19.05.2024 - День пам’яті жертв політичних репресій

Інформаційні матеріали до Дня пам’яті жертв політичних репресій. 

МУЛЬТИМЕДІЙНІ ПОЛИЦІ 
Digital KKZ-Library

скільки українців стали жертвами злочинного комуністичного режиму 

Від 20-х і до середини 80-х років минулого століття радянська влада жорстоко розправлялася з тими, хто виступав проти комуністичної ідеології, критикував, та не підтримував радянську владу.

Людей арештовували, катували, розстрілювали без суду та слідства, відправляли до концтаборів та на заслання, поміщали до психіатричних лікарень.

До цього часу українські науковці не можуть точно підрахувати точну кількість жертв комуністичного режиму. Найбільша їх кількість припала на період "великого терору" кінця 30-х років.

За різними підрахунками тоді були розстріляні або закатовані до смерті у підвалах НКВС щонайменше 150 тисяч мешканців України.

13.05.2024                  До 175-річчя від дня народження Панаса Мирного

Панас Мирний - славетний симфоніст української прози

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПОЛИЦЯ

ЧОРНОБИЛЬСЬКЕ  ДОСЬЄ КҐБ: ВІД БУДІВНИЦТВА ДО АВАРІЇ - Український інститут національної пам’яті, 2020
ЧОРНОБИЛЬСЬКЕ  ДОСЬЄ КҐБ: СУСПІЛЬНІ НАСТРОЇ. ЧАЕС У ПОСТАВАРІЙНИЙ ПЕРІОД - Український інститут національної пам’яті, 2019

04.04.2024

БІЛЬШЕ ІНФОРМАЦІЙНИХ ДЖЕРЕЛ про КВІТКУ ЦІСИК знайдете на сторінці УКРАЇНКИ В ІСТОРІЇ

Американська співачка українського походження, популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна і блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень. 

Донька концертмейстера Львівської опери, яка отримала "Оскар", співала з Джексоном і підкорила світову сцену.

Коляда, Ігор. Квітка Цісик [Електронна копія] / Ігор Коляда, Юлія Коляда, Павло Юрчишин. — Електрон. текст. дані (1 файл : 40,2 Мб). — Харків : Фоліо, 2019 (Київ: НБУ ім. Ярослава Мудрого, 2021). —(Знамениті українці).

Чарівною квіткою України, «легендою за океаном» називають представницю української діаспори Квітку Цісик, незабутній голос якої пронизує до глибини душі. Дивна, багато в чому трагічна доля випала жінці, яку 1998 року назвали найбільш упізнаваним голосом США. Однак мрія всього життя чудової співачки, яка могла би стати окрасою будь-якої сцени, все-таки здійснилася. Неповторний голос досі лунає між нас і продовжує зігрівати серця та душі людей на всій планеті.

21 березня 2024

 (1929-2019), український прозаїк

До 95 річчя від дня народження Юрія Михайловича Мушкетика

ЦЕНТРАЛЬНИЙ ДЕРЖАВНИЙ АУДІОВІЗУАЛЬНИЙ ТА ЕЛЕКТРОННИЙ АРХІВ

19.03.2024

   До дня народження Ліни Костенко

Шевченко 210 - Спитай книгу в ЧЗ

25.02.2024

ДО 137-ї РІЧНИЦІ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЛЕСЯ КУРБАСА

МУЛЬТМЕДІЙНА ПОЛИЦЯ

25.02.2024

25 лютого (13-го за старим стилем) 1871 року – у шляхетній і освіченій родині Олени і Петра Косачів народилася дівчинка. Її назвали Ларисою, але вона візьме псевдонім «​Леся Українка» і стане одним із стовпів української культури. Батько Лесі (Лариси Косач) був правником, дійсним статським радником, маршалком Ковельського повіту. Мати (у дівоцтві Драгоманова) – відома письменниця і громадська діячка, яка взяла собі псевдонім – «​Олена Пчілка». Її брат, дядько Лесі Українки, Михайло Драгоманов – видатний український історик, філософ, дослідник мови, фольклорист, прихильник ідеї «європеїзму» України.

ОНОВЛЕННЯ ВІРТУАЛЬНОЇ ВИСТАВКИ БІБЛІОТЕКИ КФКЗ

21.02.2024                               до  Міжнародного дня рідної мови

Про рідну мову можна говорити і писати дуже багато, вона поєднує минуле з сучасним, викарбовує майбутнє й забезпечує буття нації. 

