Цікаво знати

УНІКАЛЬНІ

БІБЛІОТЕКИ СВІТУ

Пам'ятники книзі

Пам'ятників видатним людям у світі багато, явище це досить поширене. Існує маса пам'ятників, що прославляють значущі для держави події. Рідкісне явище - увічнення пам'яті про якісь предмети.

Книга по праву заслужила таку честь, що говорить про її важливе значення для розвитку всього людства: вона зберігає вікову мудрість, вчить, виховує, дає можливість поринути у світ вічного та прекрасного. У всьому світі є безліч чудових пам'ятників книгам, гідних нашої уваги. Такі скульптури ставлять біля університетів, книжкових магазинів та бібліотек, у центрі міста або тінистих алеях на околицях.

Пам'ятник спаленим книгам

Пам'ятник спаленим книгам знаходиться на площі Бебельплатц (Берлін), зведений у пам'ять про подію, що сталася на цьому місці 10 травня 1933 року - публічне спалення фашистами 12400 книг 149 авторів. Пам'ятник являє собою порожні полиці бібліотеки, що йдуть під землю, закриті зверху товстим склом. Пустота підсвічується знизу, підкреслюючи основну ідею композиції - спалення книг не знищило світло знань.


DER MODERNE BUCHDRUCK

20-метровий пам'ятник "Der moderne Buchdruck" вагою 35 тонн, що складається з 17 книг німецьких авторів встановлено в Берліні, навпроти університету братів Гумбольта на честь «батька» сучасного друкарства Йоганна Гутенберга.


Пам'ятник книзі і писемності

Пам'ятник книзі і писемності знаходиться у місті Хайфа (Ізраїль). Скульптура зображує величезний том висотою 2,8 м і шириною 0,5 м, з якого «висипаються» цифри і букви різних алфавітів світу.


Пам'ятник книзі "Рухмана"

Пам'ятник книзі "Рухнама" встановлено в Ашхабаді (Туркменія). Величезний монумент заввишки з двоповерховий будинок являє собою копію книги. Увечері обкладинка книги відкривається, і перша сторінка перетворюється на екран, на якому за допомогою проектора показують документальний фільм про становлення нації.

Пам'ятник книзі у місті Леслі

Пам'ятник книзі у місті Лескі (Польща) було відкрито при проведенні книжкового ярмарку. Монумент встановлений у центральній частині міста, прямо на старовинній ринковій площі.


Пам'ятник американському письменнику О`Генрі

У Гринсборо (Північна Кароліна, США) розташований бронзовий пам'ятник американському письменнику О’Генрі. Його доповнює розкрита книга, де ліворуч на сторінці зображена ілюстрація до розповіді «Дари волхвів», а справа - початок «Вождя червоношкірих» з головним героєм, який визирає із-за сторінок.


Пам'ятник у формі нерівного стосу книг розташований перед книжковим магазином у Пекіні (Китай)

Дерев'яний пам'ятник з книгами всередині встановлений біля будівлі Ванкуверської Публічної бібліотеки (Канада)


У місті Шарджа

(Арабські Емірати) на Площі Культури біля мечеті встановлений пам'ятник, що зображає розгорнуту книгу, написану золотою арабською в'яззю. Книга являє собою Коран – священну книгу мусульман


More Books,Less Fear

В Одесі біля наукової бібліотеки на вулиці Пастера відкрили скульптурну композицію More Books, Less Fear ("більше книжок, менше страху"), присвячену книголюбам.

Пам'ятник виконано з бронзи і сягає він у висоту чотирьох з половиною метрів. На його створення пішло вісім місяців.

Стос із тридцяти семи книг тримає в руках чоловік - збірний образ усіх відомих одеситів. За словами автора - художника Михайла Реви, герой твору нагадує молодого Жванецького.

Остання книга стосу, який тримає герой скульптури, відкрита. На бронзовій сторінці написано по-латині infinitum ("нескінченність"). За задумом автора, цей напис символізує нескінченні знання.


Пам'ятний знак книзі у Коломиї

Коломийське середмістя під час святкування 775-річчя міста збагатилося привабливим куточком: на розі між драмтеатром і вулицею Театральною постала в камені Книга. Пам'ятний знак має значення конкретне і символічне.

Ця Книга вшановує пам'ять перших коломийських видавців братів Білоусів, а поміж тим вона символізує пошану до друкованого слова, як основи цивілізації...

Пам'ятник Івану Федорову на тлі входу до Королівського арсеналу – Державного архіву Львівської області та Домініканського костелу. Урочисте відкриття пам'ятника відбулося

26 листопада 1977 р.


Пам'ятник Ярославу Мудрому в Сумах

Відтепер перед будівлею Чернігівського національного технологічного університету — архітектурна форма у вигляді складених книг. І напис «WIN SCIENTIAM», що демонструє прогрес та перемогу науки


Шановні користувачі! До вашої уваги калейдоскоп повідомлень «Світ цікавих фактів», який буде знайомити з маловідомими та цікавими фактами з різних галузей знань.

