Дбаємо про безпеку разом

звернення директора.mp4

Про що варто знати батькам?


Що відбувається із психікою дітей у війні?

Війна завжди приносить в життя дітей «дорослі» речі. Можемо стикнутись із кількома крайнощами:

· Регресія дитини


Дитина намагається бути «меншою», щоб забезпечити собі глибший рівень уваги і вищий рівень захисту від дорослих: сюсюкає, хоче більше гратися, ніж навчатися, може попросити пити з дитячої пляшечки з соскою. Дорослим варто почути цей сигнал і частіше бути поряд. У такому випадку ви можете звернутись на певний період до ігрових методів навчання, але поступово повертатись до звичного режиму.


· Дитина перебирає на себе функції дорослих


Чимало підлітків під час війни беруть на себе дорослі справи й починають приймати самостійні рішення. І тому батьки можуть відчувати ось той знаменитий феномен про «дітей, які так швидко дорослішають у війну». Та вам варто знати, що «дорослішають» частіше діти «розгублених» батьків, яким важко дати собі раду у важкі часи. І тоді дитина стає більш дорослою, аніж власні батьки. Так не має бути, тож запитайте себе: «Що я робив не так, що моя дитина вирішила брати на себе відповідальність?»


Експерти Міністерства охорони здоров’я разом з дитячою та сімейною психологинею Світланою Ройз підготували поради, як допомогти дітям не боятися сповіщень про повітряну тривогу та поводитися у ситуаціях, коли чутно вибухи.

Дорослим рекомендується діяти за таким алгоритмом:

1. Пояснити дитині, що відбувається, щоб нормалізувати її стан. Можна побудувати розмову таким чином: «Я бачу, що ти боїшся. Так, це ж дуже гучний і неприємний звук, який насправді лякає. Але коли ми чуємо сирену – це значить, що наші ЗСУ зафіксували загрозу і зараз її знешкоджують. Цей звук сповіщає, що про нашу безпеку дбають. І нам потрібно подбати про себе, тому ми йдемо в безпечне місце».

2. Підтримати малечу: «Я з тобою – і буду з тобою весь час». Рекомендовано запропонувати дію, запитати: «Хочеш, я візьму тебе на руки/обійму, а ти візьмеш свою іграшку?» Важливо, щоб дитина не почувалася безпорадною, натомість мала відчуття, що може вплинути на ситуацію: тримати іграшку, піклуватись про тварину, взяти воду, рахувати кроки.

3. Поспілкуватися з дитиною після того, як загроза минула. Після скасування повітряної тривоги дорослому треба обов’язково наголосити на цьому: «Все минулося. Ми в безпеці. Спасибі, ти був/була таким сміливим, міцним. Ми чули так багато гучних звуків, але ми впорались. Я пишаюсь твоєю стійкістю та піклуванням про іграшку/ молодшого брата чи сестру/ про себе самого».

Можна запропонувати дитині пограти в терапевтичну «гру»: розтерти вуха і уявити, що з них «висипається» в долоню чи на землю те, що їм заважає, або уявити себе собакою, який щойно вийшов з води і струшує з себе всю воду. Після цього запитати у дитини про те, що їй би хотілося робити після того, як вона вийде з укриття.

Зняти напругу, коли лунають неприємні гучні звуки, допоможуть такі практики:

· співання пісень;

· прослуховування аудіоказок в навушниках;

· промовляння дражнилок на російську армію, щоб знецінити ворога та зменшити страх;

· масаж вух та простукування зони за вухами;

· застосування дихальних практик з гучним видихом;

· гра «Слоник», який обмахується вухами (для цього прикласти долоні до вух, відтуляти й затуляти їх);

· гра «Комахи» (уявити, що в приміщенні багато комарів і ловити їх, плескаючи гучно в долоні, але не торкаючись інших гравців);

· позіхання (для цього потрібно провести пальцями від вушної раковини до щелепного суглоба і запропонувати дитині позіхати);

· дайте дитині льодяники, сухофрукти або жувальні цукерки чи гумки;

· пускання мильних бульбашок, якщо дозволяють обставини.

Нагадаємо, педагоги та дитячі психологи за підтримки МОН створили телеграм-канал «Підтримай дитину».


Інструкція татам і мамам, як поводитися під час повітряних тривог у закладі освіти:

· Будьте впевнені, що діти прямують до укриття, де є все необхідне для їхньої безпеки та комфортного перебування.

· Підтримуйте атмосферу взаємоповаги: не турбуйте педагогвів без нагальної потреби, адже під час повітряної тривоги вони першочергово дбають про дітей.

· Пам’ятайте, що закінчення повітряної тривоги у закладі освіти синхронне з повідомленнями від держави, тож діти весь час мають перебувати в укритті.

· Поважайте правила закладу освіти, відповідно до яких може бути заборонено забирати дитину до завершення повітряної тривоги заради дотримання безпеки всіх учасників освітнього процесу.

· Якщо під час сигналу тривоги ви перебуваєте на території закладу, дотримуйтеся загальних правил евакуації, адміністрація спрямує вас до підготовленого укриття.

· Пам’ятайте: під час повітряної тривоги педагог не має права відпустити дитину додому на прохання батьків.

Як підготувати дитину до дій у закладі освіти під час тривоги:

· Поговоріть з дитиною про евакуацію у закладі освіти: дізнайтеся про її ставлення до цього та можливі страхи. Педагоги також проведуть бесіди, але важливо, щоб цей процес був двостороннім, а настанови, які дитина отримує від батьків та педагогів, не суперечили одна одній.

· Поговоріть про особисту відповідальність під час евакуації. Поясніть, що педагоги обов’язково супроводжуватимуть групу, але дитині так само важливо дотримуватися правил та прямувати з усіма до укриття.

· Необхідно пояснити дитині, що попри повітряну тривогу освітній процес триває, і не можна так просто залишати заклад освіти. Також варто нагадати дитині, що перебування поза межами укриття може загрожувати її життю та здоров’ю.

· Подбайте про те, щоб дитина володіла важливою інформацією: знала ваші контакти, свою групу крові, чи має хронічні хвороби тощо (наприклад, це може бути нашивка на шкільній формі для дітей початкової школи).

Як координувати дії з закладом освіти?

· Ознайомтеся з безпековими правилами закладу до початку навчального року, уточніть нюанси, які вас хвилюють, з адміністрацією чи педагогами.

· Надайте адміністрації всю необхідну інформацію: свої контакти й контакти тих, хто може забирати дитину, деталі про стан здоров’я дитини.

· Якщо в дитини є особливі потреби, ви хвилюєтеся про її фізичний чи ментальний стан, окремо проговоріть це з адміністрацією. Уточніть про медикаменти чи інші засоби, що необхідні дитині, узгодьте окремі канали комунікації з вами за потреби.

· Долучіться до загального каналу комунікації — розсилки/чату, щоб отримувати необхідні новини.


А це перегляньте разом зі своїми дітьми

абетка з безпеки школяра.pdf