ВІРТУАЛЬНА ВИСТАВКА ДО ДНЯ ВШАНУВАННЯ ПАМ'ЯТІ ЗАХИСНИКІВ ДОНЕЦЬКОГО АЕРОПОРТУ

"Кіборги" встояли - не витримав бетон

ДОБІРКА КНИГ ТА ІНФОРМАЦІЙНИХ  МАТЕРІАЛІВ З ЕЛЕКТРОННОГО РЕПОЗИТОРІЮ БІБЛІОТЕКИ КФКЗ
про російсько-українську війну на сході України та захисників ДАП

Бої за Донецький аеропорт – одні з найзапекліших у війні на сході України. Оборона аеропорту тривала понад 8 місяців: з травня 2014-го до 20 січня 2015 року. 242 дні українські військові, добровольці, медики й волонтери протистояли навалі російсько-окупаційних військ і проросійських бойовиків. Стійка оборона летовища стала символом незламності та бойового духу нашого війська, а захисники терміналів отримали почесне ймення «кіборги». 

У різний час в аеропорту й на прилеглих об’єктах воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79-ї, 80-ї, 81-ї, 95-ї окремих аеромобільних бригад, 93-ї окремої механізованої та 57-ї окремої мотопіхотної бригад, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», українські добровольці. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких – посмертно.

Оборона Донецького аеропорту показала, що сила духу українців сильніша за російську зброю. Українські захисники можуть дати відсіч будь-якому ворогу, навіть якщо він має суттєві переваги. Оборона  ДАПу змінила ставлення до України у світі. 

Вічна пам’ять і слава захисникам України! 

***

Довідково. 

У ніч з 16 на 17 січня 2015 року до нового терміналу ДАП прибуває підкріплення від 90-го окремого аеромобільного батальйону. 17 січня кіборги відбили в бойовиків частину території аеропорту, завдавши їм втрат.

20 січня 2015 року окупанти  підірвали колони, які тримали перекриття аеропорту. 

Саме 20-го січня зафіксовано найбільші втрати серед українських захисників під час оборони ДАП  – загинув 51 військовослужбовець Збройних Сил України.  

Власне, 20 січня 2015 року вважається завершенням героїчної оборони аеропорту. 

Уже 21 січня 2015 року сили АТО почали вихід з ДАП через руйнування об’єкта.

«Захисники Донецького аєропорту продемонстрували історичну незламність козацького бойового духу нашого сучасного війська. “Кіборги” стали міцнішими, ніж бетонне перекриття терміналу Донецького аеропорту», – нагадують у Наказі Міністерства оборони № 21/24.

Інтернет-ресурси

Оборона Донецького аеропорту 2014-2015 років [Електронний ресурс] // ПроСвіт: сайт. – Режим доступу : http://prosvit.in.ua/history/oborona-donetskoho-aeroportu.html

Якою в історію України увійде битва за Донецький аеропорт: цифри та факти [Електронний ресурс] // АрміяInform : сайт. – Режим доступу : https://armyinform.com.ua/2020/01/yakoyu-v-istoriyu-ukrayiny-uvijde-bytva-za-doneczkyj-aeroport-czyfry-ta-fakty/


ДАП - АрміяInform 




242 дні під вогнем: в Україні вшановують пам'ять загиблих кіборгів, які захищали ДАП | Вільне радіо 

Хроніка боїв «кіборгів»перед кривавим січнем

Вячеслав Шрамович

ВВС Украина

«Аеропорт» — це головна книга про війну, якої не мало бути і про героїв, які хотіли жити, але вмирали… Це не хроніка і не розслідування, а художній нарис, заснований на реальних фактах. У книзі багато персонажів, багато переплетених драматичних сюжетних ліній. Роман не тільки і не стільки про війну. Він і про любов, про зраду, пристрасть, ненависть, лють, ніжність, відвагу, біль і смерть. Тобто про наше сьогоднішнє й учорашнє.

