Безпека життєдіяльності

Безпечний маршрут руху до комунального закладу
«Харківський ліцей №80 Харківської міської ради»

НОВА НЕБЕЗПЕКА!

💥НОВИЙ ВИД ЗБРОЇ - ЛІХТАРИК-МІНА💥

‼️Замість батарейок знаходиться вибуховий пристрій. Фонарік може здетонувати при взятті у руки або при включенні‼️

‼️У жодному разі, не підбирати не включати‼️

📣Попередьте рідних та особливо дітей📣

Небезпека від нафтопродуктів у воді

Внаслідок катастрофи після чергової терористичної атаки російськими БпЛА 09.02.2024 в Немишлянському районі Харкова через влучання в об’єкт критичної інфраструктури, на якому зберігались ємності з паливомастильними матеріалами, відбулось потрапляння нафтопродуктів у річку Немишля та далі за течією в річки Харків, Лопань, Уди.

Нафтопродукти — це складна суміш вуглеводнів, що складається як з ароматичних, так і з аліфатичних вуглеводнів. Компоненти нафтопродуктів, а саме летючих органічних сполук (ЛОС), таких як бензол, толуол та ксилоли, а також поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), що пов’язані з несприятливими наслідками для здоров’я людей. Взаємодія з високо концентрованими ЛОС викликає ураження центральної нервової системи, що спричиняє такі симптоми, як головні болі, втому та запаморочення. Вплив ЛОС може погіршити імунну систему через окислювальний стрес та зменшити кількість лейкоцитів. Поліциклічні ароматичні вуглеводні викликають такі симптоми, як нудоту, подразнення шкіри та очей після гострих, високих рівнів експозиції. Вплив ПАВ під час вагітності може призводити до зниження ваги та гормональних порушень.

Нагадуємо, що запідозрити наявність нафтопродуктів у воді, можна за стійким характерним «бензиновим» запахом, неприємним смаком, а також за зміною кольору.

Харківське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області наголошує, що у зв’язку з цією катастрофою та потраплянням нафтопродуктів до річок, необхідно:

Піклуємося про себе

Завершуємо І семестр на високій ноті. Учні 5-х, 6-х класів під час уроків "Навчаємося разом" і "Здоров'я, безпека та добробут" вчилися піклуватися про своє ментальне та фізичне здоровя, презентуючи свій настрій, фізичні вправи на кожен день. Також приділяли увагу важливості дотримуватися правил дорожнього руху, користуватися світловідбивними елементами у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості - це наше "Світло життя"! Піклуйтеся про свою безпеку разом з нами!

Правила безпеки на льоду

Деякі небезпеки наче підстерігають людину, у кожної з них своя пора року. Одна з небезпек взимку  – це тонкий лід. Ніколи не перевіряйте товщину льоду ударами ніг!!! Він може розколотися і ви опинитеся в крижаній воді. Щоб цього не трапилось, треба дотримуватись правил безпеки, саме з якими познайомилися та запам'ятали, відвідавши бесіду з теми "Правила поведінки на льоду" учні 4-х класів Харківського ліцею № 80

Зимові небезпеки

Зима... Як не стати жертвою переохолодження та обмороження?  Опрацьовували це питання учні 10-х та 11-х класів Харківського ліцею № 80 на онлайн уроках "Захист України". Учні ознайомилися з причинами та наслідками переохолодження організму і обмороження, сформулювали основні правила профілактики

Онлайн урок безпеки

7 листопада 2023 року учні 8-х класів Харківського ліцею № 80 відвідали онлайн урок безпеки. Під час заходу діти мали можливість поспілкуватись із представниками служби ВЗНС Індустріального району міста Харкова. У ході живого спілкування учні нашого ліцею пригадали основні правила пожежної безпеки, причини виникнення пожеж та обговорили із фахівцем алгоритм дій, яких необхідно дотримуватись у випадку загоряння.

Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності

З 30.10.2023 по 03.11.2023 у закладі освіти пройшов Тиждень знань з основ безпеки життєдіяльності. Повторили правила безпеки у різних сферах життя та норми поведінки

Онлайн-зустрічі з офіцером поліції

16 жовтня 2023 року офіцер поліції Клименко Дмитро провів зустріч з учнями 9- Б класу. Повторили правила дорожнього руху та правила поведінки при виявленні підозрілих предметів

20.09.2023 у 8-А класі відбулась онлайн-зустріч з офіцером поліції. Діти поспілкувались з Дмитром Вячеславовичем щодо питань безпеки. Повторили  правила дорожнього руху та дії з вибухонебезпечнеми предметами,  а також дії у разі повітряної тривоги і якщо вибухи десь поруч

Єдиний урок безпеки життєдіяльності

01.09.2023 пройшов Єдиний урок безпеки життєдіяльності, під час якого обговорили правила поведінки під час повітряної тривоги, мінної та пожежної безпеки, правила дорожнього руху

01.09 - 30.09.2023 проходить місячник безпеки дорожнього руху "Увага! Діти на дорозі

Бажаємо всім безпечних літніх канікул!

