Науково-методична робота

Запрошуємо здобувачів освіти до методичних матеріалів кафедри фортепіано, що знаходяться у фонді бібліотеки Комунального закладу "Харківська гуманітарно-педагогічна акдемія"

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Тетяна Леонідівна Дорош

 Назва роботи: Фортепіанна палітра танцювальної музики : практ. посіб. для здобувачів першого  (бакалаврського) вищого рівня 

 Експерт: 

Анотація роботи: Практичний посібник знайомить із танцювальною музикою для фортепіано, основними біографічними відомостями та творчістю композиторів різних епох, які є авторами танцювальних композицій. Ч. 1 представлена вальсами та польками, де вивчаються твори професійно-педагогічного репертуару під час підготовки з освітнього компоненту «Спеціальний музичний інструмент (фортепіано)». Наведені методичні рекомендації до танцювальної музики допоможуть розкрити проблеми щодо виконання та інтерпретації фортепіанних п’єс. Видання адресовано викладачам, концертмейстерам хореографічних колективів, учасникам освітнього процесу та всім, хто цікавиться танцювальною музикою.

Посилання:https://scholar.google.com.ua/citations?user=2FHreIsAAAAJ&hl=ru 

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Тетяна Леонідівна Дорош

 Назва роботи: Дистанційний освітній процес у системі підготовки майбутніх учителів музичного мистецтва : електронний навч.-метод. посібник 

 Експерт: 

Анотація роботи: Електронний навчально-методичний посібник укладено відповідно до програми «Спеціальний музичний інструмент (фортепіано)», яка реалізується в дистанційному процесі. У праці уточнено зміст дистанційної освіти, визначено характерні риси партнерської взаємодії між учасниками цього процесу, проаналізовано особливості проведення індивідуальних музичних занять у дистанційному режимі, обґрунтовано доцільність залучення майбутніх учителів музичного мистецтва до дистанційних заходів. Рекомендоване видання розраховано на викладачів та учасників освітнього процесу мистецького профілю навчання, які цікавляться проблемами дистанційної музичної освіти.

Посилання:https://drive.google.com/drive/folders/1Fw2tJPIsHUiJRiuAH9kAmYEWWQGFAqnI 

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Тетяна Леонідівна Дорош

 Назва роботи: Особливості самостійної роботи над художнім образом у процесі вивчення музичного твору : метод. настанови для здобувачів спеціальності 025 «Музичне мистецтво» з освітнього компоненту «Методика викладання фахових дисциплін (фортепіано)» 

 Експерт: 

Анотація роботи: У методичних настановах проаналізовано основні етапи самостійної роботи здобувача над художнім образом музичного твору, методи роботи над п’єсами для молодших, середніх та старших класів закладів спеціалізованої мистецької освіти. У праці представлені програмні твори українських композиторів, ураховуючи вікові особливості учнів різних класів. У додатку до кожної композиції надається інструментальне виконання. Доцільні для здобувачів спеціальності 025 «Музичне мистецтво» з освітнього компоненту «Методика викладання фахових дисциплін (фортепіано)» та науково-педагогічних працівників.

Посилання:https://drive.google.com/drive/folders/1Fw2tJPIsHUiJRiuAH9kAmYEWWQGFAqnI

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Тетяна Леонідівна Дорош, Олена Вікторівна Турукіна

 Назва роботи: Особливості опанування творів професійно-педагогічного репертуару : метод. настанови для здобувачів вищої освіти освітньо-професійного ступеню (фаховий молодший бакалавр), першого (бакалаврського) рівня

 Експерт: 

Анотація роботи: У методичних настановах висвітлено питання професійної підготовки здобувачів вищої освіти мистецького профілю навчання, зокрема другого курсу, до інструментального конкурсу на краще виконання творів професійно-педагогічного репертуару. У праці представлені твори, що застосовуються майбутніми вчителями музичного мистецтва в освітньому процесі та під час практичних занять у закладах загальної середньої освіти. Доцільні для викладачів та здобувачів закладів вищої освіти мистецького напряму навчання.

