznika prvog razreda. Svaki stručni suradnik dao je pregled najčešćih problema s kojima se susreću mali prvašići i njihovi roditelji, ali naglasio važnost određenih vještina koje olakšavaju posao učiteljima i svim djelatnicima škole. U svakom su poglavlju aktivnosti i materijali spremni za ispis kako bi sve školske izazove u prvim danima polaska u školu vaša djeca lakše prebrodila.


E-knjiga: Savjeti za roditelje djece s disleksijom

Roditeljima, ali i obitelji djece s disleksijom svakodnevne rutine i obveze ponekad predstavljaju velik napor i probleme. Teškoće u organiziranju vlastitog vremena i prostora, često zaboravljanje i gubljenje stvari samo su neki od problema s kojima se susreću osobe s disleksijom.

Kako bismo vam olakšali svakodnevno funkcioniranje kolege logopedi izradili su e-knjigu na temu disleksije u obitelji, a možete ju preuzeti klikom na sliku. U nekoliko korisnih preporuka saznajte kako kao roditelj pomoći djetetu s disleksijom.


PREPORUKE ZA ČITAČE - najčitanije svake godine

Hrvatsko knjižničarsko društvo (HKD) redovito na svojim mrežnim stranicama objavljuje listu dobrih knjiga za djecu, mlade, roditelje i učitelje, a prema preporuci Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež HKD-a.

Lista sadrži popis kvalitetnih i zanimljivih knjiga domaćih i stranih autora, slikovnice za djecu od najranije dobi do knjiga namijenjenih djeci i mladima, stripove za djecu i mlade te popularnoznanstvenu literaturu za djecu, mlade, roditelje, odgajatelje i učitelje.

Lista knjiga od 2005. – 2019. godine dostupna je putem poveznice klikom na sliku, a može se lako skinuti putem PDF formata.

Stoga obavezno pogledajte i odaberite što će te sljedeće čitati vi i vaši najmlađi😊

Roditelji već od najranije dobi, svjesni važnosti, djecu okružuju slikovnicama te se trude čitati što češće. Koliko je važno čitanje djeci od najranije dobi, sigurni smo kako nije potrebno niti naglašavati, ali ono što je jednako važno jest i način na koji čitamo djeci.

Kada odrasla osoba čita djetetu između njih se stvara posebna emocionalna veza te se razvija osjećaj povjerenja i sigurnosti. Čitajući djeci, potičemo razvoj njihovih mentalnih sposobnosti, socijalnih i komunikacijskih vještina, pomažemo im da zavole čitanje i da bolje razumiju svijet.


Sedam mitova o specifičnim poteškoćama učenja

Sama neobičnost specifičnih poteškoća učenja (disleksija, disgrafija i diskalkulija) uzrok je tome da se dijete s poteškoćom vrlo često krivo doživljava kao da je lijeno, nemotivirano ili da glumata.

Problemi povezani s poteškoćama učenja mogu se primijetiti već u ranijoj dobi, u predškolskom uzrastu, ali se najčešće dijagnosticiraju tek u školskoj dobi. Ako se primijete specifični problemi u čitanju, računanju ili pisanju, treba napraviti obradu i testiranje kako bi se utvrdilo postojanje poteškoće.

Zato probajmo razbiti neke od mitova koji se još i danas krivo prenose o teškoćama učenja!

Aplikacije korisne za usvajanje novih znanja kod djece

Aplikacije za računala, tablete i pametne telefone postale su naša svakodnevica, no ponudimo djeci one koje su edukativne i usmjerene poticanju i usvajanju određenih znanja i vještina.

Ovdje možete pronaći 5 odličnih i vrlo korisnih aplikacije za rad s djecom predškolske i školske dobi na hrvatskom jeziku.

Korisni kontakti i web stranice za roditelje

Dragi roditelji,
klikom na sliku otvorit će vam se stranica na kojoj možete pronaći:

  1. važne kontakte kojima se možete obratiti u slučaju potrebe

  2. web stranice i linkove s različitim aktivnostima

  3. preporuke literature za roditelje


Kako razgovarati s djecom i adolescentima o koronavirusu

Agencija za odgoj i obrazovanje (AZOO) i Hrvatski Crveni križ organizirali su 5.11.2020. stručno usavršavanje romskih suradnika pomagača i stručnih suradnika osnovnih škola Međimurske županije i ostalih županija.