Навчальний онлайн-курс на тему "Правила поводження з вибухонебезпечними предметами"

26.05.2023Учні закладу освіти проходять навчальний онлайн-курс на тему "Правила поводження з вибухонебезпечними предметами" в рамках реалізації програми "Дивись під ноги! Дивись, куди ідеш!"

Відео зустріч зі шкільним оофіцером поліції

Учні закладу освіти проходять навчальний онлайн-курс на тему "Правила поводження з вибухонебезпечними предметами" в рамках реалізації програми "Дивись під ноги! Дивись, куди ідеш!"

Правила безпечної поведінки під час весняних канікул

video_2023-03-28_11-50-07.mp4

Правила безпечної поведінки взимку для дітей

0-04-05-81d20380a7fc32269fe8433783b4055d59ef5a751c8b117976340eb656474fd0_31cf892425a8dd59.mp4

Увага! Тонкий лід!

Закінчується листопад. З ним приходять перші морози🥶, перший сніг і перший тонкий  та крихкий лід ‼️. Напередодні зими варто  пам'ятати, що лід може бути підступним. 

Для того, щоб зима принесла  тільки позитивні емоції будьте обережні на кризі‼️

Крижаний полон: рятувальники розповідають як допомогти людині, яка провалилася під лід

Алгоритм дій:

14.11-20.11.2022 Тиждень безпеки дорожнього руху

‎2022 Рік Без Тютюну

Будь-яке куріння у приміщеннях заборонено з 11 липня 2022 р.

Тютюн — як снаряд. Сигарета — як куля сповільненої дії.

Вони так само можуть вбити, просто це станеться із затримкою у часі. За даними ВООЗ, щороку від хвороб, спричинених вживанням тютюну, в Україні передчасно помирає 130 тисяч людей. Тютюн є однією з основних причин розвитку серцево-судинних й онкологічних хвороб та вбиває близько половини людей, які його вживають. Лише в Україні щороку гине 130 тисяч людей унаслідок захворювань, спричинених споживанням тютюнових виробів. Тож навіщо наражати себе на зайву небезпеку, коли у країні триває війна?

 Те, що війна вже забрала багато людських життів, не зупиняє тютюнові компанії — вони продовжують залучати до своїх лав нових і нових курців, насамперед націлюючись на дітей та молодь. ВООЗ стверджує, що 50% тих, хто починає вживати тютюнові вироби, передчасно загинуть від хвороб, спричинених тютюном. 

«Поки ми захищаємо вас там, на фронті, захистіть себе тут, у тилу. Не ставайте жертвами маніпуляцій тютюнової індустрії та дотримуйтеся бездимного законодавства, поважайте себе й людей навколо. Не дайте тютюновому ворогу вас вбити», — наголошує боєць Збройних Сил України Сергій Скалун.


Якщо ви курите — відмовтесь від тютюнових виробів. Якщо ні — зробіть усе, аби вберегти себе від пасивного куріння. Адже добровільно ризикувати своїми життями, коли навколо й так багато небезпек, — така собі ідея, правда?


10 років — саме стільки Україна чекала на посилення антитютюнового законодавства!

У 2012 році контроль над тютюном в Україні набув чітких обрисів — тоді було прийнято Закон № 4844-ІV, який визначив місця, де не можна вживати тютюнові вироби, а також е-сигарети й кальяни.

Натомість сигарети для нагрівання разом з електронними пристроями для куріння взагалі не були врегульовані законодавством. Тож тютюнові компанії безперешкодно намагалися повернути куріння у побут людей: на роботі, у громадських приміщеннях, у транспорті.

Усунув ці прогалини Закон 1978-IX, який набув чинності 11 липня 2022 року. Нині заборона на куріння тютюнових виробів, е-сигарет, сигарет для електричного нагрівання та кальянів діє в усіх громадських приміщеннях, закладах громадського харчування, на території навчальних закладів, спортивних споруд тощо. Повний список smoke-free місць 👉🏻

Дізнатися про те, як працює новий Закон, можна у статті


Кожен українець має право на бездимне середовище!

Не будьте байдужими до свого здоровʼя та близьких! Дотримуйтеся законодавства та не вживайте тютюнові вироби в заборонених місцях, а якщо вас обкурюють — не соромтеся зробити зауваження курцю або звернутися зі скаргою до відповідних органів!

Якщо ви помітили куріння в заборонених місцях, а також рекламу тютюнових виробів чи нелегальну торгівлю тютюновою та нікотиновою продукцією, повідомте про це через сервіс з моніторингу порушень антитютюнового законодавства.

І пам’ятайте: турбота про здоров’я — ваш внесок у перемогу України! 



