Aktualności

28.04.2021

Komunikat JM Rektora Politechniki Poznańskiej

Decyzją JM Rektora Politechniki Poznańskiej zajęcia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych do 18.06.2021 r. odbywają się w formie zdalnej (zgodnie z planem zajęć).

25.06.2021

Absolutorium 2021


Szanowni Studenci II stopnia ostatniego semestru na Politechnice Poznańskiej, jest możliwość zakupu symbolicznej karty absolutoryjnej oraz biretu Politechniki Poznańskiej.

Koszt takiej karty i biretu to razem 50 zł z wysyłką. Mogą Państwo kupić osobno biret (25 zł) oraz samą kartę (25 zł).

Po zarejestrowaniu się otrzymuje się wiadomość email z potwierdzeniem rejestracji oraz płatności.

Proszę również o powiadomienie osób, które skończyły już studia i zdążyły się obronić !

Zapisy możliwy jest na stronie https://www.absolutorium-pp.pl/

17.06.2021

Wolontariat IT for SHE 2021 on-line

Fundacja Perspektywy Women in Tech w porozumieniu z Programem Projektor organizuje rekrutację do V edycji WOLONTARIATU IT for SHE, w ramach którego poprowadzone zostaną 2 projekty edukacyjne w formie zajęć online z programowania i nowych technologii dla dzieci ze szkół podstawowych z małych miejscowości i wsi w całej Polsce w terminie lipiec - październik.

Szczegóły o Wolontariat IT for SHE i aplikacja: http://www.itforshe.pl/pl/#wolontariat.

10.06.2021

Zaproszenie na wykład otwarty prof. dr hab. inż. Wojciecha Sumelki

Rektor Politechniki Poznańskiej zaprasza na wykład otwarty prof. dr hab. inż. Wojciecha Sumelki z Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, pt. "O rzeczywistości i jej matematyzowalności - mechanika materiałów i konstrukcji", który odbędzie się w czwartek 17 czerwca 2021 r. o godz. 17.00.

Link do wydarzenia

https://us02web.zoom.us/j/83359750494?pwd=S1JQQ0VuSi9OTzFOL1VxWDN4MDRGZz09

Wojciech Sumelka – ur. 1980, specjalista z zakresu mechaniki konstrukcji i materiałów, w szczególności konstrukcji ekstremalnych i materiałów wykazujących silny efekt skali. Prowadzone badania mają w głównej mierze charakter teoretyczny i obejmują mechanikę ośrodków ciągłych w wersji klasycznej (lokalnej) oraz w jej wersji ogólniejszej (nielokalnej) z wykorzystaniem rachunku pochodnych niecałkowitego rzędu.

Autor i współautor 198 publikacji i 2 patentów; kierownik, główny wykonawca i wykonawca w ponad 20 grantach. Według bazy Web of Science ma ponad 427 cytowania (bez autocytowań) h-index = 15 (wg Scopus odpowiednio ponad 477 cytowań i h-index = 16). W sensie naukowo-metrycznym, jego dorobek charakteryzuje: sumaryczna liczba punktów MNiSW ponad 5000 przy sumarycznym Impact Factor ponad 155 (zgodnie z rokiem przyznania). Recenzent w ponad 80 czasopismach posiadających IF. Obecnie Prorektor ds. Nauki Politechniki Poznańskiej (PP) oraz kierownik Zakładu Komputerowego Wspomagania Projektowania PP; wcześniej prodziekan ds. badań naukowych i rozwoju Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu (WILiT) PP oraz zastępca dyrektora Instytutu Konstrukcji Budowlanych PP. Członek wielu towarzystw, w tym od 2015 przewodniczący Komisji Nauk Mechanicznych i Budowlanych przy O/PAN w Poznaniu.

W roku 2004 ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PP. W roku 2009 uzyskał z wyróżnieniem stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2014. Tytuł naukowy profesora uzyskał w roku 2021. W roku 2009 laureat nagrody III stopnia im. prof. M. Życzkowskiego, w latach 2014-2017 laureat stypendium dla młodych wybitnych naukowców MNiSW, w roku 2015 laureat indywidualnej nagrody naukowej im. prof. W. Olszaka. Obecnie pracuje jako profesor na WILiT PP w Instytucie Analizy Konstrukcji. W kadencji 2020-2024 pełni funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Poznańskiej.

10.06.2021

Zawiadomienie o publicznej obronie

Zgodnie z art. 179 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r., Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669), Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Politechniki Poznańskiej zawiadamia, że w dniu 21 czerwca 2021 roku o godz. 10.00 odbędzie się

publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie hybrydowym)

mgr. inż. Piotra MICHALAKA

na temat:

Metoda doboru zespołu silnikowo-prądnicowego w celu modernizacji lokomotyw spalinowych

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport

Transmisja z obrony rozprawy doktorskiej będzie dostępna pod linkiem:

https://emeeting-obrony.put.poznan.pl/eMeeting/kin-0ye-goz

Promotor: prof. dr hab. inż. Jerzy MERKISZ – Politechnika Poznańska

Promotor pomocniczy: śp. dr Włodzimierz Stawecki, prof. IPS – Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Pojazdów Szynowych

Recenzenci: prof. dr hab. inż. Marianna JACYNA – Politechnika Warszawska

dr hab. inż. Paweł DROŹDZIEL, prof. PL – Politechnika Lubelska

Z rozprawą doktorską oraz recenzjami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Recenzje i streszczenie dostępne są również na stronie wydziałowej w zakładce Doktoraty.

