Технології

25.04.2022 р.Тема .Виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення




18.04.2022 р. Тема .Виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення Послідовність виготовлення виробу

1. Чи можна виготовляти виріб за відомим зразком?

2. Які вироби інтер'єрного призначення ви вже виготовляли?

3. Які техніки були використані для виготовлення цих виробів?

Послідовність виготовлення виробу

Послідовність виготовлення виробу визначається видом виробу та технікою, у якій він буде виготовлятися. Узагальнено процес виготовлення будь-якого виробу інтер’єрного призначення складається з таких етапів:

1. Вибір виробу, аналіз його складових та вимог, яким він має відповідати.

2. Художнє конструювання (виконання ескізу виробу, кресленика тощо).

3. Добір інструментів та матеріалів для виготовлення виробу.

4. Виготовлення виробу.

5. Оздоблення та остаточна обробка виробу.

6. Перевірка якості готового виробу.

Процес виготовлення виробів відрізняється від процесу їх формотворення. Формотворення — це художнє проектування нових форм, а виготовлення може бути й технічною реконструкцією (редизайном) уже наявних форм. Для прикладу розгляньте творчий проект виготовлення декоративної доріжки, розроблений вашою ровесницею (мал. 6.1). Зверніть увагу на етапи роботи: вибір теми, матеріалів, інструментів для виготовлення й оздоблення; послідовність виготовлення доріжки, способи обробки готового виробу.

Мал. 6.1. Декоративна вишита доріжка

Вишита доріжка — це декоративний предмет побуту. Вона прикрасить інтер’єр будь-якої кімнати, а в окремих випадках може замаскувати дефект поверхні стола.

Вибір та аналіз існуючих виробів-аналогів

У процесі роботи з інформаційними джерелами зазвичай шукають схожі вироби — аналоги. У нашому випадку обрано три варіанти вже існуючих доріжок (мал. 6.2): модель 1 — це доріжка, вишита машинним способом, модель 2 — оздоблена аплікацією, модель 3 — зв’язана гачком.

Мал. 6.2. Види декоративних доріжок

Кожна модель характеризується за попередньо визначеними параметрами, які наведені в таблиці 1.

Модель № 1. Доріжку виконано із льняної тканини білого кольору та оздоблено програмною машинною вишивкою у вигляді квітучої гілки каштана та написом «Київ». Листя та напис вишиті зеленим кольором, квіти — рожевим, білим та жовтим. Краї доріжки оброблені широким швом упідгин із закритим зрізом. Виріб зручний в експлуатації та догляді за ним, але технологічно неможливий для виконання в умовах шкільної майстерні.

Модель № 2. Виготовлена з білої цупкої бавовняної тканини, має прямокутну форму. Оздоблення — аплікація на новорічну тему у вигляді Санти, який опускається в димар з мішком подарунків. Короткі боки доріжки оздоблені мереживом червоного кольору, зв’язаним гачком. Цеглини печі, борода Санти також зв’язані гачком, а потім пришиті до тканини. Виріб має привабливий вигляд та відповідає своєму призначенню: має декоративну функцію й додає затишку оселі, але не може використовуватися протягом тривалого часу, зважаючи на свою характерну тематику.

Модель № 3. Скомбінована із в’язаних гачком квадратних елементів, має прямокутну форму. Конструкція доріжки міцна й надійна, проста в догляді, оскільки виготовлена з акрилової пряжі. Колір квіточок — бузковий із жовтою серединою, а квадратів — білий. По периметру доріжка із чотирьох боків обв’язана петлями — фестонами бузкового кольору.

Таблиця 1. Порівняння обраних виробів-аналогів

Параметри для порівняння конструкції

Модель № 1

Модель № 2

Модель № 3

Кількість деталей у виробі

1

7

18

Матеріал деталей

Льняна тканина

Бавовняна тканина, деталі зв'язані з акрилової пряжі, шматочки кольорової бавовняної тканини

Бавовняна пряжа

Габаритні розміри виробу, см

40 х 80

30 х 70

35 х 65

Рівень складності конструкції

Проста

Складна

Складна

Надійність

+

+

+

Відповідність вимогам дизайну

+

+

+

Оригінальність

+

+

+

Технологічність виготовлення

-

+

+

Відповідність санітарно-гігієнічним вимогам

+

-

-

Простота з'єднань

+

-

-

Наступний етап — творчий — етап формування проектного задуму. На цьому етапі визначають вимоги до конструкції виробу. Потім порівнюють їх з існуючими зразками та визначають, у якому з них ці вимоги реалізовані найкращим чином (табл. 2).

Таблиця 2. Проектний задум нової конструкції декоративної доріжки

Вимога до нової декоративної доріжки

Модель, у якій вимогу реалізовано найкращим чином

Кількість деталей у виробі

Модель № 1

Матеріал деталей

Модель № 1

Габаритні розміри виробу

Модель № 1

Складність конструкції

Модель № 1

Надійність

Модель № 3

Відповідність вимогам дизайну

Модель № 1, 2, 3

Оригінальність

Модель № 2

Технологічність виготовлення

Модель № 2, 3

Відповідність санітарно-гігієнічним вимогам

Модель № 1

Простота з'єднань

Модель № 1

За результатами табличних даних робимо висновок, що необхідно використати позитивні конструкційні особливості моделі № 1. Її якісні переваги щодо інших зразків очевидні, окрім неможливості виконання комп’ютерної вишивки в умовах шкільної майстерні.

Важливим чинником під час вибору інтер’єрного вибору для виготовлення є його економічна доцільність: затрати на виготовлення можуть бути значно нижчі порівняно з іншими аналогами-зразками.

Художнє конструювання майбутнього виробу

Наступний етап — графічний — етап дизайнерських пропозицій. На цьому етапі формулюємо своє візуальне бачення майбутнього виробу та відтворюємо його за допомогою клаузури (мал. 6.3).

Мал. 6.3. Пошукові ескізи декоративної доріжки

Клаузура — графічне зображення можливих варіантів майбутнього виробу як у загальному вигляді, так і з прорисовкою окремих частин чи деталей.

Далі проводиться опис зовнішнього вигляду зразка.

Декоративна доріжка — виріб прямокутної форми. Габаритні розміри 40 х 62 см — оптимальні для такого виробу: достатньо місця для розміщення композиції і разом з тим вона невелика за розміром (мал. 6.4). Виріб можна також використовувати як невеличку скатертину.

Мал. 6.4. Дизайнерська пропозиція декоративної доріжки

Тема оздоблення декоративної доріжки присвячена Києву. У композиції є символ міста — зображення каштана та визначних пам’яток Києва. Окремо в роботі як декор використано елементи стародавньої символіки часів Київської Русі, щоб підкреслити уславлену історію давнього міста.

Розроблений візерунок складається з лінійного орнаменту, розташованого паралельно довгим бокам доріжки. Лінійний орнамент переходить у кутовий — зображення квітучої гілочки та двох листочків. Центральною частиною оздоблення коротких боків є вишиті композиції пам’ятників засновникам Києва (Кий, Щек, Хорив та Либідь) та Богдану Хмельницькому зі стилізованими написами «Київ» українською та англійською мовами.

Добір матеріалів та інструментів. Вибір техніки виконання та колірної гами

На наступному етапі роботи добирають матеріали та інструменти для виконання роботи. Вибір матеріалу зобов’язує враховувати його властивості.

Так, наприклад, ви вже знаєте, що краще використовувати бавовну та льон, оскільки ці тканини мають певну жорсткість, добре тримають форму. Крім того, ці тканини — чудова основа для виконання вишивки як гладдю, так і лічильними швами. Особливу увагу слід звертати на переплетення тканини, у разі якщо для оздоблення обираються техніки мережок або плетіння по промереженій сітці. Тому краще підійде льняна тканина полотняного переплетення.