#NoSmokingFriendly

#БезпечногоКурінняНеІснує

 #‎2022БезТютюну 

#ЗдоровіУкраїнціМайбутнєУкраїни

FIN_logo and no title.mp4

Інформаційно-статистичні матеріали про отруєння дикорослими грибами

Страви з грибів — традиційний продукт у раціоні харчування мешканців багатьох регіонів України. На території нашої країни росте майже 2 000 видів шапинкових грибів, до 500 з них вважають їстівними. Найчастіше гриби використовують як приправи до страв або ж у консервованому вигляді. Центр громадського здоров’я нагадує правила збирання та споживання грибів. Гриби є доволі специфічним продуктом, що містить значну кількість азотистих речовин, зокрема білків, а також жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). Клітковина хітин, що входить до їхнього складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою» їжею. Вживати дикорослі гриби не рекомендовано особливо вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям. Не варто годувати дикорослими грибами чи стравами з них дітей до 12 років.


Як не отруїтися грибами 

• Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними в промислових умовах, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі. 

• Не купуйте дикорослі гриби на стихійних ринках. 

• Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки. 

• Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими. 

• Не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними. 

• Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали. 

• Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів. 

• Не куштуйте сирі гриби. 

• Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути. 

• Готуйте гриби протягом першої доби після збирання. 

• Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв. 

• Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби. 


Симптоми отруєння дикорослими грибами

Ознаки отруєння дикорослими грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів: 

• нудота; 

• блювота; 

• різкий біль у животі; 

• діарея; 

• запаморочення; 

• підвищення температури тіла; 

• зниження пульсу; 

• задуха; 

• судоми; 

• відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги); 

• марення, поява галюцинацій. 

• За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря!


Перша допомога у разі отруєння дикорослими грибами 

• терміново телефонуйте до «швидкої» — загальний номер 103; 

• промийте шлунок простою водою; 

• дотримуйтеся постільного режиму; 

• пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини; 

• прийміть сорбенти. Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів у організм.


Не займайтеся самолікуванням, це небезпечно для життя! 

Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.

Як уникнути отруєння дикорослими грибами 

Отруїтися можна не лише отруйними грибами, але й їстівними, якщо вони не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях. Як збирати дикорослі гриби, щоб уникнути отруєння: 

• Кладіть гриби до кошика лише за цілковитої впевненості у тому, що вони їстівні. 

• Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені зовнішні ознаки. 

• Не збирайте дикорослі грибів, що ростуть поблизу швидкісних трас, поблизу промислових підприємств чи на радіаційно або хімічно забруднених територіях. 

• Не збирайте грибів під час посухи. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини. 

• Не купуйте дикорослі гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Купуйте гриби у місцях, де вони проходять відповідний контроль. 


Як готувати дикорослі гриби, щоб уникнути отруєння:

• Не вживайте сирих грибів. 

• Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі. 

• Відібрані гриби спочатку ретельно промийте та відваріть. Радимо кип’ятити гриби двічі (залити чистою водою після першого кипіння). Після другого кипіння, проваріть гриби іще 15-20 хвилин. 

• Готові страви з грибів зберігайте у холоді в емальованому посуді, не більше доби. 

• Увага! Не годуйте грибами дітей. Не можна вживати гриби вагітним та жінкам, які годують груддю. 


Симптоми грибного отруєння можуть з’являтися у різний час – від 30 хвилин до кількох діб – залежно від виду грибів, які ви вживали. Симптомами грибного отруєння можуть бути запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг, галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності.


Увага! Якщо після споживання дикорослих грибів ви спостерігаєте у себе або своїх близьких симптоми отруєння – негайно викликайте "швидку медичну допомогу". Не викидайте залишки грибів – їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм. У ВЕРЕСНІ В УКРАЇНІ ВІД ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ ПОСТРАЖДАЛО 11 ДІТЕЙ (за даними на 30.09.2022).

За даними Центру громадського здоров'я у вересні поточного року в Україні зареєстровано 24 випадки отруєння дикорослими грибами. Постраждало 13 дорослих та 11 дітей, з них 2 дитини померло. Найчастіше причиною отруєння стає вживання страв та консервації з рядовкою, підосичниками, опеньками, сироїжками, маслюками, дикорослими печерицями та гливами, невідомими дикорослими грибами. Протягом вересня 2022 року отруєння дикорослими грибами були зареєстровані у Київський, Херсонській, Вінницькій, Запорізькій, Полтавській, Івано-Франківській, Черкаській, Львівській, Одеській, Закарпатській та Кіровоградській областях.

Попри війну, проблема домашнього насильства не стає менш важливою

1 листопада набула чинності для України Конвенція Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству (Стамбульська конвенція).

🇺🇦Україна стала 36-ю країною, яка ратифікувала Стамбульську конвенцію.

Її метою є запобігання насильству, в тому числі домашньому, захист постраждалих осіб та притягнення до кримінальної відповідальності кривдників.

Норми Конвенції застосовуються до всіх жертв насильства: жінок, чоловіків і дітей будь-якої статі в мирний час і в ситуаціях збройного конфлікту, в Україні та за кордоном.

Постраждалі від домашнього насильства мають право на безоплатну допомогу юриста та адвоката!!! 

Тексти Стамбульської конвенції та Закону України «Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами»: