Književni susreti

Književni susret s Bojanom Meandžijom

U našoj školi ponovno je gostovala književnica Bojana Meandžija.  Tom prilikom književnica je učenicima 7. i 8. razreda predstavila autobiografski roman Trči! Ne čekaj me… Dobrodošlicu autorici poželjeli su učenici 8. b razreda – Vita i Marin kao voditelji te Aurora, Ana i Karlo iz 8. a svojim osvrtima na pročitani roman književnice. Nakon dojmljivih uvodnih riječi autorica je učenike upoznala sa svojim naglo prekinutim djetinjstvom. Pročitala je najznačajnije ulomke romana koji je započela pisati u skloništu u rodnom gradu Karlovcu, a napisala ga je sa samo šesnaest godina. Temu i osobno iskustvo Domovinskog rata, tog svijeta sivila i straha koji je iskusila u dobi od trinaest godina, učenicima je predočila na vrlo pristupačan i zanimljiv način. Približila im je tužne godine odrastanja ukazujući na istinske životne vrijednosti čime je na sve prisutne ostavila snažan dojam. Književnica je završila susret riječima: „Obitelj je najtopliji pokrivač kada ti je najhladnije”, te zamolila učenike da ih pamte i vraćaju im se.  Atmosfera i tijek susreta te osvrti učenika na pročitani roman književnice dostupni su putem poveznice. 

U svijetu bajki s Margaretom Peršić

Ugostili smo profesionalnu pripovjedačicu bajki i priča, slikaricu, ilustratoricu i lutkaricu Margaretu Peršić. Tom prilikom svestrana je umjetnica održala dva zanimljiva susreta kojima je u svijet bajki uvela učenike prvog te potom petog i šestog razreda.

Interaktivnom interpretacijom pripovjedačica je na originalan i duhovit način učenicima i učiteljima iz publike dodjeljivala uloge likova iz bajki. Osim što su odabrani sudionici postali kraljevi, prinčevi, princeze, starci, prekrasne djeve, hrabri junaci… i ostali je dio publike aktivno sudjelovao u  pripovijedanju bajke ponavljajući čarobne riječi, zvukove i pokrete…

Takvim načinom pripovijedanja umjetnica je pokazala kako se može uživati ne samo u slušanju bajki već i u njihovu izvođenju. Otkrivajući ljepote čarobnih svjetova ukazala je i na neiscrpnu snagu i mudrost kojom bajke progovaraju. Također,  učenicima je napomenula kako će ilustriranjem odslušanih bajki one i dalje ostati u njihovim srcima. Učenici su velikim i snažnim pljeskom dragoj gošći pokazali kako će dugo ostati u njihovom sjećanju.

Ugostili smo novinarku i autoricu putopisa Rianu Petanjek 

U školi smo ugostili autoricu putopisa, novinarku, blogericu i dizajnericu Rianu Petanjek. Naša je gošća održala putopisno predavanje učenicima 7. i 8. razreda. Uz projekciju zanimljivih fotografija nastalih tijekom njenih putovanja prikazala je pripadnike različitih kultura i naroda, običaja, trenutke njihove svakodnevice, različitost arhitekture i prirodnih ljepota te ukazala na vrijednost putovanja kao načina života. Interes i aktivno sudjelovanje učenika pobudila je zanimljivim i neobičnim doživljajima koje je opisala u knjigama Slane banane i Od kraja svijeta i natrag i predstavila tijekom susreta. Pritom je naglasila važnost vjerodostojnosti i iskrenosti u pisanju putopisa i opisivanju doživljenih trenutaka od kojih je satkano svako, pa i životno, putovanje. Također, istaknula je kako, uz putovanja, i čitanje putopisa pruža mogućnost otkrivanja novih i nepoznatih svjetova. Nove spoznaje mijenjaju i obogaćuju svakog čitatelja, njegove poglede, doživljaje i iskustva što doprinosi međusobnom uvažavanju i prihvaćanju. Brojnim pitanjima, velikim pljeskom i željom za zajedničkim fotografiranjem učenici su pokazali koliko su uživali u ovom susretu. A hoće li i među njima biti putopisaca, tek ćemo vidjeti!

