Padláson lelt képek titkai

Gille Sándor a felfedezetlen székesfehérvári fotográfus.

Helyszínek, épületek

A bukaresti Tiszti Kör Palotája az I. világháború környékén. Az épület 1911-ben épült egy kolostor helyén. Mai neve (2023-ban) Nemzeti Katonai Kör. A kép érdekessége, hogy úgy tűnik, a kép közepén, az épület előtt álló katona alak miatt készült s a többiek csak mellékszereplők. A bal alsó részen álló kisgyerek észrevette a különlegesnek számító kamerát és éppen sikerült az objektívbe néznie. Az épület lépcsőzetének oldalában pedig valami nagy érdeklődésre számot tartó esemény zajlik éppen. Az épület helye a térképen ITT található. További információkat ITT lehet róla megtudni. Sándor katonai egységének ezen a helyszínen való tartózkodásáról nincs információ.

Ez egy Bukarestben készült fotó, a mai Grivitei és Atelierului utca találkozásánál. A helyszín egy régi fotó képeslap és a balra látható Hotel Alianta alpján volt behatárolható. A KÉPESLAP jobb alsó sarkában látható az épület – valószínűleg az is szálloda volt –, aminek további jobbra levő erkélyéről Sándor a képet készíthette. A környék egyébként ma is szállodaépületekkel van tele, tehát minden bizonnyal a század elején is szálloda környék volt. A képeslapot megjelenítő webhely szerint a képeslap felvétele 1929-körül készült, így nagy valószínűséggel a fenti Gille fotó is az 1920-as években készült. Azt (mint ahogy egyik bukaresti és I. világháborús képnél sem) már nem lehet tudni, hogy Sándor milyen feladattal tartózkodott katonaként a városban. A képeslap fényképezése valószínűsíthetően ENNEK az egykor szebb időket látott épületnek a felső szintjéről készült. Sándor lakhelyének az épülete a túloldalon már nincs meg, de a többi se nagyon.

Ismét egy Bukarestben készült felvétel az anno Hotel Bratu-ról. Az előző felvételek és az épület nagyon jellegzetes teteje alapján nem volt nehéz rátalálni a helyszínre. Az épület ma is kiváló állapotban van. Szépen felújítva hotelként üzemel. Sándor felvétele kb. EBBŐL a szögből készült. A hotel bejárata ma az épületen jobbra található. Ez a kép is az 1920-as években való ottartózkodásakor készült.

1921-ben, Csehszlovákia, Jugoszlávia és Románia részvételével megalakult a KISANTANT. Ez a szövetség főleg a Magyar Királyság és a magyar revíziós törekvések, illetve Habsburg-restauráció ellen jött létre. A kisantant több alkalommal került politikai konfliktusba Magyarországgal, igyekezve minél jobban elszigetelni azt. Például 1923-ban, amikor a Magyarországnak adandó népszövetségi kölcsön megakadályozására tettek kísérletet. A kolozsvári ELLENZÉK C. LAP több mint egy teljes oldalon számol be az ezzel kapcsolatos konferencia részleteiről. A konferencia értekezleti napját ebben a már sok történelmi eseményt megért „Filipescu villában” tartották. Ezt valószínűleg Sándorék is tudták ottjártukkor s ezért fényképezték le a nevezetes épületet.  Az épület ITT található.

Budapest, Vajdahunyad vár Kaputornya bentről kifelé nézve. A járművek láthatóan balra tartanak, tehát még az 1930-as években járunk. Akkoriban – ahogy a felvétel is mutatja – jármű közlekedési út vezetett a kapun keresztül, gyalogjárdával. Manapság sétáló terület az egész. Ezt a felvételt most nehéz lenne elkészíteni mert a tornyot ebből az irányból fák takarják, ahogy ez meg is nézhető ITT.

Esztergom Királyi palota és Bazilika. 1934-1938 között került sor a Királyi palota romjainak feltárására és Sándor ezt örökítette meg. Az ásatás Lepold Antal kanonok és Gerevich Tibor professzor irányításával folyt, s a még napjainkban is példamutatónak számító helyreállítást a Műemlékek Országos Bizottságának építésze, Lux Géza végezte. Újabb feltárásokra és helyreállításra az 1960-as években került sor. Korunkban a helyszín ahol a kép készült, ÍGY NÉZ KI

„Az egregyi képviselő-testület 1905-ben elhatározta, hogy a fából készült harangláb helyére egy kőből készült harangtornyot épít. A toronyhoz 1905-ben új harangot készíttettek. 1937-ben a tűzoltóparancsnok kezdeményezésére a kétszintes toronyra egy újabb szintet emeltek, hogy még egy harang elhelyezhető legyen benne. A második, nagyobb harang még abban az évben el is készült, az alsó peremén az alábbi felirattal: "Hősi halottjaink emlékére. Soha el nem múló emlékezésből Egregy község 1937." A harangköpeny közepén annak a 16 hősi halottnak neve szerepelt, akik a Világháborúban estek el. A torony mellé a 16 elesett katona emlékére 16 hársfát ültettek. A fák tövébe fejfát állítottak, amelyen feltüntették az elesett hősök nevét, születésük és haláluk időpontját.” (hevizgaleria.hu) Azóta a torony mellé épületet is építettek s a fák helyén sírkertet alakítottak ki. A torony mai nézete ITT.