Посилання:https://scholar.google.com.ua/citations?hl=uk&user=2FHreIsAAAAJ


ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Тетяна Леонідівна Дорош, Олена Вікторівна Турукіна

 Назва роботи: Навчально-методичний посібник «Особливості опанування творів професійно-педагогічного репертуару»

 Експерт: 

Анотація роботи: У методичних настановах висвітлено питання професійної підготовки здобувачів вищої освіти мистецького профілю навчання, зокрема другого курсу, до інструментального конкурсу на краще виконання творів професійно-педагогічного репертуару. У праці представлені твори, що застосовуються майбутніми вчителями музичного мистецтва в освітньому процесі та під час практичних занять у закладах загальної середньої освіти.

Доцільні для викладачів та здобувачів закладів вищої освіти мистецького напряму навчання. 


ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Олешко Валерій Леонідович, Олешко Тетяна Євгеніївна

 Назва роботи: Музична хрестоматія  «Інструментальні твори професійно-педагогічного репертуару в перекладі для скрипки і фортепіано»

 Експерт: Четаєва Люмила Петрівна.

Анотація роботи: У виданні представлені твори, які рекомендовані для опрацювання під час виконання завдань робочої навчальної програмиосвітнього компоненту «Спеціальний музичний інструмент. Скрипка» та освітньо-професійної програми підготовки здобувачів освітніх ступенів «молодший бакалавр», «бакалавр», « магістр» Середня освіта (Музичне мистецтво).

Хрестоматія стане у нагоді під час аудиторних та самостійних занять здобувачів освітніх ступенів «молодший бакалавр», «бакалавр», «магістр» для виконання програмових творів. В якості додаткової форми роботи можливе виконання творів здобувачами в ансамблі та гуртковій роботі.


ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Школьнік Серафима Яківна, Данильченко Людмила Теодорівна, Цуранова Оксана Олексіївна, Бесшапошникова Тетяна Василівна

 Назва роботи: Навчально-методичний посібник «Музично-ритмічна діяльність в закладах дошкільної освіти з дітьми, які мають мовленнєві порушення»

 Експерт: Ільченко Оксана Валеріївна.

Анотація роботи: У навчально-методичному посібнику висвітлені питання професійної підготовки фахівців музично-педагогічного спрямування в закладах вищої освіти, зокрема практичної діяльності музичного керівника щодо опрацювання музично-ритмічного матеріалу з дошкільниками, особливо з тими у яких є мовленнєві порушення. Представлено авторський освітньо-практичний матеріал, методичні рекомендації щодо музично-рухової творчості, що застосовується в освітньому процесі закладів дошкільної освіти. Навчально-методичний посібник призначений для здобувачів передвищої та вищої освіти мистецького напряму спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), музичних керівників ЗДО, викладачів музичних дисциплін ЗВО.


ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Цуранова Оксана Олексіївна, Погода Олена Василівна, Бесшапошникова Тетяна Василівна

 Назва роботи: Навчально-методичний посібник для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти «Основи музичного мистецтва. Частина 2. Музично-рухова творчість»

 Експерт: Кисельова Олеся Борисівна.

Анотація роботи: У  роботі  узагальнені  та  систематизовані  питання  щодо  музично -рухової  творчості  дітей дошкільного  віку,  а  також  надані  музичні  твори  з  рекомендаціями  щодо  виконання  та самостійного  опрацювання  на  фортепіано  здобувачами  фахової  передвищої  та  вищої  освіти (першого  бакалаврського  освітнього  рівня)  згідно  з  навчальними  програмами  дисциплін професійної й практичної підготовки.Навчально-методичний посібник призначений для здобувачів передвищої та вищої освіти мистецького напряму спеціальності Середня освіта («Музичне мистецтво»), музичних керівників, викладачів музичних дисциплін ЗВО.


ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладач: Шумська Ольга Олександрівна

Назва роботи: Методичні рекомендації «Музична підготовка здобувачів вищої освіти з особливими освітніми потребами»  