Колір виробу можна дібрати за власним смаком та з урахуванням особливостей інтер’єру кімнати.

Якщо вибирати доріжку з огляду на колірну гаму кімнати, то існує два варіанти: виріб може або гармоніювати, або, навпаки, контрастувати з нею. У нашому прикладі тканина має колір натурального, трохи вибіленого льону.

На наступному етапі відповідно до ескізного малюнка добирають техніки виконання: вишивання та плетіння.

Лінії декоративного орнаменту матимуть чіткість і об’єм, якщо їх вишити швом «ретязь».

Для деяких орнаментів підійде декоративна гладь в обрамленні шва «прутик». Інші елементи композиції краще вишити художньою гладдю, дібравши близькі відтінки кольорів.

Для виконання квіток можна спробувати зв’язати елементи гачком або сплести їх технікою фріволіте. Рослинні елементи виконуються швами «стебловий» та «ланцюжок».

Технологічний етап виготовлення виробу

У ході реалізації технологічного етапу проектної моделі проводять уточнення розрахунків кількості матеріалів, виготовляють за необхідності викрійки, виконують оздоблювальні роботи. Проводять виправлення помилок. Технологічна послідовність виготовлення подана в таблиці 3.

Таблиця 3. Технологічний етап виготовлення виробу

Правила безпечної праці при виготовленні виробів інтер'єрного призначення:

1. Дібрати ті інструменти та обладнання, які необхідні для виготовлення обраного виробу.

2. Використовувати інструменти та матеріали тільки за призначенням.

3. Перед початком виконання робіт ознайомитися з правилами користування дібраними інструментами та обладнанням та дотримуватися їх під час роботи.

4. Перевірити справність інструментів і обладнання. У разі виявлення пошкоджень, повідомити про це вчителя.

5. Якщо для виконання робіт використовується електричне обладнання, слід дотримуватися правил безпечної праці при роботі з електроприладами. У жодному разі не працювати мокрими руками!

6. Дотримуватись загальних правил безпечної праці у шкільних майстернях.

Практична робота

Підсумкове проектно-творче завдання

Поцікавтеся в Інтернеті інформацією щодо «розумного дому» (smart house). Можливо вас зацікавить певний корисний і красивий предмет інтер’єрного призначення? Спробуйте, наприклад, створити художньо-технічний проект столика-підставки для ноутбука, настільної лампи, підставки для пультів дистанційного керування, нестандартної вази, декоративного панно, цікавої полички для книг, вазонів, топіарію.

Ключові слова: реконструкція, редизайн, технічне проектування, економічна доцільність, клаузура, техніки виконання.

Контрольні запитання

1. Із чого починається виготовлення виробу?

2. З яких етапів складається процес виготовлення виробу?

3. Чим відрізняється клаузура від ескізу?

4. Для чого проводять аналіз виробів-аналогів?

5. Що необхідно враховувати, добираючи інструменти та матеріали для виготовлення виробу?

Домашнє завдання . Робота над виготовленням виробу .


04.04.2022 р .Тема .Технологія виготовлення та декорування обраного предмету інтер “єру .Правила безпечної роботи .Виконання технологічних операцій відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення .Декорування приміщень.

Декорування різних речей(технологія). Добір матеріалів, інструментів та пристосувань для виготовлення виробу, визначення їх кількості. Кольорове рішення виробу відповідно до кольорів середовища.

1.Чи вважаєте ви декорування речей схожим на інші види ремесел?

2.Які вироби на вашу думку можна виготовити, застосовуючи декорування?

Так це не тільки одяг це і декоративні вироби для інтер’єрів квартир, плетені іграшки. Вони роблять наш дім затишним , але за однієї умови якщо виконанні гарно і бездоганно.

Декорація (від фр. decoration — прикраса) — це художнє прикрашання предмета або приміщення. Звідси слова: декорувати — художньо

оздоблювати й декоративний — вираження змісту та художньої образності.

Декорування — це набір технік та художніх прийомів, за допомогою яких можна підсилити виразні властивості виробу, тобто прикрашання виробу з використанням образотворчих засобів.

А що таке оздоблення?

Мозковий штурм.

Назвіть асоціації ,які виникають зі словом оздоблення:

О – оригінальність

З – здібність

Д­­ – декор

О – орнамент

Б – бісер

Л – любов,легкість

Е – елегантність

Н – неповторне

Н – незвичайне

Я – яскраве

Декорування – це прикраса (від французького decor - прикрашати). Декорувати можна що завгодно: стіни, меблі, двері, вікна, посуд, подушки, фіранки тощо. Людина завжди прагнула зробити своє житло красивим. Первісний мисливець натхненно видряпував малюнки на стінах печери, давньогрецькі художники створювали незвичайні фрески, а наші з вами бабусі старанно вишивали скатертини й рушники, дідусі прикрашали різьбленням дерев`яні двері, предмети побуту тощо. Ми теж прагнемо зробити свої оселі затишними й красивими. Цей процес не такий складний, як здається, й може бути досить захоплюючим.

Зазвичай декорування приміщень здійснюють за допомогою кольору, світла й фактури.

Колір впливає на наш настрій і самопочуття. Яскраві відтінки спонукають до творчості, світло-зелені - заспокоюють, а блакитні дарують прохолоду в спеку.

У кожному будинку особливе значення відіграє освітлення. Світло, яке використовується з метою декорування, повинно бути різнорівневим і різноманітним за інтенсивністю. Наприклад, яскраве верхнє освітлення для прийому гостей і затишна напівтемрява для сімейної вечері.

Фактура поверхонь теж дуже важлива. Так, ласкавий плюш обіцяє приємну дрімоту, а глянець скла і металу закликають до дії.

Декорувати інтер'єр також можна деталями, що надають кожній кімнаті особливого характеру. Якщо в квартирі зроблено ремонт, у результаті якого гармонійно підібрані кольори, поєднуються матеріали, у кімнатах розставлені меблі, то вдихнути життя в оселю можна тільки завдяки деталям. Такими деталями можуть бути будь-які вироби, що доповнюють собою предметне середовище приміщення, роблять його образ незабутнім і додають завершеність будь-якій дизайнерській ідеї, й називаються предметами інтер'єру.

Опорядження виробу

Перед тим, як декорувати приміщення новим, спеціально виготовленим для нього предметом інтер’єру або виробом, що раніше вже використовувався, але потребує внесення певних змін у свій зовнішній вигляд, необхідно здійснити опорядження його поверхні.

Опорядження виробу є одним із етапів технологічного процесу його виготовлення, під час якого йому надається гарного зовнішнього вигляду. Без цього етапу предмет буде здаватися незавершеним, а іноді взагалі може втратити своє функціональне призначення. Вироби, які створюють предметне середовище приміщень різного призначення, можуть бути виготовлені з різних матеріалів. Відповідно способи їх опорядження теж матимуть свої особливості.

Як відомо, опорядження виробів з тонколистового металу та дроту здійснюють шліфуванням, поліруванням та, за необхідності, фарбуванням.

Вироби з деревини теж можна шліфувати та полірувати, щоб надати їм привабливого вигляду й виділити текстуру. При опорядженні виробів із деревини досить часто на них наносять прозоре й непрозоре покриття.

