Međunarodni projekt

Šk. god. 2024./2025.

U školskoj knjižnici i ove školske godine sudjelujemo u međunarodnom projektu poticanja čitanja Naša mala knjižnica. Projektom se promiču knjige europskih autora i ilustratora, dobitnika raznih nagrada i priznanja u svojim državama. Uz promicanje kulture čitanja, učenike se nakon čitanja raznovrsnim zadatcima i aktivnostima motivira na promišljanje i kreativno izražavanje. Ostvarivanje projekta u kojem sudjeluju učenici 4. a, b i c razreda započelo je čitanjem djela slovenske autorice Jane Bauer Čarobni ormar. Priča je to koja ukazuje na univerzalne teme poput razmaženosti, skromnosti i zahvalnosti te potiče na promišljanje o vlastitim vrijednostima i ponašanju. Osim u čitanju i razgovoru, učenici su s velikim interesom rješavali i zadatke u pripadajućim kreativnim knjižicama te se likovno i pisano izražavali. Potaknuti neobičnim rođendanskim željama kraljevne, uz pisanje čestitki, prionuli su i crtanju čarobnog ormara koji će ispuniti njihove rođendanske želje. Također, čitajući priču upoznali su i prirodne ljepote Slovenije koje su usporedili s prirodnim ljepotama Hrvatske i njezinim zaštićenim područjima poput parkova prirode i nacionalnih parkova. Tako su Čarobnjakov izum plastične vrećice povezali sa sveprisutnim ekološkim problemima. Osim navođenja osobnih iskustava u smanjenju korištenja plastike u svakodnevnom životu, pisanjem ekoloških poruka i izradom oblaka riječi u digitalnom alatu WordArt pokazali su da i svatko od nas može doprinijeti očuvanju i zaštiti okoliša.

Šk. god. 2023./2024.

Naša mala knjižnica

Ostvarene aktivnosti tijekom ove školske godine u knjižnici naše škole u sklopu projekta objavljene su i na mrežnim stranicama Naše male knjižnice.

Okrugli stol Naše male knjižnice i Ibis grafike tradicionalno je godišnje okupljanje odgojitelja, učitelja, knjižničara, stručnih suradnika i svih zainteresiranih. Kao završnu aktivnost ovogodišnjeg projektnog ciklusa, Okrugli stol NMK predvodile su koordinatorice svojim stručnim izlaganjima i prikazima projektnog rada u svojim ustanovama.
Stručna izlaganja i prikazi rada na projektu

Iako se na redovitim online radionicama tijekom školske godine redovito mogu čuti vrlo kvalitetna i zanimljiva izlaganja naših koordinatora i koordinatorica, izlaganja na Okruglom stolu predstavljaju presjek rada na cijelom projektu ili pak zbir metodički razrađenih i vrlo kvalitetnih aktivnosti. Naglasci tih izlaganja temelje se na načinima stjecanja novih kompetencija i unapređivanja postojećih, promicanje metodičkog i pedagoškog promišljanja kod koordinatora te poticanje na istraživanje i suradničko učenje kod djece. Na ovom smo Okruglom stolu čuli zaista vrlo konkretna i iskustvom bogata izlaganja među kojima je i izlaganje stručne suradnice knjižničarke naše škole.

Više možete pročitati klikom na - poveznicu

(preuzeto sa stranica NMK) 

Aktivnosti ostvarene ove školske godine u knjižnici naše škole u sklopu projekta objavljene su i na stranicama Naše male knjižnice kojima možete pristupiti klikom na poveznicu.

I nove aktivnosti ostvarene tijekom ove školske godine u knjižnici naše škole u sklopu projekta objavljene su i na stranicama Naše male knjižnice kojima možete pristupiti klikom na poveznicu.

I nove aktivnosti ostvarene tijekom ove školske godine u knjižnici naše škole u sklopu projekta objavljene su i na stranicama Naše male knjižnice kojima možete pristupiti klikom na poveznicu.

Ostvarivanje projekta Naša mala knjižnica nastavili smo u 3. a i 3. c razredu čitanjem knjige finskih autorica Tiine i Sinnike Nopola  „Slamka, Šlapica i Ćelavi Pero“. Zajedničkim čitanjem priče naglas s nestrpljenjem smo iščekivali nove nepodopštine poznatih nam junakinja. Slamka i Šlapica ove nam godine pričom ukazuju kako je prijateljstvo dragocjeno blago koje trebamo njegovati i čuvati jer i bezazlena ideja može dovesti do međusobnih problema, loših osjećaja, optuživanja i zamjerki. Pri razvijanju prijateljskih odnosa važno je međusobno prihvaćanje, razumijevanje i podržavanje što su učenici i primijenili u aktivnostima koje su uslijedile  poput rješavanja zadataka u kreativnim knjižicama, pletenja pletenica, likovnog izražavanja izradom likova s različitim frizurama i lutkica Slamke na štapiću, memory kartica te igranja igre. S velikim su interesom sudjelovali u svim aktivnostima i pritom se dobro zabavili.   