Online književni susret sa Željkom Horvat-Vukelja 

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige i uoči Noći knjige, u našoj je školi putem Zoom aplikacije organiziran online književni susret s omiljenom dječjom književnicom i dugogodišnjom glavnom urednicom časopisa „Modra lasta“, gospođom Željkom Horvat-Vukelja. Susret je organizirala školska knjižničarka za učenike 1. i 2. razreda matične i područnih škola.

Na početku susreta književnicu  i sve prisutne, pozdravili su Ana Koren i Vilim Družinec, učenici 2. a i 2. b razreda. Potom je naša gošća pričala prekrasne poučne priče i upoznala učenike s brojnim zanimljivostima o glazbenim instrumentima koje su oni istovremeno uspješno prepoznavali. Zajednički su s književnicom čitali i novu slikopriču te rješavali rebuse. Znanje učenika, kao i njihovo lijepo ponašanje, naša je gošća nagradila peticama! Učenici su uživali u druženju kao što uživaju i čitajući njezine priče. Na kraju susreta Mila Zubić, učenica 2. a razreda, u ime svih učenika zahvalila je književnici na veselom, ugodnom i poučnom druženju koje je završilo velikim zajedničkim pljeskom.

Književni susret s Bojanom Meandžija 

U utorak, 16. studenoga, radi odavanja počasti Vukovaru - simbolu žrtve Domovinskog rata kao i mnogim stradalim civilima i hrvatskim braniteljima na drugim ratom zahvaćenim područjima naše domovine, ugostili smo književnicu Bojanu Meandžiju.  Književnim susretima na kojima su sudjelovali učenici 7. i 8. razreda sa svojim učiteljima – Gordanom Kučinić, Kornelijom Hanžek, Natašom Zrinščak, Matijom Majcenićem i stručnom suradnicom knjižničarkom Gordanom Gregurović Petrović, ujedno smo obilježili i završnicu Mjeseca hrvatske knjige.

Na početku prvog susreta dobrodošlicu autorici poželjeli su učenici 8. a razreda – Mihaela i Vedran kao voditelji te Ema, Laura i Miran iz 8. b svojim promišljanjima o ratu koja su napisali nakon čitanja djela Siniše Glavaševića. Na drugom susretu voditeljice su bile učenice 7. a razreda – Jana, Gabrijela i Lorena koje su u uvodnom dijelu pročitale i pjesme posvećene miru. Potom je književnica predstavila autobiografski roman Trči! Ne čekaj me… koji je počela pisati u skloništu za vrijeme Domovinskog rata u rodnom gradu Karlovcu. Uz izmjenjivanje fotografija iz osobnog albuma ratom razorenog Karlovca, književnica je učenike upoznala sa svojim naglo prekinutim djetinjstvom čitajući im najznačajnije ulomke knjige. Na emotivan način približila je tužne godine svojega odrastanja ukazujući na istinske životne vrijednosti čime je na sve prisutne ostavila snažan dojam. Susret s osmim razredima završio je osvrtom učenice Mije na pročitani roman književnice. Osim Mije nakon čitanja romana za književnicu pitanja su pripremili i postavili i Miran i Mateo. I učenici sedmog razreda vrlo su se zainteresirali za temu romana i na kraju susreta autorici postavljali brojna pitanja. Istaknuli su koliko ih je njena priča ganula i pokazala važnost svakodnevnih sitnica u teškim životnim situacijama te ujedno time na najljepši način našoj gošći zahvalili na jako emotivnom i poučnom druženju.

Radionica stripa s Darkom Macanom

U školi nas je posjetio Darko Macan, poznati književnik, autor stripova, prevoditelj, scenarist, diplomirani povjesničar i arheolog. Održao je radionicu stripa u kojoj su sudjelovali učenici petog razreda.