10.06.2021

Konferencja "Progresywne technologie pojazdów"

Ukraiński Państwowy Uniwersytet Transportu Kolejowego w Charkowie serdecznie zaprasza Państwa do udziału w Międzynarodowej Naukowo-Technicznej Konferencji PROGRESYWNE TECHNOLOGIE POJAZDÓW, która odbędzie się we wrześniu 2021 r. online.

Zapraszamy również zainteresowanych przedstawicieli do komitetów naukowych takich sekcji:

Sekcja 1 „Rozwój inteligentnych technologii w systemach transportowych”.

Sekcja 2 „Projektowanie, produkcja, serwis i eksploatacja pojazdów”.

Sekcja 3 „Efektywność energetyczna i zarządzanie energią pojazdów i infrastruktury”.

W najbliższych dniach zamieszczone będą szczegóły oraz informacje o logowaniu na konferencję.

7.06.2021

Zapisy na lektoraty

W dniu 3.06.2021 r. uruchomiliśmy zapisy na lektoraty i pozostałe przedmioty prowadzone przez CJiK w semestrze zimowy w roku akademickim 2021/2022. Zapisy trwają do 30.06.2021 i dotyczą studentów, którzy już studiują w murach naszej uczelni i mają dostęp do systemu eKursy.


Szczegółowe informacje w załączniku.

1.06.2021

Programy stypendialne dla studentek

Programy stypendialny dla studentek

Zapraszamy do aplikowania do VII edycji prestiżowego programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn" i zaplanowania swojej przyszłości z solidnym wsparciem, jakie daje stypendium. Jeżeli jesteś studentką jednego z kilkuset kierunków na 44 uczelniach technicznych - listę znajdziesz na stronie internetowej (lista uczelni i kierunków) - nie zwlekaj i aplikuj! To niepowtarzalna szansa na rozwój, pomoc w karierze zawodowej i konkretne wsparcie finansowe. Jest to pierwszy i jedyny w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną.

Co daje stypendium? jeśli zostaniecie stypendystkami INTEL-PERSPEKTYWY otrzymacie wsparcie merytoryczne i finansowe. Dostaniecie wsparcie od Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Mentor pomoże Wam wyznaczyć sobie cele i wytrwale je realizować, pokaże jak wygląda praca w dużej firmie technologicznej i jak planować swoją karierę. Otrzymacie stypendium w wysokości 12 000 pln (brutto), które pokryje część wydatków, jakie będziecie ponosić w związku ze studiami. Będzie to też szansa, aby wziąć udział w programie stażowym - w Intel Technology Poland Sp. z o.o. w Gdańsku, największym centrum badawczo-rozwojowym Intel w Europie.

Nie czekaj - może to Ty zostaniesz stypendystką, nabór trwa do 30 czerwca 2021

Więcej informacji na www.stypendiadladziewczyn.pl

Organizatorami programu są Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz firma Intel.

28.05.2021

Oferta praktyk wakacyjnych

Szczegóły: Link do oferty

25.05.2021

Otwarty wykład prof. dr tech. dr h.c. mult. Herbert Mang

Serdecznie zapraszamy do udziału w wykładzie otwartym

Miasta Poznania i Politechniki Poznańskiej, na którym

prof. dr techn. dr h.c. mult. Herbert MANG

z Politechniki Wiedeńskiej

przedstawi referaty pt.

The Hongkong-Zhuhai-Macao Bridge - A symbol of the witnessed development of modern China


1 czerwca 2021 (wtorek) godz. 11:00-12:00

Wykład jest dostępny pod następującym linkiem:


https://youtu.be/L6cs9dt8EGA


W wykładzie "The Hongkong-Zhuhai-Macao Bridge - A symbol of the witnessed development of modern China" prof. H. Mang przedstawi niezwykłe inżynierskie rozwiązanie mostu i tunelu jakie stanowi Hongkong-Zhuhai-Macao Bridge oraz podzieli się swoimi naocznymi obserwacjami rozwoju nowoczesnych Chin.

25.05.2021

Otwarte seminarium prof. dr tech. dr h.c. mult. Herbert Mang

Serdecznie zapraszamy do udziału w otwartym seminarium

Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, na którym

prof. dr techn. dr h.c. mult. Herbert MANG

z Politechniki Wiedeńskiej

przedstawi referat pt.

