Векторна графіка

Урок 15

Векторний графічний редактор як інструмент для дизайну. 


векторний редактор Inscape.pptx



Сьогодні векторна графіка відіграє велику роль. Її технології широко використовують як для друкарського дизайну, так, і у вебдизайн. Упевнено можна казати, що більшість дизайнерів успішно використовують векторну графіку. Векторні зображення використовують для створення графічних об'єктів, для яких має значення збереження чітких та ясних контурів (креслення, схеми, логотипи, мапи, діаграми тощо) навіть при зміні розмірів. На відміну від растрової графіки для побудови векторного зображення використовують примітивні геометричні об'єкти (лінії, кола, криві, багатокутники). У файлі зображення зберігають відомості про типи графічних об'єктів, числові значення їхніх властивостей, необхідні для їх відтворення, а також дані про товщину і колір контурів об'єктів та колір і тип заповнення їхніх внутрішніх областей.

Векторне зображення — це зображення, що складається з простих геометричних об'єктів (ліній, кіл, кривих, багатокутників), які можна описати математичними рівняннями.

Векторна графіка

На відміну від растрової графіки, у векторній графіці базовим елементом є лінія, яка описується математичною формулою. Таке представлення даних компактніше, але побудова об'єктів супроводжується неперервним перерахунком параметрів кривої у координати екранного або друкованого зображення. Лінія є елементарним об'єктом, якому притаманні певні особливості: форма, товщина, колір, тощо. Любий об'єкт (прямокутник, еліпс, текст і навіть пряма лінія) сприймається як криві лінії. Виключення складають лише імпортовані растрові об'єкти. 

Векторні об'єкти завжди мають шлях, що визначає їх форму. Якщо шлях є замкненим, тобто кінцева точка співпадає з початковою, об'єкт має внутрішню ділянку, яка може бути заповненою кольором або іншими об'єктами. Всі шляхи містять дві компоненти: сегменти та вузли. 

Шлях уявляє собою маршрут, що з'єднує початкову та кінцеву точку. 

Кожен елемент векторної графіки містить ці три основні елементи і дозволяє їх редагування. 

Векторний графічний редактор - спеціалізована програма, призначена для створення та обробки векторних зображень. Такі програми використовуються в роботі художників і дизайнерів різних напрямків, конструкторів, мультиплікаторів, у сфері ділової графіки, для презентацій, публікації в Інтернеті і т.п.

Векторні графічні редактори надають можливість створювати і редагувати векторні зображення безпосередньо на екрані комп'ютера, а також зберігати їх у різних векторних форматах.

Для створення та опрацювання векторних зображень використовують векторні графічні редактори.

Популярними сьогодні векторними графічними редакторами є 

Векторний редактор Inkscape є вільно поширюваним програмним продуктом з відкритим кодом. 

завантажити 

Цей редактор є кросплатформним — розробники надають інсталяційні пакети для різних операційних сис­тем: Windows, Mac OS X, Linux. Основним форматом зображень є SVG, проте всі проекти, створені в Inkscape, можна експортувати у формати, які використовуються в браузерах чи типографіях.

Якщо ви працюєте на планшеті чи смартфоні, можна використати програми:

Завантажити Inkscape, як і інші програми, можна за допомогою:

·       відповідної вказівки з головного меню  

·       або ярлика програми  

Які засоби векторного графічного редактора використову­ють для створення графічних об’єктів та налаштування їхніх властивостей?

Векторний графічний редактор Inkscape містить набір інструментів для створення й опрацювання зображень. Деякі з них подібні до відпо­відних інструментів інших графічних редакторів, зокрема Палітра кольорів у нижній частині екрана, Панель інструментів, рядок меню, що містить вказівки для роботи з файлом та окремими об’єктами зображення.

Водночас середовище графічного редактора Inkscape містить додатко­ві інструменти для роботи. На Панелі команд винесено інструменти, що дублюють відповідні вказівки з меню Файл. За допомогою цих інструмен­тів можна створити новий документ, виконати відкриття, збереження чи друк файла тощо. Панель управління прилипанням містить інструмен­ти, які дають можливість управляти створенням зображень із графічних примітивів. Набір інструментів на Панелі параметрів інструментів змі­нюється залежно від інструмента, обраного на Панелі інструментів, чи виділеного об’єкта зображення. За допомогою цих інструментів можна налаштовувати значення властивостей об’єктів, що створюються. Напри­клад, для інструмента  на Панелі параметрів інструментів можна обрати форму фігури — багатокутник чи зірка, кількість кутів, відношен­ня радіусів тощо. Управляти відображенням панелей можна за домогою відповідних вказівок з меню Перегляд/Показати/Сховати .

У робочій області розміщено полотно, на якому створюється зобра­ження у вигляді аркуша паперу. Розміри та орієнтацію сторінки, як і для текстових документів, можна змінити за допомогою вказівки Файл/Па­раметри документа. Краще орієнтуватися в розмірах об’єктів, їх розміщенні на сторінці та вирівнювати об’єкти один щодо одного допоможуть Лінійки та Сітка сторінки, відобразити чи приховати які можна за допомогою відповідних вказівок з меню Перегляд

Щоб змінити розміри об’єкта, обернути чи нахилити його, слід спочатку виділити об’єкт за допомогою інструмента Позначення і транс­формація об’єкта . Після цього навколо об’єкта з’являються маркери зміни розмірів у вигляді стрілок, при протягуванні мишею за будь-який з них відбувається зменшення чи збіль­шення об’єкта. Якщо після цього ще раз клацнути мишею на об’єкті, маркери навколо нього набувають іншого вигляду й за їх допомогою можна обертати об’єкт або нахиляти його.

Виконувати перетворення об’єкта можна також за допо­могою вказівки меню Об’єкт/Трансформувати. При цьому в правій частині вікна з’являється область завдань Трансфор­мувати, на відповідних вкладках якої можна за­давати параметри переміщення, зміни масштабу, обертання чи нахилу об’єкта.

Вказівки меню Об’єкт використовують і для зміни інших властивостей об’єктів. За їх допомогою можна змінювати порядок розміщення об’єктів, групувати кілька об’єктів в один, вирівнювати та компонувати об’єкти, вико­нувати обертання на кут 90° чи віддзеркалювати об’єкт, на­лаштовувати колір і стиль заливки та контуру об’єкта тощо.

Виконання вказівки Заповнення та штрих з меню Об’єкт приводить до відображення в правій частині вікна однойменної області завдань. За допомогою ін­струментів на вкладках Заповнення, Колір штриха, Стиль штриха змінюють відповідні властивості заливки та контура фігури. Як і для фігур, що створюються в середовищі тексто­вого документа, фігури можуть заливатися суцільним кольо­ром, лінійним чи радіальним градієнтом, візерунком тощо. Необхідний колір можна обрати як на палітрі, так і в області Заповнення та штрих, використовуючи подання кольору в одній з колірних моделей.

Крім кольору та способу заливки, можна також обрати ефекти Розмиття та Непрозорість. Значення 0 % для ефек­ту Непрозорість зробить об’єкт повністю прозорим. Задаючи значення, відмінне від 100 %, можна зробити об’єкт частково прозорим, у цьому разі частково буде видно об’єкт, що розташований під ним.

Робота за комп’ютером до уроку 15_1

Використання графічних примітивів Inkscape  

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки і санітарно-гігієнічних норм

ЗАВДАННЯ:   
створити зображення кота  чи будь-яке зображення на ваш вибір за зразками,