Літературний календар

Королева детективу - Агата Крісті

130 років від дня народження Агати Крісті - англійської письменниці

Агата Крісті вдало проявила себе і в драматургії — 16 її п'єс були поставлені в Лондоні, за деякими були зняті фільми. Особливим успіхом користувалися «Свідок звинувачення» і «Мишоловка».

Найпопулярніші її романи: «Вбивство в будинку вікарія», «Десять негренят», «Таємниця камінів», «Смерть на Нілі», «День поминання», «П'ять поросят», «Смерть у хмарах» та багато інших були екранізовані, деякі з них і по кілька разів.



Сцена - мій кумир...

175 років від дня народження Карпенка-Карого - українського драматурга, актора, режисера, театрального діяча

І. Карпенко-Карий — автор багатьох п’єс. Справжню популярність йому принесли комедійні твори «Мартин Боруля» (1886 р.), «Сто тисяч» (1889 р.), «Хазяїн» І. Карпенкові-Карому належить кілька п’єс на історичні теми. Серед них певний інтерес ста­новить трагедія «Сава Чалий».



Жіночий простір Оксани Забужко

60 років від дня народження Оксани Забужко - української письменниці, філософа, громадської діячки

Оксана Забужко — видатна українська письменниця, філософиня. Лауреатка Шевченківської премії (2019). З її ім’ям пов’язують вихід сучасної української літератури на світову арену. Перекладена 20 мовами світу. Закінчила Київський університет ім. Т. Шевченка.

Творчість письменниці відзначена багатьма нагородами та преміями, серед яких: нагороди Золоті письменники України (2012), Global Commitment Foundation (1997), Премія Міжнародної Фундації Антоновичів (2008), Орден Княгині Ольги (2009).


Незрадлива совість України

85 років від дня народження Бориса Олійника - українського поета, перекладача, дійсного члена НАНУ, почесного академіка Академії мистецтв України

Друкуватися почав ще в школі. Після закінчення десятилітки в 1953 році вступив на факультет журналістики Київського державного університету імені Тараса Шевченка, який закінчив у 1958 році.

Борис Олійник — автор понад 40 книг, віршів, статей, які друкувалися в Україні, в усіх республіках СРСР, перекладались російською, чеською, словацькою, польською, сербською, румунською, італійською та іншими мовами. Лауреат всеюгославської премії «Лицарське перо».


260 років від дня народження Йоганна Кристофа Фрідріха Шіллера, німецького поета, драматурга

Шиллер Иоганн Кристоф Фрідріх, німецький поет, драматург, теоретик мистецтва, історик, один з основоположників німецької літератури нового часу. А ще – автор «Оди до радості», змінена версія якої стала текстом гімну Європейського Союзу.Шиллер увійшов до історії світової літератури як захисник людської особистості

Чародій сміху

130 років від дня народження Остапа Вишні, українського письменника, гумориста, перекладача

Остап Вишня (справжнє ім'я – Павло Михайлович Губенко), увійшов в українську літературу, як високоталановитий майстер сатири та гумору.

Остап Вишня – письменник-гуморист. Упродовж життя написав близько двох із половиною тисяч творів: це гуморески, нариси, фейлетони, памфлети, мемуари, щоденник, переклади. Започаткував у літературі новий жанр – усмішку (різновид гумористичного оповідання, у якому оповідь про події була короткою, точною, дотепною і доброю). Фейлетони й гуморески Остапа Вишні виходять окремими книжками: "Діли небесні" (1923), "Вишневі усмішки (сільські) (1923), "Кому веселе, а кому й сумне", "Ану, хлопці, не піддайсь!" (обидві - 1924), "Вишневі усмішки кримські" (1925), "Лицем до села" (1926), "Вишневі усмішки кооперативні", "Вишневі усмішки літературні", "Вишневі усмішки театральні" (1927), "Вишневі усмішки закордонні" (1930).

Він назавжди лишиться у пам’яті українців великим Сміхотворцем, що всупереч своїх страхів боровся за українську ідею.