Щоб покращити декоративні якості виробів з деревини, застосовують імітаційне опорядження різними барвниками (для підсилення їх кольору), аерографією (для створення нової структури деревини), текстурними папером, тканиною, полівінілхлоридною декоративною плівкою з наступним ламінуванням, декоративним пластиком (для імітації бажаної структури деревини). Також можна виконати спеціальне опорядження деревини під метал. Для цього використовують олово, цинк, свинець, мідь, латунь, алюміній, бронзу у вигляді дроту діаметром 1…2,5 мм. Дріт закладають у металізатор, де він плавиться і в рідкому стані розпилюється на деревину. Після шліфування і полірування металізоване покриття стає блискучим.

Види декорування виробу

Чудовою можливістю змінити знайомий вигляд виробу інтер'єрного призначення є його декорування. Декорування приміщень – це практично найактуальніша проблема на сьогоднішній день. Основна мета декорування – це досягнення естетичної єдності опорядження приміщення, меблевого оздоблення і декоративних аксесуарів.

Зовсім необов'язково, щоб предмети інтер'єру були дорогими й новими. Завершити їх оформлення може допомогти декоратор – художник, який спеціалізується на декоруванні різних поверхонь та предметів. Кожен декоратор може з будь-якої, на перший погляд, непривабливої речі, зробити неповторну деталь інтер'єру.

Але багато хто сьогодні вибирає хенд-мейд – декор, що зроблений своїми руками. Він у багато разів більш цінний і дорогий серцю, ніж декор найвідомішого дизайнера. Своїми руками можна зі звичайних речей створити оригінальний годинник, витончену люстру, дизайнерський столик, підставку ручної роботи, неповторні штори, фото-рамки тощо. Для ручного декорування виробів можна вибрати будь-який із його видів. Це можуть бути як традиційні види художньої обробки матеріалів, з яких виготовлені предмети інтер’єру, так і менш властиві їм види декорування. Розглянемо найбільш поширені з них.

Традиційно вироби декорують елементами художньої обробки матеріалів. Зокрема, декорувати предмети з деревини можна випалюванням (пірографія, піротипія), мозаїкою (інкрустація, інтарсія, маркетрі)або різьбленням (плоско-рельєфне, рельєфне, прорізне, об`ємне або скульптурне).

До найпоширеніших видів декорування виробів з металу належать: карбування, інкрустація, тиснення (штампування).

Одним із досить простих видів декорування є нанесення на поверхню малюнка або орнамента за допомогою трафарету (рис. 7.13). Цей метод прикрашання інтер’єру є дуже популярним у Європі. Спеціальне лекало або трафарет можна придбати в звичайному будівельному магазині або виготовити самостійно і за його допомогою оригінальний малюнок можна нанести на будь-який виріб предметного середовища (корпусні меблі, посуд) або, навіть, на стіну.

Так само просто декорувати поверхні предметів розписом або аплікацією (залежно від умінь і бажаного ефекту). Така техніка буде чудово виглядати й щодня радувати око. Якщо розпис виконати досить складно, бо він вимагає певних навичок, то з аплікацією впорається навіть дитина, основне – вибрати потрібний малюнок і підібрати колір.

Одним з найкращих рішень при декоруванні скляних поверхонь, наприклад, дверей є використання вітражів, які зараз у моді. У звичайній квартирі вітражі для дверей краще підбирати з цікавим, але не занадто яскравим малюнком. Двері вітальні, наприклад, може прикрашати вітраж, на якому зображений квітучий сад. Двері спальні будуть гарно виглядати, якщо на вітражі будуть зірки й місяць. Двері в кухню може прикрашати вітраж із зображенням багатого столу, фруктів тощо.

Останнім часом стало дуже популярно декорувати меблі, посуд та інші предмети інтер’єру за допомогою декупажа. Цей вид декорування доступний абсолютно всім і, разом з тим, може перетворити звичайну пусту пляшку, стару тарілку або кавовий столик у витвір мистецтва.

Часом нам дуже шкода розлучатися зі старими меблями, крім того, це зовсім необов'язково робити. До видів декорування, які надають старим меблям й іншим речам нового життя, можна віднести покриття предметів або їх частини емаллю. Вона наноситься безпосередньо на їх поверхню без попередньої підготовки. Найчастіше цей вид декору використовується тоді, коли треба приховати якісь недоліки. Популярним є також патинування – це такий декоративний прийом, синонімом якого є імітація зістареного матеріалу. Робиться це за допомогою нанесення спеціального синтетичного матеріалу (патини), у результаті чого з'являється ефект окислення, потертості, характерних для антикварних меблів.

За допомогою цієї техніки можна зістарити фарбовані або лаковані вироби. Особливий, святковий вигляд надає таким речам позолота. Вона наноситься шляхом використання спеціальної позолоченої фольги (сусальне золото) або бронзового порошку. За подібною технологією здійснюється не тільки золочення, а й сріблення поверхонь різних предметів. Такий метод, до того ж, захищає дерев'яні вироби від гниття, а металеві від корозії. За його допомогою можна приховати відколи, подряпини тощо.

Сьогодні все частіше інтер'єр декорують текстилем, завдяки його екологічності та безпеці. За допомогою тканин можна створити неповторну атмосферу затишку і комфорту, яка буде виглядати дуже стильно.

Домашній текстиль може або контрастувати з основними кольорами інтер'єру, або нюансно доповнювати їх. Головне, щоб вибрані кольори поєднувалися між собою. Тканина в елементах декору може бути як однотонною, так і з малюнком. До того ж її можна розписати власноруч і отримати оригінальну чудову річ в одному екземплярі.

Мозаїкаце такий вид декорування, який використовується не тільки на поверхнях з деревини. Нею можна прикрашати будь-що в своїй оселі, включаючи стіни, двері, підвіконня. Це дуже просто і цікаво, при цьому можна створити свій власний, неповторний візерунок з битих черепків посуду, шматочків скла та кахельної плитки.

Ідей, як краще декорувати приміщення, існує чимало. Однією з кращих, поза всяким сумнівом, є ідея декорувати приміщення за допомогою кімнатних рослин. Вони роблять приміщення обжитим і при цьому виділяють кисень, поглинаючи вуглекислий газ. Квіти можна кріпити на стінах, ставити на підвіконнях, підлозі, прикрашати ними столи, тумбочки, створювати з них куточки природи, зонувати ними приміщення.

Отже, декорування предметів інтер’єру власними руками є досить продуктивним, і в той же час, цікавим заняттям. Важливо тільки пам'ятати, що для створення гармонійного простору, в одній кімнаті має бути не більше п'яти предметів, які акцентують на собі увагу.

Контроль якості виробу

Кожен виріб має свої особливості, які його характеризують. Але завжди обов’язковим є те, що розміри виготовленого предмета повинні відповідати його кресленню. Залежно від способів обробки та властивостей матеріалу допускається деяке відхилення розмірів від тих, що вказані на графічному документі. Якщо допуск окремих деталей перевищує певні встановлені норми, то з них не можна виготовити якісний виріб, придатний для його використання за призначенням.

Отже, у процесі технологічних операцій необхідно обов’язково здійснювати контроль якості виробу – перевірку відповідності розмірів, геометричної форми, інших ознак виробу тим, що передбачені графічним документом (кресленням). При цьому слід звертати увагу на точність обробки деталей, чистоту виробу, відсутність на ньому дефектів, витрати матеріалу.

Одним із найголовнішим завдань оцінки якості виробу є вимірювання різних його параметрів. Відомо, що здійснювати цей процес можна тільки справним, не пошкодженим, добре налагодженим інструментом.

Крім вимірювань, у систему контролю на виробництві входять також порівняння виробу зі зразком – еталоном виробу, випробування та дефектоскопія, для здійснення якої застосовують спеціальні рентгенівські та ультразвукові прилади.