Teme su bile o platformi „Sigurnije škole i vrtići“, COVID-19 i stigmatizacija kroz online webinar (preko ZOOM aplikacije).

ZAKLJUČAK: Važno je razgovarati o poteškoćama te o posljedicama s kojima se društvo i pojedinci suočavaju. Ujedno treba naglašavati kako se svi ljudi teško nose s neizvjesnošću i kako je u redu osjećati ljutnju, strah i slične negativne emocije. Treba djeci posebno objasniti da širenje virusa nije povezano s osobinama ljudi.

Hrvatski Crveni križ i Kazalište Tvornica lutaka zajedno su osmislili i realizirali dva edukativna filmića na te teme, a možete ih pogledati klikom na sliku.


Slikovnica o medijskoj pismenosti

Medijska pismenost olakšava usvajanje navika preispitivanja medijskih sadržaja i vještina izražavanja potrebnih za kritičko razmišljanje. Ona danas predstavlja obrazovanje za život, humanističke vrijednosti, aktivno građanstvo i odgovorne medijske prakse.

Ova slikovnica namijenjena je djeci, roditeljima, skrbnicima i odgajateljima.

Njezina je svrha pružiti najmlađoj djeci priliku za razumijevanje medija kroz jednu od prvih lekcija medijske pismenosti, onu o razlici između svijeta medija i stvarnig svijeta.

Želimo vam puno zadovoljstva i otkrića na stranicama ove slikovnice do koje možete doći KLIKOM NA SLIKU i preuzeti ju na svoja računala u PDF fromatu.

Više informacija i materijala za pouku najmlađih o medijima potražite na:

https://www.medijskapismenost.hr/

Pjesmice s rimom

Ritam i glazba pjesmica koje uključuju i pokrete rukama i tijelom, djetetu daju potpuni osjetilni doživljaj u koji su uključeni i vid i sluh i dodir i kretnja.

Djeci su te pjesmice zabavne i ugodne i vole ih često ponavljati.

Stoga vam stručnjaci iz Dječjeg vrtića Viškovo donose nekoliko prijedloga.



Priče s masažom ili masaže s pričom

Za takve masaže s pričom potrebno vam je samo nekoliko minuta, a one omogućuju da se dijete smiri, usredotoči i regulira svoje ponašanje, pojačavaju osjećaj povezanosti i ljubavi ne samo kod djeteta već i kod onog koji masira (roditelja).

Ovakve masaže ne samo da su opuštajuće nego su i vrlo zabavne, pogotovo kad dijete i roditelj zamijene mjesto!

Bilo koja priča, rima ili pjesma može postati osnova za ovu aktivnost, a dok ne osmislite svoje, stručnjaci iz Dječjeg vrtića Viškovo za vas su pripremili nekoliko ideja.



Strategije za poboljšanje pažnje i koncentracije kod djece

Poteškoće s pažnjom i koncentracijom vrlo su česte kod djece. No, kao i svaka vještina, i koncentracija se može poboljšati i automatizirati. Roditelji mogu imati velik utjecaj na procese učenja kod kuće i mogu mnogo učiniti za poboljšanje koncentracije kod djeteta.

Ovdje je nekoliko prijedloga kako da pomognete svom djetetu!


Edukativni crtići - stari klasici na koje ste možda zaboravili

Prisjetite se dobrih starić crtanih filmova s lijepim poukama, koji će sigurno oduševiti vaše klince.

Obiteljska družilica

Za pozitivan razvoj djece važno je kvalitetno provođenje slobodnog vremena u obitelji kao i međusobna komunikacija članova obitelji. Igranje igara zabavan je način provođenja vremena.

Zato su stručnjaci iz Centra za mladež Zaprešić za vas pripremili različite ideje za obiteljsko druženje.

