Knjižnično-informacijski program: informacijska pismenost i poticanje čitanja

Na nastavnim satovima kontinuirano se poučava i osposobljava učenike za samostalan rad na različitim izvorima informacija te potiče uporaba knjiga i drugih informacijskih medija u tiskanom i elektroničkom obliku 

Radionice medijske pismenosti

Učenici danas većinu slobodnog vremena provode uz medije pri čemu veoma važnu ulogu ima internet. Osim što učenicima služi kao mjesto igre, istraživanja i učenja, njime često komuniciraju i s drugim osobama. Kako bi ukazali na važnost poštivanja sebe i drugih u virtualnom svijetu, pravila lijepog ponašanja i komuniciranja, te sigurnog i odgovornog korištenja interneta, za učenike 2. i 3. razreda organizirana je radionica Sigurno i kreativno korištenje interneta. Uz učenje o sigurnosti, učenici su  razvijali maštu i kreativnost služeći se korisnim sadržajima na internetu.

U školskoj knjižnici ostvarene su radionice u kojima su  sudjelovali učenici 4. a i 4. b razreda. S obzirom na to da razvoj tehnologije značajno utječe na veliku prisutnost elektroničkih medija u svakodnevnom životu učenika, u radionicama se ukazivalo na važnost lijepog i pristojnog ponašanja i komuniciranja u stvarnom i virtualnom svijetu. Također, učenici su poučavani kako razlikovati medijske sadržaje primjerene  određenoj dobi i interesu, kako prepoznati nasilje i njegove posljedice u stvarnome i virtualnome svijetu te kako tehnologija utječe na njihovo zdravlje. 

Upoznali smo i istraživali jezične priručnike

Na nastavnim satovima s temom Referentna zbirka – jezični priručnici učenici 7. a i 7. b u školskoj su knjižnici upoznali temeljne jezične priručnike hrvatskoga jezika te saznali koje informacije sadrži svaki od njih.  Učili su o pravopisu, gramatikama, rječnicima i zbirkama jezičnih savjeta. Uz upućivanje kako se služiti normativnim priručnicima u tiskanom i digitalnom obliku, poučavani su i o važnosti odabira odgovarajućeg priručnika u rješavanju jezičnih nedoumica s ciljem razvoja pismenosti. Samostalnim korištenjem različitih jezičnih priručnika i razumijevanjem uputa, kratica i znakova stjecali su naviku njihova korištenja te ujedno poboljšali jezično znanje i razvijali jezičnu kulturu. 

U školskoj knjižnici održana je nastava i za učenike 5. a i 5. b razreda koji su tom prigodom upoznali rječnike kao dio referentne ili priručne zbirke. Učili su o vrstama rječnika, njihovoj strukturi te razlikovanju osnovnoga i prenesenoga značenja riječi. Uz upućivanje kako se služiti rječnicima u tiskanom i digitalnom obliku, ukazivano im je i na važnost njegovanja i očuvanja hrvatskoga standardnog jezika odabirom izvorno hrvatskih riječi u svakodnevnom govoru. Samostalnim korištenjem rječnika i razgovorom o značenju nepoznatih riječi stjecali su naviku njihova korištenja te ujedno razvijali jezičnu kulturu i njegovali hrvatski jezični identitet.  

U svijetu dječjih enciklopedija 

U školskoj knjižnici održana je nastava za učenike 3. a, 3. b i 4. c razreda koji su tom prilikom upoznali knjige referentne ili priručne zbirke kao i informacije koje one pružaju. Učili su o vrstama enciklopedija, kako se njima služiti te kako brzo i uspješno pronaći potrebne i pouzdane informacije. Samostalnim korištenjem različitih vrsta enciklopedija u tiskanom i elektroničkom obliku, s velikim su interesom istraživali informacije o igračkama, životinjama, prijevoznim sredstvima,  znanstvenim otkrićima, prirodnim pojavama i kulturnoj baštini. Brojne zanimljivosti motivirale su učenike na dalje pretraživanje i čitanje enciklopedija. 

Prvašići postali samostalni članovi školske knjižnice

Učenici 1. a i učenici 1. b razreda sa svojim učiteljicama Andreom Herceg i Ivanom Frajzman posjetili su školsku knjižnicu. Nastavu je održala stručna suradnica knjižničarka koja je tom prilikom učenike upoznala s prostorom knjižnice, knjižničnom građom i njenim smještajem na policama. Uz pravila ponašanja u knjižnici, razgovorom o tome što knjige vole, a što ne vole, ponovili su zašto je važno čitati knjige i kako se prema posuđenima treba odnositi. Potom su upoznali slikovnice za svoj uzrast, način i pravila njihova posuđivanja kao i razliku između knjižnice i knjižare.

Na kraju sata svi su učenici samostalno posudili slikovnice te uz člansku iskaznicu dobili i označivač stranica. S koliko su interesa i veselja sudjelovali na satovima i listanju posuđenih slikovnica najbolje pokazuju fotografije. 

