Бібліотеки закладів вищої освіти Харкова 

Поновлення з березня освітнього процесу в Україні стало каталізатором для організації роботи бібліотек закладів вищої освіти (ЗВО) Харкова.

Працівники понівеченої від бомбардувань, але нескореної, Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна продовжують виконувати місію інформаційного центру науково-дослідної та просвітницької діяльності для студентів та викладачів. На офіційному пабліку бібліотеки у мережі «Фейсбук» [1] розміщується кумульована інформація зі сторінок та груп.

Адміністратори загальнодоступної спільноти відділу зберігання фондів ЦНБ ХНУ ім. В. Н. Каразіна [2] не припиняли розміщувати публікації з початком військових подій. Традиційний контент з 24 лютого до початку квітня 2022 р. в #Відділ_зберігання_фондів такий:

Дивіться детальніше

В електронному архіві Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна – eKhNUIR Electronic Kharkiv National University Institutional Repository, в розділі «Каразінський університет і російсько-українська війна 2014–2024 рр.» https://ekhnuir.karazin.ua/collections/6b113b6f-ce78-4623-b2d5-c493779c1a67 розміщені матеріали, більша частина яких підготовлена співробітниками Центральної наукової бібліотеки ХНУ імені В. Н. Каразіна. В колекції: покажчики, статті, списки загиблих каразінців, спомини, листи. 

Головне завдання команди Наукової бібліотеки Харківського національного медичного університету (НБ ХНМУ - #науковабібліотекахнму #ХНМУпідчасвійни)[37]: “забезпечити освітній і науковий процеси університету безперебійним доступом до ресурсів власної і зовнішньої генерації” [37]. 

Для ефективної організації робочого простору та оперативного реагування на виклики та запити в сфері освіти та бібліотечної справи директорка Наукової бібліотеки ХНМУ Ірина Киричок проводить наради з колективом. 

У квітні у віддаленому форматі відбулася робоча зустріч з Ігорем Огурою, керівником компанії «Biblio Center» (Львів), “щодо можливостей співпраці, зокрема впровадження в роботу університетської бібліотеки АБІС Koha – автоматизованої бібліотечної системи з відкритим джерельним кодом”.[38]


Стратегічними напрямами роботи Науково-технічної бібліотеки Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”[39] в умовах бойових дій стало налагодження комунікації, стабільна робота вебресурсів. Завдяки перенесенню необхідної інформації до хмарних сховищ працівники бібліотеки університету продовжують працювати в нелегких умовах. Співробітники наповнюють інформаційні ресурси бібліотеки (репозитарій, бази даних, електронний каталог); надають віртуальні бібліотечні послуги (консультування, публікаційна підтримка, електронна доставка документів, біобібліографічні проєкти тощо). Місія бібліотеки: “підтримати всіх, хто навчається та розвиває науку України”, - незмінна!

Приємно відзначити професійну майстерність випускників Школи бібліотечного журналіста - навчально-інноваційного проєкту Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка. Бібліотекарі Наукової бібліотеки Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди[40] продовжили публікації, присвячені 300-річчю від дня народження українського філософа та письменника Григорія Сковороди #СКОВОРОДА_300.

Репости в соціальній мережі “Фейсбук” з інформацією про освітянські послуги, рекомендації щодо організації дистанційної роботи продовжили публікувати у мережевих спільнотах працівники Наукової бібліотеки Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого[41], Наукової бібліотеки ХНУРЕ[42], Наукової бібліотеки Національного фармацевтичного університету[43], бібліотеки Харківської гуманітарно-педагогічної академії[44], бібліотеки Харківської державної академії культури[45].

Натхненні слова з допису колег бібліотеки ХДАК  висловлюють загальну думку всієї освітянської бібліотечної спільноти: “У непростий для всіх нас час ми маємо непохитне бажання і готовність, наразі дистанційно, забезпечувати інформаційний супровід освітнього процесу та наукової діяльності академії! Завжди з вами, ваша бібліотека”.