Darko Macan stripom se bavi od 1988. g. Autor je ili suautor tridesetak albuma. Dobitnik je dviju nagrada vinkovačkog Salona za scenarij i dvaput je bio nominiran za međunarodnu nagradu Eisner za svoj rad na stripu.  Usporedo s crtanjem, piše i strip scenarije za domaće i inozemne izdavače. Paralelno se bavi i prozom. Objavio je četrdesetak priča većinom žanra znanstvene fantastike. Za književni rad nagrađivan je mnogim priznanjima kao što su nagrade Grigor Vitez i SFERA, a osim za djecu piše i za odrasle. Najpoznatija su mu ostvarenja za djecu romani Knjige lažu, Pavo protiv Pave, Žuta minuta te stripovi Vremeplovac, Guja i Zmuja i nezaboravna Borovnica.

Borovnica je serijal stripova o djevojčici koja je drugačija, posebna, glavna s neobičnom frizurom. Smiješna je, razigrana i nestašna, a tek po potrebi može biti i jako dobra...

U radionici su učenici dobili zadatak osmisliti sadržaj stripa čiji je glavni lik bila upravo Borovnica. Prijedloga je bilo mnogo te se o izboru sadržaja i događaja glasovalo demokratski, a g. Macan odabrano je i crtao. Ujedno je učenicima objasnio što je strip i naglasio da je za crtanje potrebno puno prakse, a za pisanje mnogo mašte. S velikim su zanimanjem učenici slušali i gledali nastajanje stripa. Potom su gostu postavili brojna pitanja i za to bili nagrađeni razglednicom. Susret je brzo protekao u ugodnom, neposrednom i duhovitom  ozračju.  Završio je velikim pljeskom, a  za trajnu uspomenu na ovu zanimljivu radionicu ostao je uradak s Macanovim crtežima.

Književni susret s Nenom Lončar

Povodom završetka Mjeseca hrvatske knjige u našoj je školi 20. i 23. studenog gostovala nagrađivana književnica za djecu i mlade - Nena Lončar. Održala je tri susreta za učenike razredne nastave matične i područnih škola.

Književnica je učenike upoznala sa svojim djelima, nagradama, temama iz svakodnevice o kojima piše. Uz ljubav prema knjizi i čitanju istaknula je i važnu ulogu empatije. Također je učenicima naglasila da nikada ne odustaju od onoga što im unutarnji glas govori,  bez obzira što to zahtijeva puno rada i napora.

Nakon uvodnih riječi knjižničarke, učenice 3.b razreda poželjele su autorici dobrodošlicu recitacijama Čemu služe bake i djedovi što je bio i uvod u predstavljanje knjige Usvojili smo baku i djeda.  Književnica je pričajući o romanu, u kojem suprotstavlja moderan način života s tradicionalnim, učenike potaknula na aktivno sudjelovanje i promišljanje. Tijekom razgovora učenici su istaknuli važnost ljubavi, brižnosti, mudrosti i strpljenja koje im pružaju njihovi bake i djedovi. Upoznajući ih i sa šaljivom pričom Bajka o šeširu koji je imao čovjeka, ukazala je na izvrnute vrijednosti svijeta u kojem živimo. Družeći se s književnicom i dobivajući odgovore na brojna brojna pitanja, vrijeme je proletjelo.

Na susretu s drugim razredom, književnica je održala pričaonicu  i tako predstavila knjigu Konradova prodavaonica ptica. U ovu suptilnu priču uključila je i učenike koji su po njenu završetku razmišljali o poruci djela. Pri tom su istaknuli kako ih je Konrad naučio da ne moraju posjedovati pticu i oduzimati joj slobodu da bi uživali u njenom pjevu. Književnica je pričom ukazala da se ničija sreća ne bi smjela graditi na tuđoj nesreći.

Na kraju susreta učenici su velikim pljeskom zahvalili književnici na ugodnom i maštovitom druženju poželjevši ponovni susret. Intervju naših novinara s književnicom bit će objavljen u školskom listu.

Književni susret sa Silvijom Šesto

U našoj školi gostovala je poznata spisateljica Silvija Šesto. Održala je dva susreta na kojima su uz učenike 7. i 8. razreda sudjelovali i učenici 5.c razreda, predstavnice 6.b razreda te polaznice literarne skupine.

