Обласні бібліотеки. Спеціалізовані бібліотеки

Протягом квітня-червня фахівцями Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки (ХОУНБ) підготовлено:  електронне видання за даними офіційного сайту Харківської міської ради і місцевої преси - «Хроніка незламного Харкова» (випуски 1 і 2); віртуальний дайджест «Снаряд упав – осипалась стіна : пошкоджені об`єкти культурної спадщини Харківщини»; віртуальні плакати - «Миттєвості війни», «Книги – дітям»; віртуальні книжкові виставки - «Правда і міфи Другої світової», «Танці у світовій літературі», «В боротьбі вимріяна поколіннями» (до Дня Конституції України), «Сучасна поезія Харківщини», «Цвіт на полотні» (до Всесвітнього дня вишиванки),  «Кримські татари: роки поневірянь і надій» (до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу), «Відродження національної пам’яті»  (до Дня пам’яті жертв політичних репресій), «Пухнасті усміхаки ХОУНБ»  тощо.  

У травні ХОУНБ оголошено про старт спеціального проєкту поезій воєнного часу.  Організатори запропонували користувачам надсилати власні твори в особисті повідомлення сторінки бібліотеки https://www.facebook.com/KharkivOUNB/ та на електронну пошту di.rayne@gmail.com. Авторські поезії будуть розміщені на сайті бібліотеки [1]. 

Фахівці ХОУНБ продовжують надавати методичну допомогу: з 30 травня по 3 червня було організовано обласні курси підвищення кваліфікації для бібліотекарів Харківської області. 30 травня відбувся короткотерміновий навчально-тематичний семінар Обласного навчально–методичного центру підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів (ОНМЦПК) з підвищення кваліфікації завідувачів бібліотек-філій та бібліотечних працівників публічних бібліотек Харківської області та міста Харкова за темою «Підвищення професійної компетентності бібліотечних працівників: нові пріоритети і вимоги». 21 червня проведено Школу професійної майстерності «Діяльність публічних бібліотек у реаліях воєнного стану» для керівників публічних бібліотек Харківської області. Захід  організовано співробітниками  Харківської обласної універсальної наукової бібліотеки за підтримки Департаменту культури і туризму Харківської ОДА[4]

Дивіться детальніше

Активну публікаційну діяльність Харківської обласної бібліотеки для юнацтва (ХОБЮ) в загальнодоступній спільноті мережі «Фейсбук» було поновлено у травні[1].  

Користувачам було презентовано: правовий онлайн-інтенсив до Дня Конституції України «Конституція від А до Я»; онлайн-екскурс «Україна в Другій світовій війні» (до Дня скорботи і вшанування пам`яті жертв в Україні).


На початку червня було оголошено про старт креативного проєкту -  етно-квест-марафон «Казкове різнотрав’я»: «для всіх, хто має потребу в цей складний час знайти додаткові інтелектуальні, емоційні і творчі ресурси для професійного та особистого зростання». За словами організаторів: «Головною фішкою та відчутним продуктом праці протягом всього марафону стане написання власної казки!»[2]. Для участі в проєкті «казкотворців» необхідна реєстрація в приватній групі «Фейсбук».

Започатковано нову рубрику для користувачів соціальних мереж - #Книжкова_розрада: «У ній говоритимемо з вами про новини зі світу літератури, робитимемо короткі огляди на цікаві і важливі книжки, даватимемо власні рекомендації та загалом нагадуватимемо про один важливий факт: читання було і залишається вельми дієвим способом зняття стресу і важливою практикою життєконструювання. Бо це фактично невичерпне джерело емоцій, нових знань, ідей, натхнення та щирої втіхи»[3]. Рубрика липня - #це_має_сенс - влучні цитати, міркування на теми, які сьогодні привертають увагу.

Медіапроєкт липня #своє_рідне, присвячений українській культурі: «ми говоритимемо про унікальність української культури, про нашу оригінальність і своєрідність. Про те, що ми привнесли в плані культурного розмаїття. Про ті сенси і цінності, які для нас важливі і які ми століттями боронимо і виборюємо – коли тяжкою працею, коли навіть власною кров’ю (як зараз). І ще про нашу вписаність у загальносвітовий контекст»[4].

Творча команда бібліотеки випускає невеличкі гумористичні та пізнавальні відео: «Славута: віртуальна мандрівка чудовим містом очима харківської бібліотекарки (і тимчасово вимушеної переселенки)» (підготувала Світлана Фрадкіна); «ПАТРОНташ» (підготували  Евгения Марченкова та Yulia Samoylova); «Дезінформація та маніпуляції: як виявити» (Виола Плотник). 