“Друзі, де б ви не були, ми працюємо для Вас!” - звертаються до читачів працівники Наукової бібліотеки НЮУ імені Ярослава Мудрого. 


З перших днів війни працівники бібліотеки, незважаючи на надскладні умови, продовжували займатися науковою, бібліографічною та інформаційною діяльністю у новому форматі – майже вся робота була переведена у дистанційний режим: «Дистанційно працюють 14 бібліотекарів, шість з яких знаходяться у місті Харків. За період з 24 лютого 2022 року до 18 травня шість співробітників наукової бібліотеки працювали на своїх робочих місцях у приміщенні бібліотеки 11 днів»[1].

Науковці освітнього закладу, працівники університетської бібліотеки підтримували концепцію вільного доступу до наукової  інформації – усі електронні ресурси доступні користувачам у режимі 24/7. На сторінці сайту користувачі мають змогу звернутися до електронного каталогу http://koha.kname.edu.ua/ та фонду цифрового репозиторію https://eprints.kname.edu.ua/.

Одним із головних професійних та життєвих пріоритетів для співробітників книгозбірні у цей період став захист інформаційного простору, боротьба з фейками, дезінформацією та кіберзагрозами. На сторінках сайту ЗВО[2], у мережевих спільнотах університету у фейсбуці[3], інстраграмі[4]; на бібліотечних віртуальних майданчиках[5], у корпоративній університетській мережі Yammer, у групі «Бібліотека» надавалася для розповсюдження правдива, перевірена та важлива інформація, життєво важливі інструкції та рекомендації для громадян України, наприклад, про навчання з питань мінної небезпеки[6].

Публікувалися повідомлення - розклад вебінарів від компанії Clarivate[7], інформація про безкоштовний тестовий доступ до повнотекстових електронних ресурсів на платформі Research4Life[8] тощо. 28 березня 2022 року НБ вишу долучилася до міжнародної програми, яка є результатом співпраці між організаціями ООН, академічними, професійними та науковими видавцями. Було оформлено договір на отримання безкоштовного тестового доступу до повнотекстових електронних ресурсів на платформі Research4Life для науковців університету. Вже з 4 квітня до кінця 2022 року фахівці ЗВО отримали можливість перегляду майже 75 тис. книг, понад 12,5 тис. журналів і бази даних. Через портал Research4Life надано доступ до ресурсів великих міжнародних видавництв, зокрема Elsevier; Springer Nature; John Wiley & Sons; Taylor & Francis; Emerald; Sage Publications; Oxford University Press; Cambridge University Press; IOP Publishing та ін.[9].

У винятково складний для країни час фахівці бібліотеки доклали всіх зусиль для забезпечення науково-дослідницької роботи викладачів, студентів та аспірантів університету. Співробітники книгозбірні працювали у наукометричних базах даних Web of Science (Clarivate), Scopus (Elsevier); на міжнародній платформі Research4Life. Кожного дня в умовах віддаленого доступу бібліотекарі здійснювали пошук наукових статей відповідно до навчальних програм університету, за запитами користувачів, які мають нестабільний Інтернет, завантажували їх та розміщували у хмарному сховищі OneDrive для спільного доступу. Було забезпечене постійне консультаційне онлайн-обслуговування науково-педагогічних працівників університету щодо реєстрації та роботи у реферативних, бібліографічних базах даних Scopus та Web of Science, на платформі Research4Life[10].

З метою удосконалення знань та вміння у роботі з платформою Web of Science співробітники бібліотеки разом із науковцями взяли участь у серії вебінарів, організованих компанією Clarivate. На 18 травня 2022 року бібліотекарями отримано 26 іменних сертифікатів.

Співробітники ІБВ надавали онлайн-послуги з визначення класифікаційних індексів Універсальної Десяткової Класифікації для навчальних посібників, монографій, авторефератів дисертацій, наукових статей. У дистанційному режимі надавалася допомога з оформлення бібліографічної інформації в наукових роботах  здобувачів освіти 1–5 курсів ЗВО. Крім того, виконувалися різні за тематикою бібліографічні довідки за запитами студентів, аспірантів, викладачів та співробітників університету.

