Нова українська школа

в  рамках педагогічного проекту

 «Партнерство в освіті: виклики та перспективи»

Актуальні новини в галузі Нової української школи

віртуальний бібліографічний огляд літератури

Виклики часу зумовили розроблення Концепції "Нова українська школа" – документа, який проголошує збереження цінностей дитинства, необхідність гуманізації навчання, особистісного підходу, розвитку здібностей учнів, створення навчально-предметного середовища, що в сукупності забезпечують психологічний комфорт і сприяють вияву творчості дітей.

Пропонуємо Вашій увазі бібліографічний огляд літератури "Актуальні новини в галузі НУШ", яка надійшла до книжкового фонду бібліотеки педагогічного коледжу

"Нова українська школа: порадник для вчителя: навч.- метод. посібник. – К.: "Літера ЛТД", 2019. – 208 с.

Посібник містить матеріали та практичні завдання, які допоможуть учителям створювати освітнє середовище, забезпечити різні форми інтегрованого навчання, залучати до педагогічної взаємодії родини дітей, оцінити власну практику в контексті освітніх новацій, здійснювати моніторинг розвитку учнів. У посібнику вміщено ряд додатків (Державний стандарт початкової освіти, Типові навчальні плани для початкової школи, форма самооцінки для вчителя тощо), а також словник термінів.

Кірик М., Данилова Л. Нова українська школа: організація діяльності учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти: навч.- метод. посібник/ Марія Кірик, людмила Данилова. – Львів: Вид-во "Світ", 2019. – 136 с.

У посібнику висвітлено особливості реформування початкової школи, подано методичні поради щодо компетентнісно – інтегрованого підходу й навчання молодших школярів, науково – теоретичне обґрунтування нових понять. Аналізуються можливі напрями інтеграції в початковій школі, опанування педагогічними технологіями інтегрованого навчання як одного із способів організації діяльності молодших школярів у світлі вимог НУШ. Наголошено на важливості врахування індивідуальних психологічних і вікових особливостей дітей при організації навчання. Пропонуються елементи сучасних методик, методів, прийомів і засобів навчання  основу яких покладено систему інтегративного підходу та шляхи їх використання в навчальному процесі. Доповнюють видання список літератури і джерел та додатки.

Фідкевич О., Бакуліна Н. Нова українська школа: теорія і практика формувального оцінювання у 1-2 класах закладів загальної середньої освіти: навч. – метод. посібник / Олена Фідкевич, Наталія Бакуліна. – К.: Генеза, 2019. – 64с.

Основною метою посібника є розкриття принципів, істотних ознак та особливостей реалізації формувального оцінювання у 1-2 класах початкової школи; аналіз відмінностей між формувальним та поточним і підсумковим оцінюванням; характеристика основних етапів формувального оцінювання; презентування техніки такого оцінювання, адже формувальне оцінювання є однією з умов ефективної реалізації реформування українського освітнього простору.

Скворцова С., Онопрієнко О. Нова українська школа: методика навчання математики у 1 – 2 класах закладів загальної середньої освіти на засадах інтегративного і компетентнісного підходів: навч. – метод. посібник / Світлана Скворцова, Оксана Онопрієнко. – Харків: Ранок, 2019. – 352 с.

У посібнику подано методику навчання учнів 1 – 2 класів основних питань курсу математики:   арифметичних дій додавання і віднімання чисел у межах 100; табличного множення і ділення; формування поняття задачі й навчання розв'язування простих і складних задач; вивчення величин та їх одиниць; алгебраїчної та геометричної пропедевтики. У посібнику враховано сучасні дослідження про психофізіологічні особливості дітей цифрового покоління. Видання супроводжується інтернет - підтримкою, яка містить: методичні рекомендації щодо вивчення окремих тем, очікувані результати й орієнтовний зміст навчання, приклади завдань.

Вашуленко М.С. Методика навчання інтегрованого курсу "Українська мова" у 1 – 2 класах закладів загальної середньої освіти на засадах компетентнісного підходу : навч. – метод. посібник /      М.С. Вашуленко. – К.: ВД "Освіта", 2019. – 192 с. – ( Нова українська школа).

