6-А

02.06.2022 р .Здоров я та краса мого волосся

05.05.2022 р. Презентація та оцінка результатів проєктної діяльності .

Практична робота . Визначення собівартості виробу .

14.04.2022 р. 6 клас

Тема. Короткі історичні відомості про культурний символ України – писанку, її місце в сучасному декоративно – ужитковому мистецтві. Матеріали та інструменти для виготовлення писанок, їх властивості.

План заняття.

1. Історичні відомості про розписування яєць.

2. Матеріали та інсрументи.

3. Санітарно – гігієнічні вимоги та правила безпеки праці при виготовленні писанок.

4. Практична робота. Виготовлення писачка.

Українські писанки знані в усьому світі. А свій початок вони ведуть од прадавніх вірувань нашого народу. Писанка – це звичайне пташине яйце, яке розписують мініатюрним орнаментом за допомогою воску, спеціального інструмента( писачка) і барвників.

Використання вогню ( частинки сонця), воску при виготовленні писанки підсилюють її роль як символа сонця, тому їх широко використовують

у народних обрядах і вважають оберегом. Існує також ціла система вірувань, пов’язаних із самим процесом виготовлення писанки: водою, фарбою, умовами розпису тощо; тільки за виконання всіх умов писанка стає магічною.

Різні народи світу ( в Древньому Єгипті, Греції, Римі, Стародавньому Китаї ) шанували яйце і мали свою власну атрибутику його возвеличення, але український народ найбільш виразно зумів донести до сьогодення свої графічні уявлення про життя за допомогою писанки.

Звичай виготовляти писанки та крашанки виник в Україні дуже давно. Про це свідчать археологічні дослідження. Найдавніші писанки, знайдені на слов’янських землях, відносять до століть. Але оскільки яєчна шкаралупа є нетривкою, наші пращурі – русичі, щоб передати інформацію через віки, почали виготовляти їх із каменю, кераміки, слонової кістки, золота, срібла, бронзи. Писанки писали на Київщині й Полтавщині, Чернігівщині, Поліссі, Волині, Поділлі, Харківщині, Буковині і Гуцульщині. Кожен регіон мав свій специфічний сюжетний стиль, свою неповторну своєрідність розпису.

Якщо за часів язичництва писанки розписували до свята Весни то за християнства – до Великодня – свята Воскресіння Ісуса Христа. Існує багато цікавих легенд, пов’язаних із цим святом. Писанку дарували на знак перемир’я, побажання здоров’я й закопували в землю до врожаю, щоб хліб родив і не вилягав, підкладали у вулик, щоб роїлися бджоли, клали в ясла худобі.

Писанки виготовляли жінки, дівчата напередодні Великодніх свят, а в деяких регіонах України – і під час Провідної неділі. Кожна писанка мала своє «обличчя». Дарувати писанку – означає бажати щастя, здоров’я, доброї вдачі. За тисячі років свого існування писанкарство пережило чимало гонінь. Після революції не дозволялося не тільки виготовляти і продавати писанки, а й вивчати їхню історію. Та чудова національна традиція все одно не зникла. Зокрема, добре збереглася в карпатському регіоні України та в діаспорі, помандрувавши разом із нашими земляками в далекі світи. Сьогодні ця стародавня традиція відроджується вже в нашій вільній, незалежній, суверенній Україні. Допоки українські жінки писатимуть писанки в Україні, буде добро і злагода, як перестануть писати, то запанує зло.

Для виготовлення писанки потрібні фарби, і наші пращури готували їх із кори дерев, з лушпиння цибулі, соняшника, звіробою та ін. Сучасні технології дозволяють використовувати синтетичні фарби, анілінові барвники. Крашанки, пофарбовані цими фарбами не можна вживати в їжу. Для них бажано використовувати природні барвники, не шкідливі для здоров’я.

Які ж матеріали та приладдя необхідно мати для того, щоб створювати писанку?

1. Форма – яйце, з якого буде виконуватися писанка. Для того щоб яйця не зіпсувалися, середину заздалегідь видувають, пробивши з двох боків отвори. Шкарлупу кладуть у тверду тару і перекладають серветки.

2. Писачок. Існують такі види писачків: чашечкоподібні, конусовидні, трубчасті, голки.

3. Свічка (воскова, парафінова).

4. Барвники (натуральні, анілінові). Фарбування писанок полягає у зміні натурального кольору за допомогою барвників. У давнину барвники отримували із різних рослин. Наприклад, жовту фарбу отримували із кори молодої дикої яблуні; оранжевий – із цибулиння, фіолетову – із бузини, зелену – із полови конопляного насіння .

Зараз для фарбування писанок використовують здебільшого фабричні барвники – анілінові фарби. Необхідно знати їх приготування. У киплячу воду засипають фарбу (порошок), розмішують її і знімають з плити. Щоб фарба добре трималася на яйці, до неї слід додати одеколон. Готову фарбу слід підтримувати в теплому стані, тоді вона краще кладеться на яйце.

5. Оцет. Використовують його для обезжирювання поверхні яйця.

6. Бавовняна тканина, серветки – для зняття воску, видалення зайвої фарби.

7. Простий олівець – для нанесення рисунка на яйце.

8. Бджолиний віск – основний художній матеріал. У розігрітому стані використовується для розпису писанок.

Давайте пригадаємо:

1. Що таке писанкарство?

2. Історичні відомості.

3. Які інструменти і матеріали необхідні для виготовлення писанки?

Дівчатка ,пам ятайте, що інструмент для розпису писанок – писачки – виготовляються індивідуально.

Практична робота. ІБЖД .

Виготовлення писачка.

Матеріали: палички, шило, фольга, ножиці, дріт, голка.

Послідовність виконання.

Послідовність виконання

Графічне зображення

1. Нарізаємо плоскі або круглі палички завдовжки 12- 13 см. На кінці шилом робимо дірочку.

2. Нарізаємо фольгу розміром (1,5 х 1 см). Скручуємо її на голці трубочкою.

3. Трубочку просовуємо в дірочку, що на кінці палички, і закріплюємо дротом, щоб вона не рухалася і не випадала.


4. Так слід тримати писачок під час роботи.


Домашнє завдання.

Підготувати кольорові олівці, картон, ножиці


31.03.2022 р.

Добір оздоблення для швейного виробу (торбинки для дрібничок )

Практична робота . ІБЖД .Пошиття та оздоблення виробу .

Перегляньте відео за посиланням та спробуйте пошити

.Можете знайти інший варіант виготовлення

https://www.youtube.com/watch?v=aTTKJlojDtY

https://www.youtube.com/watch?v=8ZNeoVIBgbU