Ostvarivanje projekta nastavili smo čitanjem knjige talijanske autorice Susanne MattiangelliHB olovka: nove bilješke, čarolije, priče stvarne i snivane“. Zajedničkim čitanjem priče naglas upoznali smo djevojčicu Oli koja želi postati spisateljica. Zato bilježnica u kojoj Oli uz događaje i likove iz svoje svakodnevice opisuje i vlastiti doživljaj svijeta obiluje pričama, pismima, pustolovinama i snovima. Svojom kreativnošću i humorom Oli je potaknula i našu maštu i kreativnost te su se učenici pisano i likovno izražavali. Ilustrirali su najzanimljivije događaje, izrađivali stripove, pisali stihokaze o emocijama i pisma sebi koje će čitati u budućnosti.  Zabavilo ih je i sudjelovanje u likovno-kreativnom zadatku te su u kreativnim knjižicama izradili i svoje priče pomoću trakica izrezanih iz dječjih časopisa i novina.

U školskoj knjižnici i ove školske godine sudjelujemo u međunarodnom projektu poticanja čitanja Naša mala knjižnica (NMK). Projektom se promiču knjige europskih autora i ilustratora, dobitnika raznih nagrada i priznanja u svojim državama. Uz promicanje kulture čitanja pripadajućim kreativnim knjižicama nastoji se nakon čitanja različitim zadatcima i aktivnostima motivirati učenike na promišljanje i kreativno izražavanje. Projekt je u školi namijenjen učenicima 3. razreda, a njegovo ostvarivanje započeli smo čitanjem djela Tomasza Malkowskog Kamil koji gleda rukama. Priča je to koja ukazuje na važnost poštivanja i uvažavanja različitosti čime se stvaraju preduvjeti za ostvarivanje ljudskih (dječjih) prava i jednakih mogućnosti za sve. Poticanjem zajedništva i međusobnog razumijevanja ujedno smo obilježili i Međunarodni dan tolerancije.

Nastavili smo i s provođenjem projekta Naša mala knjižnica čitanjem djela Ono s Leom Stefana i Melvina Boonena. Priča je to o potrazi za srećom i dječaku Leu koji već dugo nije sretan jer mu nedostaje njegov tata. Iako se knjiga bavi s teškim temama smrti i tugovanja, autori kroz vrlo profinjen i oslobađajući humor uspješno prikazuju borbu dječaka s njegovim vlastitim osjećajima. Također, druženjem dječaka s odraslim Maxom ukazuju na položaj beskućnika kao nevidljivih, nezaštićenih i ugroženih članova društva. U blagdansko doba i vrijeme darivanja, razgovorom o potrebama beskućnika, poticali smo razvijanje empatije i prema onima u društvu koji su siromašni i manje sretni. Pisanjem i osmišljavanjem motivacijskih poruka učenici su osim sudjelovanja u nagradnom zadatku,  ujedno razvijali prijateljske odnose u razredu te se osobno i međusobno osnaživali. 

Šk. god. 2022./2023.

Ove školske godine uključili smo se u međunarodni projekt  poticanja čitanja Naša mala knjižnica koji okuplja nekoliko europskih izdavačkih  kuća. U Hrvatskoj ga provodi nakladnička kuća Ibis grafika u suradnji s vrtićima, školama, knjižnicama i drugim ustanovama. Projektom se promiču odabrane knjige europskih autora i ilustratora, dobitnika raznih nagrada i priznanja u svojim državama. Ove godine to su predstavnici zemalja  sudionika - Slovenije, Litve, Poljske, Estonije, Latvije i Hrvatske. Uz promicanje kulture čitanja i čitanja sa zadovoljstvom i razumijevanjem, ispunjavanjem pripadajućih kreativnih knjižica nastoji se putem zanimljivih zadataka motivirati učenike u aktivnosti i nakon čitanja odabranih knjiga. U projektu u školi sudjeluju učenici 2. a, b i c razreda. Njegovo ostvarivanje započelo je u 2. a razredu čitanjem djela Stefana i Melvin Boonen Kamp Bravo te ispunjavanjem zadataka u knjižici, kreativnim izražavanjem doživljaja i sudjelovanjem u nagradnom zadatku. Aktivnim sudjelovanjem u raznolikim aktivnostima učenici su iskazali interes, zadovoljstvo i želju za ovakvim načinom rada.