Експерт: Четаєва Людмила Петрівна

Анотація роботи: Методичні рекомендації «Музична підготовка здобувачів вищої освіти з особливими освітніми потребами» створено для викладачів музичних спеціальностей закладів вищої педагогічної освіти у відповідності з Концепцією розвитку інклюзивної освіти в Україні та узгоджено з навчальними планами освітньо-професійних програм підготовки фахівців першого (бакалаврського) та другого (магістерського) освітньо-кваліфікаційних рівнів за спеціальністю музичне мистецтво з метою удосконалення професійної підготовки здобувачів вищої освіти з особливими освітніми потребами - майбутніх учителів мистецтва. У методичних рекомендаціях розглянуто теоретичні положення щодо специфіки інклюзивної освіти, проаналізовано зарубіжний та вітчизняний досвід означеної освіти, визначено потенційний контингент та схарактеризовано особливості адаптації здобувачів вищої освіти з особливими освітніми потребами до умов вищого професійного закладу освіти. Надано практичні й методичні рекомендації щодо організації процесу музичної освіти та методичної організації індивідуального заняття з музичного інструмента в умовах інклюзії, а також щодо основних форм і методів роботи викладача-музиканта зі здобувачами вищої освіти з особливими освітніми потребами. Обгрунтовано необхідність формування готовності викладачів до реалізації інклюзивної освіти та формування інклюзивнї культури учасників освітнього процесу ЗВО. Рекомендовано викладачам закладів вищої педагогічної освіти, які працюють зі здобувачами освіти з особливими освітніми потребами за спеціальністю музичне мистецтво. 

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладачі:  Овчаренко Ліліана Валеріївна, Турукіна Олена Вікторівна,

Лосєв Олександр Семенович, Лосєва Олена Сергіївна 

Назва роботи: Методичні настанови «Методика проведення виховної роботи та організація взаємодії майбутніх учителів з батьками та сім’ями»

Експерт:  Дригач Тетяна Григорівна 

Анотація роботи: 

Методичні настанови укладено відповідно до змісту програми освітніх компонентів «Методика виховної роботи» і «Методика викладання музичних дисциплін». Мета настанов – дати теоретичні знання про методи роботи майбутніх учителів з батьками, засоби та прийоми організації взаємодії з сім’єю учня; ознайомити здобувачів вищої освіти з сучасними підходами до сімейного виховання. У першому розділі розглянуто форми та методи взаємодії майбутніх учителів і батьків. Другий розділ містить практичні поради щодо методики проведення спільної виховної роботи школи та сім’ї.

Методичні настанови стануть у нагоді здобувачам вищої освіти освітнього рівня «бакалавр» освітньо-професійна програма під час проведення аудиторної та позааудиторної виховної роботи, майбутнім педагогам, тьюторам закладів вищої освіти.

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладачі: Школьнік Серафима Яківна, Данильченко Людмила Теодорівна, Цуранова Оксана Олексіївна,  Бесшапошникова Тетяна Василівна


Назва роботи: Навчально-методичний посібник для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти «Практична діяльність учителя музичного мистецтва. Розучування пісенних творів»

Експерт:  Бескорса Вікторія Миколаївна, Степанець Іван Олексійович 

Анотація роботи:

  

У навчально-методичному посібнику висвітлені питання професійної підготовки фахівців музично-педагогічного спрямування в закладах вищої освіти, зокрема практичної діяльності вчителя музичного мистецтва щодо розучування пісенних творів.

Представлено авторські розспіванки та методичні рекомендації до кожної пісні програмного репертуару у власному полегшеному перекладенні для фортепіано, що застосовуються в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти.

Навчально-методичний посібник призначений для здобувачів передвищої та вищої освіти мистецького напряму спеціальності 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), учителів музичного мистецтва ЗЗСО, викладачів музичних дисциплін ЗВО.

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладачі: Дорош Тетяна Леонідівна


Назва роботи: Практичний посібник ддя здобувачів першого (бакалаврського) вищого рівня  «Палітра фортепіанної танцювальної  музики»»

Експерт:  Бескорса Вікторія Миколаївна 

Анотація роботи:

  Практичний  посібник  знайомить  із  танцювальною  музикою  для  фортепіано, основними  біографічними  відомостями  та  творчістю  композиторів  різних  епох,  які  є авторами  танцювальних  композицій.  Ч. 1  представлена  вальсами  та  польками, де вивчаються  твори  професійно-педагогічного  репертуару  під  час  підготовки з освітнього  компоненту  «Спеціальний  музичний  інструмент  (фортепіано)».  Наведені методичні  рекомендації  до  танцювальної  музики  допоможуть  розкрити  проблеми щодо виконання та інтерпретації фортепіанних п’єс. Видання  адресовано  викладачам,  концертмейстерам  хореографічних  колективів, учасникам освітнього процесу та всім, хто цікавиться танцювальною музикою.