Було завершено наукову роботу з дослідження спадщини архітектора О. М. Бекетова та матеріалів про нього, матеріали біобібліографічного покажчика «Олексій Миколайович Бекетов: життя і творчість (1862–1941) : до 160-річчя від дня народження» передано до друку. Співробітники бібліотеки продовжували активно займатися науково-дослідною та науково-методичною роботою. У лютому-травні було підготовлено до друку три статті (одна - англійською мовою), опубліковано статтю і тези доповіді на конференції[11].

19–20 травня 2022 року відбулася традиційна щорічна Всеукраїнська науково-теоретична конференція молодих учених «Культура та інформаційне суспільство XXI століття», що проводилася ХДАК дистанційно на платформі Zoom. У науковому івенті взяли участь понад 200 доповідачів із п'яти країн світу: України, Туреччини, Австрії, Грузії та Китаю. Учений секретар бібліотеки, кандидат наук із соціальних комунікацій Ксенія Фомичова презентувала на секції «Інформаційна, бібліотечна, архівна справа в умовах цифрових трансформацій» доповідь «Діяльність бібліотек України в умовах воєнного стану». За активну участь вона отримала іменний сертифікат, а тези доповіді були опубліковані в збірнику матеріалів конференції[12].

У травні 2022 року НБ, заповнивши анкету, залучилася до масштабного проєкту «Національна електронна бібліотека України» (НЕБУ). Створення НЕБУ «передбачає забезпечення: швидкої та зручної для користувача можливості шукати, знаходити та завантажувати документи культурної спадщини з цифрової бібліотеки для подальшого використання; безкоштовного, швидкого і незалежного від місця доступу до документів культурної спадщини (рідкісні видання, рукописи, стародруки, архіви тощо); збереження оригінальних матеріалів культурної спадщини в колекціях бібліотек, архівів та музеїв; збереження цифрових копій культурної спадщини для майбутніх поколінь; доступу та презентації культурної спадщини України для світу» (лист МКІП № 3125/10/22 від 04.05.2022).

Оскільки ЗВО Харківської області через постійні ворожі обстріли продовжили працювати в дистанційному форматі, виховна та соціокультурна діяльність бібліотеки здійснювалася в режимі онлайн у тісній співпраці з профкомом студентів, Студентським сенатом та іншими громадськими організаціями та центрами університету.

У цей період особливого значення набули віртуальні проєкти, приурочені до важливих подій у суспільно-політичному житті України, ювілеїв і вшанування пам'яті видатних осіб. Фахівцями НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова було створено у травні 2022 року віртуальну виставку «Гордість України: Микола Костомаров» (до 205-річчя з дня народження М. І. Костомарова (1817–1885), українського публіциста, історика)[13].

2022 рік - знаменний 300-річчям від дня народження  українського просвітителя, філософа-гуманіста, поета та педагога Г.С. Сковороди. Враховуючи важливість постаті Григорія Сковороди, Верховна Рада України прийняла відповідну постанову та рекомендувала урочисто відзначити на державному рівні ювілей українського генія[14]. У травні 2022 року на сторінках бібліотеки у мережах «Фейсбук»[15] та «Інстаграм»[16] було проведено флешмоб із поширення ідей мандрівного філософа[17] з хештегом #skovoroda_forever.

Під час війни до потужної спільноти волонтерів України також долучилися бібліотекарі НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова: Юлія Дроговоз, Тетяна і Богдан Білейчуки, Олена Запорожченко та ін. Так, керівник науково-методичного відділу бібліотеки Юлія Моргун не лише увійшла до складу команди волонтерів, яка працює на потреби Височанської ОТГ, але й за активну участь у її роботі була відзначена подякою від громади. Також Юлія отримала Стипендію солідарності у збереженні культурної спадщини України[18].