Susret je započeo u ozračju neposrednosti i topline. Nakon uvodnih riječi knjižničarke, dobrodošlicu spisateljici iskazali su stihovima Hrvoje, učenik 5.c i Monika, učenica 8.c razreda te Tamara, Jan i Borna, učenici 8.a razreda, izražavanjem dojmova o knjizi Debela.  Promišljanjem o djelu ugodno su je iznenadili i potaknuli razgovor o odrastanju i problemima s kojima se susreću, a o kojima ona progovara u svojim knjigama. Spisateljica je istaknula važnost čitanja (provjetravanja) knjiga, kvalitetne komunikacije u obitelji i među prijateljima. Izdvojila je i nužnost propitkivanja sebe s ciljem prepoznavanja vlastitih želja i talenata kako bi osobno i profesionalno izrasli u sretne i ispunjene ljude. Obzirom da se u mladosti aktivno bavila sportom, naglasila je kako sport i obrazovanje obavezno idu zajedno, odnosno sport bez obrazovanja nije dobar izbor. Plijenila je pažnju učenika razgovorom o njima zanimljivim temama ali i pitanjima čiji su točni odgovori bili i nagrađivani prigodnim poklonima. Vrijeme druženja sa spisateljicom prošlo je u trenu te su učenici velikim pljeskom zahvalili dragoj gošći na lijepom i ugodnom druženju. Intervju sa spisateljicom naši su novinari objavili u školskom listu.

Književni susret sa Sanjom Polak u Društvu hrvatskih književnika

Početak Mjeseca hrvatske knjige obilježili smo na nov i drugačiji način. Suradnjom školske knjižničarke s književnikom Hrvojem Kovačevićem organizirana je za učenike 5. i 6. razreda Mala tribina u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu s omiljenom dječjom spisateljicom Sanjom Polak. Na književnom susretu, ostvarenom u okviru terenske nastave, spisateljica je s učenicima razgovarala o sebi, svojim knjigama i općenito  o književnosti.  Kroz odgovore na brojna pitanja, saznali smo kako i gdje pronalazi inspiraciju za svoja djela te da uz knjige piše i scenarije za emisije Dječjeg i obrazovnog programa Hrvatske televizije i Hrvatskog radija. Dugogodišnja je urednica dječjeg časopisa Prvi izbor i autorica nekoliko čitanki i udžbenika za hrvatski jezik i matematiku.

Od objavljenih 8 knjiga za djecu predstavila nam je najpoznatije Dnevnik Pauline P., Drugi dnevnik Pauline P., Petricu Pričalicu, Pobunu Pauline P., Dnevnik dobrih anđela i Gorski dnevnik Pauline P. te najavila i novu knjigu o Paulini.

Dobitnica je nagrade Mato Lovrak za roman Drugi dnevnik Pauline P., dok je za zbirku pripovijedaka Petrica Pričalica nominirana za međunarodnu nagradu Mali princ.

Susret je završio velikim pljeskom kojim su učenici zahvalili i gospođi Polak i gospodinu Kovačeviću na lijepom i ugodnom druženju poželjevši ponovni susret.

Književni susret sa Željkom Horvat-Vukelja

Povodom Dana škole u našoj je školi gostovala poznata dječja književnica i dugogodišnja glavna urednica časopisa „Modra lasta“ gospođa Željka Horvat-Vukelja. Susret je organizirala školska knjižničarka za učenike razredne nastave područnih i matične škole.

Nakon uvodnih riječi, dobrodošlicu književnici poželio je učenik 4. a razreda Vito Tušek stihovima na kajkavskom, a dramska skupina pod vodstvom učiteljice Tihane Smrekar izvedbom igrokaza Zaljubitis čime su je ujedno i ugodno iznenadili.

