Книжкові виставки

Подих природи

Природа – вічне джерело натхнення. 

Скільки прекрасних полотен живопису, музичних шедеврів, поетичних рядків створено від спілкування з нею!

Природа – джерело нашого матеріального добробуту, якщо ми, люди, по-розумному використовуємо її багатства.

Наші предки добре знали таємниці землі. Називаючи її матір’ю-годувальницею, розуміли, що до неї й ставитись треба так, як до матері: шанобливо, тактовно, з любов’ю і повагою, турботливо, по-доброму. Тоді й земля віддячить і сприятливим кліматом, і багатими

врожаями, і чистим повітрям, і ласкавим сонечком, і благодатним дощиком…

Людина мусить бути дбайливим господарем у храмі матінки Природи, а не жадібним байдужим споживачем.  

Сучасні студенти значно відрізняються від попередніх поколінь.                                                                                Досить поглянути на організацію офісів провідних технологічних корпорацій, щоб зрозуміти, на що орієнтується креативний студент, який визначає обличчя сучасної економіки. Для них немає чіткого розмежування між роботою, навчанням і відпочинком. Життя для них – це постійне творення, гармонія між зароблянням коштів, пізнанням нового, самовдосконаленням та розвагою. Яке життя оберуть сьогоднішні студенти? Якою б не була відповідь, маємо запропонувати майбутнім поколінням українців школу, яка буде для них сучасною. Такий собі “конструктор” особистості, де запорукою успіху буде тісна співпраця педагога, батьків, студентів. 

Відповіді на всі поставлені запитання допоможе дати огляд літератури

 «Партнерство заради дитини» 

в рамках педагогічного проєкту 

«Партнерство в освіті: виклики та перспективи»

Важливого значення ідеї взаємодії школи та сім’ї у процесі виховання дитини надавали відомі педагоги: Я. Корчак, В. Сухомлинський, А. Макаренко, М. Стельмахович та інші дослідники. А.С. Макаренко стояв у витоків вирішення проблеми взаємодії школи та сім’ї.

У зв’язку з цим, хочеться обирати оптимальні ресурси, які дадуть найбільший ефект і допоможуть досягти високих результатів у роботі з колективом.

Автор розкриває зміст народної педагогіки, основні її досягнення, ідеали, функції, традиції... Книга розрахована на батьків, учителів, вихователів, учнів і студентів педагогічних закладів і всіх, хто цікавиться питаннями виховання і навчання.

Книга присвячена питанням сімейного виховання. Висвітлюються актуальні проблеми виховання дітей у сім’ї, питання спільної роботи школи, сім’ї і громадськості. Особливу увагу приділяв педагог трудовому вихованню дітей як у сім’ї, так і в школі, вихованню любові до праці, працьовитості, поваги до людей праці, бережне ставлення до матеріальних і духовних благ людини. Книга складається із семи бесід, що забезпечують правильне виховання дитини. «Батьківська педагогіка» не дає готових рецептів для батьків, але кожний наведений  у ній приклад, розповідь, легенда чи епізод учать нас, як треба виховувати справжню людину.

У книзі відомого педагога-новатора подано поради з питань організації, змісту, форм, методів і прийомів навчально - виховної роботи, самовиховання учнів. Подано широко досвід Павлиської середньої школи.

Поради вітчизняного педагога є актуальними в сьогоденні, отож сподіваємось, що його настанови студенти використають у своїй педагогічній роботі з дітьми.

На сторінках збірника пропонується близько 1000 прислів’їв, приказок, афоризмів, влучних і глибоких висловлювань, що стосуються різних аспектів виховання молодого покоління. Поданий у збірнику матеріал може суттєво доповнювати теоретичні відомості, сприяти ґрунтовнішому  засвоєнню певної теми, поглибленому розгляду якогось явища.

У творчому доробку народного вчителя Олександра Антоновича Захаренка зібраний і систематизований матеріал про виховання дитини в школі і сім’ї, формування загальнолюдських  цінностей.