Адресну допомогу бійцям культурного фронту заснували загальноєвропейська федерація асоціацій культури «Європа Ностра» (Europa Nostra) та Фонд світової спадщини (Global Heritage Fund) у партнерстві з Міжнародним альянсом із захисту спадщини в зонах конфлікту (ALIPH – International alliance for the protection of heritage in conflict areas) та Штабом порятунку спадщини (Heritage Emergency Response Initiative) з метою підтримки тих, хто докладає значних зусиль для обстоювання нашої історичної пам’яті, мистецьких традицій, духовних скарбів і вболіває за це[19].

Про волонтерську діяльність колеги розповіла на конференції молодих учених ХДАК вчений секретар Ксенія Фомичова: «Моргун входить до команди активістів, яка працює на потреби Височанської ОТГ. Волонтери надають посильну допомогу у забезпеченні соціально незахищених жителів громади та внутрішньо переміщених осіб: отримують та розподіляють гуманітарну допомогу; займаються забезпеченням місцевої поліклініки речами для малят до 3-х років, дитячим харчуванням, вітамінами, а також іграшками і засобами дитячої гігієни; закуповують медикаменти та доставляють гуманітарну допомогу і ліки тим мешканцям, які не спроможні дістатися пунктів видачі та аптеки»[20].

Також заступник директора НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова Світлана Федяй у науково-виробничому журналі «Бібліотечна планета» (НБУ ім. Ярослава Мудрого) опублікувала статтю про досвід роботи волонтерів бібліотеки[21]


В умовах воєнного стану університетська бібліотека продовжує виступати базовою соціально-комунікативною структурою, яка забезпечує комунікаційні процеси з використанням документів, інформації і знань в освітньому закладі. Бібліотекарі НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова «у складний для нашої країни час у міру своїх сил і можливостей займаються науковою, бібліографічною та інформаційною діяльністю, виявляють громадянську активність, докладають усіх зусиль для збереження книжкового фонду та обладнання бібліотеки, працюють на перспективу!»[22]

Основними пріоритетами діяльності НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова влітку 2022 року залишалися наполеглива праця та навчання задля Перемоги. Співробітники бібліотеки доклали максимум зусиль, щоб стати корисними у складні для країни воєнні часи: долучалися до ліквідації наслідків обстрілу університету; наполегливо працювали у наукометричних базах даних; готували до друку статті; здійснювали виховну та соціокультурну діяльність; займалися волонтерством; брали участь у різних конференціях, які проводили бібліотеки м. Харкова, вебінарах, благодійних аукціонах, кошти від яких направлялися на підтримку ЗСУ, інших заходах. Також займалися освітою та самоосвітою, підвищуючи особистісний та професійний рівень.

Завдяки продовженню компанією «Clarivate» українським науковцям безкоштовного доступу до повнотекстових ресурсів наукометричних баз даних викладачі студенти та аспіранти університету отримали можливість користуватися електронними ресурсами Web of Science, Scopus, Research4Life. Фахівці бібліотеки продовжили працювати в цих базах, здійснюючи пошук наукових статей із подальшим їх завантаженням та розміщенням у OneDrive для спільного доступу. З метою отримання або подовження віддаленого доступу було проведено перереєстрацію науковців у наукометричних базах даних Scopus та Web of Science. Для науково-педагогічних працівників університету бібліотекарями надавалися індивідуальні та онлайн-консультації, а також проводилася робота з коригування профілів науковців та університету в цих базах.

За співпраці з МОН України міжнародна освітня платформа Coursera надала університету, як і всім українським закладам вищої освіти, безкоштовний доступ до понад 6500 курсів від провідних університетів та галузевих партнерів, де кожний студент і викладач може отримати доступ до курсів «від Google, Meta, IBM, Microsoft, Amazon Web Services, а також таких провідних університетів світу, як Yale University, California Institute of the Arts, Duke University, Erasmus University Rotterdam та інших»[23]. Університет також отримав відкритий доступ до курсів освітньої платформи Udemy. Працівники бібліотеки здійснювали реєстрацію та консультування викладачів і студентів університету щодо роботи на освітніх платформах, організовували надання доступу до курсів, моніторинг результатів.