Дивіться детальніше

Центральний меседж Харківської обласної бібліотеки для дітей (ХОБД) в умовах воєнного стану (#Харківська_обласна_бібліотека_для_дітей, #Бібліотека_на_Алчевських): “Бібліотека сьогодні - це місце, що зігріває дитячі серця, місце, де діти, налякані війною, починають посміхатися…”[1].

Для ефективної комунікації з маленькими читачами та батьками дитяча бібліотека використовує різноманітні майданчики: сайт, соціальні мережі «Фейсбук», «Інстаграм», ютую-канал, багатоплатформний клауд-месенджер «Телеграм».

У межах нового проєкту «Добрі історії для малечі»[31] бібліотекарі підготували аудіозаписи найкращих художніх творів для дітей  у форматі mp3, які можна завантажити на телефон з телеграм-каналу «Бібліотека на Алчевських» https://t.me/bibliotekaHOBD, або прослухати аудіоказки на ютуб-каналі «Bibliomistechko»[2]

У мережевих спільнотах бібліотекарі знайомлять дітей з книжковими цікавинками, буктрейлерами (#ЗкнигоюДоПеремоги, #ЗМІЖНАРОДНИМДНЕМДИТЯЧОЇКНИГИ).

“У ці важкі для країни дні війни, попри обстріли, попри те, що нас розкидало по різних куточках України та Європи, Харківська обласна бібліотека для дітей продовжує працювати”, - звернулись бібліотекарі до своїх читачів і запропонували долучитися до участі в патріотичному онлайн-флешмобі «Я з України» [4], який об’єднав дітей та батьків не тільки України, але й з різних країн Європи.

При перегляді творчих робіт дітей війни, щемить серце і плаче душа. Це шедеври справжніх митців. Коли діти співають уривок з української пісні чи декламують вірш українською мовою, вони надають титанічну мужність і силу дорослим. 

«Головний меседж флешмобу від дітей всього світу: “Ні війні,  голосуємо за мир на всій планеті”»[6], - підкреслюють організатори акції. 

Під час акції «Дякуємо захисникам!» #дякуємо_захисникам, яка була ініційована ХОБД до Міжнародного дня захисту дітей, дорослі та діти з різних країн, регіонів України висловили сердечні слова подяки воїнам Збройних Сил України. Організатори івенту розмістили листи, малюнки, SMS, відео в альбомі в соціальній мережі «Фейсбук». Усі побажання учасників акцій були передані за допомогою волонтерів воїнам ЗСУ [7].  

Для тих, хто прагне удосконалити знання з української мови започатковано мовознавчі студії «Рідна мова: нетаємні таємниці»[8].

Дивіться детальніше

На початку квітня було відновлено роботу Харківської спеціалізованої музично-театральної бібліотеки ім. К. С. Станіславського в режимі онлайн.  У важкій ситуації, яка склалася у Харкові через збройну агресію Російської Федерації, кожен проведений захід - це «крок до миру, на який усі ми чекаємо»[1]

Фахівці бібліотеки запропонували користувачам долучитися до просвітницьких онлайн лекцій, переглянути відеоролики. У межах проєкту «Я люблю Харків» до святкування 300-річчя від дня народження українського філософа та письменника Григорія Сковороди провідний методист Тетяна Бахмет запросила до віртуальної мандрівки «для розглядання портретів та картин, пов'язаних з видатним українським філософом» - «Григорій Сковорода. Образи», прочитала лекцію для молодших читачів - «Український Сократ Григорій Сковорода». Рекомендуються для перегляду відеолекції: «Микола Лисенко гетьман української музики», «Микола Коляда. зірка і смерть композитора», «Зелені крила Харкова і Парижа. Булонський ліс. Парк ім. М. Горького», «Харківський інститут шляхетних дівчат. Подвиг благодійництва і людинолюбства» та інші.

На сторінці Stanislavskiy Library бібліотекарі нотно-музичного відділу  запрошують переглянути відеонариси музичного циклу «Історія одного твору», віртуальні портрети музичних діячів, буктрейлери до книг; перегорнути листки мистецького календаря; надають методичну допомогу. 