А почнемо, звичайно, з книг. Отож, цікаві факти про книги:


Найстаріша рукописна паперова книга –папірус Прісса, що зберігається в Національній бібліотеці Парижа, була написана приблизно в 3350 році до н.е.











«Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена – перша книга, яку надрукували на друкарській машинці

Найдовше речення у світі є у романі

Віктора Гюго «Знедолені», у ньому 823 слова




У п'єсах В. Шекспіра слово «кохання»

зустрічається у 10 разів частіше,

аніж «ненависть»



Дж. Свіфт у романі «Пригоди Гуллівера» описав події, що випередили час на століття. Лише через десять років астрономи змогли описати розмір і швидкість обертання супутників Марса, про які він писав


У США найчастіше забороняли книгу

Джоан Роулінг «Гаррі Поттер»

з релігійних причин

Книги - світові рекордсмени

Найбільші книги світу

У 1832 році в Лондоні тиражем в 100 екземплярів була надрукована книга «Пантеон англійських героїв». Її довжина була 8 ярдів, ширина – 4 ярда (1 ярд = 0,91 м). Розмір букв становив 0,5 фута (більше 15 сантиметрів).




Найбільшою книгою у світі є, видана у 1976 році у Денвері (штат Колорадо, США), «Суперкнига», розмір якої становить 274 на 307 сантиметрів, а вага - 252 кг 600 г, яка налічує 300 сторінок



Найбільша книга у світі Збірник висловлювань відомих людей має 380 сантиметрів в довжину і 350 сантиметрів у висоту


Найменші книги

У 1997 році видано мікрокнижку А. Чехова «Хамелеон», розміром 0,9 х 0,9 мм. У ній 30 сторінок та 3 ілюстрації. Це найменша книжка


У 1856 році у Санкт - Петербурзі видали книгу Івана Крилова «Байки». Вона менша поштової марки, тому для читання потрібна лупа


Однією з найменших книг є томик віршів Т. Г. Шевченка «Кобзар», який створив майстер Микола Сядристий. Книга складається із 12 сторінок, кожна площею 0,6 квадратного міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінцем людської волосини. Книга зшита павутинкою, обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На обкладинці - портрет поета та зображення хати, де він народився

З цією книгою може зрівнятись хіба одна, створена українським умільцем М. Маслюком: це збірка віршів О. Пушкіна розміром 0,8х0,4х0,2 мм та обсягом 0,064 куб. мм. А це означає, що в одній маковій зернині вмістилося б більше 15 таких книжок. Обкладинка книжки виготовлена із золота, на її лицьовому боці вигравіюваний портрет поета

Найтовща книга

«найтовщою» книгою вважають видання парламентських документів Великобританії, яке складається зі 112 томів і важить більше 3 тонн

Найдовша книга в світі

Довжина понад 1856 метрів, зроблена з папірусу,

намотаного на жердину. Вона складається

з 11 казок і називається «Фантастично»

Найпопулярніша книга

Найпопулярніша книга за всю історію – Біблія. На сьогоднішній день її тираж налічує понад 6 млрд. примірників. Вона перекладена на 2377 мов світу. Щорічно в світі продається і безкоштовно роздається близько 100 млн. примірників Біблії

Найвідоміша книга у світі

«Війна і мир» Льва Толстого

За підрахунками Google, всього в світі існує майже 130 000 000 назв книг

(сюди увійшли всі художні, публіцистичні та наукові праці)


Найдорожча книга

«Кодекс Лестера», який купили за 30,8 млн. доларів. Її зміст складають наукові ідеї та малюнки Леонардо да Вінчі. «Біблія» Гуттенберга коштує 25 млн. доларів

Перша друкована книга

Перша друкована книга «Львівський апостол» в Україні з'явилася у 1574 році. Її надрукував Іван Федоров, який випередив іноземних майстрів, так як винайшов спосіб друкування тексту двома фарбами одразу

Найбільший словник

Німецький словник,

який складається із 33 томів,

а вся інформація розміщена на 34 519 сторінках

Найоб'ємніший твір

Найоб'ємнішим твором вважається роман

Семюеля Річардсона «Кларісса»,

який містить 984 870 слів


Ці факти свідчать, що книжковий світ унікальний.

Адже книги накопичували і передавали знання, які використовує людство і зараз

12 фактів про Україну, які вкотре підтверджують, що нам є чим пишатися


Київ був найбільшим містом Європи у ХІ сторіччі, в п’ятдесят разів більшим за Лондон, в десять – за Париж. Досяг свого розквіту за Ярослава Мудрого (1010 – 1054 н.е), який поріднився з королівськими родинами Франції, Норвегії, Румунії та Польщі.

В Україні, у місті Рахів, в оточенні мальовничих Карпат знаходиться географічний центр Європи.

Населення України належить до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення – вищий за середньоєвропейський рівень.

5 квітня 1710 року його обрали гетьманом запорізького війська. У цей самий день він оголосив “Конституцію прав і свобод війська Запорізького”. У США конституцію прийняли в 1787 році, у Франції та Польщі тільки у 1791 р.

Людина, яка вшанована найбільшою кількістю пам’ятників у світі – Тарас Шевченко – геніальний український поет, мислитель і художник.