З-поміж предметів початкового шкільного курсу українській мові належить вирішальна роль у навчанні, вихованні та розвитку особистості. Саме від умінь і навичок з української мови ( читати, запитувати й відповідати, розповідати, переказувати почуте й прочитане, висловлювати свої думки усно й письмово) залежатимуть успіхи учнів в оволодінні знаннями з усіх інших предметів, зростання загального розвитку, культурного рівня, кругозору.

Навчання грамоти у першому класі та навчання української мови у другому класі, за умови правильних методичних прийомів, не лише формує навички читання й письма,  а й розвиває компетентності, забезпечуючи готовність дитини продовжувати успішне навчання в основній школі.

Основну увагу у посібнику приділено розділам програми, у яких закладено значні лінгводидактичні засоби, спрямовані на реалізацію завдань, поставлених перед початковим навчанням української мови, крім суто методичних рекомендацій, викладено обґрунтування доцільності введення в початкове навчання української мови елементарних теоретичних відомостей мовленнєвознавчого і текстологічного характеру.  Виклад розділів "Звуки і букви", "Слово", "Речення" у посібнику підпорядковано основній меті мовної освіти в НУШ.

Гільберг Т., Тарнавська С., Павич Н. Нова українська школа: методика навчання інтегрованого курсу "Я досліджую світ" у 1 – 2 класах закладів загальної середньої освіти на засадах компетентнісного  підходу : навч. – метод. посібник / Тетяна Гільберг, Світлана Тарнавська, Ніна Павич. – К.: Генеза, 2019. – 256с.

Основною метою посібника є формування відповідних Концепції НУШ та Державному стандарту початкової освіти методичних компетенцій учителів початкової школи щодо викладання інтегрованого курсу " Я досліджую світ", зокрема у використанні діяльнісного підходу під час організації освітнього процесу.

" Я досліджую світ" як навчальний предмет має потужні можливості для реалізації завдання розвитку пізнавальних процесів. У процесі вивчення у молодших школярів має сформуватися цілісний погляд на навколишнє природне і соціальне середовище, місце в ньому людини. Посібник допоможе вчителеві реалізувати зміст інтегрованого курсу "Я досліджую світ", запроваджуючи на практиці сучасні підходи до навчання (компетентнісний, діяльнісний, особистісно орієнтований). Ураховуючи вікові та психіко – фізіологічні особливості дітей "цифрового" покоління, автори пропонують методику успішного втілення програмових питань інтегрованого курсу "Я досліджую світ".

Антонова О. Нова українська школа: використання інформаційно – комунікаційних технологій у 1 – 2 класах закладів загальної середньої освіти: навч. – метод. посібник / Олена Антонова. – К.: Генеза, 2019. – 96 с.

Педагогіка партнерства і компетентнісний підхід потребують нового освітнього середовища. Таке середовище допомагають створити, зокрема, новітні інформаційно – комунікаційні технології. Новчально – методичний посібник є порадником учителя початкових класів у використанні сучасних цифрових технологій в організації навчання молодших школярів в умовах реалізації Концепції НУШ.

Зі сторінок посібника ви дізнаєтеся про психолого – педагогічні аспекти залучення цифрових технологій в освітній процес, особливості використання сучасного програмного забезпечення в 1 – 2 класах НУШ. Посібник містить методичні рекомендації щодо використання сучасних інтерактивних дошок, STEM столів у початковій школі, створення ментальних карт тощо. У ньому є електронні посилання на навчальні та методичні матеріали, які можна знайти в мережі Інтернет.

Масол Л. Нова українська школа: методика навчання інтегрованого курсу "Мистецтво" у 1 – 2 класах на засадах компетентнісного підходу: навч. – метод. посібник / Людмила Масол. – К.: Генеза, 2019. – 208с.: іл.

Мистецька освіта є посередником між суспільно значущими культурними цінностями й особистісними цінностями людини та забезпечує набуття ключових і предметних мистецьких компетентностей, формування прагнення і здатності до художньо – творчої самореалізації та духовного сома вдосконалення протягом життя.