*

Після десяти місяців боїв та попри численні перемир’я, Краснокам’янський аеропорт лишався тією самою зяючою воронкою смерті цієї безглуздої війни. Воронкою, яка щоденно пожирає, не пережовуючи, все, що туди кидають обидві армії, — танки, бронетехніку й людей, — і постійно вимагає нових жертвопринесень. Кіборги, як називали їх вороги за нелюдську живучість і впертість, боролися так, наче в цьому проклятому Аеропорті вирішувалася доля війни. Насправді ніхто з них не міг до пуття пояснити, навіщо він проживав тут кожен свій новий день, як останній, навіщо воював так несамовито. Зрештою, якщо відкинути всі штампи й кліше, їхні власні пояснення переважно зводилися до такого: я б’юся, бо я б’юся…

*

Командування орків (так їх називали кіборги за масову знеособленість, за неможливість зрозуміти, навіщо вони тут і чого добиваються) вважало, що Аеропорт треба взяти за будь-яку ціну, щоби «вирівняти лінію фронту» під час чергового «перемир’я»…

Сергій Лойко: АЕРОПОРТ
(телеверсія)


«Кіборги» — повнометражний художній фільм режисера Ахтема Сеітаблаєва

«ДАП. 48 годин з кіборгами» - проект телеканалу 2+2  та ведучого програми «Спецкор» Руслана Ярмолюка. 

В картині змальовуються як події, що відбувались під час захисту донецького аеропорту в ході АТО, так і подальша доля виживших у цьому протистоянні бійців. Проект покликаний привернути увагу громадськості до ситуації, в якій опинились ті, хто зумів вибратись звідти живим, а також має на меті вшанувати тих, хто загинув, захищаючи донецький аеропорт. Переглянути стрічку мають усі, кому небайдужа ситуація, що склалась на Сході України. В основу ж фільму було покладено кадри, відзняті репортерами ще восени 2014 року, коли вони провели дві доби на території аеропорту разом з українськими бійцями. 

«ДАП. 48 годин з кіборгами» - частинка нашої  з вами історії, яку має знати кожен.

Рік: 2016

Країна: Україна

Жанр: Документальне кіно

АД 242. Історія мужності, братерства та самопожертви 

Наймасштабніший книжковий проект спільно з Радіо Свобода!
Фото кореспондента The Los Angeles Times Сергія Лойка.

Понад 20 журналістів зібрали унікальний матеріал: понад 100 інтерв'ю, десятки ексклюзивних фото з місця подій.

Книга про 242 дні боїв в аеропорту Донецька, або в АДу — як його назвали оборонці летовища — це майже шість десятків свідчень «кіборгів», коментарі військових експертів та військових аналітиків з України, Росії, США та Канади, представника Генерального штабу Збройних сил України. Але головне — про життя і смерть, про відчайдушність і страх, про любов і дружбу, про те — що і чому захищали у терміналах ДАПу українські бійці — читайте у розповідях безпосередніх учасників оборони Донецького аеропорту.

«Кіборги. Продовження» – це відеоісторії про те, як живуть зараз і що думають про майбутнє країни оборонці Донецького аеропорту. 

Розповіді безпосередніх учасників тих подій Радіо Свобода розпочало збирати у 2014-15 роках. Із зібраних свідчень склали хронологію оборони Донецького аеропорту і разом із фотографіями «кіборгів» опублікували у книзі «АД 242. Історія мужності, братерства і самопожертви». Радіо Свобода і далі відстежує долі учасників оборони.

ПІДБІРКА ДОКУМЕНТАЛЬНИХ ФІЛЬМІВ

Сучасна історія не має білих плям. Будь яка подія, знаходить відображення в соціальних мережах, та фіксується журналістами. Базуючись на реальному відео з місця подій, серіал «Війна за Незалежність» розповідає про російсько-українську війну, день за днем, як це було насправді. 

Поле битви – Україна. Від «володарів степу» до «кіборгів». Воєнна історія України від давнини до сьогодення / Упорядник К. Галушко. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2016. - 352 с.

Сьогодні, коли відбуваються потужні зрушення в суспільному сприйнятті минулого, відновлюється інтерес до історії України. Читач може познайомитися з думкою провідних вітчизняних істориків, результатами останніх наукових досліджень та відкриттів. При цьому автори не виконують ідеологічне замовлення, їхні оцінки часом не збігаються, що дозволяє кожному з нас самому виступити суддею в цих суперечках.

Для того щоб створювати майбутнє, потрібні не лише воля і хоробрість, не лише наполегливість та щоденна праця, але й знання про нашу історію. Без цензури.

Упорядник добірки книг з електронного репозиторію ККЗ 

бібліотекар 2 категорії Повхліб Т.А.