1787 році, у Франції та Польщі тільки у 1791 р.

Найбільші чоловічі монастирі йменуються Лаврами. Статус Лаври мають лише шість монастирів у світі. Три з них знаходяться в Україні. Це Свято-Успенська Києво-Печерська Лавра в Києві, що отримала цей статус ще у 1598 р., Свято-Успенська Лавра в м. Почаїв і Святогірська Свято-Успенська Лавра на Донеччині.

Трембіта – конічна дерев’яна труба без бокових отворів. Її довжина може досягати чотирьох метрів. Діапазон трембіти – дві з половиною октави. Її звуки чути більш ніж за десять кілометрів. Цей традиційний для жителів українських Карпат інструмент і досі використовується. Трембітарі сповіщають горян про важливі події.

Станція метро «Арсенальна» проходить під землею на глибині 105 м. Станцію біля будівлі парламенту побудували в 1960 р., однією з перших. За деякими даними, у тунелях біля «Арсенальної» є таємні схованки для політичної верхівки.

Острозька академія – перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, найстаріша українська науково-освітня установа. У 1576 році князь Острозький Костянтин-Василь заснував слов’яно-греко-латинську академію в Острозі.

Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак з найбільшою у світі вантажопідйомністю – Ан-225 “Мрія”. Спочатку він проектувався для транспортування космічних кораблів. Наразі “Мрія” виконує комерційні вантажні перевезення.

Дуб-патріарх – найстаріший дуб в Україні. Йому понад 1300 років. Це дерево – унікальне поєднання природного скарбу та історичної спадщини входить в 10 найбільш старих дерев Європи.

Українська пустеля Олешківські піски є найбільшою в Європі.

Цікаві факти про читання

Під час читання очі дивляться в різні боки.

При читанні майже 50% часу очі людини дивляться на різні літери. При цьому лінії погляду можуть як розходитися в різні боки, так і перехрещуватися.

95% людей читають дуже повільно - 180-220 слів за хвилину (1 сторінку за 1,5-2 хвилини).

При швидкому читанні очі втомлюються менше, ніж при повільному.

Рівень розуміння при традиційному читанні становить 60%, швидкому - 80%.

Протягом години очі читача 57 хвилин зафіксовані на тексті, тобто перебувають у відносному спокої.

При читанні очі читача, дивлячись на різні літери, передають різне зображення, а мозок об'єднує їх в одну картинку.

Очі людини з середніми навичками читання роблять на одному книжковому рядку 12-16 зупинок.

Зазвичай у читача обсяг одномоментної фіксації становить 10 друкованих знаків (тобто 1,5-2 слова одного рядка). У швидко читаючого - 200-500 знаків (це 33-83 слова кількох рядків).

При повільному читанні відбувається 0,5-0,7 невиправданих повернень до прочитаного на один рядок.

У школярів відбувається 20 регресивних рухів на один рядок, у студентів - 15.

При традиційному читанні втрачається 1/6 частина витраченого часу на регресивні очні рухи.

Наполеон читав зі швидкістю дві тисячі слів за хвилину.

Бальзак прочитував роман у двісті сторінок за півгодини.

Т. Едісон читав відразу 2-3 рядки, запам'ятовуючи текст мало не сторінками завдяки максимальному зосередженню.

Бібліотерапія

«Бібліотерапія – лікувальний ефект читання»

Бібліотерапія - лікування людини словом, книгою.

Книголікування або бібліотерапія (з грецьк. «книголікування») — психологічна допомога, зняття душевного стресу і лікування людей в основі якого лежить читання ними книжок певного змісту і тематики.

В офіційній науці немає точного сформульованого визначення бібліотерапії, але всі зарубіжні і вітчизняні вчені єдині в тому, що бібліотерапія займається вивченням особистості читацького сприйняття під час хвороби і розробці способів психологічної корекції за допомогою соціально підібраної літератури.

Як окремий вид терапії з'явився на початку XX ст., хоч цілком очевидним є те, що книголікування як явище існувало вже в середньовіччі, в усякому разі з тих часів залишилися згадки окремих людей (переважно монахів), які описують зцілюючу силу, яку дає читання святих книг (Святого Письма, творів святих отців) і навпаки руйнівну силу недобрих книжок і текстів, які несуть стрес і можуть нервово виснажувати людину (чорнокнижжя).

За В. Н. Мясіщевим, методика бібліотерапії є складним поєднанням книговедення, психології та психотерапії. Бібліотерапію можна віднести й до традиційної психотерапії мистецтвом. Теорія та практика бібліотерапії ще й досі не розроблені у достатній мірі. Проте цілюща дія книги на людину вже широко використовується лікарями та педагогами.

Читання книг - це заповнення недоліків власного досвіду та власних переживань. З одного боку, людина ніби проживає десятки інших життів, радіє чужим радощам, здійснює вчинки та помилки та виходить переможцем зі складних ситуацій. Все це не може не впливати на емоції та почуття людини, на принципи підходів до життя та власних переживань. З іншого — література, яка проповідує насильство, жорстокість, може формувати такі ж якості й в житті. Немаловажним і актуальним питанням є види літератури, що застосовуються у бібліотеці.