On a remarkable geometric-mechanical synergism based on

a novel linear eigenvalue problem

31 maja 2021 (poniedziałek) godz. 13:30-14:30

Wykład jest dostępny pod następującym linkiem:


https://youtu.be/tl3hOipvmw0

Abstract

The two coefficient matrices of a novel linear eigenvalue problem for structural analysis are the tangent stiffness matrix, in the framework of the Finite Element Method, at the load level considered and at the onset of loading. This eigenvalue problem serves as the tool for computation of the radii of curvature of two special curves on the surface of an N-dimensional unit hypersphere. The value of one of them is zero and that of the other one is one. The former is a minimum value. lt correlates with the state of pure stretching of structures. The latter is a maximum value, correlating with the state of pure bending. The main purpose of this paper is to report on the numerical verification of this remarkable geometric-mechanical synergism as well as on current attempts of its extension to combinations of stretching and bending.

17.05.2021

Studentka Wydziału wśród 100 studentów zakwalifikowanych do Programu TY100

Miło nam poinformować, że Studentka Naszego Wydziału – kierunku transport (specjalność transport niskoemisyjny) – inż. Milena Żdanowicz zakwalifikowała się do IV edycji Programu Top Young 100. Projekt ten inicjatywą skierowaną do najlepszych studentów logistyki, transportu i zarządzania łańcuchem dostaw w Polsce. Projekt tworzony jest przez trzy środowiska: biznesowe, akademickie oraz studenckie. Projekt jest inicjatywą ciągłą, stale stawiającą przed studentami nowe wyzwania które dają im możliwość rozwoju swojej wiedzy i umiejętności praktycznych. Studenci w zespołach rozwiązują przez cały rok problemy zgłoszone przez przedsiębiorstwa. Oprócz tego w ramach Projektu organizowane są specjalistyczne szkolenia oraz spotkania i konferencje.

W Projekcie Top Young 100 uczestniczy kilkadziesiąt uczelni z całej Polski oraz czołowi partnerzy biznesowi. Organizatorem Projektu jest Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów (PSML - Polish Supply Management Leaders).

Wszelkie informacje nt. Projektu dostępne są pod adresem: https://topyoung100.pl/ oraz https://www.facebook.com/topyoung100

Pani Milenie gratulujemy zakwalifikowanie się grona 100 najlepszych studentów i życzymy sukcesów w Projekcie.

17.05.2021

Konkurs TRA VISIONS 2022 – Spotkanie informacyjne

W związku z konkursem TRA VISIONS 2022 organizowanym pod egidą Komisji Europejskiej (KE), zapraszamy na spotkanie informacyjne organizowane przez szwedzki Instytut Badawczy Dróg i Transportu (Swedish National Road and Transport Research Institute) – współorganizatora konkursu, które odbędzie się w piątek 28 maja o godzinie 11.15 (przewidywany czas spotkania to 30 minut). Spotkanie będzie w formie online na platformie ZOOM (w języku angielskim). Link do niego zamieszczono poniżej.

TRA VISIONS 2022 to konkurs dla młodych naukowców z zakresu innowacyjnego i zrównoważonego transportu (wszystkie gałęzie transportu). W konkursie mogą uczestniczyć studenci studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich oraz absolwenci, którzy ukończyli studia po 1 stycznia 2020 r. Termin pierwszego etapu konkursu, nadsyłania tytułu i krótkiego streszczenia, upływa 30 czerwca 2021 r.

Najlepsi kandydaci reprezentujący różne gałęzie transportu przedstawią swoje pomysły podczas konferencji Transport Research Arena, TRA 2022, w Lizbonie w Portugalii. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne ufundowane m.in. przez Shift2Rail.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie Państwo na stronie www.travisions.eu

Zapraszam serdecznie promotorów/opiekunów prac z zakresu transportu (w tym infrastruktury transportowej), jak również studentów oraz na spotkanie. Proszę Państwa również o przekazanie informacji potencjalnie zainteresowanym studentom i absolwentom naszego Wydziału.

Topic: www.travisions.eu Poznan University of Technology

Time: May 28, 2021 11:15 AM Warsaw

Join Zoom Meeting

https://us02web.zoom.us/j/6552789213

Meeting ID: 655 278 9213

16.05.2021 r.

Wybór modułów obieralnych na kierunkach studiów I stopnia od roku akademickiego 2021/2022

14.05.2021 r.

Doktor Honoris Causa Politechniki Lubelskiej dla prof. dr hab. inż. Jerzego Merkisza

Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. inż. Jerzy Merkisz otrzymał Doktorat Honoris Causa Politechniki Lubelskiej. Uroczyste wręczenie tej godności akademickiej odbyło się w piątek 14 maja 2021 r.

Sylwetka naukowa Profesora Merkisza (tutaj).

Relacja z przebiegu uroczystości

Profesor pełni wiele naukowych funkcji organizacyjnych i ma znaczące osiągnięcia we współpracy z polskim przemysłem, głównie motoryzacyjnym. Za tę działalność otrzymał wcześniej tytuł doktora honoris causa Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej (2011 r.) oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu (2014 r.).