Keszthely legrégebbi épülete a 14. század végén épült Magyarok Nagyasszonya Plébániatemplom az akkor előtte álló Festetics szoborral. Ez a felvétel valószínűleg az 1930-as évek végén készült. A tér mai nézete ITT.

Az Esztergomi Bazilika közelében készült kép, a mai Kossuth híd előtt, körülbelül EBBŐL A NÉZETBŐL. A kép érdekessége az út bal oldalán látható tábla minek többnyelvű felirata: Balra hajts! A jobboldali közlekedési rendet Magyarországon 1941. nov. 9-én vezették be, tehát e szerint a kép mindenképpen az 1930-as évek végén készült.

 Egy kirándulás a Margit szigetre. A felvétel a mesterségesen épített Margit forrásnál készült. Ezen a képen nincs kerítés és kialakításra került előtte egy tavacska. Ebben a formájában hasonlít a hely legjobban a mai alakjára. A forrás, sok viszontagságon, elhanyagoltságon ment azóta keresztül, míg manapság (2023-ban) ismét csordogál a vize. Sok weboldalon találunk róla információkat. (+infók: 1., 2., 3., 4., 5. mozgó 1938-ból) A képek érdekességeként megfigyelhető a hölgyek kötelezőnek tűnő viselete a kesztyű és a retikül. A képen jól látszik, hogy a táskához fogva hordták, ha épp nem volt a kézen. Egy másik időpontban készült felvétel is található a gyűjteményben ITT, ami valószínűleg korábban készült s a forrás környezte is egészen más.

Ez a felvétel Titelben készült. Jól kivehető rajta a Kálvária hegy a Tisza irányából nézve. A kép érdekessége, a bal alsó sarokban látható tábla. Rajta a felirat: „Bács-Bodrog vármegye határa”. Körbe lehet nézni a mai Titelben EBBŐL A MADÁRTÁVLATBÓL ahol jól látható a kálvária, a Tisza s a katolikus templom is. EZEN az 1945 előtt kiadott képeslapon is jól látszik az akkori környék.

Titel római katolikus temploma a mai Knicaninova utcából fényképezve. EZEN a régi képeslapon szinte ugyan ebből a nézetből látható a település. A képeslapon jól látszik az Anker szálló épülete is amiről itt a felvételek között további fotók láthatók.

A titeli Anker szálló bal oldala. A szálló sokkal szebb időket megért képe látható ezen a felvételen – mint ahogy EZ A KÉPESLAP is bizonyítja – , mert mai állapotában igen egyszerű a felhasználása és gyászos a külalakja. A fellelhető képek és utca nézetek tanúsága szerint sport létesítményként üzemel, mögé egy modern csarnokot építettek. Manapság kb. ILYEN a kinézete.

A régi titeli Anker szálló jobb oldala az 1930-as években. Jól látható a fák között, mögötte a Kálvária hegy ami egy korábbi felvételen is megmutatkozott már.

A szomorú sorsú római katolikus Árpád-házi Szent Erzsébet templom Újpalánkán (ma Bácspalánka része). A Délvidék e legszebb és legfontosabb templomát, 1965-ben leromboltatta az akkor hatalmon levő kommunista rezsim.  Erről 2017-ben cikket írt a delhir.info amit el is lehet olvasni ITT. A felvétel érdekessége az árokban munkálkodó asszony. Lent láthatóan meg van fagyva a víz, viszont ahol az asszony áll, ott fel van törve. Jobbra tőle kosár a parton. Csak nem jeget szedett valamihez? Ám hogy milyen célból az talán mindörökre rejtély marad.

A palánkai (ma Bácspalánka része) katolikus templom és az előtte levő tér. Láthatólag valamilyen esemény volt a templomban, hiszen a képen hosszú sor kígyózik befelé éppen. Talán esküvő, bár a menet elején hordozott baldachin inkább más eseményre utal. A templommal szemben álló keresztet mára behelyezték az épület mellé, ez jól megfigyelhető ITT.

Egy Tahitótfaluban készült kép a mai Szabadság és József Attila utca találkozásánál. A bal oldali épület még ma is áll. A helyzet anyiban változott, hogy elé építettek még egy épületet ugyan ebben a stílusban, de a régi ház kéménye ma is jól megfigyelhető. A jobb oldalon is már egy lakóház magasodik, de az utcába sajnos nem lehet betekinteni ITT.

Egy nagyon jó felvétel a visegrádi Salamon toronyról. A fénykép – a korábbi felvételeket tanulmányozva – egy gőzhajóról készült. EZEN az 1937-es állapotot mutató képeslapon is látható, hogy akkoriban így nézett ki a torony és környezete. Manapság már sokkal jobban benőtték a fák a környéket és szinte eltűntek az alsó falak a növények között. 

A témakör további képeit ITT lehet megtekinteni.