Savjeti za roditelje

1. Dogovorite stalan raspored učenja

Kako bi se djeca osjećala sigurno, važno im je stvoriti određenu rutinu. Zajednička organizacija i dogovor oko rasporeda učenja nešto je što će im koristiti i tijekom povratka u školu u vidu lakše organizacije obveza. Iako je ova situacija poremetila dosadašnji ritam i strukturu, neke je stvari moguće zadržati – poput vremena za odlazak na spavanje, vrijeme objeda, pisanja zadaće i slično. Važno je uspostaviti strukturu, predvidljivost i smisao. Gdje, kada i kako se igra, uči ili radi od kuće treba zajednički isplanirati, ali pri tome (osobito u danim uvjetima) biti fleksibilni. Prilagodite i uskladite raspored svog djeteta i svoje radne zadatke koliko god je moguće. Ono što je važno jest i pojasniti djeci da ovo nisu školski praznici te da se od njih očekuje da nastavu, iako je u drugačijem obliku, shvate ozbiljno. Osim toga, na taj način će se izbjeći pretjerana izloženost ekranima.

2. Razgovarajte s djecom

Jeste li znali da istraživanja govore da TJEDNO provedemo manje od sat vremena u konstruktivnom razgovoru s našom djecom? Sad je pravo vrijeme da to promijenimo! Imajte i na umu da djeca ponekad vide, čuju i razumiju i više nego pretpostavljamo. Osim toga, naša djeca prepoznaju emocionalnu klimu u kojoj se nalaze. Stoga je dobro razgovarati o tome kako oni doživljavaju situaciju, osjećaju li zabrinutost ili strah. Ne trebamo se praviti da je ovo normalna situacija koja nas ne pogađa, već je važno prihvatiti trenutne osjećaje, uz poruku da će proći i da je važno da se svatko od nas potrudi zaštititi sebe i druge.

3. Iskoristite svaku priliku da s djecom boravite na zraku pridržavajući se savjeta o zaštiti zdravlja

Šetnja sa psom, izlazak na dvorište, promatranje zalaska Sunca… ali pri tome poštujte mjere udaljenosti 2 metra od drugih građana!

4. Dogovorite koje kućanske poslove će djeca obavljati

Neka ti poslovi budu u skladu s njihovim godinama i mogućnostima. Ako su dovoljno veliki počnite s podukama kuhanja, peglanja i svih ostalih vještina koje će im kasnije u životu biti potrebne.

5. Neka starija braća i sestra pomažu mlađima u učenju.

Na taj način učenje je zabavnije, ali i brže. Uz to, djeca razvijaju strpljenje, uče se pomaganju i empatiji.

6. Igrajte društvene igre

Čovječe ne ljuti se, pantomima, asocijacije, slovo na slovo.. ali i puno drugih igara koje možete naći ovdje, na našoj stranici!

7. Istražite povijest obitelji, napravite obiteljsko stablo

Tko zna, možda otkrijete da ste potomci neke kraljevske obitelji! 😉

8. Organizirajte filmske, plesne… večeri

Dogovorite film koji ćete zajedno gledati… Neke preporuke: Tajni život ljubimaca, Janko Strižić, Ledeno doba, Annie, Dr. Dollitle… Ali i stariji, dobro poznati crtići/filmovi: Potraga za Nemom, Čarobna šuma, Kovrčava Sue, Zamka za roditelje, Nakon pogledanog filma, razgovarajte o njemu, saznajte kako su ga doživjela vaša djeca, što im se svidjelo, a što ne!

9. Planirajte budućnost

Cijela je obitelj na okupu… možda je sad vrijeme za neke razgovore koje ranije niste stigli obaviti ili ste ih odgađali. Iskoristite priliku za razgovor o budućnosti, željama i planovima.

10. Nemojte zaboraviti na sebe

Skloni smo pomaganju i stavljanju tuđih interesa ispred svojih… No, kako bismo bili uspješna podrška našoj djeci i bližnjima, važno je da ne zaboravimo na sebe! Zato – pročitajte tu knjigu koju već dugo želite! Rasplešite se na omiljenu pjesmu! Istražite i isprobajte novi recept! Priuštite si kupku!

Situacija u kojoj smo se našli nije laka, ali iz nje možemo izvući jako puno! Zato - budite kreativni! Uživajte u društvu svoje djece!

Želimo vam puno lijepih zajedničkih trenutaka!