Književnica je već uobičajeno, na susret stigla u pratnji svoje poznate ljubičaste torbe - Ljubice Torbić, koja u svojim brojnim džepićima krije mnoga iznenađenja i predmete iz svakidašnjeg života. Pomoću tih predmeta i uz pomoć učenika, ispričala je prekrasne poučne priče u kojima su učenici uživali i s oduševljenjem ih slušali. Na kraju susreta velikim su pljeskom zahvalili književnici na veselom, ugodnom i maštovitom druženju, a naši su novinari intervju s književnicom objavili u školskom listu.

Književni susret s Hrvojem Kovačevićem 

U školi je gostovao književnik za djecu i odrasle Hrvoje Kovačević. Susretu su prisustvovali učenici 5. i 6. razreda te predstavnici 4. razreda matične škole.

Nakon riječi dobrodošlice, književnik je susret započeo kratkim predstavljanjem. Učenike je upoznao s početcima svog književnog stvaralaštva, nastanku prvog romana za djecu „Maštalac“ preimenovanog u nama poznatu „Tajnu ribljeg oka“, o bavljenju karikaturom i marketingom te književnim uzorima odnosno autorima čija je djela u djetinjstvu volio čitati poput Ivana Kušana, Zvonimira Milčeca, Marije Jurić Zagorka, Pavla Pavličića…

Kroz odgovore na brojna pitanja, saznali smo kako inspiraciju za svoja djela pronalazi u svakodnevnim događajima te ih preoblikuje i proširuje stvarajući priče kojima je često mjesto radnje njegova rodna Požega i grad Zagreb. Objasnio je i važnost oblikovanja likova u knjigama jer o njima ovisi koliko će priča biti dobro i uvjerljivo ispričana. A na pitanje koja mu je knjiga najdraža odgovora – uvijek ona koju piše.

Od objavljenih djela predstavio nam je knjigu Anđelova šala te niz knjiga koje u naslovu imaju riječ tajnaTajnu sretnih susjeda, Tajnu šutljivog dječaka, Tajnu pravog prijatelja, Tajnu Zmajeva vrta, Tajnu Crne kutije, Tajnu Zlatnog zuba,  a  saznali smo i kako se radnja Tajne graditelja straha (ujedno i jedne od strašnijih) odvija upravo u Krapini i nama poznatoj kući.

Književnik je nekoliko puta naglasio važnost čitanja u životu svakog pojedinca i poželio da mi čitatelji uživamo u čitanju njegovih knjiga toliko koliko on uživa dok ih piše.

Susret je završio velikim pljeskom kojim su učenici zahvalili dragom gostu na lijepom i ugodnom druženju poželjevši ponovni susret.

Nakon susreta naše su novinarke napravile intervju s književnikom i objavile ga u školskom listu.

Lutkarska kolaž predstava i književni susret  s Jadrankom Čunčić- Bandov

U petak, 4. ožujka, u našoj je školi gostovala književnica, lutkarica i glumica Jadranka Čunčić-Bandov. Učenicima razredne nastave matične i područnih škola predstavila se lutkarskom kolaž predstavom.

Autorica je mnogih igrokaza koji su objavljeni u čitankama, priručnicima, zbornicima i časopisima za djecu. Još od školskih dana bila je aktivno angažirana u lutkarskom kazalištu Kvak kroz glumu, animaciju i pisanje lutkarskih igrokaza. Članica je Društva hrvatskih književnika i Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika. Djeluje kao samostalna umjetnica te igrokaze iz svojih knjiga predstavlja djeci kroz lutkarske kolaž predstave.

Na susretu je maštovitim lutkama oživjela likove iz igrokaza svoje istoimene knjige Šale, trice, zvrndalice. Kao kazališna umjetnica oduševila je sve prisutne i plijenila pažnju učenika oblikovanjem različitih karaktera i posuđivanjem glasa lutkama ukazujući pri tom na jednostavne materijale pomoću kojih ih sama izrađuje. Razigrala je maštu učenika i potaknula ih na aktivno sudjelovanje u predstavi. Uživali su u svijetu smijeha, lutaka i priča te velikim pljeskom zahvalili na ugodnom druženju. Nakon susreta naše novinarke napravile su intervju s književnicom koji će objaviti u školskom listu.