Запропонований методичний посібник має на меті допомогти вчителям опанувати теорію інтеграції, яка є методологічним і дидактичним фундаментом методики викладання інтегрованого курсу "Мистецтво" в закладах початкової освіти, а також ознайомитися з інноваційними технологіями, що пройшли багаторічну експериментальну апробацію.

Нова українська школа: порадник вихователю групи продовженого дня у закладах загальної середньої освіти : навч. – метод. посібник. – Львів: Вид-во "Світ", 2019. – 224с.

Навчально – методичний посібник має на меті  зорієнтувати користувачів на педагогічне керівництво самопідготовкою здобувача освіти в другій половині дня. Запропоновано модель педагогічного керівництва, структуру, конструктор, алгоритм і методичні рекомендації щодо проведення самопідготовки, ігротеку, інтерактивні та здоров'язбережувальні вправи, ментальні карти, кращі практики й авторські моделі занять самопідготовки. Це ті корисні практичні матеріали, які стануть провідним  орієнтиром для організації і проведення самопідготовки вихованців не лише для молодих педагогів, а й для досвідчених фахівців.

Колупаєва А., Таранченко О. Навчання дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивному середовищі: навч. – метод. посібник / Алла Колупаєва, Оксана Таранченко. – Харків: Ранок, 2019. – 304 с.

Посібник базується на головних засадах інклюзивної освіти. Видання містить відомості про періодизацію та перспективи навчання дітей з особливими освітніми потребами. У посібнику окреслено новітні підходи до навчання таких дітей та стратегії успішного впровадження інклюзивної практики.

Автори враховують сучасні тенденції в навчанні дітей з особливими потребами в Україні та передовий міжнародний досвід. У посібнику представлено ефективні технології навчання дітей з порушеннями психофізичного розвитку; методичні рекомендації щодо адаптації навчального середовища; методичні прийоми, що уможливлюють забезпечення навчальних потреб таких учнів в інклюзивних умовах закладу загальної середньої освіти; поради, що сприятимуть удосконаленню інклюзивної практики.

Запрошуємо викладачів, студентів, всіх, кого цікавлять новини в галузі НУШ, відвідати бібліотеку та ознайомитись із надходженнями літератури


Веббібліографічні списки літератури

Педагогіка партнерства - ключовий компонент Нової української школи 

Нова українська школа - стратегія змін в освіті 

Здоров'язбережувальна педагогіка; сучасні тенденції та перспективи розвитку

Школа для кожного: інклюзивна освіта 

Кожна дитина неповторна, наділена від природи унікальними  здібностями та можливостями. 

Місія Нової української школи – допомогти розкрити та розвинути здібності, таланти і можливості кожної дитини на основі партнерства між учителем, учнем і батьками

Веббібліографічний список літератури

ЕРУДИТ-СЛОВНИК                                                                                                                           "НУШ: ініціатива і творчість"

Шановні користувачі!

Пропонуємо вашій увазі ерудит – словник

"НУШ: ініціатива і творчість"

 

Адаптація освітнього процесу – зміни, які вносять до освітнього процесу, зумовлені особливостями розвитку дітей з особливими освітніми потребами.

Можуть стосуватися організації освітнього середовища, адаптації навчальних матеріалів, способу подання навчального матеріалу та способу демонстрації навчальних результатів учнів.

 

Гра – один із видів діяльності людини; один із способів фізичного, розумово-го і морального виховання дітей.

Гра дидактична (навчальна) – різновид гри, що дає змогу наблизити навчання до вікових особливостей учня; у ній тісно переплітається ігрова та навчальна мета, поєднується ігрова й пізнавальна мотивація.

Гра рольова (сюжетно – рольова) – метод формування свідомості й досвіду дитини через моделювання(відтворення) певних суспільних відносин. Зміст рольової гри дитина реалізує в обраній для себе ролі, згідно з певними правилами поведінки, що регулюють її виконання.