Uoči Božića nastavili smo s čitanjem knjiga iz projekta te su učenici 2. razreda upoznali zbirku priča Božić je! Božić! poznatog litavskog autora i ilustratora  Kestutisa Kasparavičiusa. Osim što su saznali kako različite životinje slave Božić, tom su prilikom rješavali zadatke u Kreativnim knjižicama te se stvaralački likovno i pisano izražavali. S koliko su interesa i veselja sudjelovali na satovima najbolje pokazuju fotografije.

Ostvarivanje projekta nastavljeno je čitanjem knjige finskih autora Aina Havukainena i Sami Toivonen „Tiko i Piko: ludnica na pruzi“.  Osim čitanja i uživanja u smiješnim i maštovitim situacijama prvog putovanja Tika i Pika vlakom, učenici 2. razreda saznali su zanimljive informacije o Finskoj, rješavali zadatke u kreativnim knjižnicama i izražavali osobna iskustva vezana uz putovanja različitim prijevoznim sredstvima. Uz pjesmicu Juri, juri vlak plesali su vlakića te se izradom stripa i crtanjem omiljene igračke likovno i jezični izražavali.

Potom smo ostvarivanje projekta nastavili čitanjem knjige finskih autorica Sinikke i Tiine Nopole „Slamka, Šlapica i vragolasta školarka“. Zajedničkim čitanjem priče naglas u kojem su sudjelovali svi učenici upoznali smo Slamku i Šlapicu te uživali u njihovim avanturama. S obzirom na to da je Slamka krenula u školu i zbog školskih obveza nije imala vremena za igru, njezina sestra Šlapica osjećala se napušteno. Razne nepodopštine koje je smišljala i činila kako bi privukla sestrinu pažnju učenici su povezivali s osobnim iskustvima. Osim sudjelovanja u razgovoru, s velikim su interesom rješavali i zadatke u kreativnim knjižicama i likovno se izražavali. Također, jako ih je zainteresirao i zabavio nagradni zadatak putem kojeg smo saznali o nestašlucima njihovih baka, djedova, ujaka, teta, roditelja… 

Nastavili smo čitanjem strip-priče slovenske autorice Majde Koren „Inspektor Joso“.  Osim čitanja i uživanja u stripu punom humora o detektivskim avanturama inspektora Jože i hvatanju opasnih razbojnika Kapa i Bunda, učenici 2. razreda saznali su i zanimljive informacije o Sloveniji, najpopularnijim sportovima i tradicionalnoj slovenskoj slastici.  Također, s velikim interesom rješavali su zadatke u kreativnim knjižicama, a potaknuti pričom i razgovorom o stripu, dobro su se zabavili igrom uloga malih inspektora i novinara.

Za završnicu projekta odabrali smo zbirku priča poznatog hrvatskog književnika Grigora Viteza „O zecu koji se volio smijati“ te zajedno pročitali „Priču o Suncu, koju je Bodo po svoj prilici izmislio“. Slušanjem priče o dječaku Bodi, njegovoj avanturi i prijateljstvu sa Suncem te razgovorom o ulozi i važnosti Sunca poticali smo maštu i kreativnost učenika. Pišući poruke Suncu učenici su se pisano izražavali, a sudjelujući u nagradnom zadatku i likovno. S radošću su prionuli izradi kartonskog kofera za Sunce ukrasivši ga poznatim motivima bogate kulturne i povijesne baštine svog grada Krapine i Hrvatskog zagorja. Vjerujemo da Sunce putuje našim koferima s motivima Starog grada Krapine, svetišta Majke Božje Jeruzalemske na Trškom Vrhu, gradskog trga, krapinskog neandertalca, licitarskog srca i drvenih tradicijskih dječjih igračaka te upućuje pozdrave svima prikazujući ljepotu „Zagorja - bajke na dlanu“.

Tijekom ostvarivanja projekta redovito smo sudjelovali u raznovrsnim nagradnim zadacima i natječajima NMK te se tom prilikom likovno, pisano i kreativno izražavali. Završetkom projekta na stranicama NMK objavljeni su i nagrađeni sudionici. U kategoriji Likovni/literarni/kreativni natječaji  i naša je škola dobitnica nagrade kojom je ujedno obogaćen fond školske knjižnice.