Корисна є дитяча, гумористична література, як засіб заспокоєння і зняття болю - це твори Н. Носова, В. Драгунського. Серед зарубіжних творів найбільш популярні історії про Карлсона і Вінні Пуха. Особливо дітям треба підбирати книгу.


Читати про книги так само цікаво, які читати самі романи. Часто одна деталь може змінити сприйняття оригінального тексту. Пропонуємо кілька фактів про книги, яких ви могли не знати

А чи знаєте Ви?

«Аліса в країні чудес» була заборонена у Китаї через наявність у книзі звірів, які розмовляють.

Дж. Р. Р. Толкін друкував всю трилогію «Володаря перснів» двома пальцями.

У «Казках 1000 і 1 ночі» Аладдін спочатку був китайцем.

Книга Джастіна Бібера входить до списку бестселерів за версією New York Times (так-так, він теж вміє писати).

Бібліотека Гарвардського університету зберігає 4 юридичні книги, написані на людській шкірі.

Книга «Подорожі Гуллівера» описала розмір і швидкість обертання місяців — супутників Марса за 100 років до того, як це зробили астрономи.

«Пригоди Тома Сойєра» — перша книга, текст якої був набраний на друкарській машинці.

Книги про Гаррі Поттера — найбільш заборонені в Америці через «пропаганду окультизму, язичництва і заперечення християнських цінностей».

У романі американського письменника Натаніеля Веста «День сарани» (1939) є персонаж на ім'я Гомер Сімпсон.

Володимир Набоков писав «Лоліту» в блокноті під час поїздок по Америці для колекціонування метеликів. Дружина письменника Віра завадила йому спалити начерки роману.

Найбільш продавана у Великобританії книга всіх часів — «50 відтінків сірого».

«Вінні-Пух» був спочатку заборонений в Америці, Туреччини та Великобританії. Тут зіграло роль не тільки наявність розмовляючих тваринок, але і той факт, що малюк П'ятачок викликав негативну реакцію у мусульманській частині читачів.

Шерлок Холмс частіше за інших літературних персонажів ставав героєм кіно і телесеріалів.

«Робінзон Крузо» вважається першим англійським романом. До речі, роман про пригоди Робінзона має продовження, в якому герой терпить аварію корабля біля берегів Південно-Східної Азії і змушений добиратися до Європи через всю Росію. Зокрема, він протягом 8 місяців перечікує зиму у Тобольську.

Перша рукописна Біблія (з моменту винаходу друкарського верстата) була написана за 12 років і коштує зараз 8 млн доларів.Найпопулярнішим письменником всіх часів і народів є Агата Крісті. Її детективи друкуються на 44 мовах світу.

Було видано вже більше двох мільярдів книг. Найбільш ходовою книгою залишається Біблія. Друге місце займає «Книга рекордів Гіннесса».

Александр Дюма наймав «літературного негра» — романіста Огюста Маке, щоб той допоміг іменитому автору написати «Трьох мушкетерів» і «Графа Монте-Крісто».

Франц Кафка перед смертю просив свого друга Макса Брода спалити всі його роботи. «Замок», «Процес» і «Америка» були опубліковані проти волі письменника.

«Мобі Дік» Германа Мелвілла був спочатку опублікований без епілогу через збій принтера.

Чарльз Діккенс писав «Різдвяну історію» протягом шести тижнів.

У найпершому коміксі «Супермен» головний герой був лисим і страждав манією величі.

Барбара Картленд, найбільш плідний автор за версією «Книги рекордів Гіннеса», писала по роману кожні два тижні.

Першим романом в історії вважається японська «Повість про Ґендзі» (близько 1007 року), авторство якої приписується Мурасакі Сікібу, дамі при дворі імператриці Сьосі.

Найбільше творів написав іспанський драматург Лопе де Вега. Його перу належить 1800 п'єс.

У назві роману Льва Толстого «Війна і мир» слово «мир» вжито як антонім війні (дореволюційне «миръ»), а не в значенні «навколишній світ» (дореволюційне «міръ»). Всі прижиттєві видання роману виходили саме під назвою «Война і миръ», проте через друкарські помилки в різних виданнях у різний час, де слово написали як «мiръ», досі не вщухають суперечки про істинне значення назви роману.

В'язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу до в'язниці була ув'язнена знаменита Французька енциклопедія, складена Дідро і Д'Аламбером. Книгу звинувачували у тому, що вона завдає шкоди релігії та суспільній моралі.

Творчість одного з популярних сучасних авторів — Паоло Коельо — повністю заборонена в Ірані. А чому, місцева влада так і не спромоглася пояснити.

Вперше «Гамлета» російською мовою переклав письменник Олександр Сумароков, переклавши назву як «Омлет, принц Датський».

Найгарніші бібліотеки України

Наукова бібліотека Львівського університету імені Франка

Наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка є одніє з найбільших і найдавніших бібліотек України. Вона була заснована у 1608 році як книгозбірня львівського Єзуїтського колегіуму.

У фонді бібліотеки зберігають понад 3 мільйони книг! Серед них є цінні стародруки і рукописи, найстаріший з яких датований ХІІІ століттям.