Коли зникає рідна мова – розчиняється і народ. 

Згадаймо слова славної Ліни Костенко: 

"Нації вмирають не від інфаркту, спочатку в них відбирають мову"

У статті розглядаються найбільш показові для кожного століття події, які спричинилися до систематичного стирання української мови та ідентичності на українських теренах. Знання цієї передісторії довжиною в 400 років для всіх нас збільшує шанси уникнути чергового витка лінгвоциду і не стати останнім поколінням-носієм української мови як державної.

Маловідомі факти про утиски української, які тривають вже кілька століть. 

Чого зазнала наша мова, окрім Валуєвського циркуляра та Емського указу? Як окупанти намагалися нав’язати російську й знищити одне з найцінніших надбань українського народу — її мову?

Матеріал написаний на основі інформації з книжки «Хроніка нищення української мови» Романа Сушка та Мирослава Левицького.

Сушко Р._Левицький М. - Хроніки нищення української мови.-2012.-81 с.pdf

Схиляємо голови перед кожним, хто поклав своє життя за свободу та самостійність! Залишаймося гідними пам’яті Героїв України!

20 лютого 2014 року — поворотна дата в історії України. Це день, коли масовим розстрілом протестувальників у центрі Києва та вторгненням спецпризначенців на територію Автономної Республіки Крим путінська росія розпочала неоголошену війну проти нашої держави.

З 2015 року дата 20 лютого закарбована в українському календарі як День Героїв Небесної Сотні. 

Згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року № 69/2015 "Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні",  щорічно 20 лютого відзначається День Героїв Небесної Сотні, покликаний увічнити людську, громадянську і національну відвагу та самовідданість, силу духу і стійкість громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідно вшанувати подвиг загиблих за ідеали демократії, права і свободи людини, європейське майбутнє України.

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПОЛИЦЯ  Digital KKZ-Library 

ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА

19 лютого, українці відзначають День Державного Герба. Нагадаємо, що 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий герб України, вважаючи його головним елементом Великого Державного Герба України. 

Герб (походить від німецького слова erbe – спадок) – це символ, який презентує країну як суверенну незалежну державу. Його зображають на офіційних документах, печатках, грошових і знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ.

17 лютого - 65 років від дня народження Євгенії Анатоліївни Кононенко (1959), українського прозаїка, поетеси, перекладачки з англійської та французької. 

Кононенко Євгенія. Біографія  

Добірка творів з електронної бібліотеки КФКЗ за посиланням.

02.02. 2024

2 лютого – день народження Валер'яна Підмогильного: блискучого письменника та перекладача, одного з найважливіших авторів Розстріляного відродження, який став жертвою сталінських репресій та був вбитий радянською владою 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох.

ВАЛЕР'ЯН ПІДМОГИЛЬНИЙ.pptx

29 січня 2024

Сьогодні, 29 січня, українці вшановують пам’ять Героїв Крут — українських студентів, які ціною власного життя у 1918 році зупинили більшовицький наступ на Київ. 

!!! ОНОВЛЕННЯ ВІРТУАЛЬНОЇ ВИСТАВКИ

28 січня 2024

СТОЛІТНЯ СПАДЩИНА - ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ДЕРЖАВНИЙ ПРАПОР УКРАЇНИ 

Постанова №2067-ХХ1, яку було затверджено Верховною Радою 28 січня 1992 року, відродила використання СИНЬО-ЖОВТОГО стяга як офіційного прапора нашої країни.

23 січня 2024

Слово — це теж оборона, іноді навіть більш дієва, адже воно залишається з нами до останнього подиху. У День Соборності України троє письменників та поетеса посмертно отримали державні нагороди за їхню безкомпромісну боротьбу...

ЧИТАТИ ДАЛІ 

9 січня 2024

Роман Корогодський.  Сергій Параджанов. Злет, трагедія, вічність: Твори, листи, документи архівів, спогади, ст., фот." / Упоряд.: Р. М. Корогодський, С. І. Щербатюк
(DjVu - 8.2 МБ) ->>>

100 років тому народився видатний український та вірменський митець, режисер Сергій Параджанов. Слава спіткала його фільми по більшій частині після смерті режисера, проте найголовнішим своїм надбанням він вважав чесність та служіння мистецтву кіно. Згадуємо, як попри радянський опір, світ побачив талант Сергія Параджанова.