За часом проведення контроль може бути: попереднім, поточним і заключним.

При виготовленні виробів предметного середовища на виробництві здійснюються профілактичний, приймальний, комплексний і спеціальний контролі.

Профілактичний контроль має на меті попередження появи браку в процесі виробництва. Приймальний контроль здійснюється з метою виявлення й ізоляції браку. Комплексний контроль вирішує обидва завдання: і профілактики, й приймання. Спеціальний контроль вирішує специфічні завдання, наприклад, контроль експлуатації продукції тощо.

Догляд за виробами інтер’єрного призначення

Час, у продовж якого нам будуть служити предмети інтер’єру, в першу чергу, залежить від ступеня догляду за ними та заходів, які вживаєлюдина, щоб зберегти їх у відмінному, незіпсованому стані.

Для цього необхідно слідкувати за тим, щоб на кольорові вироби та їх незахищені відповідним покриттям деталі не потрапляли тривалий час прямі сонячні промені.

Предмети не повинні контактувати в приміщенні з сирими або мокрими поверхнями та з іншими шкідливими середовищами. Бажана вологість місця розташування виробів допускається в межах не більше 65%. Для підтримки оптимальної вологості в приміщенні можна використовувати осушувачі й зволожувачі повітря. Слід звернути увагу на той факт, що меблі, подушки й інші предмети необхідно періодично провітрювати.

Різкий перепад температур також може серйозно вплинути на стан виробів предметного середовища. Фахівці стверджують, що вони не повинні бути розташовані менш, ніж на один метр від джерела світла і тепла. Прийнятна температура в цьому випадку може коливатись від десяти до двадцяти п'яти градусів вище нульової позначки. Не можна ставити на меблі гарячі чашки з чаєм, розпечені праски та інші предмети. Виняток становлять меблі зі спеціальними стільницями. Слід уникати негативних тривалих сторонніх впливів з боку потужних ламп накалювання, неекранованих мікрохвильових випромінювачів.

Усі деталі виробів предметного середовища, що виготовлені з твердих матеріалів, необхідно своєчасно протирати. Доглядати за такими поверхнями, як правило, можна м'якими вологими тканинами, поролоновими губками або спеціальними меблевими щітками (можна з використанням належних миючих засобів). Дзеркало чистять ватою, змоченою в спиртовому розчині. Коли вся поверхня буде очищена, рекомендується протерти куточки ваткою, накрученою на сірник. Після цього потрібно ретельно протерти скло паперовою серветкою. Але зараз у продажу є велика кількість побутової хімії для миття дзеркал, до складу яких входить нашатирний спирт. Такі засоби істотно полегшать догляд за скляними й дзеркальними предметами інтер’єру.

Для того, щоб м’які предмети інтер’єру прослужили досить тривалий час теж слід дотримуватись елементарних правил по догляду за ними.

Перше й найголовніше правило – регулярне чищення їх пилососом, а також захист від механічних пошкоджень, розломів кріпильних матеріалів і розриву матеріалів, якими вони покриті. Шкіряні вироби достатньо час від часу протирати вологою ганчіркою.

Отже, в умовах сучасної цивілізації важливого значення набуває дизайн –найрозвинутіша й усвідомлена галузь людської діяльності за законами краси поза мистецтвом.

Дизайнер предметного середовища – це фахівець, що відповідає за функціональний та естетичний рівень предметів та їх компонентів, створюючи певне середовище. Тобто, метоюдизайнерської діяльності є естетична організація предметного середовища.

Дизайн сьогодні — це провідна технологія у створенні будь-яких речей, починаючи від побутової техніки та приладів для опалення приміщень і завершуючи килимами, корпусними й м`якими меблями та аксесуарами. Тому, дизайнер предметного середовища повинен працювати у творчій співдружності з інженерами, конструкторами, ученими, технологами, економістами, лікарями, мати цілісне уявлення про майбутній виріб, прогнозувати можливі негативні наслідки від користування таким виробом людиною. Він повинен мати широкий кругозір і гарний естетичний смак, уміти творчо мислити, володіти аналітичними й об’ємними методами пошуків форми, добре знати конструктивні й оздоблю­вальні матеріали. Таким чином, дизайнер посідає чільне місце в га­лузі художнього конструювання, у проектуванні складних виробів, де технічна й естетична сторони однаково важливі.

Домашнє завдання.

1 .Опрацювати теоретичний матеріал. Основне законспектувати.

2 .Виконати декорування нескладного виробу на власний вибір,

3 .Готовий виріб сфотографувати та переслати мені на вайбер .


28.03.22

Технологічна послідовність виготовлення виробу. Способи з єднання деталей виробу та їх добір.

Технологія виготовлення та декорування обраного предмету інтер єру.

Практична робота . ІБЖД .

Виготовлення та декорування обраного предмету інтер єру .


1. Чи можна виготовляти виріб за відомим зразком?

2. Які вироби інтер'єрного призначення ви вже виготовляли?

3. Які техніки були використані для виготовлення цих виробів?

Послідовність виготовлення виробу

Послідовність виготовлення виробу визначається видом виробу та технікою, у якій він буде виготовлятися. Узагальнено процес виготовлення будь-якого виробу інтер’єрного призначення складається з таких етапів:

1. Вибір виробу, аналіз його складових та вимог, яким він має відповідати.

2. Художнє конструювання (виконання ескізу виробу, кресленика тощо).

3. Добір інструментів та матеріалів для виготовлення виробу.

4. Виготовлення виробу.

5. Оздоблення та остаточна обробка виробу.

6. Перевірка якості готового виробу.

Процес виготовлення виробів відрізняється від процесу їх формотворення. Формотворення — це художнє проектування нових форм, а виготовлення може бути й технічною реконструкцією (редизайном) уже наявних форм. Для прикладу розгляньте творчий проект виготовлення декоративної доріжки, розроблений вашою ровесницею (мал. 6.1). Зверніть увагу на етапи роботи: вибір теми, матеріалів, інструментів для виготовлення й оздоблення; послідовність виготовлення доріжки, способи обробки готового виробу.

Мал. 6.1. Декоративна вишита доріжка

Вишита доріжка — це декоративний предмет побуту. Вона прикрасить інтер’єр будь-якої кімнати, а в окремих випадках може замаскувати дефект поверхні стола.

Вибір та аналіз існуючих виробів-аналогів

У процесі роботи з інформаційними джерелами зазвичай шукають схожі вироби — аналоги. У нашому випадку обрано три варіанти вже існуючих доріжок (мал. 6.2): модель 1 — це доріжка, вишита машинним способом, модель 2 — оздоблена аплікацією, модель 3 — зв’язана гачком.

Мал. 6.2. Види декоративних доріжок

Кожна модель характеризується за попередньо визначеними параметрами, які наведені в таблиці 1.

Модель № 1. Доріжку виконано із льняної тканини білого кольору та оздоблено програмною машинною вишивкою у вигляді квітучої гілки каштана та написом «Київ». Листя та напис вишиті зеленим кольором, квіти — рожевим, білим та жовтим. Краї доріжки оброблені широким швом упідгин із закритим зрізом. Виріб зручний в експлуатації та догляді за ним, але технологічно неможливий для виконання в умовах шкільної майстерні.

Модель № 2. Виготовлена з білої цупкої бавовняної тканини, має прямокутну форму. Оздоблення — аплікація на новорічну тему у вигляді Санти, який опускається в димар з мішком подарунків. Короткі боки доріжки оздоблені мереживом червоного кольору, зв’язаним гачком. Цеглини печі, борода Санти також зв’язані гачком, а потім пришиті до тканини. Виріб має привабливий вигляд та відповідає своєму призначенню: має декоративну функцію й додає затишку оселі, але не може використовуватися протягом тривалого часу, зважаючи на свою характерну тематику.