22 липня 2022 року співробітники книгозбірні взяли участь у вебінарі «Використання освітніх онлайн-платформ для коледжів і університетів: Udemy»[24], що проводився з метою інформування про можливості безоплатного використання освітньої онлайн-платформи для ефективної організації навчального процесу[25].

Не припинялася робота із надання онлайн-послуги з визначення класифікаційних індексів за таблицями УДК навчальним посібникам, монографіям, авторефератам дисертацій, науковим статтям. Бібліотекарі консультували здобувачів освіти 1–5 курсів з питань підбору літератури до рефератів, курсових та дипломних робіт, оформлення бібліографічного списку джерел. Постійно виконувалися різні за тематикою бібліографічні довідки за запитами студентів, аспірантів, викладачів та співробітників університету.

У липні на фейсбук-сторінці бібліотеки було опубліковано алгоритм порядку повернення літератури: «Повернути літературу до бібліотеки можна, поклавши її до спеціального контейнера, що знаходиться біля чергових, які зберігають ключі від аудиторій. Вхід до університету за адресою: вулиця Маршала Бажанова, 17. Книги залишайте у прозорих пакетах, обов’язково вказавши такі реквізити: для студентів – ПІБ користувача, факультет, курс, групу, в якій навчався, та контакти користувача для зворотного зв’язку; для викладачів та співробітників – ПІБ та контакти користувача для зворотного зв’язку. Також повернути літературу можна поштовим відправленням за рахунок відправника через відділення Нової Пошти»[26]. Для консультації з питань заборгованості було рекомендоване використання різних каналів комунікації: електронну пошту, фейсбук-месенджер, телефон.

У зв’язку з розпорядженням КМУ від 24 листопада 2021 р. №1499-р. «Про реорганізацію Харківського національного університету будівництва та архітектури»[27] шляхом приєднання його до ХНУМГ імені О. М. Бекетова та наказом МОН України №1370 від 14 грудня 2021 р. «Про реорганізацію Харківського національного університету будівництва та архітектури»[28] першого[29] та 8 лютого[30] 2022 р. відбулися спільні засідання комісії з реорганізації ХНУБА та його ректорату, на якому серед інших були розглянуті питання про необхідність оптимізації процесу інвентаризації бібліотечного фонду ХНУБА в бібліотеці по вулиці Алчевських та відокремлення застарілого бібліотечного фонду. У червні співробітники книгозбірні розпочали роботи з перевірки та аналізу фонду (706 тис. прим.), а також інвентаризацію бібліотечного фонду з метою виявлення та вилучення дублетних видань.

Невід’ємною складовою діяльності бібліотеки залишалася науково-дослідна та науково-методична робота. У третьому номері науково-інформаційного журналу  «Бібліотечний форум: історія, теорія і практика» за 2022 рік було опубліковано статтю завідувачки сектору інформаційно-бібліографічного відділу Тетяни Гетьманової «Дистанційне навчання як один з інструментів безперервної інформаційно-бібліотечної освіти»[31]. У цьому ж номері надруковані вірші заступниць директора бібліотеки Світлани Федяй[32] та Ольги Штангей[33], присвячені столітньому ювілею книгозбірні. 

Співробітники бібліотеки брали активну участь у заходах, які проводили заклади культури та освіти Харкова. 12 липня директор НБ Надія Євсюкова та заступник директора Світлана Федяй взяли участь у черговому засіданні Ради директорів Методичного об’єднання бібліотек ЗВО Харківської зони у дистанційному режимі на платформі Zoom. До об’єднання входять бібліотеки вишів Харківської, Полтавської та Сумської областей. На засіданні Ради директорів розглядалися питання з організації роботи бібліотек ЗВО у дистанційному режимі в умовах воєнного стану в Україні, питання збереженості книжкових фондів, ліквідації заборгованості користувачів. Також розглядалося питання актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією РФ проти України. Директор НБ Надія Євсюкова поділилася досвідом роботи з організації запису користувачів у автоматизованому режимі. Після засідання Ради директорів були підведені підсумки роботи бібліотек ЗВО Харківської зони та окреслені основні напрями діяльності у новому навчальному році[34].