Окрім цього, у бібліотеці зберігають унікальні видання з особистої бібліотеки французького кардинала Мазаріні, гетьмана Івана Мазепи та французького короля Людовіка XV.

Проводити час у науковій бібліотеці – суцільне задоволення. Адже розкішні орнаменти на стінах вражають своєю красою. Над інтер'єром будівлі працювали Тадеуш Рибковський та молодий український художник Юліан Буцманюк.

Бібліотека Центру Митрополита Шептицького

Це місце, яке розвінчує всі міфи про те, що ходити в бібліотеки не модно. А навпаки – воно пробуджує бажання вчитись, розвиватись та пізнавати нове.

Центр Митрополита Андрея Шептицького – це не лише сучасна бібліотека, це ще й навчальний простір. Тут ви можете потрапити на цікаву лекцію українських та іноземних фахівців, взяти участь у дискусії та послухати виступи сучасних музичних колективів.

Стильний дизайн, привітний персонал, велика кількість книг та красиві пейзажі за вікном створюють неймовірну робочу атмосферу.

Одеська національна наукова бібліотека

Книгозбірня вважається першою публічною бібліотекою на території України. З'явилась вона у 1829 році за наказом Миколи I.

земних фахівців, взяти участь у дискусії та послухати виступи сучасних музичних колективів.

Стильний дизайн, привітний персонал, велика кількість книг та красиві пейзажі за вікном створюють неймовірну робочу атмосферу.

До наповнення бібліотеки долучилось багато відомих та заможних людей. До прикладу, граф Воронцов подарував книгозбірні 600 томів французьких класиків у розкiшному виданнi Фiрмена Дiдо. Нині фонд найстарішої публічної бібліотеки налічує п'ять мільйонів документів з усіх галузей знань майже 130 мовами світу.

Окрім великої кількості цікавих книг, бібліотека зачаровує ще й своїм розкішним виглядом. Адже її вважають однією із найкращих зразків бiбліотечної архітектури в Україні в стилі неокласицизму. Над проєктом працював відомий архітектор Федір Нестурх. Чарівності цій будівлі надає й те, що вона розташована у старовинній частині Одеси.

Національна бібліотека України імені Вернадського

Це бібліотека, яка може задовольнити потреби будь-якого читача. Адже її фонд налічує 14 мільйонів книг. Саме тому вона входить у десятку найбільших книгозбірень світу.

Потрапивши туди, окрім кількості книг, вас здивують й масштаби будівлі. Бібліотека складається з 27 поверхів. Не дивно, що вона вважається найбільшою за своєю площею бібліотекою в країні

Національна бібліотека для дітей

Хочете потрапити у казкову країну книжок: тоді вам точно потрібно відвідати Національну бібліотеку України для дітей

Будівля оздоблена авторськими керамічними панно і композиціями видатної української художниці-керамістки Ольги Рапай. Окрім читання, діти можуть відвідувати театральний гурток з ляльковим театром, проводити час у літньому кольоровому дворику та у музичній залі.

У бібліотеці зберігається 500 тисяч примірників книг, журналів та аудіозаписів. Для зручності читачів література у книгозбірні поділена на зали дошкільної та шкільної програми

Львівська національна бібліотека України

імені Василя Стефаника

Одне з найбільших державних сховищ унікальних рукописних і друкованих пам'яток книжкової культури, творів українського та зарубіжного мистецтва – Львівська національна наукова бібліотека імені Василя Стефаника.

За даними статистики, щорічно інформаційними ресурсами бібліотеки користується понад 10 тисяч читачів. Серед яких: академіки, доктори та кандидати наук, наукові співробітники, спеціалісти, студенти вищих закладів освіти, а також зарубіжні користувачі.

У фондах Львівської національної бібліотеки зберігається понад 8 мільйонів примірників друкованих видань.

Серед них є:

  • 250 тисяч рідкісних видань;

  • понад 75 тисяч рукописів;

  • 38 тисяч нотних видань;

  • 49 інкунабул – рідкісних книг, які видавалися в Європі від початку книгодрукування і до 14 століття.

Будівля бібліотеки двоповерхова. Фасади лаконічні, не обтяжені особливим декором. Висота двох поверхів різна, перший – вищий, другий – нижчий. Вікна мають форму прямокутника. У залі рукописів зберігся зразок ліпнини XIX століття

Цікаві звички про письменників

Іван Нечуй Левицький


Відомо, що письменник прокидався та лягав спати у визначену годину. Трапезував тільки вдома і також у визначений час і ніколи ніде не пив навіть чаю, бо то було не в призначену годину, і могло вибити його із колії.

Ще відомий літератор ну дуже боявся застудитися, і, збираючись у поїздку, брав з собою пальто та шапку. Ще автор був вельми категоричним щодо правопису: «Писати треба так, як люди говорять!». Дратувала його буква «і» та апостроф (писав сімя, а не – сім’я). Але найдужче письменник ненавидів букву «й», а саме в закінченні прикметників у місцевому відмінку і був за те, щоб писати – «на зелені траві», «у сиві шапці» і запевняв, що так говорить більша частина України.