Читачам запропонували прослухати на ютуб-каналі доповідь методиста Ніки Хворостенко  на  науковій конференції «Я обираю "Березіль"», влаштованій професором Харківської державної академії культури Ігорем Борисом[25]

Ніка Хворостенко Nika Khvorostenko, не тільки бібліотекар, вона відома у мистецькому колі Харкова як театрознавець, художник. Майже кожного дня, з 24 лютого, Ніка веде свій літопис війни «Хроніки військового часу» - «Вітражний щоденник» в соціальних мережах «Фейсбук»«Інстаграм», на ютуб-каналі. Нині - це спеціальний проєкт «Ukraine asks for help!» Харківської спеціалізованої музично-театральної бібліотеки ім. К. С. Станіславського. 

Історію про харківську Ніку та про її мотиваційні роботи розповіли на сторінці громадської організації «Українська бібліотечна асоціація»[9]. Нещодавно мистецькі твори майстрині було предоставлено на міжнародній колективній виставці «The Fallen sky: Exhibition of Ukrainian women artists» у м. Тбілісі (Грузія). 

Дивіться детальніше

Публічні бібліотеки

Культурний проєкт Харкова «Майбутнє мирної країни!» 

Потужним проривом на культурному фронті міста-героя Харкова став проєкт  «Майбутнє мирної України!», який реалізується з квітня з ініціативи Харківського міського голови Ігоря Терехова.

"Місія працівників культури - підтримати дух харків'ян, що майже два місяці стійко переносять всі тягарі війни" [1], - підкреслили працівники Департаменту культури у зверненні до громади.

 

Станції метро під час військових подій стали для місцевих мешканців не тільки надійними бомбосховищами, але й культурними майданчиками, де відбуваються концерти, вистави, мистецькі вечори, зустрічі з письменниками та акторами, творчі майстер-класи для дітей. Міська влада вирішила відкрити мобільні бібліотечні пункти на станціях метро «Холодна гора», «Армійська», «Архітектора Бекетова», «Пушкінська» та видавати літературу за заздалегідь оголошеним графіком, задовольняти всі читацькі замовлення [2].

 


"В наш час, попри обстріли та вибухи на вулицях Харкова,  бібліотекарі роблять все, щоб люди продовжували читати.  Читання приносить нам задоволення, але насамперед це велика школа співчуття, спроба пізнати, зрозуміти та допомогти іншим людям, пережити свій та їхній досвід"[3], - підкреслюється в дописі Департаменту культури міста Харкова про роботу працівників Центральної бібліотеки Київського району.

Співробітники бібліотечних закладів Київського, Холодногірського, Немишлянського районів для харків'ян, які укриваються від бомбардувань та обстрілів у метро, проводять творчі уроки, майстер-класи, огляди літератури. Так, у квітні на станції метро «Армійська» працівники Центральної бібліотеки ім. Д. І. Писарєва Немишлянського району провели майстер-клас «Великодні листівки», творчий урок для дітей з виготовлення об'ємних весняних квітів та організували куточок читача [4].


На станції метро «Холодна гора» бібліотекарі Центральної бібліотеки імені Г. Ф. Квітки-Основ’яненка Холодногірського району організували “буккросинг-книгооберт за принципом «прочитав сам - передай іншому»” [5]. Для працівників поліклініки № 24 було влаштовано літературний фуршет: Книжкові смаколики від Українського інституту книги безумовно піднімуть настрій нашим медикам!» [6].


А на початку травня провели для харків’ян огляд сучасної української літератури, запропонували переглянути бібліотечні книжки з садівництва та городництва та долучитися до всеукраїнської ініціативи «Сади Перемоги» [7].

 

Працівники Департаменту культури мiста Харкова, інформуючи про вже традиційні бібліотечні заходи в метрополітені, підтверджують: "Харків - літературне місто, де цінують  українське слово й читають  гарні українські книги" [8].

Бібліотеки відкривають двері 

Відважні бібліотекарі під безупинними обстрілами та бомбардуванням зуміли організувати видачу літератури в приміщеннях бібліотек в Слобідському, Холодногірському районах.

"Нація, яка читає – непереможна!" - підтверджують харків’яни, які ризикуючи життям йдуть до бібліотек почитати книги, взяти участь у заходах.

Бібліотеки  ЦБС Слобідського району міста-героя Харкова продовжують працювати, відкриті світу та громаді [9]. За повідомленням Департаменту культури міста Харкова у квітні два дні на тиждень обслуговують читачів 4 муніципальні бібліотеки [10].

Тут через 37 днів від початку війни з найменьшими читачами майстрували жовто-блакитного птаха, який символізує мир, а на 42-й день - проводили  майстер-клас з виготовлення яскравої паперової квітки, співали і танцювали. Тут шанують українські стародавні традиції святкування, які не може перервати навіть війна. У Центральній бібліотеці ім. І. С. Тургенєва Слобідського району до Великодня з малечею готували вироби своїми руками [11].