Дитиноцентризм – це максимальне наближення навчання і виховання конкретної дитини до її сутності, здібностей і життєвих планів.

Життєва (ключова, базова) компетентність -  знання, уміння, досвід особистості, її життєтворча здатність, необхідна для розв’язання реальних завдань, пов’язана з самовдосконаленням людини. Вона має забезпечити молодій людині спроможність орієнтуватись у сучасному суспільстві, швидко реагувати на запити часу, ефективно й успішно самореалізуватись за шкільними дверима.

Здоров’язбережувальні технології – сприятливі умови навчання дитини в школі ( відсутність стресових ситуацій, адекватність вимог, методик навчання та виховання); оптимальна організація навчального процесу ( відповідно до вікових, статевих, індивідуальних особливостей і гігієнічних норм); повноцінний і раціонально організований руховий режим.

Інноваційна діяльність – діяльність, спрямована на створення , пошук, засвоєння і використання новинок, здійснення нововведень.

Інноваційна компетентність – (лат. competens (competentis) – належний, відповідний) для педагога – система мотивів, знань, умінь, навичок, особистісних якостей педагога, що забезпечує ефективність застосування нових педагогічних технологій у роботі з дітьми.

Інноваційна педагогічна технологія – цілеспрямоване, систематичне й послідовне впровадження у практику оригінальних0 новаторських способів, прийомів, педагогічних дій і засобів, що охоплюють цілісний освітній процес від визначення його мети до очікуваних результатів.

Інтеграція – процес взаємодії, об’єднання, взаємовпливу, взаємопроникнення, взаємозближення, відновлення єдності двох або більше систем, результатом якого є утворення нової цілісної системи, що набуває нових властивостей і взаємозв’язків між оновленими елементами системи.

Інтегроване навчання – підхід до навчання, за якого вчителі заохочують учнів здійснювати взаємозв’язки між навчальними предметами, спиратися на знання і навички, отримані в рамках кількох предметних галузей. Це об’єднання у ціле компонентів об’єктів вивчення, що є необхідним дидактичним засобом, за допомогою якого стає можливим створення в учнів цілісного уявлення про поняття, що вивчається, формується компетентність на міжпредметному рівні.

Інформаційно-комунікаційні технології – сукупність різноманітних технологічних інструментів і ресурсів, що їх використовують для забезпечення процесу комунікації і створення, поширення, збереження й управління інформацією.

Ключова компетентність – спеціально структурований комплекс якостей особистості, що дає можливість ефективно брати участь у різних життєвих сферах діяльності й належить до загальногалузевого змісту освітніх стандартів.

Компетентність – динамічна комбінація знань, умінь, навичок, способів мислення, поглядів, цінностей, інших особистих якостей, що визначає здатність особи успішно соціалізуватися, провадити професійну та / або подальшу навчальну діяльність.

Комунікативна компетентність – здатність особистості застосовувати у конкретному спілкуванні знання мови, способи взаємодії з оточенням, віддаленими й теперішніми подіями, навички роботи у групі, володіння різними соціальними ролями.

Лего-технологія забезпечує повноцінний розвиток дитини в ігровому процесі, що якнайліпше відповідає особливостям дітей дошкільного і молодшого шкільного віку.

Лепбук – (англ. «наколінна книга»: Iap – коліна, book - книга) – це інтерактивна тематична тека, саморобна паперова книжечка з кишеньками, дверцятами, віконцями, рухливими деталями, які можна діставати, перекладати, складати на свій розсуд. Застосовується на прикінцевому етапі  самостійної дослідницької роботи учня/учениці, студента/студентки.

Ментальна карта (синоніми: карта розуму, карта знань, інтелект - карта, схема мислення, мапа думок, мапа розуму, майнд-мапс) – це один зі способів організації творчого мислення. Суть побудови ментальної карти, за Тоні Б’юзеном, полягає у тому, щоб за допомогою  зрозумілих символів, образів, об’єктів , асоціацій, якими мислить людина, наочно зобразити цілісну картину знань про предмет вивчення або розгляду.