Serdecznie gratulujemy!

14.05.2021

Zawiadomienie o publicznej obronie

Zgodnie z art. 179 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r., Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669), Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Politechniki Poznańskiej zawiadamia, że w dniu 1 czerwca 2021 roku o godz. 10.00 odbędzie się

publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie hybrydowym)

mgr. inż. Tomasza NOWAKOWSKIEGO

na temat:

Opracowanie metody oceny aktywności wibroakustycznej tramwaju w oparciu o pomiary przytorowe

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport

Transmisja z obrony rozprawy doktorskiej będzie dostępna pod linkiem:

https://emeeting.put.poznan.pl/eMeeting/mat-eg7-jjm

Promotor: prof. dr hab. inż. Franciszek TOMASZEWSKI – Politechnika Poznańska

Promotor pomocniczy: dr inż. Paweł KOMORSKI – Politechnika Poznańska

Recenzenci: dr hab. inż. Jarosław KORZEB, prof. PW – Politechnika Warszawska

prof. dr hab. inż. Leszek RADZISZEWSKI – Politechnika Świętokrzyska


Z rozprawą doktorską oraz recenzjami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Recenzje i streszczenie dostępne są również na stronie wydziałowej w zakładce Doktoraty.

12.05.2021

XX Studencka Sesja Naukowa Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu - 18 maja 2021 r.

Zapraszamy do udziału w jubileuszowej XX Studenckiej Sesji Naukowej WILiT, która odbędzie się w trybie on-line:

https://emeeting.put.poznan.pl/eMeeting/luk-wzl-bgn

Harmonogram Sesji:

9:00 – Uroczyste otwarcie Studenckiej Sesji Naukowej

9:10 – I sesja referatów

10:10 – Przerwa

10:30 – II sesja referatów

12:00 – Ogłoszenie wyników

Lista tematów:

  • Marcin Słowiński „Wykorzystanie kompozytów CFRP w budowie pojazdów szynowych

  • Mikołaj Sztuder „Współczesne tendencje w eksploatacji i konstrukcji lokomotyw parowych

  • Patryk Nisiewicz „Aspekty środowiskowe rozbudowy sieci kolejowej na pograniczu polsko-niemieckim na przykładzie linii kolejowej nr 203 na odcinku Kostrzyn-Krzyż

  • Daniel Kołodziejek „Analiza warunków zastosowania urządzeń do pomiaru stężenia związków toksycznych spalin z pojazdów szynowych

  • Natalia Sochacka „Projekt folii zabezpieczającej przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz działaniem wiązki lasera w lotnictwie ogólnym

  • Maciej Bednarek „Analiza emisji zanieczyszczeń i zużycia paliwa w transporcie towarów w zależności od miejsca realizacji załadunku

  • Jakub Szyperski „Możliwości zwiększania mocy w benzynowym silniku niedoładowanym na przykładzie pojazdu Honda CRX III

  • Kuba Mieżowiec „Ocena stanu technicznego i zużycia elementów silnika spalinowego pojazdu VW Karmann Typ 14 w procesie renowacji


Komisja oceniająca:

prof. dr hab. inż. Jacek Pielecha

prof. dr hab. inż. Wiesław Zwierzycki

dr hab. inż. Wojciech Sawczuk

dr hab. inż. Andrzej Ziółkowski

dr hab. inż. Łukasz Rymaniak

Zapraszamy!

12.05.2021

Zaproszenie na konferencję "Autonomiczna przyszłość transportu drogowego"

W imieniu Dyrekcji Instytutu Transportu Samochodowego oraz konsorcjantów projektu AV-PL-ROAD - Ministerstwa Infrastruktury i Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału online w drugiej edycji konferencji pt. „Autonomiczna przyszłość transportu drogowego" organizowanej w formule hybrydowej.

Uczestnictwo w konferencji jest nieodpłatne.

Wszelkie szczegóły oraz odnośnik do rejestracji znajdują sią pod linkiem.

Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej wydarzenia: www.avpoland.com

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres mailowy: info@avpoland.com


Z poważaniem

Komitet Organizacyjny konferencji AV-POLAND

11.05.2021

Konkurs o Nagrodę Siemensa

Już po raz 26. Politechnika Warszawska i Siemens Sp. z o.o. ogłaszają Konkurs o Nagrodę Siemensa, w którym wyłonione zostaną wyjątkowe talenty spośród naukowców, zespołów badawczych oraz absolwentów studiów I i II stopnia z całej Polski. Zwycięskie projekty, które odpowiadają na potrzeby rynku i gospodarki - poza nagrodą finansową - uzyskują szansę na wdrożenie i zastosowanie w praktyce w ramach rozwiązań technologicznych firmy Siemens.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym regulaminy i formularze zgłoszeniowe, dostępne są na stronie: www.pw.edu.pl/siemens jak również w pliku do pobrania.