Книжка складається з трьох розділів. У першому вміщені статті з книжок, періодичних видань, виступи, спогади про становлення педагогічного колективу, про розбудову школи, методи впливу на учнів, втілення дитячих мрій, традицій. Другий розділ містить поради директора колегам: як формувати взаємини у колективі, як підтримувати потяг дітей до знань, як виховувати духовність і т.д. Третій розділ складають невеличкі оповідання про вчительські будні, життя сільських трударів, а також заповіді нащадкам.

Книгу О.А. Захаренка «Слово до нащадків» вважають настільною книгою педагогічної спільноти не лише в Україні, а й за її межами. В ній ми можемо знайти відповіді на численні запитання учителів і сьогодні.

Трактат «Школа життя» створений автором як реальна підтримка для вчителів у їхньому прагненні освоїти систему гуманно-особистісного підходу до дітей. У трактаті викладені цілісна концепція нового типу освіти зі своєю філософською основою, поняттєвою базою, принципами й напрямками їх здійснення.

Трактат присвячений школі початкового ступеня, але його ідеї та основи є єдиними для гуманно-особистісного освітнього процесу на будь-якому ступені шкільного життя, вузівської освіти, сімейного та суспільного виховання.

Є вічні теми, що не втрачають своєї актуальності не тільки в педагогіці, а й в суспільстві в цілому. Серед таких тем - взаємодія сім'ї та школи. Інтерес зрозумілий: адже сім'я і школа - це два громадських інститути, від узгодженості дій, яких залежить ефективність процесу виховання. 

В законі України «Про освіту» зазначається, що батьки є першими педагогами, вони зобов'язані закласти основи фізичного, морального та інтелектуального розвитку особистості дитини . 

Основне завдання роботи вчителя з батьками - активізувати виховну педагогічну діяльність сім’ї, надати їй  цілеспрямований, суспільно значимий характер. Автори розкривають сучасні проблеми сімейного виховання, виявляють фактори, що негативно впливають на рівень педагогічної культури батьків. Зміст і пропоновані форми сприятимуть виробленню ставлення батьків до особистої педагогічної діяльності в сім’ї, вдосконаленню вміння аналізувати конкретні педагогічні ситуації і знаходити правильні рішення.

Даний посібник рекомендований для вихователів, класних керівників, батьків та студентів педагогічних навчальних закладів. 

В посібнику висвітлюються особливості виховання дітей у сім’ях різного типу. В ньому тісно поєднуються теоретичні підходи до проблеми сім'ї та сімейного виховання, особистості дитини з глибоким соціологічним аналізом стану сучасної сім’ї, виховання в ній дітей. Автори роблять спробу теоретично обґрунтувати типологію сучасної сім’ї, подати конкретні поради батькам, студентам ВНЗ та  педагогам шкіл у справі поліпшення виховання дітей, роботи з сім’єю, соціальним довкіллям.

У посібнику викладено теоретичні основи і практичні педагогічні поради викладачам педагогічних навчальних закладів у підготовці і самопідготовці студентів – майбутніх вчителів  до роботи з батьками в реалізації навчально- виховних завдань.

Викладено основи знань про людину і її виховання, основи народної педагогіки, афоризми і усмішки з виховної проблематики, положення законодавства про права дитини.

У посібнику розкриваються сутність та заповіді традиційної сімейної педагогіки, висвітлюються проблеми сучасного українського виховання й формування національної самосвідомості у сім’ї. Особливу увагу приділено педагогічній культурі батьків, культурі сімейного спілкування, розумовому, моральному, духовному і національному  вихованню дітей та молоді.

У книжці розглядаються найважливіші питання виховання дитини в сім’ї, даються поради та рекомендації щодо формування основних якостей особистості дошкільника.

Пропоноване видання допоможе у проведенні позакласних занять з учнями початкових класів та підліткового віку. У книзі розповідається про історію різних епох, держав, народів у їх ставленні до прав і свобод дитини.