U svijetu bajki s Jasnom Held

U utorak, 3. studenoga, našu školu je nakon tri godine ponovno posjetila pripovjedačica narodnih bajki i priča.  Ovog puta u svijet bajki uvela je učenike od 5. do 8. razreda. Susret je započela pripovijedanjem hrvatske narodne bajke Babina Bilka. Uz hrvatske bajke upoznali smo i bajke iz Bugarske, Indije, Norveške, Danske, Bosne i Hercegovine. Igrom riječi na osebujan način susret je završila šaljivom i poznatom ruskom bajkom Djed i repa. Smijehom i velikim pljeskom zahvalili smo našoj gošći što nas je svojim iskustvom i izuzetnom energijom uvela u čaroban svijet mašte i potakla želju za što češćim pripovijedanjem i slušanjem priča što  pokazuju i dojmovi učenika:

 

Priče su vrlo zanimljive i poučne. Posebno me se dojmio način na koji pripovjedačica pripovijeda, njeni pokreti i zvukovi, a usto ja nikad nisam ni čuo za te priče, pa je situaciju činilo još uzbudljivijom. Sve u svemu, bilo je odlično.

Susret s Jasnom Held bio je vrlo zanimljiv. Ona je ispripovjedila nekoliko priča i u svima je izrazila prigodne osjećaje, promijenila glas i visinu tona, izraz lica… Dok je pričala priče, osjećala sam se kao da sam dio tih priča i kao da ih proživljavam.

Na susretu s Jasnom Held bilo mi je vrlo zanimljivo te sam se osjećala opušteno, sretno i puno sam se smijala. Svidjele su mi se pouke priča i same priče, ali ponajviše od svega oduševilo me govorno umijeće pripovjedačice, njena intonacija i interpretacija priča koja je često bila šaljiva.

Bilo je vrlo zanimljivo. Priče nisu bile ni duge, ni kratke, a ni dosadne, baš onako kakva priča mora biti. Nadam se da će biti još takvih susreta, pa da i oni najmanji čuju priče.

Jasna Held mi se svidjela jer zna oživjeti priče. Dojmila me se njena odjeća. Pretpostavljam da ju je namjerno obukla kako bi još više prenijela dojam bajke. Njezin mi se cjelokupan način pripovijedanja jako svidio.

Pripovjedačica se uživjela u svaku bajku. Mijenjala je glas, čak se služila i pokretima. U bajke unosi sretne i tužne događaje. Mislim da je Jasna Held zanimljiva osoba.

Susret mi se jako svidio. Jasna Held je jako je lijepo i izražajno pripovijedala. Osjećala sam se ugodno i zaboravila da sam u školi. Priče su mi se svidjele.

Svidjelo mi se kako je Jasna Held bez greške sa izražajnošću pričala te priče. Osjećala sam se ugodno i bila zadivljena njezinim pripovijedanjem. Jedva čekam da opet dođe u našu školu.

Književni susret s Božidarom Prosenjakom

U školi je organiziran književni susret s poznatim književnikom i novinarom Božidarom Prosenjakom. Susret je održan 29. listopada za učenike razredne nastave u matičnoj i područnim školama.

Božidar Prosenjak profesionalni je književnik. Rođen je u Koprivnici, a djetinjstvo je proveo u podravskom selu Kuzmincu. Školovao se u Koprivnici, Parizu i Zagrebu gdje je diplomirao romanistiku na Filozofskom fakultetu. Prozne, pjesničke, dramske i kritičke tekstove objavljuje u tisku, na radiju i televiziji. Surađuje u časopisima za djecu "Modra lasta", "Radost", "Smib", "Zvrk" i dr.

Autor je pedesetak knjiga za djecu i odrasle. Danas je jedno od najznačajnijih imena u hrvatskoj književnosti svoje generacije čija su djela uvrštena u školsku lektiru, školske udžbenike i čitanke. Njegov roman Divlji konj ubraja se u književne klasike te je u Hrvatskoj doživio 20. izdanja i prijevode na strane jezike. Uz Divljeg   konja u lektiru osnovne škole uvrštena je slikovnica Miš te zbirka priča Sijač sreće koja je postavljena i na scenu i kao kazališna predstava doživjela stotine izvedbi. 