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладачі: Цуранова Оксана Олексіївна, Погода Олена Василівна, Бившева Тамара Федорівна, Каппе Ірина Анатоліївна

Назва роботи: Навчальний посібник «Твори професійно-педагогічного репертуару у процесі фортепіанної підготовки»

Експерт: Харківська Алла Анатоліївна

Анотація роботи:

  У навчальному посібнику «Твори професійно-педагогічного репертуару у процесі фортепіанної підготовки» й систематизовані питання щодо виконання творів професійно-педагогічного репертуару ЗДО й ЗЗСО як одного з видів музичної діяльності майбутніх учителів музичного мистецтва. Представлений матеріал доповнено, перероблено й викладено відповідно до вимог освітнього компоненту «Спеціальний музичний інструмент. Фортепіано».

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Автори: Аржанухіна Світлана Василівна, Цуранова Оксана Олексіївна, Перцова Олена Вікторівна, Краснощок Катерина Юріївна

Назва роботи: Навчально-методичний посібник "Поліхудожність в інструментально-виконавській підготовці майбутніх учителів музичного мистецтва"

Експерт: Білостоцька Ольга Вячеславівна

Анотація роботи:

У цьому навчально-методичному посібнику запропонована розробка альтернативної інтегрованої моделі викладання курсу фортепіано майбутнім учителям музичного мистецтва на підставі поліхудожності як новітнього мистецького підходу до освітнього процесу. В основу впровадження поліхудожнього підходу до процесу інструментальної підготовки здобувачів освіти покладено твори української фортепіанної музики. У посібнику розкрито зміст, завдання, психолого-педагогічні й методичні засади впровадження поліхудожнього підходу до вивчення фортепіанних творів. Розглянуто історичні витоки національної фортепіанної музики, її жанрово-стильовий зміст. Представлено практичні моделі застосування інтегративних зв’язків різних видів мистецтв у вивченні творів українських композиторів, їх самостійного опрацювання й послуговування ними в практичній, у тому числі позааудиторній діяльності. Матеріали посібника стануть у нагоді здобувачам фахової передвищої та вищої освіти (першого та другого освітнього рівнів) у процесі їхньої інструментально-виконавської підготовки й педагогічній практиці, а також викладачам дисциплін професійної підготовки виконавського спрямування, у тому числі – «Спеціальний музичний інструмент. Фортепіано».

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладачі: Цуранова Оксана Олексіївна, Погода Ольга Василівна, Овчарова Ірина Арсентіївна, Бившева Тамара Федорівна, Каппе Ірина Анатоліївна

Назва роботи: Методичні настанови «Вивчення творів для дітей українських композиторів у процесі фортепіанної підготовки»

Експерт: Дригач Тетяна Григорівна

Анотація роботи:

Методичні настанови укладено відповідно до вимог освітньо-професійних програм підготовки здобувачів фахової передвищої та вищої освіти (першого бакалаврського освітнього рівня) за спеціальністю «Музичне мистецтво» згідно з навчальними програмами дисциплін професійної й практичної підготовки.

У роботі розкрито питання щодо розширення та поглиблення знань здобувачів освіти про твори українських композиторів для дітей, формування їхньої виконавської культури. Розглянуто основні питання методики формування навичок слухання й сприймання музики дітей згідно з їхніми віковими особливостями. Запропоновано твори для дітей українських композиторів, а саме Л. Ревуцького, В. Косенка, С. Борткевича, М. Кармінського та ін. із рекомендаціями щодо виконання та самостійного опрацювання на фортепіано.

Видання адресовано здобувачам фахової передвищої та вищої освіти, а також стане у пригоді всім учасниками освітнього процесу музично-педагогічних спеціальностей.

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладачі: Шумська Ольга Олександрівна, Краснощок Катерина Юріївна

Назва роботи: Навчально-методичний посібник «Теоретико-методичні основи організації самостійної роботи з дисципліни «Спеціальний музичний інструмент» за спеціальністю Музичне мистецтво»

Експерт: Четаєва Людмила Петрівна

Анотація роботи:

Навчально-методичний посібник «Теоретико-методичні основи організації самостійної роботи з дисципліни «Спеціальний музичний інструмент» за спеціальністю музичне мистецтво» створено як складову навчально-методичного забезпечення навчальної дисципліни «Спеціальний музичний інструмент» у відповідності з навчальним планом освітньо-професійної програми підготовки фахівців першого (бакалаврського) освітньо-кваліфікаційного рівня за спеціальністю музичне мистецтво з метою удосконалення професійної підготовки майбутніх учителів мистецтва.