7.05.2021

BIM Modeler - ruszyły zapisy na 2 edycję eksperckich kursów Revit

Wystartowały zapisy na II edycję eksperckich kursów dla projektantów BIM:

Zaawansowany program szkoleniowy przygotowujący do pełnienia roli głównego modelera BIM

Autorska ścieżka edukacyjna, doświadczona kadra dydaktyczna, praktyczne materiały szkoleniowe, zestawy dedykowanych narzędzi (szablony, wtyczki, skrypty), certyfikacja Autodesk i PROCAD.

Poznaj szczegółowy program i zarezerwuj sobie miejsce

Liczba miejsc ograniczona


6.05.2021

Konkurs wiedzy o budownictwie ZAKRĘCENI

Już 10 maja w poniedziałek rusza konkurs wiedzy o budownictwie ZAKRĘCENI, który przygotowany został wspólnie z 5 kołami naukowymi. To studenci przygotowali pytania oraz zadania dla uczestników, dlatego to wydarzenie zasługuje na szczególną uwagę.

Kierowaliśmy się ideą: studenci dla studentów.

- Koło Naukowe Studentów 'Budownictwo' – Wojskowa Akademia Techniczna

- Młodzi Menadżerowie Budownictwa – Politechnika Wrocławska

- Koło Naukowe Budownictwa Ogólnego i Badań Nieniszczących Politechniki Wrocławskiej 'EtaKsi'

- Koło Naukowe Inżynierii Drogowej i Kolejowej KODiK - Politechnika Gdańska

- Koło Naukowe Pasjonatów BIM - KRESKA - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Zasady konkursu:

1. Od poniedziałku do piątku na stronie: https://www.canva.com/design/DAEdr91WgWo/ODLSOnw8nSh6Jx-dhob7mQ/view?website#2 oraz na wydarzeniu konkursu: https://www.facebook.com/events/878836832966347/?ref=newsfeed będziemy publikować pytanie lub zadanie.

2. Każdy dzień to zadanie innego koła naukowego.

3. Czas na odpowiedź: do poniedziałku 17.05 do 12.

4. Wygrywają osoby z największą ilością punktów. \uD83D\uDE0A

5. Nagrody: karty Edenred o wartości 100, 200 i 300 zł oraz bluzy Budimex i inne gadżety


Pozdrawiam serdecznie,

Martyna Pawul

Specjalista ds. budowania wizerunku pracodawcy

Pion Zarządzania Zasobami Ludzkimi

tel.: 517 125 040

martyna.pawul@budimex.pl

6.05.2021

Wielkie święto Kół Naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu


Corocznie organizowana jest w pierwszej połowie maja Studencka Sesja Naukowa, gdzie przedstawiane są najwybitniejsze osiągnięcia studentów oceniane przez Komisję powołaną spośród członków Rady WILiT. Sesje Studenckie są tradycją zapoczątkowaną w 1973 r – wpisz się w karty historii Wydziału!

30.04.2021

4-5 maj 2021 r. - dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych

Zgodnie z Regulaminem studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich Politechniki Poznańskiej, p. Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia - dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. PP, ustanowiła w Politechnice Poznańskiej 4 i 5 maja 2021 r. (wtorek i środa) dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

30.04.2021

KONKURS "BE THE BEST"

Rusza jubileuszowa edycja konkursu Be The Best!

Już po raz dziesiąty istnieje możliwość stworzenia nieszablonowych i innowacyjnych rozwiązań wyzwań stojących przed firmą Volkswagen Poznań, a także zdobycia atrakcyjnych nagród.

Należy wybrać temat, skonsultować swoje pomysły z naszymi specjalistami, a następnie samodzielnie lub w zespołach dwuosobowych opracujcie projekt, odpowiadający na jeden z trzech poniższych tematów konkursowych:

1. Porównywanie danych procesowych urządzeń wykorzystywanych w budowie karoserii

2. Cyfryzacja danych wykorzystywanych do przeprowadzenia kontroli polakierowanej karoserii

3. Aplikacja WEB wykorzystywana do analizy ilościowej i jakościowej błędów występujących na powierzchniach karoserii w procesie lakierowania



W załącznikach znajdują się szczegółowe opisy, zawierające wszystkie potrzebne informacje dotyczące tegorocznych tematów konkursowych, a także linki do formularzy zgłoszeniowych i regulaminu.

27.04.2021

ZAPISY NA EGZAMIN z języka obcego w sesji letniej roku akademickiego 2020/2021

W związku z przygotowaniami do sesji egzaminacyjnej kończącej semestr letni 2020/21, egzaminy z języków obcych odbędą się w formie ustnej online. Egzaminy zostaną przeprowadzone z wykorzystaniem narzędzia eMeeting zgodnie z procedurami opublikowanymi na stronie internetowej Centrum Języków i Komunikacji Politechniki Poznańskiej: http://www.clc.put.poznan.pl/PL-H241/zapisy-na-egzamin.html.