Модель № 3. Скомбінована із в’язаних гачком квадратних елементів, має прямокутну форму. Конструкція доріжки міцна й надійна, проста в догляді, оскільки виготовлена з акрилової пряжі. Колір квіточок — бузковий із жовтою серединою, а квадратів — білий. По периметру доріжка із чотирьох боків обв’язана петлями — фестонами бузкового кольору.

Таблиця 1. Порівняння обраних виробів-аналогів

Параметри для порівняння конструкції

Модель № 1

Модель № 2

Модель № 3

Кількість деталей у виробі

1

7

18

Матеріал деталей

Льняна тканина

Бавовняна тканина, деталі зв'язані з акрилової пряжі, шматочки кольорової бавовняної тканини

Бавовняна пряжа

Габаритні розміри виробу, см

40 х 80

30 х 70

35 х 65

Рівень складності конструкції

Проста

Складна

Складна

Надійність

+

+

+

Відповідність вимогам дизайну

+

+

+

Оригінальність

+

+

+

Технологічність виготовлення

-

+

+

Відповідність санітарно-гігієнічним вимогам

+

-

-

Простота з'єднань

+

-

-

Наступний етап — творчий — етап формування проектного задуму. На цьому етапі визначають вимоги до конструкції виробу. Потім порівнюють їх з існуючими зразками та визначають, у якому з них ці вимоги реалізовані найкращим чином (табл. 2).

Таблиця 2. Проектний задум нової конструкції декоративної доріжки

Вимога до нової декоративної доріжки

Модель, у якій вимогу реалізовано найкращим чином

Кількість деталей у виробі

Модель № 1

Матеріал деталей

Модель № 1

Габаритні розміри виробу

Модель № 1

Складність конструкції

Модель № 1

Надійність

Модель № 3

Відповідність вимогам дизайну

Модель № 1, 2, 3

Оригінальність

Модель № 2

Технологічність виготовлення

Модель № 2, 3

Відповідність санітарно-гігієнічним вимогам

Модель № 1

Простота з'єднань

Модель № 1

За результатами табличних даних робимо висновок, що необхідно використати позитивні конструкційні особливості моделі № 1. Її якісні переваги щодо інших зразків очевидні, окрім неможливості виконання комп’ютерної вишивки в умовах шкільної майстерні.

Важливим чинником під час вибору інтер’єрного вибору для виготовлення є його економічна доцільність: затрати на виготовлення можуть бути значно нижчі порівняно з іншими аналогами-зразками.

Художнє конструювання майбутнього виробу

Наступний етап — графічний — етап дизайнерських пропозицій. На цьому етапі формулюємо своє візуальне бачення майбутнього виробу та відтворюємо його за допомогою клаузури (мал. 6.3).

Мал. 6.3. Пошукові ескізи декоративної доріжки

Клаузура — графічне зображення можливих варіантів майбутнього виробу як у загальному вигляді, так і з прорисовкою окремих частин чи деталей.

Далі проводиться опис зовнішнього вигляду зразка.

Декоративна доріжка — виріб прямокутної форми. Габаритні розміри 40 х 62 см — оптимальні для такого виробу: достатньо місця для розміщення композиції і разом з тим вона невелика за розміром (мал. 6.4). Виріб можна також використовувати як невеличку скатертину.

Мал. 6.4. Дизайнерська пропозиція декоративної доріжки

Тема оздоблення декоративної доріжки присвячена Києву. У композиції є символ міста — зображення каштана та визначних пам’яток Києва. Окремо в роботі як декор використано елементи стародавньої символіки часів Київської Русі, щоб підкреслити уславлену історію давнього міста.

Розроблений візерунок складається з лінійного орнаменту, розташованого паралельно довгим бокам доріжки. Лінійний орнамент переходить у кутовий — зображення квітучої гілочки та двох листочків. Центральною частиною оздоблення коротких боків є вишиті композиції пам’ятників засновникам Києва (Кий, Щек, Хорив та Либідь) та Богдану Хмельницькому зі стилізованими написами «Київ» українською та англійською мовами.

Добір матеріалів та інструментів. Вибір техніки виконання та колірної гами

На наступному етапі роботи добирають матеріали та інструменти для виконання роботи. Вибір матеріалу зобов’язує враховувати його властивості.

Так, наприклад, ви вже знаєте, що краще використовувати бавовну та льон, оскільки ці тканини мають певну жорсткість, добре тримають форму. Крім того, ці тканини — чудова основа для виконання вишивки як гладдю, так і лічильними швами. Особливу увагу слід звертати на переплетення тканини, у разі якщо для оздоблення обираються техніки мережок або плетіння по промереженій сітці. Тому краще підійде льняна тканина полотняного переплетення.

Колір виробу можна дібрати за власним смаком та з урахуванням особливостей інтер’єру кімнати.

Якщо вибирати доріжку з огляду на колірну гаму кімнати, то існує два варіанти: виріб може або гармоніювати, або, навпаки, контрастувати з нею. У нашому прикладі тканина має колір натурального, трохи вибіленого льону.

На наступному етапі відповідно до ескізного малюнка добирають техніки виконання: вишивання та плетіння.

Лінії декоративного орнаменту матимуть чіткість і об’єм, якщо їх вишити швом «ретязь».

Для деяких орнаментів підійде декоративна гладь в обрамленні шва «прутик». Інші елементи композиції краще вишити художньою гладдю, дібравши близькі відтінки кольорів.

Для виконання квіток можна спробувати зв’язати елементи гачком або сплести їх технікою фріволіте. Рослинні елементи виконуються швами «стебловий» та «ланцюжок».

Технологічний етап виготовлення виробу

У ході реалізації технологічного етапу проектної моделі проводять уточнення розрахунків кількості матеріалів, виготовляють за необхідності викрійки, виконують оздоблювальні роботи. Проводять виправлення помилок. Технологічна послідовність виготовлення подана в таблиці 3.

Таблиця 3. Технологічний етап виготовлення виробу

Правила безпечної праці при виготовленні виробів інтер'єрного призначення:

1. Дібрати ті інструменти та обладнання, які необхідні для виготовлення обраного виробу.

2. Використовувати інструменти та матеріали тільки за призначенням.

3. Перед початком виконання робіт ознайомитися з правилами користування дібраними інструментами та обладнанням та дотримуватися їх під час роботи.

4. Перевірити справність інструментів і обладнання. У разі виявлення пошкоджень, повідомити про це вчителя.

5. Якщо для виконання робіт використовується електричне обладнання, слід дотримуватися правил безпечної праці при роботі з електроприладами. У жодному разі не працювати мокрими руками!

6. Дотримуватись загальних правил безпечної праці у шкільних майстернях.

Практична робота

Підсумкове проектно-творче завдання

Поцікавтеся в Інтернеті інформацією щодо «розумного дому» (smart house). Можливо вас зацікавить певний корисний і красивий предмет інтер’єрного призначення? Спробуйте, наприклад, створити художньо-технічний проект столика-підставки для ноутбука, настільної лампи, підставки для пультів дистанційного керування, нестандартної вази, декоративного панно, цікавої полички для книг, вазонів, топіарію. З окремими зразками виробів ви можете ознайомитися в Додатках.

Ключові слова: реконструкція, редизайн, технічне проектування, економічна доцільність, клаузура, техніки виконання.

Контрольні запитання

1. Із чого починається виготовлення виробу?

2. З яких етапів складається процес виготовлення виробу?

3. Чим відрізняється клаузура від ескізу?