Довіра до освіти починається з педагогіки партнерства, що є одним з ключових компонентів концепції Нової української школи - педагогіка, що ґрунтується на партнерстві між учнем, учителем і батьками.

Посібник містить матеріали та практичні завдання, які допоможуть учителям створювати освітнє середовище, забезпечити різні форми інтегрованого навчання, залучати до педагогічної взаємодії родини дітей, оцінити власну практику в контексті освітніх новацій, здійснювати моніторинг розвитку учнів. У посібнику вміщено ряд додатків, а також словник термінів.

Педагогіка партнерства і компетентнісний підхід потребують нового освітнього середовища. Таке середовище допомагають створити, зокрема, новітні інформаційно – комунікаційні технології. Новчально – методичний посібник є порадником учителя початкових класів у використанні сучасних цифрових технологій в організації навчання молодших школярів в умовах реалізації Концепції НУШ.

Зі сторінок посібника ви дізнаєтеся про психолого – педагогічні аспекти залучення цифрових технологій в освітній процес, особливості використання сучасного програмного забезпечення в 1 – 2 класах НУШ. Посібник містить методичні рекомендації щодо використання сучасних інтерактивних дошок, STEM столів у початковій школі, створення ментальних карт тощо. У ньому є електронні посилання на навчальні та методичні матеріали, які можна знайти в мережі Інтернет.

У посібнику розкривається наукова сутність нової освітньої філософії – особистісно зорієнтованого виховання .Тут  уперше викладені принципи організації виховного процесу, який забезпечує формування і розвиток підростаючої особистості, системи особистісних цінностей як регуляторів її суспільно значущої поведінки. Подаються психолого–педагогічні засади створення інноваційних виховних технологій і розв’язання соціально-моральних задач, спрямованих на духовне зростання людини.

Гуманістична педагогіканапрям у педагогіці, що орієнтує на вільний вибір та облік індивідуально - особистісних інтересів і можливостей суб’єктів педагогічного процесу в навчанні, вихованні та освіті

       Гуманізація освіти належить до визначальних цінностей суспільного життя, є умовою і результатом якісної шкільної освіти  ХХI століття

Пропонуємо вашій увазі віртуальну книжкову виставку 

«Гуманна педагогіка – велика мудрість» 

в  рамках педагогічного проекту 

«Гуманізм – освітня домінанта педагогіки»


Народна педагогіка

Народна педагогіка: світовий досвід  (навчально – методичний комплекс з педагогіки.) – К.: Знання-Прес, 2003.-134с.

На сторінках збірника пропонується близько 1000 прислів’їв, приказок, афоризмів, влучних і глибоких висловлювань, що стосуються різних аспектів виховання молодого покоління. Поданий у збірнику матеріал може суттєво доповнювати теоретичні відомості, сприяти ґрунтовнішому  засвоєнню певної теми, поглибленому розгляду якогось явища.


Народна педагогіка

Стельмахович М.Г. Народна педагогіка./М.Г.Стельмахович. - К.: Рад. школ. 1985.-315с.

Автор розкриває зміст народної педагогіки, основні її досягнення, ідеали, функції, традиції... Книга розрахована на батьків, учителів, вихователів, учнів і студентів педагогічних закладів і всіх, хто цікавиться питаннями виховання і навчання.


Українська педагогіка в персоналіях

Українська педагогіка в персоналіях: У2 кн. Кн.1: Навч. посібник /За ред. О.В.Сухомлинської. - К.:Либідь, 2005.-624с.

У першій книзі навчального посібника подано творчі біографії українських мислителів, філософів, письменників, педагогів, які жили і працювали впродовж Княжої доби й Козаччини(Х-ХIII ст.) та в період Просвітництва(ХIХ ст.). Серед них є славетні імена (Г.С.Сковорода, Т.Г.Шевченко, К.Д Ушинський,М.П.Драгоманов, І.Я. Франко та ін.).