Іван Франко

Саме Іван Якович Франко був першим, хто почав носити вишиванку під піджаком – зараз такий стиль у тренді. Тоді ж, за Австро-Угорщини та Польщі, це виглядало дещо дивакувато. Саме через відкрите дивацтво і прямолінійність письменника недолюблювали в колах галицького бомонду.

Ще один цікавий факт з життя письменника – те як він писав вірші. Справа в тому, що Іван Якович майже ніколи не записував віршовану форму відразу, як тільки виникала ідея. Спочатку він довго ходив по хаті, вистукуючи, підбирав ритм до майбутнього вірша, мугикав мелодію. Далі під вже сформовану мелодику він підставляв слова, наспівуючи їх. І тільки тоді, коли і мелодія, і текст ставали одним цілим, поет записував своє творіння.

Ольга Кобилянська

Книга була для Ольги Кобилянської найголовнішим скарбом з того моменту, як вона навчилася читати. Вона настільки любила книги та читання, що у 18 років вийшла заміж не за конкретного чоловіка, а за його бібліотеку. Як виявилось, наречений був відомим інтелектуалом і звали його Пан Вробль – декан філософського факультету, який підписував всі табелі Іванові Франку. Ольга Кобилянська називала його «стара мумія». Її не цікавила його особистість, важливо було те, що вона зможе читати книги. Бо ж єдиний шлях для того, щоб щось дізнатися – це книга.

Тодось Осьмачка

А ось прозаїк Тодось Осьмачка в житті поводився надзвичайно дивно. Не можна виключати, що він справді був божевільним, проте безперечно письменник грав на публіку – ночував де доведеться та лякав людей на вулицях антирадянськими лозунгами. Одного разу Осьмачка привселюдно спитав знайомого біля газетного кіоска, навіщо він читає «їхні газети» і «невже ти їм прислужуєш». Автор неодноразово демонстративно намагався перетнути кордон, а потім ще й написав заяву з проханням випустити його в Галичину чи Канаду.

Фрідріх Шиллер

Він не міг працювати, якщо шухляда його письмового столу не була набита гнилими яблуками. На це, до речі, нерідко нарікав Гете, коли заходив у гості до друга.

Щоб розплатитися з боргами, він став посилено працювати, проводячи за письмовим столом по 14 годин на добу. Такий спосіб життя надірвав його здоров’я. Він сильно захворів, та так, що з лекцій його забирали буквально на носилках. Запалення легенів протікало у важкій формі і залишилося хронічним захворюванням на все життя. Воно не дозволяло йому виступати з кафедри, і в університеті Шиллер залишився номінальним професором.

У 1791-му навіть прокотилась чутка, що Шиллер помер. Особливо ця звістка вразила датських шанувальників творчості драматурга. Три дні в Данії тривали траурні церемонії в пам’ять про Шиллера. А тим часом сам Фрідріх разом з дружиною приїхав на лікування в Карлсбад, де він і дізнався про власну «смерть».

Жорж Санд

(справжнє ім’я Аврора Дюпен Люсіль)

Переїхавши в Париж після розлучення з чоловіком, молода письменниця спочатку була дещо обмежена у гардеробі. Можливо, саме цим спочатку пояснювалася її манера носити чоловічий одяг. Він був теплішим, зручнішим і підходив до різних випадків життя. Однак пізніше, вже будучи знаменитою і багатою, Аврора так і не відмовилася від подібних нарядів.

До того ж незабаром вона і в особистих бесідах стала віддавати перевагу псевдоніму Жорж, замість жіночого імені Аврора. Це породило безліч пліток про її сексуальну орієнтацію.

Чарльз Діккенс

«Якась незрима сила тягне мене в морг», – якось зізнався Діккенс. Йдеться, перш за все, про паризький морг, де протягом XIX століття на загальний огляд виставляли на впізнання тіла. Діккенс мав дивну прихильність до цього місця. Він міг проводити там цілі дні безперервно, захоплений видом трупів, потонулих бродяг та інших останків. Почуття, яке опановувало його в ті моменти, письменник називав «привабливістю огидного».

А ще Діккенс завжди спав головою до Північного полюса. Він стверджував, що ні в якому іншому положенні спати не може.

Письменник так ненавидів пам’ятники, що у своєму заповіті заборонив, аби йому зводили будь-які статуї.

Ганс Крістіан Андерсен

Улюблений казкар не одного покоління дітей був страшним панікером. Маленька подряпина могла навести на нього жах, а самі лише назви хвороб викликали паніку. Він боявся собак та незнайомих людей. Пограбування бачив на кожному кроці.

З юнацького віку Андерсен був цілковито упевнений, що його батько – це король Крістіан Восьмий, який, будучи принцом, дозволяв собі численні романи. І від одного з них, а саме з дворянською дівчиною на ім’я Еліза Алефельд-Лаурвіг, він і народився.

Під час його подорожі до Рима данська принцеса Шарлотта-Фредеріка справді сказала письменнику, що він є позашлюбним сином короля. Скоріше всього, вона просто посміялася над бідним фантазером-письменником. Але, коли Андерсен, жебракуючи у свої 33 роки, несподівано отримав королівську стипендію (яку видавали йому щорічно), він ще більше переконався в тому, що він королівської крові.