20 липня відбулося розширене засідання членів ХОВ УБА «Актуалізація фондів великих бібліотек Харкова: заходи воєнного та післявоєнного часу»[35], що проходило в дистанційному режимі на платформі Zoom. У його роботі взяли участь директор НБ Надія Євсюкова та заступник директора Світлана Федяй. На заході розглядалися питання актуалізації бібліотечних фондів як складової інформаційних ресурсів держави, що потребують особливої уваги, а також розвитку і захисту, зокрема від поширення ворожих інформаційних впливів. В умовах збройної агресії РФ проти України актуалізація бібліотечних фондів є необхідною та водночас має відбуватися виважено й поступово, з урахуванням виду бібліотеки, із застосуванням індивідуального підходу до кожного документа, що зберігається в її фонді. На конференції була акцентована увага на низці важливих законопроєктів, одним із активних розробників яких є команда МКІП України. Йдеться, зокрема, про ухвалені Верховною Радою України законопроєкти №7459, № 2313-ІХ та №6287, які набули широкого розголосу у суспільстві. Вони передбачають заборону імпорту видавничої продукції з РФ та Республіки Білорусь, видання і продаж книг авторства громадян РФ в Україні та підтримку розвитку українського книговидання. У процесі обговорення учасниками були окреслені основні напрямки роботи, спрямовані на посилення інформаційної безпеки й унеможливлення загрози ворожих інформаційних впливів на громадян, користувачів бібліотек України[36]. Напередодні першого вересня заступник директора бібліотеки Світлана Федяй взяла участь у масштабній міжнародній педагогічній онлайн-конференції «Навчання під час війни. Як не допустити освітньої катастрофи» та отримала іменний сертифікат.

Велика увага приділялася самоосвіті співробітників бібліотеки. За успішне проходження вебінарів від компанії Clarivate Analytics та дистанційних курсів від платформи масових відкритих онлайн-курсів «Prometheus», інших українських навчальних платформ у червні-серпні 2022 року бібліотекарі отримали 20 іменних сертифікатів.

З 8 до 21 серпня 2022 року співробітниці НБ Олена Запорожченко, Юлія Моргун та Ксенія Фомичова проходили навчання на дистанційному курсі «Мультиплатформна бібліотечна журналістика. Інстаграм: базові навички», організований у межах проєкту «Школа бібліотечного журналіста» ХДНБ ім. В. Г. Короленка за підтримки ХОВ УБА. Захід із підвищення кваліфікації ініційовано на знак підтримки маніфесту «Культурна консолідація задля перемоги». Упродовж навчання фахівці книгозбірні мали змогу опанувати нові знання та вміння з успішного ведення інстаграму[37]. Набутий під час навчання досвід став у нагоді для оновлення новинного та візуального контенту на сайтах бібліотеки, університету, у соціальних мережах «Фейсбук», «Інстаграм».

У серпні до Дня Державного прапора України книгозбірня долучилася до онлайн події, яку організувала ХДНБ ім. В. Г. Короленка. На сторінках бібліотеки у фейсбук та інстаграм було розміщено фото співробітників бібліотеки на фоні державного символу нашої Батьківщини[38]. До Дня незалежності України НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова презентувала на сайті віртуальну виставку «Живи і міцній, моя Україна»[39].

Бібліотекарі також продовжували поєднувати свою професійну діяльність із волонтерською. Юлія Моргун долучилася до благодійного аукціону на підтримку ЗСУ. Придбаний на аукціоні патріотичний книжковий равлик став справжнім оберегом для бібліотеки[40].

Діяльність НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова: осінь зима 2022 року 

на сайт НБ ХНУМГ 2022 осінь-зима.docx

Діяльність НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова: зима весна 2023 року 


НБ ХНУМГ 2023 зима-весна.docx.pdf

Діяльність НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова: літо осінь 2023 року 

НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова 2023 літо-осінь.pdf

Автор-укладач: Світлана Федяй, заступник директора НБ ХНУМГ ім. О. М. Бекетова 

Дивіться детальніше