обмін досвідом

Досвід впровадження доброчесності 
Хліменкова Т.В., вчитель хімії, класний керівник

Досить часто на сторінках масмедіа та в телепередачах можна побачити жахливі факти щодо «хімії», що нас оточує, проникає всюди і спричиняє або може спричинити жахливу шкоду нам, нашому здоров’ю та навколишньому середовищу. Так формується хемофобія в людей, яку істотно підігрівають різноманітні «експерти-невігласи».

Одним з найяскравіших прикладів такого довірливого й некритичного ставлення до будь-якої лячної інформації стосовно жахливої «хімії» стала листівка «Щодо шкоди дигідрогенмонооксиду»1 , яку 1989 року розповсюдили студенти Каліфорнійського університету з нагоди 1 квітня

Звісно, у кампусі університету жарт оцінили, проте деякі люди, які забули елементарні хімічні знання й не зрозуміли з назви, що йдеться про звичайну воду, були дуже налякані. За результатами опитування, 86 % респондентів після цієї листівки виступали за заборону цього «хімікату» на державному рівні.

Недостатня освіченість суспільства, небажання піддавати критичному аналізові всю інформацію, що надходить до людини, стають головними причинами формування негативного ставлення до будь-чого, що лунає лячно (складні або важковимовні наукові терміни) чи незрозуміло. А отже сприяє формуванню хемофобії в суспільстві, що може завдати певної шкоди не тільки окремим громадянам, а й людству через гальмування наукових досліджень і науково-технічного розвитку взагалі.

Звісно, не в кожній людині можливо сформувати міцні й глибокі хімічні знання. Хоча,  щоб відрізнити відверту хімічну брехню чи маніпуляцію в масмедіа, у багатьох випадках вистачає шкільного курсу хімії. Головне — навчити на заняттях користуватися цими знаннями й сформувати критичне ставлення до нової інформації.

 

Проаналізуйте інформацію зі статті, використовуючи критерії, наведені в передньому слову до цієї книжки. Наведіть приклади маніпулювання думкою. Які дії можна запропонувати, щоб перевірити достовірність інформації в статті? Наприклад:

 – використовуючи інтернет, знайдіть інформацію щодо Інституту регенеративної медицини;

 – знайдіть інформацію щодо добавки Е321; чи дійсно вона зберігає поживні речовини і смакові якості?

 – для чого використовують добавку Е321, опишіть властивості та обґрунтуйте її застосування;

 – що таке кислота PFOA17; для чого її використовують; чи дійсно вона входить в упакування продуктів?

 – якщо кислота PFOA міститься в упакуванні, то яким чином вона потрапляє в організм людини, адже ми не їмо харчі з упакуванням?

 – чи дійсно дії кишківника і мозку «узгоджуються» гормонами (тобто є гуморальна регуляція)?

 – чи дійсно є причиново-наслідковий зв’язок у ланцюзі «ризик переїдання → менший термін придатності продуктів»?

 

Джерело: к/ф «Пік Данте», реж. Р. Доналдсон, 1997 р., повністю фільм можна подивитися вдома, на занятті продемонструвати фрагмент від 1 год 8 хв до 1 год 15 хв. Можна обговорити на заняттях: «Кислоти» (8 кл.), «Сульфатна кислота» (11 кл.) Герої фільму намагаються врятуватися від лави, що стікає з жерла вулкана, і вони перепливають озеро в човні з залізною обшивкою. Проте під час виверження вулкану до води потрапляє багато викидів, зо крема кислотні оксиди, і вода набуває кислотне середовище.

Під час порятунку у фільмі показано багато явищ, які варто обговорити з учнями, зокрема: – чому внаслідок виверження дохне риба у воді; – чому, на думку героїв фільму, вода перетворюється на кислоту; – чи реальне таке швидке руйнування залізної обшивки човна і лопатей двигуна; – чи реальні зовнішні явища на озері, показані у фільмі; – чи реальне таке швидке враження шкіри бабусі; – чи реальне таке істотне враження шкіри та за яких умов це могло би статися

 

У рекламних роликах різних засобів або продуктів можна почути багато доводів на користь того чи іншого товару. Більшість із них не можна назвати брехливими, проте часто рекламодавці використовують неосвіченість суспільства, щоб зробити свій товар привабливішим, а він насправді може і не відрізнятися від аналогічної продукції конкурентів.

У мило з антисептиком, або антибактеріальне, мило додають певні речовини, зокрема триклозан. Проте багато хто забуває, що мило само з себе також має антибактеріальний ефект. За наявності мила, а точніше поверхнево-активних речовин, також руйнується ліпідна оболонка бактерій, внаслідок чого вони гинуть. Отже, додатковий засіб особливо не має сенсу.

Холестерин — речовина, яка міститься тільки у тваринних організмах, і абсолютно не використовується рослинами. Отже, ані будь-які рослини, ані продукти їх перероблення не можуть містити холестерин. Саме тому досить дивно бачити на етикетці соняшникової олії «Без холестерину».

В останні роки на упакуванні питної води або напоїв можна побачити дивні написи: «Збагачена киснем», «Збагачена озоном», «З активним киснем», «Збагачена воднем». Кисень, озон та водень — активні газоподібні речовини, дуже обмежено розчинні у воді. Досить дивно, що можна певним способом збагатити воду цими речовинами. І якщо в повітрі близько поверхні землі озону та водню немає, то кисню досить багато, і будь-яка вода, що контактує з повітрям, обов’язково розчиняє кисень, до того ж не більше за його максимальну розчинність за певної температури.

 

Раніше говорили: хто володіє інформацією, той володіє світом. Сьогодні актуальнішим є вислів: хто формує наповнення інформаційної стрічки в соціальних мережах, інформаційний порядок денний, той і контролює світ

На жаль, у житті нам часто трапляються люди, які намагаються нас обдурити або скористуватися нашою довірливістю. Єдина можливість не піддатися на їхні виверти — це постійно навчатися та піддавати все критичному аналізові.

Доброчесність онлайн.pdf
Новохатько І.В., вчитель географії та біології, класний керівник
Прозора школа.pdf
Бондар Я.О., вчитель фізичної культури, класний керівник

Сьогодні в очікуванні великої Перемоги, ми маємо унікальну можливість аналізувати минуле, змінюватися тут і зараз, а також планувати  майбутнє. Саме у нас з вами попереду багато викликів, але мета тільки одна — побудова конкурентоспроможної та якісної системи освіти, запорукою якої є саме доброчесність.

Сучасна школа якраз і спрямована на формування академічної доброчесності усіх учасників освітнього процесу. Портрет випускника школи - це патріот з активною позицією, який діє згідно з морально-етичними принципами і здатний ухвалювати відповідальні рішення, поважає гідність і права людини.

Хочу поділитися певними родзинками свого досвіду по впровадженню доброчесності серед своїх здобувачів освіти.

Академічна доброчесність.pptx