Поет-бунтар

140 років від дня народження Григорія Аврамовича Чупринки, українського поета

27 листопада минає 140 років від дня народження Григорія Чупринки – поета-модерніста, патріота, який поклав життя у боротьбі за Україну. На честь видатного діяча, уродженця села Гоголів, у Броварах заснували літературну премію.

Автор збірок віршів «Огнецвіт», «Метеор», «Ураган» (1910), «Сон-трава», «Білий гарт» (1911), «Контрасти» (1912), поеми «Лицар-Сам» (1913), а також літературно-критичних статей і рецензій.

Григорій Чупринка залишив помітний слід в історії як поет і як борець за самостійність України.

185 років від дня народження Марка Твена, американського письменника

Марк Твен, справжнє ім'я: Семюель Ленгхорн Клеменс американський письменник, гуморист, сатирик, публіцист, видавець. Найвідомішими творами є «Пригоди Тома Соєра» та «Пригоди Гекльберрі Фінна».

У США створено два музеї Марка Твена. Один розташований у м. Ганнібалі, його називають «Будинок Тома Сойєра». Другий музей письменника працює у м. Гартфорді (Коннектікут)

Двадцяте століття принесло людству не лише зло й найбільші земні трагедії, але й спонукало до пошуку шляхів до втраченої гармонії, до позитивних цінностей. Яскравий приклад такого пошуку - творчість австрійського поета Р. М. Рільке

ЕРІХ МАРІЯ РІЛЬКЕ

4 грудня – 145 років від дня народження Еріха Марії Рільке, австрійського письменника

Поезія Рільке, що відкрила новий етап у розвитку поезії європейської, увібрала в себе всі етапи складного шляху естетичних пошуків митця - від неоромантизму та імпресіонізму через заглиблений у філософські та релігійні роздуми символізм до "нової речевості" (стилю, що тяжіє до конкретності зображення і прийшов на зміну експресіоністському пафосу та схематизму). На творчість Рільке глибоко вплинули живопис, скульптура, архітектура та музика.

Райнер Марія Рільке народився 1875 року в Празі. Дитинство та юність поета були затьмарені перебуванням в австрійській військовій школі (1886-1891), про яку він все життя згадував зі страхом і відразою. У 1895 році поет вступив на філологічний факультет Празького університету, а пізніше слухав лекції з філології і мистецтвознавства в Мюнхені й Берліні.

Основою і вихідним пунктом поетичної еволюції Рільке була німецька класична література. Разом з тим, він активно засвоював і синтезував досвід романських і слов'янських культур. Звідси його спроби творити французькою і російською мовами.

Писати вірші Рільке почав рано, і вже 1894 року вийшла його перша збірка "Життя і пісні". Наприкінці XIX століття з'являються наступні книжки поета: "Вінчаний снами" (1896), "Святвечір" (1898) і "Мені на свято" (1900).

Поетичні збірки "Книга годин" ("Часослов") (1905), "Книга картин" (1902, 1906), "Нові поезії" (1907-1908), роман-щоденник "Записки Мальте Лаурідса Брігге" (1910), поетичні цикли "Дуїнянські елегії" (1922), "Сонети до Орфея" (1922)

Життя в обіймах квітів

7 грудня – 120 років від дня народження Катерини Василівни Білокур, видатної української художниці

Свої перші картини Катерина Білокур малювала вуглинкою на шматочках рядна, потай від рідних – аби не насварили за те, що марнує час на дурниці. Проте сільська самоучка виявилася наполегливою і все своє життя присвятила мистецтву. Пейзажі та натюрморти, змальовані Катериною Білокур, мали таку притягальну магічну силу, що про талановиту самоучку заговорила вся Україна, а згодом і весь світ. ЇЇ полотна виставляються як на Україні, так і за кордоном. 1956р. отримала звання Народного художника України

Батько українського театру

14 грудня – 180 років від дня народження Михайла Петровича Старицького, українського письменника, режисера, громадсько-культурного діяча

Масовій аудиторії він відомий, як автор п’єси «За двома зайцями», в 1961 році екранізованої кіностудією імені Олександра Довженка (режисер – Віктор Іванов).