У другій книзі навчального посібника подано творчі біографії українських педагогів, які жили і працювали у ХХ ст. Серед них є досить знатні особистості (М.С.Грушевський, А.С.Макаренко,В.О.Сухомлинський), і такі, що були заборонені, репресовані, а також представники еміграції.


Григорій Сковорода на портреті і в житті

Наш перворозум. Григорій Сковорода на портреті і в житті. Фотокнига.-Київ: Спалах, 2004.-177с.

У витонченій ліричній манері і водночас глибино відтворює добу на тлі якої розгорталися події із життя Григорія Сковороди.


Вибрані твори

Ушинський К.Д. Вибрані твори:Т.1 Теоретичні проблеми педагогіки./К.Д.Ушинський.-К.:Радянська школа, 1983.-488с.

У даному томі подано роботи із загальнотеоретичних питань навчання і виховання, а також окремі частини відомої праці «Людина як предмет виховання. Спроба педагогічної антропології».


Історія української школи і педагогіки

Любар О.О., Стельмахович М.Г.,Федоренко Д.Т.Історія української школи і педагогіки: Навч.посіб. /О.О.Любар,М.Г.Стельмахович,Д.Т.Федоренко.- К.:Знання,КОО, 2003.-450с.

Це один із перших навчальних посібників, у якому на системній основі подається аналіз становлення і розвитку автентичної педагогічної думки, українського шкільництва, національної освіти, народних традицій родинно-шкільного і громадянського виховання дітей та молоді на тернах України з найдавніших часів до сучасності.

Сто порад учителеві

Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві./В.О.Сухомлинський.-К.:Рад.шк.,1988.-304с.

У книзі відомого педагога-новатора подано поради з питань організації, змісту, форм, методів і прийомів навчально - виховної роботи, самовиховання учнів. Подано широко досвід Павлиської середньої школи.

Поради вітчизняного педагога є актуальними в сьогоденні, отож сподіваємось, що його настанови студенти використають у своїй педагогічній роботі з дітьми.

Як виховати справжню людину

Сухомлинський В. О. Як виховати справжню людину (поради вихователям)./В.О.Сухомлинський.-К.:Рад. шк.,1975.-236с.

Книга складається із циклу бесід. Автор розглядає питання виховання у дітей патріотизму, гуманізму, любові до знань, вчителя,глибокого розуміння краси і інших якостей людини.

Зі слів мудрого вчителя зрозуміло, що головним призначенням виховання є розкриття духовного потенціалу дитини і формування сили її духу. Саме в цьому і полягає суть становлення Справжньої Людини.

Листи до сина

Сухомлинський В.О. Листи до сина./В.О.Сухомлинський. - Просвіта, 1979.-96.

«Листи до сина» написані у формі діалогу батька зі своїм сином, який вже покинув рідний дім і став на шлях самостійного дорослого життя. Більшість листів присвячена вихованню молодої людини.

«Листи до сина» Василя Олександровича  Сухомлинського – це роздуми видатного вчителя про сенс життя молодої людини.

Педагогічна поема

Макаренко А.С.Педагогічна поема./А.С.Макаренко. - Київ: Радянська школа, 1977.-507с.

«Педагогічна поема» – найзначніший твір педагога і письменника А.С. Макаренка адресована широкому колу читачів. В ній розповідається про перевиховання неповнолітніх правопорушників в дитячій трудовій колонії, засновником і керівником якої в 20-ті роки був автор.

Національна освіта у контексті творчості А. С. Макаренка

Національна освіта у контексті творчості А.С. Макаренка: Зб. наук.праць / за ред. проф. М.В. Левківського. - Житомир: ЖЦНТЕІ, 2003.-156с.

У збірнику розглядаються сучасні напрямки національної освіти й виховання дітей, учнівської, студенської молоді в аспекті багатогранної творчості Антона Макаренка та деякі шляхи підготовки вчителів до творчої професійної діяльності. До збірника включені матеріали науково-практичної конференції, присвяченої 115-й річниці від дня народження видатного вченого. Стаття Москвіна Т.П.Гуманістичні ідеї А.С.Макаренка присвячена гуманістичним поглядам видатного педагога.