10 фраз геніального

Тараса Шевченка, які досі актуальні для українців

Тарас Шевченко – письменник і художник, який вже не одне століття надихає українців.

Говорити про Шевченка без пафосу, дійсно, важко. Адже без перебільшення видатний письменник, художник, борець за правду і свободу є символом України.

Його вірші, поеми і просто короткі фрази є джерелом надії і стимулом до боротьби вже 200 років.

Пропонуємо вашій увазі найвлучніші висловлювання Тараса Шевченка

“Кавказ”

“Борітеся – поборете, Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава І воля святая!”


“І мepтвим, і живим…”

“Учітесь, читайте, І чужому научайтесь, Й свого не цурайтесь.”


“Гамалія”

“Огонь запеклих не пече.”


“До Основ’яненка”

“Наша дума, наша пісня Не вмpе, не зaгинe… От де, люде, наша слава, Слава України!”


“І мepтвим, і живим…”

“Доборолась Україна до самого краю. Гірше ляха свої діти її розпинaють”.


“Заповіт”

“Поховайте та вставайте, Кайдани порвіте І вражою злою кpoв’ю Волю окропіте.


“Катерина”

“Кохайтеся, чорнобриві, Та не з мocкалями, Бо мocкалі — чужі люде, Роблять лихо з вами.”


“І мepтвим, і живим…”

“Якби ви вчились так, як треба, То й мудрость би була своя”.


“Тарасова ніч”

“Зажурилась Україна — така її доля!”


“Чи ми ще зійдемося знову?…”

“Свою Україну любіть. Любіть її…Во врем’я люте. В останню, тяжкую минуту За неї Господа моліть.”

9 життєвих порад, які нам могла би дати

Леся Українка

25 лютого виповнилося 150 років від дня народження Лесі Українки – поетеси, перекладачки і громадської діячки. Подивімося, якими б порадами сама Леся і її близькі могли поділитися з нами.

Вислови про мову українських письменників

Не одцуравсь того слова,

Що мати співала,

Як малого повивала.

Т. Шевченко

***

Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.Олесь Гончар


Мова – це не просто спосiб спiлкування, а щось бiльш значуще. Мова – це всi глибиннi пласти духовного життя народу, його iсторична пам’ять, йцiннiше надбання вiкiв, мова – це ще й музика, мелодика, фарби, буття, сучасна, художня, iнтелектуальна i мисленнєва дiяльнiсть народу.

Олесь Гончар

***

 Поки жива мова в устах народу, до того часу живий і народ. І нема насильства нестерпнішого, як те, що хоче відірвати в народу спадщину, створену незчисленними поколіннями його віджилих предків.

(Костянтин Ушинський)

***

Народ, що не усвідомлює значення рідної мови для свого вищого духовного життя і сам її покидає і відрікається, виконує над собою самовбивство.

(Юрій Шафраник)

***

Найбільше і найдорожче добро кожного народу – це його мова, та жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає І своє давнє життя і свої сподіванки, розум, досвід, почування.

(Панас Мирний)

***

Сім’я вже ж вільна і нова.

Та тільки мати ледь жива.

Вона була б і вмерла вже не раз,

Та все питає, і на смертнім ложі, —

а де ж те Слово, що його Тарас

коло людей поставив на сторожі?!.

Л. Костенко

***

…Українське слово. Ти частка тих, що вже давно померли, їх кров живуща, їх жага нетлінна, безсмертне і величне, як Говерла, багате і дзвінке, як Україна.

Д. Луценко

***

Мова — це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова — це всі глибинні пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцінніше надбання віків, мова — це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня, інтелектуальна і мислительська діяльність народу.

О. Олесь

***

Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос — більш нічого.

А серце б’ється — ожива,

Як їх почує!

Т. Шевченко

***

Людина, яка втратила свою мову, – неповноцінна, вона другорядна в порівнянні з носієм рідної мови.

(Павло Мовчан)

***

Рідна мова — це музика й малювання.

Мова народу, народності чи діаспори — то генетичний код національної культури, запорука самобутності та самозбереження.

В. Овсянико-Куликовський

***

Найбільше і найдорожче добро в кожного народу— це його мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.

Панас Мирний 

***

Мова росте елементарно, разом з душею народу.

І. Франко

***

Мова – духовне багатство народу.

Василь Сухомлинський

***

Мова – втілення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її! Борімося за красу мови, за правильність мови, за приступність мови, за багатство мови…

Максим Рильськ

Вислови про мову відомих людей

Я дуже люблю … народну українську мову, звучну, барвисту й таку м’яку.

(Л. Толстой)

***

Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя.

(Франсуа Вольтер)

***

Хто не любить своєї рідної мови, солодких святих звуків свого дитинства, не заслуговує на ім’я людини.

(Йохан Готфрид Гердер)

***

Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла. М. Гоголь

10 фактів про толерантність

  • Міжнародний день толерантності – свято, яке відзначається 16 листопада в усьому світі

• Декларація толерантності була прийнята Генеральною конференцією ЮНЕСКО 1995 р.