Михайло Старицький – автор п’єс «Маруся Богуславка», «Циганка Аза», «Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці», романів «Молодість Мазепи», «Розбійник Кармелюк», лібрето до опер Миколи Лисенка «Тарас Бульба», «Різдвяна ніч», «Чорноморці», «Утоплена», автор слів пісні «Ніч яка місячна»

В історії української драматургії Старицький відзначається як видатний майстер гострих драматичних ситуацій і сильних характерів






16 грудня – 105 років від дня народження Віталія Івановича Петльованого, українського письменника

Віталій Іванович Петльований — український письменник.

Учасник Другої світової війни. Друкуватися почав 1935 року. Окремими виданнями вийшли збірки нарисів та оповідань "Бориславка" (1950), "Каховський репортаж" (1953) та ін.; повісті "Хотинці" (1949), "Кремлівський патруль" (1969), "Людина і хліб" (1971); романи "Сурми грають зорю" (1952), "Дівчина з передмістя" (1955), "Аміго" (1959), "Та це ж весна!" (кн. 1—2, 1962—65), "Сирена з мечем" (1972–1975), "Гуляй-гора" (1987).

Головний герой творів Петльованого — радянський сучасник, людина високого обов'язку Нагороджений орденом Вітчизняної війни 2-го ступеня, іншими орденами та медалями.

30 грудня – 155 років від дня народження Джозера Редьярда Кіплінга, англійського письменника, поета

Редьярд Кі́плінг — англійський поет і прозаїк. Світову популярність здобув завдяки поезії про британських солдатів, що перебувають на службі в колоніях, та пригодницьким оповіданням, що стали класикою дитячої та підліткової літератури. Англійський письменник Джозеф Редьярд Кіплінг писав для дітей досить багато, головним чином казки. Діти всього світу з захопленням читають його оповідання про Мауглі, про допитливе Слоненя, про Кішку, яка гуляла, як собі знала.

Його твори оспівують і звеличують мужність, відвагу, волю, дружбу, розкривають перед читачем чарівний світ незайманої природи. Вони принесли Р.Кіплінгові славу одного із найкращих у світовій літературі письменників-анімалістів.

У численних статтях та виступах письменник коментував найважливіші політичні події у світі. Його найвідоміші твори отримали змішані оцінки літературних критиків. 1907 року став лауреатом Нобелівської премії з літератури «за спостережливість, яскраву фантазію, зрілість ідей і видатний талант оповідача»

19 березня 2021 року святкує свій 91-річний ювілей українська поетеса Ліна Костенко, яку вважають генієм слова, залізною жінкою та живою легендою, а її біографія є прикладом для мільйонів українців та невичерпним джерелом мудрості. Вона авторка понад 15 поетичних збірок, її перу належать найвідоміші в Україні романи у віршах. Твори Ліни Костенко заряджають енергією, надихають змінюватися та змінювати світ навколо себе. Вислови поетеси завжди влучні, вони змушують думати, відчувати, розуміти, замислитися над вічними темами.

До вашої уваги добірка цитат геніальної Ліни Костенко, які будуть актуальними завжди

А видумали, що Україна так просто. Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацювали всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни


Держава – це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава – це він, то досі у нас вже була б достойна держава


Нам треба жити кожним днем,

Не ждать омріяної дати.

Горіть сьогоднішнім вогнем,

Бо «потім» може не настати


Життя як вірш без пунктуації, а смерть поставить крапку і тире



Єдине, що від нас залежить, -

Принаймні вік прожити як належить


Єдиний, хто не втомлюється – час.

А ми – живі, нам треба поспішати

Здається ж, люди, все у них людське,

Але душа ще з дерева не злізла

І все на світі треба пережити,

І кожен фініш – це, по суті, старт,

І наперед не треба ворожити,

І за минулим плакати не варт



Страшні слова, коли вони мовчать,

коли вони зненацька причаїлись,

коли не знаєш, з чого їх почать,

бо всі слова були уже чиїмись…


Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову



Віддай людині крихітку себе.