Ogłoszenia informujące o procedurze zapisów na egzamin z języka obcego:

26.04.2021

ExpressVPN – Virtual Open Day: misja budowania bezpieczniejszego internetu

W przyszłym tygodniu „Czwartki z biznesem na WIZ” zaczynamy dzień wcześniej. Zapraszamy serdecznie na dwa dni spotkań z ExpressVPN.

ExpressVPN to firma zajmującą się oprogramowaniem SaaS i cyberbezpieczeństwem. Dzięki milionom klientów i setkom pracowników na całym świecie szybko się rozwija i szuka nowych talentów, także w Polsce.

Dołącz do nas w dniach 28-29 kwietnia, aby wziąć udział w serii webinarów online, poznać firmę i jej misję budowania bezpieczniejszego internetu.

Te webinary to fantastyczna okazja, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak ExpressVPN podchodzi do inżynierii i technologii oraz zdecydować, czy kariera w ExpressVPN jest dla Ciebie odpowiednia.

Szczegółowy harmonogram:

środa 28 kwietnia:

• Analyzing Applications and Breaking Them, 11:45-12:15

• Introducing Lightway, 12:20-12:50

• ExpressVPN People & Culture, 13:00-13:30

Dołącz do wydarzenia: https://fb.me/e/2h19sptAD

czwartek 29 kwietnia:

• Fraud and Hackers, 16:45-17:15

• ExpressVPN’s Digital Security Lab, 17:20-17:50

• Why I joined ExpressVPN, 18:00-18:30

Dołącz do wydarzenia: https://fb.me/e/6i3VIpQRZ

Więcej informacji w wydarzeniu: https://fb.me/e/2dI3Ez0ku

Zarejestruj się już dziś:

https://www.expressvpn.com/pl/jobs/poznan-virtual-open-day

20.04.2021

Kursy dla studentów organizowane przez ITMO przy współpracy z PP

Uczelnia partnerska Politechniki Poznańskiej tj. ITMO University z Saint Petersburga, organizuje kursy dla studentów w ramach "summer school" w formule online i stacjonarnie. Są to:

19.04.2021

Wykład otwarty z Kierownikiem Działu ds. Zarządzania Operacjami Bezzałogowych Statków Powietrznych w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Zapraszamy do udziału w wykładzie pt. "Operacyjne wdrożenie PansaUTM oraz przestrzeń powietrzna dla operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych po wdrożeniu przepisów Unii Europejskiej". Prelegentem będzie p. Maciej Włodarczyk.

Pan Maciej Włodarczyk jest kierownikiem Działu ds. Zarządzania Operacjami Bezzałogowych Statków Powietrznych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Wykład odbędzie się w środę 21 kwietnia 2021 r.

Adres spotkania: https://us02web.zoom.us/j/84799983400 (zoom)

Wykład rozpocznie się o godzinie 15:00.

15.04.2021

Konkurs na wyróżniającą się pracę dyplomową

Przewodniczący Komisji ds. Konkursów i Nagród FSNT NOT - prof. dr. hab. inż. Jan ŻUREK oraz Kazimierz PAWLICKI - prezes Rady FSNT NOT w Poznaniu, zaprasza wszystkich zainteresowanych studentów i ich promotorów do udziału w konkursie na wyróżniającą się pracę dyplomową studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I lub II stopnia w obszarze techniki oraz organizacji produkcji i usług.

Szczegóły znajdują się w liście przewodnim oraz regulaminie (dokumenty w załączeniu), a także na stronie internetowej FSNT NOT w Poznaniu: www.not.poznan.pl, skąd można pobrać Wniosek konkursowy.


Regulamin


Pismo przewodnie i wzór wniosku

Wniosek złoszeniowy.doc

14.04.2021

Rekrutacja do programu stażowego Kierunek ORLEN

Aplikuj na staż, jeżeli jesteś studentem ostatnich lat studiów lub absolwentem uczelni wyższej niezależnie od wieku.

Oferujemy ponad 40 miejsc stażowych w ramach wielu różnych specjalizacji i kierunków: ścisłych, ekonomicznych, humanistycznych. Podczas staży będzie można uczestniczyć w projektach wyjątkowych, realizowanych na skalę niedostępną nigdzie indziej: rozwoju energetyki, obszarach innowacji projektowych, produktowych, procesach zakupowych, logistycznych czy sprzedażowych, pracować przy nowych technologiach, projektach ochrony środowiska, innowacyjnych wdrożeniach w sieciach stacji paliw, wziąć udział w opracowywaniu procesów biznesowych, nowych rozwiązań inżynieryjnych, finansowych czy projektach marketingowych.


Możliwość realizowania stażu mają mieszkańcy całej Polski z uwagi na wybór spośród Spółek ORLENU uczestniczących w tej edycji programu: PKN ORLEN, Anwil, Orlen CUK, Orlen Laboratorium, Orlen Paliwa, Orlen Południe oraz Spółki Grupy Energa: Energa OZE, Energa Enspirion. Wprawdzie zespoły, do których poszukiwani są stażyści są zlokalizowane w 10 miastach, to część zadań stażowych może być realizowana hybrydowo, co daje możliwość zdobywania doświadczenia niezależnie od miejsca zamieszkania.