Za svoj književni rad Božidar Prosenjak je primio više uglednih nagrada u Hrvatskoj i inozemstvu. Prema podacima NSK za 2012. g. našao se na 6. mjestu među 100 najčitanijih pisaca u Hrvatskoj. Prevođen je na dvadesetak stranih jezika.

U ozračju neposrednosti i topline započeo je susret čiji su voditelji bili Nika Zrinščak i Hrvoje Strehovec. Nakon lijepih uvodnih riječi, dramska skupina dobrodošlicu je književniku poželjela izvedbom Sijača sreće, a učenici 4.b pjesmom Kad si sretan. Uslijedilo je pričanje književnika o zgodama i sjećanjima iz djetinjstva prožetih toplinom, ljubavlju, prijateljstvom i obiteljskim zajedništvom. Recitirao je vesele pjesmice kojima je pobudio maštu, znatiželju i smijeh učenika. Tijekom razgovora istaknuo je važnost čitanja jer čitanjem oblikujemo svoj odnos prema životu, svijetu i sebi samima. Također je naglasio da svatko ima neki dar koji treba prepoznati i slijediti. Odvojio je vrijeme za brojna pitanja učenika na koja je strpljivo i duhovito odgovarao. Nakon susreta naši novinari su napravili intervju s književnikom i objavili ga u školskom listu.

Književni susret s Mladenom Kušecom

Povodom početka Mjeseca hrvatske knjige - 15. listopada održan je susret s poznatim književnikom, pjesnikom, pripovjedačem i publicistom Mladenom Kušecom. Popularni pisac predstavio je svoje knjige učenicima razredne nastave matične i područnih škola Podgora i Škarićevo.

Učenici su sa svojim učiteljicama uživali tijekom susreta koji je protekao u razigranom i ugodnom ozračju te obilovao duhovitim dosjetkama pisca obogativši sve sudionike novim iskustvom.

Književni susret s Nenom Lončar

Književni susret s Nenom Lončar, dobitnicom književne nagrade „Zvonko“, održan je 21. travnja povodom obilježavanja Dana hrvatske knjige. Autorica je nagradu Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade osvojila romanom „Šest guba čarolija i jedan užas na kvadrat“ koji je predstavila učenicima  5. i 6. razreda.

„Šest guba čarolija i jedan užas na kvadrat“ ujedno je i prva knjiga Nene Lončar u tiskanom izdanju. Nekoliko godina pisala je priče pod nazivom „Ifka detektifka“ za internetski t-portal. Napisala je također i 4 scenarija za nove epizode animirane serije „Profesor Baltazar“ (filmovi su realizirani u Zagreb filmu). Od nedavno objavljuje priče u časopisu za učenike ”Prvi izbor”. U pripremi su i novi romani „Usvojili smo baku i djeda“ i „Bio sam pas i opet sam“, kao i mnogo slikovnica, koje s nestrpljenjem očekujemo.

Našu sugrađanku, spisateljicu Nenu Lončar, ugostili smo s velikim veseljem. Nakon uvodnih riječi knjižničarke, skupina učenica 6.b razreda poželjela je autorici dobrodošlicu dramatizacijom ulomka iz navedenog romana, učenica 5.c recitacijom, a učenica 6.a dojmovima o romanu. Uslijedilo je čitanje ulomaka iz knjige koji su pobudili znatiželju i smijeh učenika. U drugom dijelu susreta autorica je odgovarala na brojna pitanja učenika, ispričala mnoge zanimljivosti o nastajanju knjige,  likovima, njihovim osobinama, stvarnim događajima, odnosima roditelja i djece... Učenici su spisateljici izrazili brojne pohvale. Također su naglasili kako im je ovo bila najzanimljivija knjiga koju su čitali što je posebno razveselilo autoricu. Vjerujemo kako će ovaj susret svim sudionicima ostati u lijepom sjećanju.  

Književni susret sa Sanjom Pilić

Književni susret s Mirom Gavranom