За це душа наповнюється світлом

Так багато на світі горя,

Люди, будьте взаємно красивими!.


Несказане лишилось несказанним



Моя любове! Я перед тобою.

Бери мене в свої блаженні сни.

Лиш не зроби слухняною рабою,

Не ошукай і крил не обітни!

Богдан Лепкий

9 листопада – 150 років від дня народження Богдана Лепкого - українського прозаїка, поета, літературознавця, перекладача.

Богдан Лепкийукраїнський педагог, прозаїк, поет, мистецтвознавець, літературознавець, критик, перекладач, громадсько-культурний діяч. Автор романів, повістей, оповідань, казок, збірок поетичних творів, спогадів, літературних розвідок та літературознавчих статтей.

Його перу належить цикл історичних повістей про гетьмана Івана Мазепу («Мотря», «Не вбивай», «Батурин», «Полтава», «З-під Полтави до Бендер»), повісті «Сотниківна», « Зірка», «Веселка над пустирем», «Під тихий вечір»» та інші.

Поезія «Журавлі»( «Чуєш, брате мій…») стала народною піснею, а також гімном український січових стрільців. Популярністю користується і народний варіант пісні поета «Час рікою пливе».

Загалом творча спадщина Богдана Лепкого становить понад 80 книг. За кількістю написаного письменник поступається в українській літературі тільки Іванові Франку.

Тож читайте його твори, відкривайте для себе величний світ українського письменника.

Запрошуємо користувачів ознайомитись з мистецько-біографічним етюдом «Літописець долі рідного народу», який присвячений 150 річчю від дня народження Богдана Лепкого і розгорнутий у читальній залі.

Ірен Роздобудько

3 листопада виповнюється 60 років

Ірен Роздобудько – одна з найпопулярніших сучасних українських письменниць. Вона – авторка понад 30 книг для дорослих і дітей, сценаристка 9 кінострічок.

Серед найбільш яскравих її успіхів – отримання перших премій на всеукраїнському конкурсі «Коронація слова», а також звання «Золотий письменник України».

Пропонуємо до читання користувачам бібліотеки чудові твори письменниці: «Ґудзик», «Ґудзик – 2», «Дві хвилини правди», «Тут і тепер», « Ранковий прибиральник», «Фаріде», «Прилетіла ластівочка», « Неймовірна. Ода до радості» та інші.

Радимо користувачам прочитати новий роман Ірен Роздобудько «Неймовірна. Ода до радості» (Київ: Нора Друк, 2022. – 368с.), який присвячений Олені Телізі – одній з найяскравіших жінок руху опору часі Другої світової війни, яку стратили у Бабиному Яру.

Авторці вдалось створити виразний і блискучий портрет цієї Постаті. Образ головної героїні – то згусток енергії, довкола якого намотуються всі сюжетні нитки і розгалуження.

Книга у величезній кількості точок перегукується з нашим сьогоденням, адже ми зараз у такому ж епіцентрі боротьби за Україну, на черговому витку історичної спіралі.

На сторінках роману є багато знакових імен тієї епохи: Олег Ольжич, Дмитро Донцов, Улас Самчук… Окрасою твору є лінія кохання Олени й Михайла Теліги.

Пропонуємо до читання також роман Ірен Роздобудько «Прилетіла ластівочка». Здавалося б, простий сюжет – історія створення всесвітньовідомого «Щедрика», доля Миколи Леонтовича, який написав цю композицію. Але те, як авторка подає розповідь, з якою грою слів : ти немов переносишся на 100 років назад і проживаєш усі моменти.

Слова настільки красиво передали атмосферу, здається ніби не читаєш, а знаходишся на концерті, де вперше виконали «Щедрик».

Тож читайте твори Ірен Роздобудько і відкривайте для себе світ її творчості.