Стоп булінг

Телефони довіри

Дитяча лінія 116 11 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00)

Гаряча лінія щодо булінгу 116 000

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335

Національна поліція України 102

план заходів булінг 23-24 н.р..pdf

Що таке булінг?

Булінг (від англ.to bull — переслідувати) — це агресивна свідома поведінка однієї дитини (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском та є гострою проблемою сучасності. Дослідники зазначають, що булінг відрізняється від сварки між дітьми тим, що:

Яким буває булінг?

Цькування може мати різні форми:

Фізичний булінг(штовхання, підніжки, бійки, стусани, нанесення тілесних ушкоджень).

Вербальне цькування(обзивання чиглузування).

Булінг стосунків(relational bullying)— явище соціального вигнання— коли дітей ігнорують, недопускають доігор тавечірок, або вони стають жертвами чуток чиінших форм публічного приниження.

Кібербулінг(приниження задопомогою Інтернету, мобільних телефонів таінших електронних гаджетів).

Кіберагресори створюють публікації, щопринижують гідність жертв, відправляють їмповідомлення зпогрозами, викладають фотографії івідео зізнущаннями.

Інтернет додає булінгутаких ознак:

цілодобове втручання вособисте життя (цькування немає часового чигеографічного обмеження); необмеженість аудиторії;

блискавичність поширенняінформації;

можливістьанонімного переслідування.

Усі форми булінгу— фізичний, вербальний, кібер та стосунків—мають тенденцію виникати одночасно.

Як запобігати булінгу?

Швидка та доречна реакція дорослих (батьків івчителів) наситуацію булінгу повертає дітям відчуття безпеки тазахищеності, демонструє, щонасилля неприйнятне. Саме тому,якщо вистали свідком булінгу:

1. Негайно втручайтеся та зупиняйте насилля— булінг неможна ігнорувати.

2. Зберігайте спокійтабудьте делікатними, непримушуйте дітей публічно говорити наважкі для них теми.

3. Займіть нейтральну позицію— обидві сторони конфлікту потребують допомоги, запропонуйте дітям самостійно вирішити конфлікт.

4. Поясніть,які саме дії єбулінгом ічому їхнеобхідно припинити.

5. Уникайте вспілкуванні слів «жертва» чи «агресор» для запобігання тавруванню й розподілу ролей

6. Повідомте керівництво освітнього закладу про ситуацію, що склалася, й вимагайте вжити заходів щодо припинення цькування.


Яким буває булінг?

Цькування може мати різні форми:

кіберагресори створюють публікації, що принижують гідність жертв, відправляють їм повідомлення з погрозами, викладають фотографії і відео зі знущаннями.
Інтернет додає булінгу таких ознак:

Усі форми булінгу— фізичний, вербальний, кібер та стосунків—мають тенденцію виникати одночасно.

Як запобігати булінгу?

Швидка та доречна реакція дорослих (батьків і вчителів) на ситуацію булінгу повертає дітям відчуття безпеки та захищеності, демонструє, що насилля неприйнятне. Саме тому, якщо ви стали свідком булінгу:

Відповідальність осіб, причетних до булінгу

Згідно з ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

Булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого, -

тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.


Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, -

тягне за собою накладення штрафу від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.


Діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, -

тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.


Діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене малолітньою або неповнолітньою особою віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, -

тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин.


Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) учасника освітнього процесу -

тягне за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до двадцяти процентів заробітку.


Порушення Вік Хто несе відповідальність Розмір штрафу Громадські роботи

Булінг дітьми До 14 Батьки 850-1700 або 20-40 годин

14-16 Батьки 850-1700 або 20-40 годин

Понад 16 Діти 850-1700 або 42 години

Булінг дорослими Понад 16 особисто 850-1700 або 42 години

Повторний або груповий булінг 14-16 Батьки 1700-3400 або 40-60 годин

Понад 16 Особисто 1700-3400 або 40-60 годин

Приховування булінгу Керівництво закладу 850-1700 або Виправні роботи до 1 місяця з відрахуванням 20% заробітку


Порядок подання та розгляду заяв про випадки булінгу (цькуванню) в ХЛ №80

Якщо комісія визнала, що це був булінг (цькування), а не одноразовий конфлікт чи сварка, тобто відповідні дії носять систематичний характер, то керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити уповноважені підрозділи органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Службу у справах дітей.

У разі, якщо Комісія не кваліфікує випадок як булінг (цькування), а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України із заявою, про що керівник закладу освіти має повідомити постраждалого.

Рішення Комісії реєструється в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів всіх членів Комісії.

Потерпілий чи його/її представник також можуть звертатися відразу до уповноважених підрозділів органів Національної поліції України (ювенальна поліція) та Службу у справах дітей з повідомленням про випадки булінгу (цькування).

Відповідальні особи:

директор школи - Черномаз Ірина Іванівна

соціальний педагог - Левченко Олена Володимирівна