У посібнику розглянуто теоретичні положення щодо специфіки самостійної роботи здобувачів вищої освіти мистецьких спеціальностей педагогічних ЗВО, основні напрями та особливості ефективної організації самостійної роботи, як засобу оптимізації процесу навчання гри на фортепіано. Надано практичні й методичні рекомендації щодо форм, методів та етапів самостійної роботи над музичним твором, поради щодо ефективного запам’ятовування музичного тексту, самостійного опрацювання музичного навчального репертуару та розвитку відповідних компетентностей.

Рекомендовано викладачам та здобувачам вищої педагогічної освіти за спеціальністю музичне мистецтво, а також діючим учителям мистецтв у якості посібника для самоосвіти.

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Автори: Смородський Віталій Ігорович, Гомозова Тетяна Вікторівна

Назва роботи: Монографія «Формування професійної культури в процесі фахової підготовки майбутніх учителів музичного мистецтва»

Експерт: Пєхарєва Світлана Вікторівна

Анотація роботи:

Формування професійної культури є однією з найбільш важливих сторін підготовки вчителів музичного мистецтва, яка сприяє прояву їх соціокультурного, інтелектуального та морального потенціалу.

У монографії розглядаються ціннісно-мотиваційний, змістово-процесуальний та креативний компоненти професійної культури майбутніх педагогів-музикантів, її функції, критерії та рівні. Дається педагогічний аналіз проблеми формування професійної культури студентів, обґрунтовуються тенденції, принципи та умови її розвитку. Представлені методики діагностики і тести для визначення рівнів професійної культури майбутніх педагогів у галузі мистецької освіти.

Для викладачів та здобувачів фахової передвищої та вищої освіти (першого та другого освітнього рівнів), вчителів музичного мистецтва закладів загальної середньої освіти, а також для всіх, хто цікавиться питаннями професійного розвитку особистості.

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Автор: Дорош Тетяна Леонідівна

Назва роботи: Навчально-методичний посібник «Дистанційний освітній процес у системі підготовки майбутніх учителів музичного мистецтва»

Експерт: Чала Анна Геннадіївна

Анотація роботи:

Електронний навчально-методичний посібник укладено відповідно до програми з освітнього компоненту «Спеціальний музичний інструмент (фортепіано)», яка реалізується в дистанційному процесі. У праці уточнено зміст дистанційної освіти, визначено характерні риси партнерської взаємодії між учасниками цього процесу, проаналізовано особливості проведення індивідуальних музичних занять у дистанційному режимі, обґрунтовано доцільність залучення майбутніх учителів музичного мистецтва до дистанційних заходів.

Рекомендоване видання розраховано на викладачів та учасників освітнього процесу мистецького профілю навчання, які цікавляться проблемами дистанційної музичної освіти

ФАКУЛЬТЕТ ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ ТА МИСТЕЦТВ

Укладачі: Овчаренко Ліліана Валеріївна, Турукіна Олена Вікторівна, Лосєв Олександр Семенович, Лосєва Олена Сергіївна

Назва роботи: Практичний посібник «Методика використання квест-технології у підготовці майбутніх учителів музичного мистецтва»

Експерт: Кисельова Олеся Борисівна

Анотація роботи: Широке й ефективне впровадження інноваційних технологій в освітній процес сприяє підвищенню його якості, зацікавленості дітей і педагогів, є важливою стадією процесу реформування традиційної системи освіти в контексті глобалізації. Однією з таких технологій, яка вчить знаходити необхідну інформацію, піддавати її аналізу, систематизувати і вирішувати поставлені задачі є квест-технологія.

У практичному посібнику розглянуто теоретичні основи квест-технології, компоненти квесту, етапи розроблення, алгоритм його проведення, критерії оцінювання проходження квесту, переваги застосування квест-технології та узагальнений досвід уживання квестів у фаховій підготовці майбутніх учителів музичного мистецтва; обґрунтовано можливості та умови застосування квестів у масовій педагогічній практиці в сучасних умовах.

Практичний посібник рекомендовано здобувачам вищої освіти спеціальностей 013 Початкова освіта, 012 Дошкільна освіта та 014 Середня освіта (Музичне мистецтво), учителям початкових класів, вихователям, керівникам педагогічної практики.