Параджанов і Україна — ось тема цієї книги. Це перша спроба розповісти про радісні, гіркі, а часом трагічні сторінки життя геніального режисера, чия творчість впродовж двох десятиліть була пов’язана з Україною. На сторінках видання вперше друкуються унікальні архівні матеріали, які розповідають про драматичний перебіг його долі. Вперше читач ознайомиться з документами вражаючої трагедійної сили — листами Сергія Параджанова, написаними рідним і друзям з таборів, куди він був кинутий за брехливим доносом. Широко представлені рідкісні фотоматеріали, репродукції картин, малюнків, колажів Параджанова. І знову-таки вперше зібрані спогади людей, які близько знали митця, що став гордістю українського поетичного кіно і всього світового кіномистецтва.

22.12.2023

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПОЛИЦЯ

До 190-річчя від дня народження Марії Вілінської (Марка Вовчка )

Марко Вовчок-Марія Вілінська (згодом Маркович, згодом Лобач-Жученко) серед покоління своїх сучасників – не лише українських, а й навіть французьких літературних селебрітіз – була чи не найпомітнішою зіркою. Вона не лишала байдужим практично нікого, хто були з нею знайомі: нею захоплювалися й робили присвяти, її зневажали, таврували «самозванкою» та навіть звинувачували в плагіаті. За її життям стежили, те, як вона його провадила і які погляди сповідувала – скандалізувало. Проте це все ще та письменниця, на смерть якої Іван Франко напише: «Зламалася велика сила. Закотилася ясна зоря нашого письменства». Хто ж вона така, ця Марко Вовчок? Ким ставала й поставала протягом свого «життєвого й творчого шляху»? Погляньмо ближче. 

Марко Вовчок: 50 відтінків «нерозгаданого сфінкса» - blog.yakaboo.ua

Марко Вовчок.pptx
Проводьте час з користю – читайте книги! 

ОБЕРИ СВОЮ КНИГУ на віртуальних виставках  Digital KKZ-Library 

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПОЛИЦЯ
Digital KKZ-Library 

Сьогодні Україна вперше відзначає День Святого Миколая за новою датою — 6 грудня. На цей світлий день чекає кожна родина, а особливо — діти. 

Цьогоріч цей день вкотре став можливим завдяки нашим воїнам. Саме вони дають нам можливість прокидатись кожного ранку, працювати та розвивати те, заради чого боремось, – збереження нашої ідентичності. Нашої культури.

День Збройних Сил України — кожен день. Боротьба за наше майбутнє триває.

Слава ЗСУ! Слава Україні!

У Старобільську окупанти скасували святкування Дня Святого Миколая по усіх закладах освіти.

Про це повідомляє Луганська ОВА.

Причиною тому стало те, що, на думку окупантів, це -  суто українське свято.

Замість цього, за даними ЛОВА, дітей вітатиме, зокрема, Киш Бабай з татарстану, якому надали “шефство” над деякими окупованими громадами Луганщини.

"Один такий вже виступив вчора на виставці народного господарства, куди днями примусово звезли дітей з луганського регіону", - зазначили у ЛОВА. 

28.11.2023

53 роки тому, 28 ЛИСТОПАДА 1970 року вбили Аллу Горську. Художницю-шістдесятницю, громадсько-політичну діячку та правозахисницю, одну з лідерів опору тоталітаризму вбили в помешканні її свекра Івана Зарецького у Василькові (Київська область). 

Навіть через 55 років після створення панно нащадки тих, хто колись засуджував та вбивав дисидентів, руйнують все, що повʼязано з українською культурою. Боротьба за право називати себе українцем триває.

ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА

27.11.2023

До 160-річчя від дня народження Ольги Кобилянської

ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА 

Digital KKZ-Library

"Усі мої думки тобі, народе вільний, і пісня серця, музика душі тобі! "- Ольга Кобилянська

Гріховна пристрастність, дуальність натури і “біле” кохання української письменниці

25.11.2023                                                                 

У четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв голодоморів

О 16:00 ЗАПАЛИ СВІЧКУ ПАМ'ЯТІ

До 90 роковин голодомору

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПОЛИЦЯ:

"ЧОРНА ТІНЬ ГОЛОДОМОРУ"

Голодомор 1932-1933рр. Конференція-реквієм
до 90 роковин Голодомору 1932-1933рр.
"Ніхто не забутий, ніщо не забуто."

