Padláson lelt képek titkai

Gille Sándor a felfedezetlen székesfehérvári fotográfus.

Székesfehérvári események

Az országjáró Szent Jobb Székesfehérváron 1938.

1938-ban, a Szent István halálának 900. évfordulójára rendezett szentévben a Szent Jobbot körbehordozták az országban és többek között június 1-én Székesfehérvárra is elvitték, ahol rendkívül nagy ünnepséggel fogadták az ereklyét. Igen szemléletesen a korabeli Az Est c. újság számol be az eseményről, ami olvasható ITT.

„Gyönyörűen fellobogózott uccák, hatalmas oszlopok a város nemzetiszínű lobogójával és Székesfehérvár kék-vörös zászlóival. A pályaudvar előtti teret díszbe öltöztették a nagy napra. Mindenütt zászlók, címerpajzsok. A Püspök kúton, a pályaudvar főbejárata előtt, pajzsos, páncélos, keresztes vitéz áll egy oszlop tetején, alatta királyaink négy kedvenc püspökének, Szent Gellértnek, Astriknak, Márknak és Jánosnak szobrai.” (Az Est 1938. június 2.)

Ezen a felvételen az ereklye szállító Aranyvonat látható, amely a Kelenföldi pályaudvarról szállította a Szent Jobbot a városba. Ez a kocsi színesben, korhűen felújítottan megtekinthető ITT.

A felvételen a Szent Jobbot szállító díszkocsi a mai Szent István tér - Budai út sarkon, amint a városi eseményekre érkezik

A mai Szent István tér - Budai út sarok. Idézet Az Est 1938. június 2.-i számából, minek alapján meg is tudhatjuk kiket látunk a képen: „Olyan paripák, kocsik és lovászegyenruhák vonulnak fel, amilyeneket Budapesten nem látni. Régi magyar viseletekbe öltöztették a kocsisokat. Annak a négyesfogatnak a bakkján, amelyben Temessy Milán vegyesdandárparancsnok és a csendőrkerületi parancsnok foglalnak helyet, régi pandúregyenruhába öltözött kocsis és huszár ül.”

Az akkori Boldogasszony téren (ma Piactér) egy 14 méter magas díszoltárt emeltek, ezen helyezték el a kézcsonkot és Szent István Fehérváron őrzött koponyaereklyéjét. Itt kezdődött ünnepi misével az eseménysorozat.

Az események a Boldogasszony tér után a Középkori Romkertnél folytatódtak. A felvételen az ott kiállított ereklyét láthatjuk, ahol az érdeklődő közönség leróhatta tiszteletét.

A Szent Jobb ereklyét a kora délutáni órákban a Romkerttől átszállították a Szent István-székesegyház szentélyébe, ahol az esti Budapestre indulásáig, hódolatra kitéve maradt.

A felvételen jól látható a Szent István-székesegyházba tartó, Szent Jobbot átszállító menet hosszúsága.

Az árnyékok már hosszúak, este hét óra körül jár az idő. A Szent Jobb elindult vissza Budapestre. Itt éppen – már közel az állomáshoz – a Prohászka Ottokár-emléktemplom előtt halad.

Egyéb székesfehérvári események

Ludwig Friedrich August von Mackensen szászországi születésű porosz királyi katonatiszt, később német császári tábornagy, első világháborús hadvezér. 1935-ben magyarországi tartózkodása során ellátogatott Székesfehérvárra, ahol megkoszorúzta az egykori császári és királyi 10-es huszárezred hőseinek emlékművét a mai Szent István téren (anno Megyeház tér), ahol a szobor akkor állt. Sándor ezen az eseményen is megjelent és képeket készített. A legjobb felvétele látható fentebb. A kép közepén Mackensen tábornagy. Az eseményről mozgó felvétel látható ITT (1:57-nél). Az akkor megkoszorúzott szobor ma a Szentlélek Katonatemetőben található. Megtekinthető ITT.

1938 május 22. A frissen felavatott romkertben ekkor országos vitézzé avatási szertartást tartottak. Ezen a felvételen, a vitézeket avató Horthy Miklós kormányzó, valószínűleg az események végeztével az őt szállító négyes fogatra száll. Az eseményről a korabeli Vásárhelyi Újságban lehet olvasni ITT.

1938. július 17-én tartották a 17. Honvéd Gyalogezred ezrednapját a Zichy ligetben. Ez a felvétel minden valószínűség szerint akkor készült. A képen éppen az Országos Frontharcos Szövetség tagjai vonulnak fel zászlajuk alatt. A kép a mai Zichy liget - Mészöly Géza utca sarkán készült. Háttérben a mai Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság épülete.

Egy fel nem ismert esemény a Székesfehérvári Szent Imre templom oldalbejáratában kialakított oltárnál. A balra álló fa törzsén levő hirdetményre írt nagy évszám 1941-et mutat. Az ugyanekkor készült fotókat vizsgálva, valószínűsíthető, hogy a kép 1941. augusztus 20-i Szent István ünnep egyik mozzanatán készült.

Ismeretlen esemény kapcsán, rendezetlen formában menetelő férfiak. Zászlót visznek, uniformisban vannak, tehát láthatóan egy helyre tartoznak. A jelenet a mai Kossuth utcában történt, körülbelül az Árpád Fürdővel egyvonalban. A belvárosból a Petőfi utca felé haladtak. Mivel a bal szélen álló férfi int a fotósnak ezért feltételezhető, hogy ismerte. RUHÁZATUK eléggé hasonlatos a kor postai dolgozóinak egyenruhájához, ebből következtetve a képen postásokat láthatunk amint épp az 1. sz. postahivatalhoz tartanak.

Ezen a fényképen az előző felvételen is látható férfiak, valószínűleg még esemény előtt gyülekeznek a mai Fő utcán ITT. Bár a csákó nincs a fejükön de felismerhetők a kisfiúról – aki az előző képen az integető férfi mellett haladt – s a zászlóról amit itt most függőlegesen tartanak. Az esemény ezen a képen is ismeretlen.

Székesfehérvár Balatoni úti felüljáró építése 1935-ben. Jól kivehető a kép közepén futó, székesfehérvári vasútállomásra jobbra bevezető sín s a kép bal szélén a mai Tátra utca szélső házai.

Ugyancsak a Balatoni úti felüljáró építése kissé távolabbról. Ezen a felvételen jól kivehető a mai Vásártéri utca irányába épített felüljáró, aminek szerkezete mára leromlott állapotba került s EBBEN a 2019-es cikkben írnak a szükségessé vált felújításáról.

A témakör további képeit ITT lehet megtekinteni.