4. Для чого проводять аналіз виробів-аналогів?

5. Що необхідно враховувати, добираючи інструменти та матеріали для виготовлення виробу?


Практична робота .ІБЖД .Виготовлення інтер єрного виробу ( на власний вибір ) технологією декупаж.

Перегляньте відео " Виготовлення виробу технікою декупаж " за посиланням

https://www.youtube.com/watch?v=wvMU3APCOk0

Домашнє завдання

Опрацювати матеріал

Робота над виготовленням виробу інтер" єрного призначення




21/03/2022 р. 10 А Вчитель : Бандуровмч М.А.

Тема уроку: Робота з інформаційними джерелами. Аналіз та систематизація зібраної інформації. Вибір конструкційних матеріалів . Добір технологій для реалізації проєкту .

Учні, давайте спробуємо відповісти на такі питання:

1. Інформація – це…

2. Джерело інформації – це…

3. Технологія пошуку інформації – це…

Де найефективніше шукати потрібну інформацію?», «Що може бути джерелом інформації?»

Учні давайте поділимось власним досвідом роботи з різними джерелами інформації.

Якщо мені потрібно знайти інформацію в мережі Інтернет, я роблю так… Я можу дати такі поради щодо роботи з книгою…

Коли здається, що знайти потрібну інформацію неможливо, я чиню так… Комунікативний спосіб пошуку інформації я використовував…

Хочу поділитися досвідом пошуку інформації в бібліотеці…


У вас уже є певні ідеї, напрацювання, думки щодо об’єкта, який ви проектуватимете. Чи достатньо цього? У вашому розпорядженні Інтернет, журнали, книги, пізнавальні фільми.

Сьогодні на уроці ви маєте зібрати всю необхідну інформацію й остаточно визначити головні параметри виробу, який виготовлятимете.

Завдання уроку:

удосконалити вміння здійснювати пошук інформації;

знайти інформацію для розв’язання проблеми проекту.

Чому важливо активізувати на уроці свої вольові зусилля?

Яке значення можуть мати отримані результати роботи з інформаційними джерелами?

Вивчення нового матеріалу ми розпочинаємо з діагностики ваших потреб у додаткових знаннях про роботу з інформацією.

Усе інформаційне середовище поділяють на три типи джерел інформації:

людина;

документ;

предметно-речове середовище.

Який спосіб пошуку інформації ви хотіли б вивчити більш докладно?


Люди як спосіб отримання інформації Людина є найголовнішим джерелом інформації. Це живе джерело, яке є суб’єктом діяльності, бере участь у багатьох природних і соціальних процесах, має численні зв’язки та є найпродуктивнішим, невичерпним джерелом інформації. Людина – свідок подій і змін у навколишньому світі або їх учасник. Вона виступає найзмістовнішим носієм інформації про навколишній світ, а також про себе, свій внутрішній світ. І звичайно, вона є розповсюджувачем інформації, отриманої від інших людей. З точки зору дослідника, людина є особливим джерелом інформації, адже на відміну від документальних і предметно-речових джерел, вона може бути неочікуваною, може розкритися або не розкритися, може сказати правду чи неправду тощо.

ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ ІНТЕРВ’Ю

1. Запитуючи співрозмовника про що-небудь, використовуйте відкриті запитання – такі, які не допускають однозначної відповідна зразок «так» або «ні».

2. Щоб співрозмовник дав вам якомога більше інформації, не починайте відразу із серйозних питань. Головне питання ставте третім або четвертим.

3. Питання починайте зі слів «чому», «як», «навіщо, «з якою метою». Це дозволить співрозмовнику замислитися над відповіддю, і вона буде найбільш повною і розгорнутою.

4. Поставивши запитання, уважно вислухайте відповідь. Нічого не додумуйте за співрозмовника. Замість передбачуваної відповіді на, здавалося б, уже добре відоме вам запитання співрозмовник може навести нові цікаві факти.

5. Не перебивайте того, у кого берете інтерв’ю, дайте людині можливість висловитися. Поставили запитання — отримуйте відповідь. Перервати інтерв’юера можна лише в тому випадку, якщо він відійшов убік від заданої теми.

6. Не перетворюйте інтерв’ю на звичайну світську, а то й панібратську, бесіду. Дотримуйтеся формату.

7. Обов’язково підготуйтеся до інтерв’ю заздалегідь. Обміркуйте й запишіть не менш ніж десять запитань, щоб не виглядати поряд зі співрозмовником дилетантом.

8. Уважно слухайте відповіді, оскільки будь-яка інформація, яку доноситиме до вас інтерв’юер, може виявитися для вас дуже корисною й цікавою. Крім цього, вона може наштовхнути вас на незаплановані запитання.

9. Коли берете інтерв’ю, намагайтеся, щоб у відповідях була максимальна кількість інформації. Краще більше, ніж менше, оскільки скоротити завжди легше, ніж додати.

10.Не бійтеся помилитися. Розумний співрозмовник не помітить помилки або культурно натякне на неї і дасть правильну відповідь. Три головні «вузлики» на пам’ять Думка. Перш ніж брати інтерв’ю, подумайте, навіщо це потрібно. Особистість. Не забувайте, що навпроти вас – особистість з великої літери, і не ставте дурних питань. Інтерес. Зміст інтерв’ю має бути цікавим не лише вам, але й тим, до кого ви хочете донести його.)

Як на вашу думку;


Які люди можуть надати інформацію про виготовлення предметів інтер’єру? Де шукати цих людей?

Що можна запитати в дизайнера про проблеми проекту?

Документальні джерела Поняття «документ» можна охарактеризувати як матеріальний носій інформації для передачі її в часі й просторі або як папір, що юридично закріплює за його власником право на що-небудь, засвідчує будь-який факт, його достовірність і адекватність. Документи можна класифікувати за сферами їх обігу.

Виробничі – різні тексти, що забезпечують інформаційне обcлуговування виробничого життя трудових колективів, потреби управлінь у державній та виробничій сфері. Такі документи завжди мають бути зареєстровані. Але не існує жодних нормативів доступу до таких документів. Тож дістати необхідну інформацію часто буває справою нелегкою, доводиться вживати різних нестандартних заходів, аби заволодіти потрібною інформацією, а також заручатися допомогою людей, які мають відношення до потрібних документів. Документи суспільних організацій – як і виробничі, забезпечують інформаційне обслуговування партій, різних організацій, громадських рухів, об’єднань. Дістати таку інформацію також нелегко.

Побутові документи можуть містити як офіційні, так і особисті матеріали. Вони забезпечують інформаційне обслуговування людей у побуті. Знайти такі документі – найважче, адже вони зазвичай є приватною власністю людини, яку вона може показати лише за власним бажанням. Це можуть бути особисті листи, розписки, щоденники тощо. І звичайно, використання таких матеріалів можливе лише за згоди власника. Також існують інші класифікації документів: за способом фіксування інформації: рукописні й друковані папери, фото- й кіноплівки, аудіо записи, магнітні стрічки, цифрові носії інформації;

за типом авторства: особисті або громадські документи, розписки, протоколи та ін.;

за статусом: наприклад, офіційні й неофіційні документи;

за ступенем близькості до емпіричного матеріалу: наприклад, анкети, а потім складена за їхніми результатами доповідь

за способом отримання документу. Метод аналізу документа обирається залежно від його мети й характеру. Це можуть бути загальні методи або спеціальні, що вимагають особливих знань. Щоб добре освоїти документ, потрібно отримати дані з нього, потім інтерпретувати їх і врешті-решт зафіксувати.

Які документи необхідно знайти для розв’язання проблеми проекту?