24.11.2023

ВІРТУАЛЬНИЙ МУЗЕЙ КИЄВО-МОГИЛЯНСЬКОЇ АКАДЕМІЇ

 Іван Нечуй-Левицький

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПОЛИЦЯ Digital KKZ-Library: 

21 листопада - День Гідності і Свободи – це день, який з 2014 відзначається щороку на честь початку дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року).

21 листопада - День Гідності та Свободи.(Поетично-історичний виховний захід)

мультимедійна полиця Digital KKZ-Library 

Гідність — це не відчуття, це — код нашої нації, наша свобода — не слово, а дія!

Боролися, боремося та поборемо! Зміцнюючи гідність, захищаючи свободу! 

Поклін війську, повага кожному хто причетний. 

Щодня і назавжди вільна Україна!

Майдан у книгах.pptx

16.11.2023 - Урочисті заходи в КФКЗ до дня працівників радіо, телебачення та зв'язку 

3.11.2023

Розстріляне відродження – літературно-мистецьке покоління 20-х – початку 30-х рр. в Україні, яке дало високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, театру і яке було знищене тоталітарним сталінським режимом.Кульмінацією дій радянського репресивного режиму стало 3 листопада 1937 року. Тоді, «на честь 20-ї річниці Великого Жовтня» у Соловецькому таборі особливого призначення за вироком Трійки розстріляний Лесь Курбас. У списку «українських буржуазних націоналістів», розстріляних 3 листопада також були Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чеховський, Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий та інші. Загалом, в один день за рішенням несудових органів, було страчено  понад 100  ОСІБ !!! представників української інтелігенції – цвіту української нації. 
РОЗСТРІЛЯНЕ ВІДРОДЖЕННЯ.pptx

27.10.2023                                          

Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня. Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.

До дня Української писемності

інтерактивна сторінка       МОВНИЙ ФРОНТ 

Українське військо 1917-1921.pdf
Художня література про козацьку Україну.pptx

30.09.2023         До Всеукраїнського дня бібліотек

libraries_of_the_world.ppsx
Libraries_of_Ukraine_2018.ppsx

15.09.2023

«Укрліт» — спільний проєкт Міністерства освіти і науки, медіасервісу MEGOGO, Мінцифри та Дія.Освіта, у межах якого озвучили понад 250 творів з української літератури для учнів 5–11 класів. Виробництвом займалася команда MEGOGO AUDIO — найбільший в Україні сервіс з аудіоконтентом, каталог якого налічує понад 1 000 аудіокниг та 30 000 випусків подкастів.

Серед озвучених творів — «Крила» Ліни Костенко, «Кайдашева сімʼя» Івана Нечуя-Левицького, «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського, «Я (Романтика)» Миколи Хвильового, «Місто» Валерʼяна Підмогильного та інші. 

Загальна тривалість усіх творів понад 108 годин — їх усі можна послухати безкоштовно у мобільному застосунку MEGOGO у розділі «Аудіо» на смартфонах чи планшетах на базі iOS та Android, а також в автомобілях з аудіосистемами Android Auto та Apple CarPlay. 

Перелік творів сформований згідно з чинною програмою для загальноосвітніх навчальних закладів з української літератури (рівень стандарту). 

Проєкт реалізується медіасервісом MEGOGO та Міністерством освіти і науки України за інформаційної підтримки Міністерства цифрової трансформації України та платформи Дія.Освіта

1.09.2023

До дня знань

оновлення віртуальної виставки

5 книжок, які допоможуть розвинути нестандартне мислення

КОНКУРСНИЙ ВІДБІР ПІДРУЧНИКІВ 

ЗАРУБІЖНА ЛІТЕРАТУРА   /   ІСТОРІЯ УКРАЇНИ   /   ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ /
ПРАВОЗНАВСТВО  /  ГРОМАДЯНСЬКА ОСВІТА (ІНТЕГРОВАНИЙ КУРС)  / ГЕОГРАФІЯ   /   ЗАХИСТ УКРАЇНИ   /   ФІНАНСОВА ГРАМОТНСТЬ /

Кодекс етики бібліотекаря.pdf