15 najkreativnijih aktivnosti za klince u kući

Tvornica snova donosi različite aktivnosti kojima možete zabaviti svoje najmlađe

Igre koje poštuju socijalnu distancu

Isprobajte neke od novih igara, a pri tome pokušajte s djetetom razgovarati o važnosti poštivanja socijalne distance.

“POGLEDAJTE SVIJET IZ MOJIH CIPELA: Zašto je temperament važan?"

Priučnik je u izdanju Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba i Grada Zagreba. Napisale su ga socijalna pedagoginja Dora Kralj, klinička psihologinja Vlatka Križan i socijalna radnica Nikolina Škrlec, s namjerom da pomognu roditeljima i djeci na način da roditelji prepoznaju i njeguju posebnost svog djeteta, da se mogu “na trenutaj smjestiti u dječje cipele” kako bi osjetili dječji temperament, dječje osjećaje, nemir, tempo i energiju. Priručnik se posebno bavi vrlo osjetljvom, povučenom te aktivnom/distraktibilnom djecom.


Dijete teško uči? Reagirajte što prije i izbjegnite ozbiljne probleme

Poteškoće u učenju ponekad mogu imati i druge uzroke osim obične zaigranosti i lijenosti koje bi trebalo ispitati i otkriti na vrijeme.

Ranije otkrivanje specifičnih smetnji u učenju iznimno je važno jer omogućuje njihovo rano ublažavanje ili otklanjanje.


30.4. Međunarodni dan odgoja bez batina

Povodom obilježavanja ovog iznimno važnog dana za vas smo pripremili tekst o posljedicama fizičkog kažnjavanja na razvoj djeteta, ali i savjete kako se lakše nositi s izazovima koje roditeljstvo donosi.

Kako pomoći djetetu u učenju i pisanju domaćih zadaća

Treba li moje dijete poseban prostor za učenje? Trebam li pomagati djetetu u pisanju domaćih zadaća? Trebam li učiti s djetetom i do kojeg razreda? Zašto moje dijete ima toliko puno/premalo zadaće? Treba li mu odmor tijekom učenja/pisanja domaće zadaće?

U nastavku pokušat ćemo odgovoriti na ova pitanja koja vam se sigurno motaju po glavi kako bi smanjili neslaganje između vas i vaše djece i olakšali vam boravak kod kuće.

Kako da moje dijete bude sigurno na Internetu?


Koje su dobre, a koje loše strane Interneta? Želite li upoznati aktualne društvene mreže koje djeca i mladi koriste? Koje su moguće opasnosti i kako zaštiti djecu?
U ovom ćemo tekstu pokušati odgovoriti na navedena pitanja!

Poticanje kreativnosti kod djece

Kreativnost nije urođeni talent već vještina koja se razvija od najranijeg djetinjstva.


Na koji način možete poticati kreativnost kod vašeg djeteta pogledajte u tekstu!

Besplatna brošura: 55 ideja za obiteljske aktivnosti

Psihologinja Poliklinike Tea Brezinšćak osmislila je i prikupila 55 ideja za obiteljske aktivnosti koje povezuju i grade psihološku otpornost pod naslovom: “Kartice za kišne dane (i socijalno distanciranje)”.

Dozvoljeno je njihovo preuzimanje, korištenje i prenošenje uz obavezno navođenje izvora: Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, psihologinja Tea Brezinšćak.

30 maštovitih igara za djecu

Zabavite se uz novu brošuru za aktivnosti!

50 zanimljivih ideja i aktivnosti

Posljednjih tjedana mnoge obitelji više vremena provode kod kuće. U ovome članku stručnjaci iz UNICEF-a donose vam zanimljive prijedloge i ideje za aktivnosti uz pomoć kojih se možete zabaviti i naučiti nešto novo,.

Kreativnost kod djece


Stručnjaci s Hrabrog telefona pišu o tome što je to kreativnost, kako se može razvijati i poticati kod djece te zašto je važna. Uz to, nude mnogobrojne igre i aktivnosti!

Kako podržati vještine suočavanja i mentalno zdravlje djece?