Staże trwają 6 miesięcy, od lipca, są płatne i są okazją do zdobycia umiejętności zawodowych, rozwoju osobistego przy wsparciu indywidualnego opiekuna oraz są możliwością pogłębiania kompetencji miękkich w ramach organizowanych warsztatów grupowych w społeczności stażystów.


Aplikacje można przesyłać do 3 maja w odpowiedzi na ogłoszenia stażowe opublikowane w zakładce kariera na stronie internetowej PKN ORLEN TUTAJ oraz w zakładkach Spółek uczestniczących w aktualnej edycji programu stażowego.


Więcej informacji na temat programu stażowego TUTAJ


12.04.2021

Wielkie święto Kół Naukowych Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu


Corocznie organizowana jest w pierwszej połowie maja Studencka Sesja Naukowa, gdzie przedstawiane są najwybitniejsze osiągnięcia studentów oceniane przez Komisję powołaną spośród członków Rady WILiT. Sesje Studenckie są tradycją zapoczątkowaną w 1973 r – wpisz się w karty historii Wydziału!

8.04.2021

Zmiana dyżuru p. Prodziekan ds. kształcenia

Sz. Państwo,

dyżury Prodziekan dr inż. Marlena Kucz, prof PP.

poniedziałki 10.00-11.00 oraz czwartki 8.00- 9.00 LINK https://emeeting.put.poznan.pl/eMeeting/mar-msc-3oi

Dear Students,

office hours Vice-dean dr inż.Marlena Kucz, prof.PP Mondays 10.00-11.00 and Thursday 8.00-9.00 LINK https://emeeting.put.poznan.pl/eMeeting/mar-msc-3oi

2.04.2021

Zapraszamy uzdolnionych studentów Państwa uczelni do udziału w Eliminacjach Krajowych WorldSkills Poland Nowe Technologie, które odbędą się 2 czerwca 2021 roku w Lublinie. Eliminacje obejmą 5 konkurencji dotyczących tzw. zawodów przyszłości takich jak: robotyka mobilna, cyberbezpieczeństwo, mechatronika, przemysł 4.0, chmura obliczeniowa. Studenci powinni reprezentować kierunki studiów adekwatne do ogłoszonych kategorii lub być pasjonatami w tym zakresie.

Głównym organizatorem eliminacji w Lublinie jest WorldSkills Poland wraz ze współorganizatorem Urzędem Marszałkowskim i głównymi partnerami: Lubelskim Centrum Innowacji i Technologii oraz Stowarzyszeniem „Cyberbezpieczni” we współpracy z partnerami konkurencji: Festo, T-Systems, ITSS, Spice Gears.

Więcej informacji o eliminacjach dostępne na: https://worldskillspoland.org.pl/skillspoland2021-lublin/

Kontakt z ramienia Organizatora: Grzegorz Chrobak grzegorz.chrobak@frse.org.pl, który jest gotów udzielić Państwu dodatkowych informacji.

31.03.2021

29.03.2021

Zawiadomienie o publicznej obronie

Zgodnie z art. 179 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r., Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669), Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Politechniki Poznańskiej zawiadamia, że w dniu 13 kwietnia 2021 roku o godz. 10.00 odbędzie się

publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie zdalnym)

mgr. inż. Dawida NIJAKA

na temat:

Środowiskowa ocena rozwiązań transportowych z wykorzystaniem symulacji ruchu drogowego

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport

Transmisja z obrony rozprawy doktorskiej będzie dostępna pod linkiem:

https://emeeting-obrony.put.poznan.pl/eMeeting/kin-ddd-rdd

Promotor: dr hab. inż. Miłosław KOZAK – Politechnika Poznańska

Promotor pomocniczy: dr hab. inż. Łukasz RYMANIAK – Politechnika Poznańska

Recenzenci: prof. dr hab. inż. Dariusz PYZA – Politechnika Warszawska

prof. dr hab. inż. Andrzej ŚWIDERSKI – Instytut Transportu Samochodowego


Z rozprawą doktorską oraz recenzjami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Recenzje i streszczenie dostępne są również na stronie wydziałowej w zakładce Doktoraty.

20.03.2021

Godziny otwarcia biblioteki Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu


Godziny otwarcia biblioteki Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu w terminie od 20.03.2021 r. do 9.04.2021 r.:

Biblioteka I Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu (Budynek A1, p. 702) będzie czynna w następujące dni:

  • środa 9.00 – 13.00

Biblioteka II Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu (Budynek Budownictwa, p. 31) będzie czynna w następujące dni:

  • poniedziałek 9.00 – 13.00

  • czwartek 9.00 – 13.00

23.03.2021

Bezpłatne warsztaty Revit Online - BIM Akademia powraca

BIM Akademia Online - bezpłatne warsztaty Revit gdziekolwiek jesteś!