• У перекладі з латині слово «толерантність» буквально означає «терпіння»

• Толерантність – це поняття, що означає терпимість до іншого світогляду, способу життя, поведінки і традицій

• Толерантність полягає в наданні іншим права жити так, як вони вважають за потрібне

• Толерантність проявляється в самих різних сферах: політиці, медицині,

віросповіданні, педагогіці, освіті, психології та багатьох інших областях

• Толерантність вважається ознакою високого духовного та інтелектуального розвитку індивідума, групи людей, усього суспільства загалом

• Толерантніть як якість особистості допомагає людині адаптуватися в іншому середовищі, до несподівано нових для нього умов життя

• Навчання починається з дітей, яких варто вчити не просто бути «такими як всі», а, поважаючи інших, висловлювати свою точку зору та відстоювати власну позицію

• Прояв толерантності не означає терпиме ставлення до соціальної

несправедливості, злочинів та правопорушень, відмові від своїх поглядів або поступки перед чужими переконаннями

Вислови видатних людей про толерантність


1. Дійсна ознака, за якою можна впізнати справжнього мудреця – терпимість (Генрік Ібсен, норвезький драматург);

2. Любов виникає з любові: коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю ( Григорій Сковорода, український поет, філософ);

3. Не все те неправильне, що тобі незрозуміле ( Григорій Сковорода, український поет, філософ);

4. Я не згідний з тим, що ви говорите, але пожертвую своїм життям, захищаючи ваше право висловлювати власну думку ( Вольтер, французький філософ);

5. Ніхто не може судити про інших, поки не навчиться судити про себе самого (Й. Гете, німецький поет);

6. Я нікому не бажаю зла, не вмію, просто не знаю, як це робиться (Януш Корчак, польський педагог);

7. Гідність людини полягає в тому, щоб любити тих, хто її ображає (Марк Аврелій, давньоримський імператор, філософ);

8. Трьох речей треба уникати у житті: ненависті, заздрості і презирства (східна мудрість);

9. Толерантність – найкраща релігія ( Віктор Гюго, французький письменник);

10. Щаслива людина та, яка дарує щастя багатьом людям ( Дені Дідро, французький філософ);

11. Привчи свій розум до сумніву, а серце до терпимості (Георг Ліхтенберг, німецький учений і публіцист);

12. Ображаючи іншого, ти не турбуєшся про самого себе ( Леонардо да Вінчі, італійський художник);

13. Якщо ти байдужий до страждань інших, ти не заслуговуєш на звання людини ( Сааді, перський поет);

14. Толерантність – це мистецтво жити з іншими людьми та з іншими ідеями ( Кофі Аннан, Генеральний секретар ООН (1997 – 2006), лауреат Нобелівської премії миру).

Анаграма слова «толерантність»


Т - товариський, тактовний

О - обережний, оригінальний, особливий

Л - лояльний, лагідний, легкий у спілкуванні

Е - енергійний, елегантний, ефективний

Р - розумний, рівний, рівноправний

А - авторитетний, активний

Н - надійний, найдорожчий

Т - терплячий

Н - необхідний людям, незалежний, ніжний

І - інтелігентний, ідеальний, ідейний, ініціативний

С - співпереживаючий, співчуваючий, сприймаючий

Т - турботливий

Ь

Як читати більше книг і отримувати задоволення від процесу?

Кожен із нас знаходиться на якомусь місці в цьому світі і тому бачить світ і різні ситуації тільки зі своєї перспективи. Читаючи книги. Ми розширюємо свій горизонт, починаємо бачити те, чого з нашого «місця» навіть не видно. А те, що видно, можемо побачити в інших барвах і почати розуміти більш чітко.

Читати книги – це класно, а читання правильних книг буде одним з необхідних елементів цілого пазлу світосприйняття.

Як читати більше?

  • Ставте перед собою мету.

Читання повинно стати частиною вашого життя, а не розвагою, якою ви заповнюєте вільні хвилини.

  • Визначте часові рамки. Виділити на читання хоча б півгодини.

  • Концентрація.

Читайте в тихому, спокійному місці, де вас ніхто не буде відволікати, а ще бажано вимкніть телефон, телевізор, комп’ютер.

  • Збільшуйте свій кут читання (бокового зору).

  • Тренуйте увагу. Такі вправи не тільки допоможуть вам концентруватися на читанні, а й будуть корисні в інших сферах вашого життя.

  • Займайте вільну хвилину читання.

Беріть книгу з собою в поїздки на громадському транспорті, прогулянки, роботу, навчання!

  • Тримайте книжки в різних форматах.

  • Змінюйте теми та жанри.

Це зменшить шанси, що якась тематика швидко надоїсть.

  • Читай кілька одночасно.

Обирайте справді важливі для вас твори, і тоді неодмінно захочеться звільнити час для них.

  • Розмовляйте з іншими читачами, Ділитися враженнями – це не тільки можливість занотувати у свій бук-лист кілька яскравих книжкових назв на майбутнє, а й чудова можливість отримати заряд натхнення до читання як такого.

Цінуйте хороші книги і читайте їх із задоволенням і користю!