Де шукати ці документи?

Джерело інформації – предметно-речове середовище Предметно-речова сфера – це те, що оточує нас. Це предмети, речі, об’єкти, які можуть бути для дослідника носієм різної інформації. Щодо проблем технології дизайну предметів інтер’єру це можуть бути об’єкти, розташовані в певних приміщеннях. Багато цікавого ілюстративного матеріалу можна побачити в Інтернеті, однак дуже важливо навчитися самостійно фіксувати за допомогою електронних пристроїв (фотоапарата, телефону, планшета) предмети інтер’єра. Фотозйомка предметів у певних інтер’єрах є непростим завданням, гідно виконати яке здатні лише справжні майстри. Запорукою успіху служать:

добре знання можливості техніки;

наявність спеціальної апаратури та її професійне використання;

уміння вибирати найбільш виграшні ракурси;

майстерність оптимального застосування специфіки освітлення;

любов до мистецтва фотографії.

Де можна сфотографувати потрібні предмети інтер’єру?

Як систематизувати й аналізувати знайдену інформацію?

Практична робота «пошук інформації для проекту»

1. Пошук моделей-аналогів

Завдання учня – знайти певну кількість фотографій, малюнків, ілюстрацій, креслень обраного для проектування виробу. Джерела пошуку: ілюстрації в журналах, книгах (учні роблять ксерокопію або сканують), зображення виробу в мережі Інтернет (записують на електронний носій). Учні здійснюють первинний відбір матеріалу зображень (не беруться до уваги ілюстрації поганої якості, а також не зрозумілі для огляду зображення).

2. Перегляд медіа-інформації Учні переглядають у мережі Інтернет відеоролики майстер-класів з виготовлення предметів інтер’єру, наукові фільми про стилі інтер’єру тощо. Результат перегляду – записи в зошиті важливої інформації. Ур 3. Пошук інформації про матеріали для виготовлення виробу

Послідовність дій: 1. Визначення умов експлуатації. Вибираючи матеріал для виготовлення виробу, важливо визначити умови експлуатації останнього. Для цього потрібно дати відповіді на деякі питання й заповнити таблицю «Умови експлуатації виробу».

Домашнє завдання

Дайте відповіді на такі питання і запишіть у зошит у вигляді таблиці

1 Чи перебуватиме виріб під впливом вологості?

2 Як часто виріб може падати?

3 Чи передбачається, що цей виріб триматиме в руках дитина?

4 Наскільки великим буде навантаження на деталі виробу?

Учні працюйте з енциклопедіями, довідниками та іншою довідниковою літературою для отримання необхідної інформації з виготовлення предмета інтер’єру.


Тема . Принципи дизайну .Дизайн предметів інтер"єру . Засоби художнього конструювання .

Перегляньте презентацію

https://vseosvita.ua/library/prezentacia-z-tehnologij-principi-dizajnu-104254.html

07.02.2022 р.

Тема уроку: Основи колористики. Поняття про кольорові гармонії, кольорове коло. Основні закони кольорознавства. Психофізіологічні фактори впливу кольорів на людину. Принципи функціонального застосування кольорів. Виконання схем кольорових гармоній.

Практична робота . Виконання кольорового ескізу придуманого предмета інтер`єру в певному стилі.

Давайте розглянемо такі питання


  1. Як на Вашу думку впливають кольори на людину?

  2. Чи повинна людина мати власні колірні вподобання?

  3. Які кольори мають заспокійливу дію?

  4. Які кольори основні, а які - похідні?

  5. Скільки відтінків можете назвати?

  6. Якими кольорами чи відтінками можна передати почуття радості, а якими -смуток?



Повідомлення теми і мети уроку

Темою нашого заняття є: «Основи колористики. Поняття про кольорові гармонії, кольорове коло. Основні закони кольорознавства. Психофізіологічні фактори впливу кольорів на людину. Принципи функціонального застосування кольорів. Виконання схем кольорових гармоній. Виконання кольорового ескізу придуманого предмета інтер`єру в певному стилі.». Мета нашого уроку – ознайомитися з основами колористики, з’ясувати як кольори впливають на людину.


Учні записують у робочий зошит тему уроку.





У нашому житті й діяльності велику роль відіграє колір, що оточує й супроводжує нас усюди. У природі немає нічого безколірного. Одні кольори дуже яскраві й чисті, інші - бліді й такі невизначені, що деколи важко дібрати їм назву. Художники, архітектори, дизайнери досить часто розв’язують композиційні задачі, пов’язані з кольоровим тлом виробничого, суспільного й житлового інтер’єрі.


Перегляд відео

https://www.youtube.com/watch?v=pXucuYhBx1Q

Іноді ми сприймаємо предмет як кольорову пляму, а вже потім як об'єм. Кожен із нас має прихильність до певних кольорів, улюблену кольорову гаму. Однак у більшості людей сприйняття кольорів подібне, оскільки кольори мають об’єктивні якості; їх потрібно знати для створення гармонійного предметного середовища.

Колір — це властивість тіл викликати те чи інше зорове відчуття відповідно до спектрального складу відбитого або випромінюваного ними світла.

У 1676 році Ісаак Ньютон в одному зі своїх експериментів з трьохгранною призмою зумів розкласти біле сонячне світло на спектральні кольори. В отриманому спектрі він побачив усі основні кольори за винятком пурпурового.

Ньютон провів цей експеримент так: крізь маленьку шпаринку проникало сонячне світло, яке перетинало трьохгранну призму. В результаті промінь розкладався на смужку спектральних кольорів, які можна було побачити на екрані за призмою: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій та фіолетовий. Якщо спектральні кольори зібрати в лінзу, то на іншому екрані знову отримаємо біле світло.








Мал. Експеримент Ньютона






Мал. Кольоровий круг Ньютона

П ерша ґрунтовна наукова праця про колір з’явилася 1810 р. і належала відомому мислителю та природознавцю Й. В. Ґете. Він уважав дослідження кольору одним з найбільших досягнень у житті. Саме він першим подав колірний спектр у кольоровому колі. Різко контрастні кольори, що розташовуються один навпроти одного (наприклад, фіолетовий і жовтий), він назвав додатковими.

Ґете звернув увагу на таку особливість: якщо тривалий час дивитися на якийсь колір, а потім заплющити очі, у темряві з’явиться пляма протилежного — додаткового — кольору. Так, після розглядання червоного ліхтаря пляма буде зеленого кольору.


При розвинутому кольоробаченні око людини здатне розрізняти більше 13 000 кольорів.

Кольори поділяють на такі види:


  • хроматичні;

  • ахроматичні.


Ахроматичний - безколірний (від грецьк. а - заперечення і хрсор« - колір). Це білий, сірий і чорний кольори.




Ахроматичні кольори відмінні один від одного тільки за яскравістю, тобто вони відбивають різну кількість світла, що падає на тіло. Між найяскравішими - білими і найтемнішими - чорними кольорами є різні відтінки сірого кольору: світло-сірі, темно-сірі. Людське око розрізняє в гамі ахроматичних кольорів близько 3000 відтінків.




Хроматичні кольори — це ті кольори і їх відтінки, які ми розрізняємо в спектрі (червоний, жовтогарячий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий). Хроматичний колір визначається трьома фізичними поняттями: кольоровий тон, насиченість і яскравість.




«Чисті» (хроматичні) кольори спектра можна розділити на теплі (червоний, жовтогарячий, жовтий) і холодні (фіолетовий, синій, блакитний), а також на легкі та важкі.

Легкі кольори - прозорі, холодні, світлі, асоціюються з небом та простором.