Istraživali smo različite  izvore informacija 

U 8. a i b razredu održani su nastavni satovi s temom Leksikologija. Nastavu je održala stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Hrvatskog jezika Kornelije Hanžek. Učenici su uvodno sudjelujući u online kvizu ponovili obrađene pojmove na satima Hrvatskog jezika kao što su sinonimi, antonimi, pleonazmi, neologizmi i frazemi. Potom su u rješavanju zadataka upućivani kako se služiti normativnim priručnicima te poučavani kako pristupiti i koristiti mrežne stranice jezičnih sadržaja. Služeći se rječnicima materinskoga jezika, neologizama i frazema te mrežnim stranicama jezičnih savjeta, upoznali su blago našega jezika otkrivajući značenja manje poznatih riječi, njihovo porijeklo i odnose. Uvidjeli su brojne mogućnosti izbora odgovarajućih riječi, zamjene stranih riječi hrvatskim istoznačnicama te izbjegavanja ponavljanja u izražavanju. Nastavu su vrednovali korisnom i zanimljivom te istaknuli kako će im provedene aktivnosti i dobivene informacije koristiti u daljnjem obrazovanju. 

Učenici 2. razreda su na nastavi u školskoj knjižnici učili o dječjim časopisima. Uz razlike između tiskovina (knjiga, časopisa i novina) upoznali su dječje časopise, saznali poučavaju li nas ili zabavljaju njihovi sadržaji,  što su rubrika i članak te kako nazivamo časopise prema vremenu izlaženja. Potom su listajući i čitajući različite dječje časopise (Smib, Radost, Prvi izbor, Zvrk…) stjecali nova znanja i zabavili se.  

Učenike 3. a i 3. b razreda posjetila je stručna suradnica knjižničarka i održala nastavu. Učenici su tom prilikom upoznali knjige referentne ili priručne zbirke  kao i informacije koje one pružaju. Učili su o vrstama enciklopedija, kako se njima služiti te kako brzo i uspješno pronaći potrebne i pouzdane informacije. Novostečeno znanje o korištenju dječjih enciklopedija primijenili su pri rješavanju radnih listića. S velikim interesom istraživali su informacije o igračkama, prijevoznim sredstvima,  znanstvenim otkrićima, prirodnim pojavama, kulturnoj baštini i životinjama. Na zabavan način mnogo su naučili, a pronađene informacije motivirale su ih na dalje pretraživanje i čitanje enciklopedija.

U školskoj knjižnici održana je nastava i za učenike 4. a i 4. b razreda koji su tom prigodom upoznali knjige referentne ili priručne zbirke. Učili su o pravopisu, rječnicima i vrstama rječnika, kako se navedenim priručnicima služiti te kako uspješno pronaći potrebne informacije. Iako snalaženje u rječniku nije uvijek bilo lako, s velikim su interesom rješavali zadatke i potom upoznali razred s novim riječima i njihovim značenjima. Na kraju sata izrazili su zadovoljstvo usvojenim znanjem i uspješno odrađenim zadacima. Nastavu su vrednovali korisnom i zanimljivom te izrazili želju za sličnim načinom rada i ubuduće.

Uz Mjesec hrvatskoga jezika 

Mjesec hrvatskog jezika je manifestacija koju je 2013. godine pokrenuo  Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Njome se ističe važnost očuvanja materinskoga jezika te upoznaje s bogatom hrvatskom jezičnom poviješću i baštinom. Tijekom Mjeseca hrvatskog jezika obilježava se i Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva kojim se promiče vrijednost i ljepota hrvatskog glagoljičnog pisma. Povodom obilježavanje navedenih manifestacija, učenici 6. a i 6. b razreda učili su o jednom od najstarijih spomenika hrvatskog jezika pisanim glagoljicom. Nastavu s temom Istraživanje informacija održala je stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Hrvatskog jezika Kornelije Hanžek. Učenici su tom prigodom upoznali i koristili različite izvore znanja u tiskanom i digitalnom obliku te rješavajući radne listiće saznali nove informacije o Bašćanskoj ploči. Nastavu su vrednovali korisnom i zanimljivom te istaknuli kako će im provedene aktivnosti i dobivene informacije koristiti u daljnjem obrazovanju. 

Radionica "Za mnoge svjetske mijene – zaslužne su i žene!"

U radionici Za mnoge svjetske mijene – zaslužne su i žene! koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i edukacijska-rehabilitatorica sudjelovala je skupina učenika 7. a razreda. Učenici su istraživali o značajnim hrvatskim ženama i izumiteljima koji su svojim radom i djelovanjem doprinijeli razvoju ljudskog društva. Time ih se  poticalo na uvažavanje i prihvaćanje različitosti, promišljanje o razvoju ljudskih prava i ravnopravnosti spolova.