Міжпредметна компетентність – здатність дитини застосовувати щодо між- предметного кола проблем знання, уміння, навички, способи діяльності та ставлення, які належать до певного кола навчальних предметів і предметних галузей.

Мотивація (від лат.movere) – спонукання до дії; динамічний процес фізіологічного та психологічного плану, який керує поведінкою людини, визначає її організованість, активність і стійкість; здатність людини діяльно задовольняти свої потреби.

Навчальні центри (осередки) – окремі простори, створені у класі з метою урізноманітнити навчальну діяльність, тобто сприяти здійсненню і забезпеченню дослідницької діяльності дітей, формуванню самостійності, організації роботи в парах, у малих групах, а також індивідуально.

Навчання – організована, двостороння діяльність, спрямована на максимальне засвоєння та усвідомлення навчального матеріалу й подальшого застосування отриманих знань, умінь і навичок на практиці .

Особистісно зорієнтований підхід – спрямованість навчально-виховного процесу на взаємодію і плідний розвиток особистості педагога та його учнів на основі рівності у спілкуванні та партнерства у навчанні й вихованні.

Портфоліо – цілеспрямоване збирання робіт учня, які відображають його зусилля, прогрес та досягнення у різних сферах розвитку.

Предметна компетентність – освоєний під час навчання досвід специфічної для певного предмета діяльності, пов’язаної з набуттям нового знання, його перетворенням і застосуванням.

Предметна математична компетентність – характеризує здатність учня (учениці) створювати математичні моделі процесів навколишнього світу, застосовувати досвід математичної діяльності під час розв’язування навчально - пізнавальних і практично зорієнтованих задач.

Предметна природознавча компетентність - характеризується здатністю учня (учениці) розв’язувати доступні соціально й особистісно значущі практичні та пізнавальні проблемні задачі, пов’язані з реальними об’єктами природи у сфері відносин «людина- природа».

Проєкт – сукупність певних дій, документів, текстів для створення реального об’єкта, предмета, теоретичного чи практичного продукту. Проєкт – це намір, який буде здійснено в майбутньому.

Ранкові зустрічі – практика, яку проводять зазвичай на початку дня. Під час ранкової зустрічі відбувається розвиток академічних, соціальних, мовленнєвих навичок дітей, упровадження демократичних цінностей, створення позитивного налаштування на день.

Самооцінка – метод, що застосовується  в педагогічному моніторингу для оцінки особистістю самої себе, а також визначення її ваги та місця серед інших людей. Самооцінка - ставлення людини до своїх здібностей, можливостей, особистісних якостей, а також до зовнішності.

Соціальна компетентність - здатність індивіда продуктивно співпрацювати з різними партнерами у групі та команді, виконувати різні ролі та функції у колективі.

Спостереження – метод навчання, який передбачає сприйняття предметів, явищ, процесів у природному й виробничому середовищі без втручання у ці явища і процеси.

Сторітелінг (англ. Storytellig: story – історія; telling – розповідати) – мистецтво розповідати історії, ефективний метод доносити інформацію до аудиторії, розповідати смішні, зворушливі або повчальні історії з реальними або вигаданими персонажами.

Таймменеджмент – сукупність методів або повчальні історії з реальними або вигаданими персонажами.

Технологія сторітелінгу – методика, за допомогою якої дитина вчиться формулювати думки й розповідати про себе.

Цінності – еталони бажаного й належного ставлення  особистості до об’єктів  матеріальної і духовної діяльності людей, до природи і суспільства; характеризують соціально й особистісно значущі сенси життя людей. Розрізняють загальнолюдські, національні, колективні й індивідуальні, родинні, духовні цінності тощо. Цінності шкільної освіти: гуманізація, культурологічна спрямованість, громадянське виховання й розвиток, цінність прав і свобод дітей і молоді, працелюбність і відповідальність, екологічний світогляд, здатність навчатися впродовж життя, мовна та інформаційна культура, толерантність, цінність здорового способу життя.

Нова українська школа -                                 нові освітні можливості

НУШ: пошук, ініціатива, творчість