Kako da moje dijete bude sigurno na Internetu?


Dragi roditelji,

ovih su dana vaša djeca vjerojatno više nego ikada izložena ekranima – bilo onim televizijskim ili računalnim. Osim nastave na daljinu, zabranom vanjskih aktivnosti, djeca pokušavaju i potrebu za zabavom i druženjem zadovoljiti najčešće putem Interneta. Zbog toga smo za vas pripremili informacije i savjete vezane uz zaštitu najranjivijih – djece na Internetu.


Što mogu roditelji učiniti kako bi zaštitili djecu?

- Dobro upoznajte sadržaje koje vaše dijete koristi - klikom na sliku otvorite brošuru s kratkim pregledom trenutno najpopularnijih društvenih mreža kod djece i mladih

- Provjeravajte koje sadržaje vaše dijete koristi - pri tome je važno biti oprezan jer ukoliko dijete/tinejdžer osjeti prevelik utjecaj na svoju privatnost ili pomisli da ga se „špijunira“, izgubit će povjerenje u roditelje te će lako naći način da od roditelja sakrije ono što neželi da se zna. Ova situacija može biti jako opasna u slučaju da se dijete ili tinejdžer zaista nađe u problemu jer se zbog narušenog povjerenja neće htjeti obratiti roditelju za pomoć.

- Razgovarajte s djetetom - otvoreno i često, čak i kad ne sumnjate da postoji problem. Pokažite mu da vam može vjerovati i da se na vas uvijek može osloniti. Razgovarajte o internetu i ponašanju na društvenim mrežama. Međusobno poštovanje i uvažavanje su temelj svakog odnosa – online i offline. Objasnite djetetu da ne smije postojati razlika između ponašanja u stvarnom i virtualnom svijetu – u oba slučaja vrijedi pravilo da druge ljude trebamo uvažavati i poštivati i prema njima se primjereno ponašati te od njih očekivati isto. Naglasite mu da uvijek prilikom slanja poruke/objave sadržaja prvo promisli hoće li time povrijediti drugu osobu.

- Stvorite odnos povjerenja – naglasite djetetu da ste uvijek tu za njega te da je važno da vam se obrati u slučaju da je na Internetu naišao na nešto zbog čega se ne osjeća ugodno – neprimjeren sadržaj, vršnjačko nasilje i slično.

- Povremeno zajedno s djecom konzumirajte medijske sadržaje, te o njima razgovarajte – na taj se način razvija kritičko mišljenje djece te ona postaju svjesnija eventualnih opasnosti. Zbog toga je važno upozoriti ih da na Internetu postoji i mogućnost objave lažnih vijesti te da budu kritični prema sadržajima.

- Naglasite djetetu da čuva svoju i privatnost obitelji na Internetu - to se prije svega odnosi na razgovor o tome da dijete ne bi smjelo prihvaćati za prijatelje na društvenim mrežama osobe koje ne poznaje. Osim toga, nije poželjno objavljivati osobne podatke – školu koju dijete pohađa, razred, kućnu adresu, broj telefona.

- Dogovorite vremenski okvir u kojem je djetetu dopušteno provoditi vrijeme na Internetu – prevelika izloženost stvara vrlo velik broj neželjenih posljedica. S obzirom na okolnosti, ovo će vrijeme u periodu nastave na daljine biti nešto veće – osim nastave, omogućite djetetu i korištenje Interneta u svrhu druženja i zabave - no ne više od 90 minuta dnevno.

- Tijekom noći poželjno je maknuti prijenosne uređaje putem kojih je moguće spajanje na Internet iz dječje dobe. Isto tako, ne preporuča se korištenje mobilnih uređaja tijekom obroka ili neposredno prije spavanja!