Важкі кольори - темні, насичені, густі, до таких відносять: чорний, темно-сірий, фіолетовий, темно-червоний.

Проміжне положення займають жовто-зелені. Чистими кольорами майже не користуються, до них додають так звані ахроматичні тони (білий, сірий, чорний).


Швейцарський художник, викладач «Баухауза» Йоганнес Іттен пов’язував ставлення до кольорів із психічним станом людини. На основі вивчення того, яким кольорам віддають перевагу його учні, він навіть зміг передбачити їхні майбутні професії. Книжка Іттена «Мистецтво кольору» до сьогодні є настільною для художників, дизайнерів, стилістів - усіх, чия діяльність так чи так пов’язана з використанням різних поєднань кольорів.


Мал. Колірне коло за Йоганнесом Іттеном



Шість схем поєднання кольорів


1. Аналогічне (аналогова тріада) - поєднання кольорів із трьох сусідніх по колу секторів. М’яке і приємне поєднання кольорів, часто трапляється в природі.

2. Додаткове (комплементарне) - поєднання кольорів із двох протилежних секторів.

Комплементарні кольори - контрастні кольори, які розташовані на протилежних кінцях кола. Дуже вдало використовувати контрастні поєднання можна для виділення деталей.

3. Контрастна тріада - додаткове поєднання, в якому до одного з кольорів додають два сусідніх сектори. Спокійніша альтернатива комплементарному поєднанню кольорів.

4. Рівновіддалене (класична тріада) - використовуються кольори з трьох секторів, рівновіддалених на колі. У такій схемі часто рекомендується вибирати один головний колір, а два інших - для акцентування.

5. Прямокутна схема - тут використовуються дві пари контрастних кольорів. Щоб схема виглядала гармонійно, головним має бути тільки один колір, інші три - допоміжні.

6. Квадратна схема - варіація прямокутної схеми, колір в ній знаходяться на однаковій відстані в колі.


Основні закони кольорознавства.


У дизайні широко використовують змішування локальних (чистих) кольорів. Основні чинники змішування кольорів сформульовані у вигляді трьох законів.

1-й закон: для кожного хроматичного кольору можна знайти інший хроматичний колір, який у результаті змішування в певній пропорції з першим дає ахроматичний колір (сірий). Така пара хроматичних кольорів називається додатковими кольорами. Наприклад: до червоних кольорів такими кольорами будуть блакитно-зелені; до помаранчевих - блакитні; до жовтих - сипі; до зелених - пурпурові; до жовто-зелених - фіолетові.

2-й закон: змішування двох не додаткових кольорів різних хроматичних кольорових тонів завжди дає новий тон, який лежить у кольоровому колі між кольоровими тонами змішуваних кольорів. Наприклад: змішуючи червоний і жовтий кольори отримаємо оранжевий колір, змішуючи червоний і синій - фіолетовий або пурпуровий. З другого закону випливає, що із будь-яких трьох кольорів (наприклад, червоний, зелений, синій) розміщених на кольоровому крузі приблизно на однаковій відстані один від одного, можна одержати, змішуючи у визначених пропорціях, усі можливі кольорові тони.

3-й закон: результат змішування залежить від змішуваних кольорів, а не від спектрального складу світлових потоків, які викликають ці кольори. Завжди можна замінити спектральний оранжевий сумішшю червоного з жовтим і колір суміші від цього не зміниться.


Кольори впливають на наше сприйняття реального простору. Площини, пофарбовані в кольори «теплого» спектра, здаються нам ближчими, ніж рівновіддалені площини блакитних кольорів. Темні кольори роблять предмети вагомішими, масивнішими, ніж світлі. Водночас теплі кольори пов’язуються з більшою вагою, ніж холодні. Колір впливає і на сприйняття величини: світла пляма на темному тлі здається більшою, ніж така сама темна на світлому.

У дизайні інтер’єру враховують особливості психофізіологічного впливу кольору на людину. Раціональне використання кольору сприяє кращій організації праці та відпочинку людини, зменшує втомлюваність, знижує травматизм, підвищує працездатність.

Червоний колір - збуджує, додає енергії. Стимулює роботу мозку, м’язову напругу, підвищує тиск крові та ритм дихання. Сильно впливає на настрій людей.

Жовтогарячий - яскравий, викликає радість, може і заспокоювати, і подразнювати. Сприяє покращенню травлення, прискоренню руху крові.

Жовтий - стимулює зір, мозок, створює веселий настрій, заспокоює нервове збудження.

Зелений - колір природи, спокою, свіжості, рівноваги. Заспокоює нервову систему, сприяє зниженню тиску крові, гармонізує життєву енергію.

Блакитний — створює відчуття легкості, свіжості. Виливає так само, як і зелений колір, полегшує хворобливий стан.

Фіолетовий - має позитивний вплив на серце і легені. Колір задуми.

Коричневий - створює враження тепла, спокійний настрій, упевненість.

Сірий - холодний, діловий, навіює апатію та смуток.

Білий - легкий, холодний, благородний. Символ чистоти.

Чорний - у великій кількості важкий, різко знижує настрій; у невеликій кількості - красивий, гарно поєднується із яскравими кольорами.

У кожного з нас є свій улюблений колір. Але не завжди варто саме цим керуватися, добираючи та поєднуючи кольори. Адже саме гармонізація кольорів є основною властивістю виробу. Вдало їх поєднати досить важко. Тому краще в процесі художнього конструювання користуватися відповідними положеннями про гармонію кольорів.


Колір

Гармонійні кольори

Червоний

Зелений, сірий

Темно-червоний (бордо)

Перлинно-сірий, рожево-білий

Рожевий

Чорний, бежевий, блакитний

Насичено-рожевий

Світло-блакитний, зелений

Коричнево-рожевий

Блакитний, кремовий

Блідо-рожевий

Салатовий, блідо-бузковий, блакитний

Жовтогарячий

Фіолетовий, блідо-блакитний, світло-синій

Солом’яно-жовтий

Блідо-рожевий, сірувато-блакитний, зелений, фіолетовий, блакитний

Жовтий

Світло-пурпуровий, зелений

Блідо-жовтий

Сірувато-рожевий, блідо-зелений

Золотистий

Світло-сірий, зелений, темно-червоний

Блідо-зелений

Коричневий, бежевий, волошковий, рожевий

Сіро-зелений (колір морської хвилі)

Жовтий, пісочний, оранжевий, рожевий

Темно-зелений

Темно-зелений, пурпурово-рожевий

Сіро-блакитний

Зелений, сірий, рожево-пурпуровий

Синій

Жовтий, пісочний, оранжевий, рожевий

Фіолетовий

Блідо-бузковий, рожево-пурпуровий

Знаючи об’єктивні закономірності сприйняття кольорів, закони та принципи композиції, можна створити цілісний довершений виріб, а загалом - гармонійне предметне середовище.




Перед тим, як перейти до практичної частини нашого уроку, хочу поставити вам кілька питань:


  1. Назвіть кольори в їхній спектральній послідовності. Скільки відтінків кольорів ви можете назвати?

  2. Що таке хроматичні та ахроматичні кольори?

  3. Які кольори гармонійно поєднуються в композиції інтер’єрів?








  1. Чи досягли поставленої мети?

  2. Чи виникали труднощі у вас під час уроку?

  3. Що нового для себе ви дізналися на уроці?





Дякую всім за співпрацю!



Повідомлення домашнього завдання.

Переглянути презентацію https://www.google.com/search


Закінчити виконання практичної роботи.

Виконання кольорового ескізу придуманого предмету інтер єру в певному стилі .

Посилання на урок https://meet.google.com/dth-udsf-pej?authuser=0&hl=uk