Tijekom radionice izmjenjivane su brojne aktivnosti: istraživački rad korištenjem različitih izvora znanja u tiskanom i digitalnom obliku, izlaganje,  kreiranje sadržaja koristeći online alate Padlet, Avatar maker i QR kod te sudjelovanje u online kvizu. Učenici su radionicu ocijenili zanimljivom i korisnom te izrazili želju za sličnim načinima rada i ubuduće.

U svijetu znanja

 U 7. a i 7. b razredu održani su nastavni satovi s temom Referentna zbirka – jezični priručnici. Nastavu je u dva različita termina održala stručna suradnica knjižničarka uz podršku učiteljice Hrvatskog jezika Kornelije Hanžek. Učenici su tom prilikom upoznali temeljne jezične priručnike hrvatskoga jezika te saznali koje informacije sadrži svaki od njih.  Učili su o pravopisu, gramatikama, rječnicima i zbirkama jezičnih savjeta. Uz upućivanje kako se služiti normativnim priručnicima u tiskanom i digitalnom obliku, poučavani su i o važnosti odabira odgovarajućeg priručnika u rješavanju jezičnih nedoumica. Novostečeno znanje primijenili su na sljedećem satu. Korištenjem različitih jezičnih priručnika i razumijevanjem njihovih uputa, kratica i znakova, zadatke su uspješno rješavali te ujedno poboljšali svoje jezično znanje kao i služenje standardnim jezikom. Učenici su nastavu vrednovali kao korisnu i zanimljivu te su istaknuli da će im provedene aktivnosti i dobivene informacije koristiti u svakodnevnom životu i u daljnjem obrazovanju.

Pucati od zdravlja kao gora – uz održivo baš je fora! 

Povodom obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica ostvarena je radionica Pucati od zdravlja kao gora – uz održivo baš je fora! U radionici koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i edukacijska rehabilitatorica sudjelovala je skupina učenika 6. a razreda. Cilj je bio promicanje važnosti školskih knjižnica kao i održivog razvoja proučavanjem uzroka i posljedica onečišćenja okoliša i njegova djelovanja na ljudsko, a time i osobno zdravlje.

Tijekom radionice izmjenjivane su brojne aktivnosti. Nakon uvodnog izlaganja učenici su na zadanu temu istraživali različite izvore znanja u tiskanom i digitalnom obliku (enciklopedije i rječnike), pronađene informacije uspoređivali, kritički vrednovali i prezentirali. Naučeno tijekom radionice provjerili su sudjelovanjem u online kvizu te potom ispunjavali anketne upitnike. Koristeći rezultate anketnih upitnika imali su zadatak izraditi oblak riječi (u digitalnom alatu) kao i plan za unapređenje osobnog zdravlja i primijeniti ga uz vođenje dokumentacije. Ovakav način rada učenici su ocijenili zabavnim i poučnim te izrazili želju za sudjelovanjem i ubuduće.

Vrata kemije odškrini - za maštu ne brini!

Povodom obilježavanja Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica i Međunarodne godine periodnog sustava u školskoj knjižnici i učionici Kemije ostvarena je radionica Vrata kemije odškrini - za maštu ne brini! U radionici koju su osmislile i pripremile stručne suradnice - knjižničarka i defektologinja u suradnji s učiteljicom Kemije sudjelovala je skupina učenika od 6. do 8. razreda. Cilj je bio poticanje pozitivnih stavova prema knjigama i knjižnicama te kemiji i njenoj važnoj ulozi u svakodnevnom životu. Izmjenjivanjem brojnih aktivnosti  od izlaganja,  korištenja različitih izvora znanja, sudjelovanja u kvizu do izvođenja pokusa uz uočavanje i zapisivanje promjena, učenici su stjecali nova znanja i iskustva te razvijali znatiželju, maštu i kreativnost. Radionicu su ocijenili poučnom, zanimljivom i zabavnom te naveli kako su se tijekom radionice osjećali kao znanstvenici. 

 Prvašići u školskoj knjižnici

Učenici 1. razreda postali su samostalni korisnici školske knjižnice. Kako bi što više i češće uživali u čarobnom svijetu bajki i priča, učenike 1. razreda i njihove učiteljice Tamaru Šćuric i Tihanu Smrekar posjetila je stručna suradnica knjižničarka. Tijekom susreta učenike je upoznala sa školskom knjižnicom. Ponovili su pravila lijepog ponašanja te razgovarali o tome što vole, a što ne vole knjige. Potom su upoznali slikovnice za njihov uzrast, način posuđivanja knjiga, važnost njihova čuvanja kao i razliku između knjižnice i knjižare. Prije posudbe uživali su i u slušanju bajke. Na kraju susreta svi su učenici u školskoj knjižnici samostalno posudili slikovnicu i uz člansku iskaznicu dobili i označivač stranica.