Odgojno savjetovalište Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta pripremilo je letak na temu vještina suočavanja i mentalnog zdravlja djece - u njemu ćete naći različite korisne savjete!

Kako se nositi s nastavom kod kuće?


Odgojno savjetovalište Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta pripremilo je nekoliko savjeta za lakše nošenje s trenutnom situacijom i nastavom kod kuće.

Kako provoditi vrijeme s djecom kod kuće

Savjeti, materijali, zanimljive ideje

UNICEF

Dr. Ranko Rajović: Aktivnosti i igre u periodu kućne izolacije

Na neka, u ovom periodu kućne izolacije aktualna pitanja dr. Ranko Rajović, autor NTC programa, daje odgovore.

Uz to, u okviru projekta „Vreme za NTC“ objavljuju materijale, a NTC tim intenzivno radi na čitavom nizu prijedloga aktivnosti i igara, za djecu od 3 do 8 godina. Izradit će i neke igre za stariju djecu, koje će biti dostupne svim roditeljima na društvenim mrežama (Facebook stranica NTC sistem učenja), a svaki dan u 11h objavit će nešto novo.

Igre za izolaciju – preko 100 inspirativnih ideja

Mala pomoć za sve mame u izolaciji – donosimo vam inspiraciju kako da se zabavljate narednih dana. Stručnjaci predviđaju da će djeca tokom dana izolacije biti 50% više izložena raznim ekranima nego inače. Hajde da zajedno smanjimo tu cifru tako što ćemo se više igrati raznih društvenih i uradi sam igara, učiti kroz igru i zajedno stvarati nezaboravne trenutke.

U nastavku ćete vidjeti prijedloge stranice Najboljamamanasvetu.com

Slikovnica - Corona virus

Zanimljiva slikovnica za lakši razgovor s djecom o trenutnoj situaciji i Corona virusu.

Kako razgovarati s djetetom o trenutnoj situaciji i korona virusu

Izv. prof. dr. sc. Sanja Tatalović Vorkapić s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, prevela je ovu knjižicu pomoću koje možete lakše objasniti djeci što se trenutno u svijetu i Hrvatskoj događa.


Koronavirus - Knjižica za djecu

Izdavačka kuća Planet Zoe pripremila je besplatnu slikovnicu primjerenu djeci od 5. do 11. godine, a u njoj donose odgovore na mnoga pitanja o koronavirusu.

Priča o malom gnomu

Priča je osmišljena za malu djecu, a prigodna je u vrijeme kada ona moraju ostati kod kuće zbog trenutne pandemije korona virusa. Pjesma na kraju ostavljena je otvorenom kako bi roditelji kreirali još stihova s dječjim idejama. Priča se može promijeniti / urediti da odgovara različitim situacijama – npr. umjesto Majke stabla može biti Otac stablo ili Baka stablo ili Djed stablo, ili možda želite izostaviti dio o ''vrtiću za gnome''. I glavni se lik može promijeniti (npr. umjesto da koristite gnoma može to biti priča o malom mišu zatvorenom u nišu, ili o tome kako je ptičica mala u gnijezdu ostala).

Svaki tjedan Korak jedan

Klikom na sliku možete pronaći aktivnosti za rad s djecom, igre, savjeti koje je osmislilo POU Korak po korak

Kako razgovarati s djetetom o pandemiji novog koronavirusa (COVID-19)

Lako se osjetiti preplavljenim svime što trenutačno čujete i čitate o bolesti koronavirusa (COVID-19). Također je razumljivo ako se i vaša djeca mogu osjećati zabrinutost. Djeca će možda teško shvatiti što vide na internetu ili na televiziji, ili čuju od drugih ljudi, tako da mogu biti tjeskobni, žalosni ili pod stresom. Otvoren razgovor s vašom djecom može im pomoći da razumiju situaciju pa čak i daju pozitivan doprinos za druge.

Pročitajte UNICEFOV Vodič o tome kako razgovarati s djecom o koronavirusu.

KAKO SAČUVATI ‘ZDRAVU GLAVU’ (I SRCE) ZA VRIJEME IZOLACIJE/KARANTENE?

Preporuke Zagrebačkog psihološkog društva