Школа життя

Амонашвілі Ш.О. Школа життя ./Ш.О.Амонашвілі. -Хмельницький: Подільський культурно-просвітницький центр ім. М.К. Реріха, 2002.-172с.

Трактат «Школа життя» створений автором як реальна підтримка для вчителів у їхньому прагненні освоїти систему гуманно-особистісного підходу до дітей.

У трактаті викладені цілісна концепція нового типу освіти зі своєю філософською основою, понятійною базою, принципами й напрямками їх здійснення.

Трактат присвячений школі початкового ступеня, але його ідеї та основи є єдиними для гуманно-особистісного освітнього процесу на будь-якому ступені шкільного життя, вузівської освіти, сімейного та суспільного виховання.

Як живете діти?

Амонашвілі Ш.О.Як живете, діти? : Посібник для вчителя./Ш.О.Амонашвілі.-М.:Просвіта, 1986.-176с.

Педагог-вчений, розповідає про свій досвід роботи з шестирічними дітьми. Розповідь про зміст, методи і прийоми роботи з учнями 1,2 класів долучить читачів до педагогічних ідей автора.


Добрий день, діти

Амонашвілі Ш.О.Добрий день, діти!: Посібник для вчителя./Ш.О.Амонашвілі. - М.: Просвіта, 1983.-208с.

В посібнику розкривається досвід роботи з шестирічними дітьми . Автор узагальнює результати своєї педагогічної діяльності,свої спостереження над формуванням особистості самих маленьких школярів. Книга написана у вигляді розповіді і роздумів педагога, який став організатором  шкільного життя малюків. Книга сама по собі  побудована дуже грамотно і зрозуміло. Ми бачимо  основні  завдання, проблеми, які ставить перед собою автор. Після  кожної глави автор  приходить до свого висновку, виділяє для себе заповідь.

Дану книгу повинна   прочитати кожна людина, так як вона проявляє інтерес до процесів виховання, розвитку…

Слово до нащадків

Захаренко О.А. Слово до нащадків./О.А.Захаренко.-К.:СПД  Богданова А.,2006.-216с.

У творчому доробку народного вчителя Олександра Антоновича Захаренка зібраний і систематизований матеріал про виховання дитини в школі і сім’ї, формування загальнолюдських  цінностей.

Книжка складається з трьох розділів. У першому вміщені статті з книжок, періодичних видань, виступи, спогади про становлення педагогічного колективу, про розбудову школи, методи впливу на учнів, втілення дитячих мрій, традицій. Другий розділ містить поради директора колегам: як формувати взаємини у колективі, як підтримувати потяг дітей до знань, як виховувати духовність іт.д. Третій розділ складають невеличкі оповідання про вчительські будні, життя сільських трударів, а також заповіді нащадкам.

Книгу О.А. Захаренка «Слово до нащадків» вважають настільною книгою педагогічної спільноти не лише в Україні, а й за її межами. В ній ми можемо знайти відповіді на численні запитання учителів і сьогодні.

Як любити дитину

Корчак Я. Як любити дитину: Книга про виховання: Переклад з польск./Я.Корчак. -М.: Політвид, 1990.-493с.

В книзі подано роботи відомого польського педагога-гуманіста і письменника Януша Корчака. Кожне слово цієї книги випромінює любов до дітей! Книжка, яку повинні прочитати всі батьки або ті, хто лише планують ними стати! Головна їдея педагогіки Корчака – повага до дитини, до її думок і бажань, усвідомлення, що всі діти різні, що вони мають право вибору.  


Запрошуємо до віртуальної бібліотеки ознайомитися з книжковою виставкою викладачів, студентів, всіх, кого  цікавить  література, яка висвітлює тему гуманної педагогіки