На скайп-зустрічах «Англійська з нуля: FanEnglish» чекають учасників англійського клубу з різних куточків світу з нетерпінням і любов'ю, з перервами на гуркіт бомбардувань. «Така у нас традиція: піднімати один одному настрій! [12]»

Місію добра та допомоги продовжують виконувати працівники Центральної дитячої бібліотеки Слобідського району. Вони спілкуються, проводять творчі заходи з дітлахами, які вимушені жити у лікарні: “Впродовж тижня вони (діти - прим. авт.) віртуально літали у космос і відвідали планети сонячної системи, познайомилися з символами України  та зробили з паперу симпатичного лелеку. Мандрували мапою рідної країни та дізналися майже все про Вінницьку область. А напередодні Великодня, приготували святкові подарунки своїм батькам і друзям, та опанували пасхальний декор у техніці декупаж”[13]. Бібліотекарі у лікарні  для дітей організовують майстер-класи з орігамі, декупажу та об’ємної аплікації, пізнавальні години «Дива України» та «Мої права», настільні ігри «Дубль», «Гексіс», «Хто я?».

На початку травня у бібліотеці-філії № 14 Холодногірського району, співробітниками закладу культури для дітей провели майстер-клас «Квіти для мами» [14].

Фото: Департамент культури мiста Харкова 

Тримаємо віртуальний зв'язок з читачами

Через постійну загрозу життю в більшості районах міста обслуговування користувачів призупинене. Але бібліотечне життя продовжується у соціальних мережах на публічних та особистих сторінках, у спільнотах. 

На сторінці Централізованої бібліотечної системи Салтівського району м. Харкова Biblioland[15] з квітня публікуються репости з довідковою інформацією про багатожанровий фотоконкурс «Я Україна», дописи Українського інституту книги, офіційна інформація від Міністерства культури та інформаційної політики України й Української бібліотечної асоціації, посилання на безкоштовні електронні видання.

 Вагомим внеском в реалізацію проєкту національної пам’яті бібліотекарів Салтівського району стала фіксація пошкоджень, яких зазнали бібліотеки від збройної агресії Російської Федерації. Світлини руйнацій бібліотек № 2, № 36, № 43 та Центральної районної бібліотеки ввійшли до переліку книгозбірень, який веде @Українська бібліотечна асоціація/Ukrainian Library Association  спільно з  @Жива сучасна бібліотека - Благодійним фондом «Бібліотечна країна», які потребують відбудови після перемоги  «Бібліотеки, які постраждали внаслідок російсько-української війни. Україна - 2022»[16].

Сьогодні спілкування з користувачами можливе не тільки на офіційних сторінках, але і особистих профілях бібліотекарів: «Любов Книжкова (Холодногірська Бібліотека)», Елена Бровко (Бібліотека Франко)[17]. 

Саме в  коментарях в особистому профілі @Любов Книжкова (Холодногірська Бібліотека) повідомила про постраждалу будівлю найкреативнішої у Харкові публічної бібліотеки - Холодногірської бібліотеки (Харківська бібліотека Толстого)[18].

“Руській мір" добрався  й до нашої бібліотеки! - виклали світлини понівечених вікон у бібліотеці-філії № 14 для дітей Холодногірського району м. Харків[19].

З порадами, інформаційними повідомленнями продовжують звертатися до читачів в соціальній мережі «Фейсбук» бібліотекарі Індустріального району - Центральної бібліотеки ім. А. П. Чехова, бібліотеки-філії 28 для дітей[20].

На сторінці «Бібліо Віконце» дитячої бібліотеки № 27 ЦБС Холодногірського району з середини березня публікуються вітання до дня народження українських письменників, надихаючі цитати митців, рекомендації почитати з патріотичним хештегом #з_книгою_до_перемоги[21], запрошення до участі у Всеукраїнських акціях. 

 “І хоча бібліотека поки що не працює бібліотечний дворик має бути прибраним і чекати своїх юних читачів”[22], - повідомляють мужні бібліотекарі, упорядковуючи територію під смертоносний гуркіт «Градів», «Смерчів», артилерії. 

Акцію Холодногірського району з благоустрою підтримали бібліотечні працівники КЗК «Центральна бібліотека ім. Квітки-Основ'яненка»: "Допомагаємо, значить - перемагаємо!"[23].

Дивіться детальніше