Weź udział w wyjątkowej 20 edycji naszych warsztatów komputerowych.

5 dni wypełnionych praktycznymi ćwiczeniami.

Trenuj razem z nami, poznawaj Revita i rozwijaj swoje umiejętności projektowe - Zarezerwuj sobie miejsce.

19 kwietnia - Sala Infrastruktura Online

20 kwietnia - Sala Chmura Punktów Online

21 kwietnia - Sala Architektoniczna Online

22 kwietnia - Sala Instalacyjna Online

23 kwietnia - Sala Konstrukcyjna Online

18.03.2021

Komunikat JM Rektora do Członków społeczności akademickiej Politechniki Poznańskiej

16.03.2021

Z głębokim żalem i w poczuciu wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość,

że odszedł

śp.

doc. dr inż. Tadeusz Pawlęty

długoletni pracownik Zakładu Podstaw Konstrukcji Maszyn,

specjalista w zakresie konstrukcji i eksploatacji maszyn.

Zawsze przyjacielski, pomocny i życzliwy, pełen pasji i zaangażowania.

Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Wyrazy głębokiego żalu i współczucia rodzinie zmarłego składają

pracownicy Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Luboniu dnia 17 marca br.: Msza św. w Kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu, ul. Władysława Jagiełły 11, o godzinie 10.00

Pogrzeb na Cmentarzu w Żabikowie, ul. Traugutta, o godzinie 11.00.

15.03.2021

link do rejestracji https://studio.tvip.pl/porr

12.03.2021

Zaproszenie na Webinar: Nowe trendy w laboratorium Automotive, Automatyzacja w badaniach emisji cząstek stałych


W imieniu Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji Sp. z o.o. oraz firmy RADWAG Wagi Elektroniczne mam przyjemność zaprosić na webinar pt.:

Nowe trendy w laboratorium Automotive, Automatyzacja w badaniach emisji cząstek stałych

który odbędzie się 18.03.2021 r. o godz. 12:00 (GMT+1).


Szczegółowe zagadnienia:

  • Oddziaływanie motoryzacji na srodowisko i zdrowie człowieka

  • Główne wyzwania dla metod badania jakosci powietrza

  • Radwag Wagi Elektroniczne – lider w technologii pomiarów masy

  • Instytut Badan i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL – potencjał R&D

  • Automatyzacja w laboratorium Automotive - pomiar masowej emisji czastek stałych z wykorzystaniem systemu automatycznego UMA 2.4Y.F

  • Porównanie wyników badan dla metody manualnej i automatycznej

  • Pytania i odpowiedzi


Link do rejestracji znajdują się w tutaj: link do rejestracji

Webinar odbędzie się w języku angielskim.

12.03.2021

Stypendia Santander #LifelongLearning - ponad 5500 miejsc na projekty rozwojowe

Rusza nabór na nowe Stypendia Santander, jest to okazja do zdobycia nie tylko cenionych kompetencji ale również certyfikatów, które pomogą wyróżnić się na rynku pracy. W 2021 roku wsparcie i wybrane projekty kierowane są nie tylko do studentów i absolwentów, ale także do wszystkich osób, które ukończyły 18 lat i są zainteresowane rozwojem osobistym.

Obecnie trwa nabór na:

300 stypendiów dla osób, które chcą poprawić lub rozwinąć umiejętności w zakresie tworzenia stron internetowych i technologii programowania lub planują karierę w obszarze gospodarki cyfrowej.

Aplikować można do 25 marca 2021 do godz. 23.00

Link do naboru: https://www.becas-santander.com/pl/program/tech-digital-reskilling-ironhack

5000 miejsc na kurs e-learningowy z języka angielskiego LearnEnglishSelect, który koncentruje się na rozwoju praktycznych umiejętności potrzebnych w środowisku pracy.

Aplikować można do 14 kwietnia 2021 r. do godz. 23.00

Link do naboru: https://www.becas-santander.com/pl/program/languages-english-courses-british-council


To konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Studenci zmierzą się w 9 kategoriach (zarówno naukowych, artystycznych jak i społecznych), w każdej z nich będą mogli uzyskać nagrodę 5 000 zł, którą finansuje Santander Universidades. Celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych studentów oraz zwiększenie ich szans na zaistnienie w świecie nauki i biznesu.

Aplikować można do 31 marca 2021 r. godz. 23.00

Link do naboru: https://www.becas-santander.com/pl/program/studencki-nobel-2021

50 miejsc dla studentów i absolwentów, którzy myślą o karierze w bankowości. Projekt oferuje 20 godzin kursu przygotowującego prowadzonego przez Katedrę Bankowości i Globalnego Systemu Finansowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz dofinansowanie do 100% do egzaminu Europejskiego Certyfikatu Bankowca EFCB 3E.

Aplikować można do 21 marca 2021 r. godz. 23.00

Link do naboru: https://www.becas-santander.com/pl/program/ecb_uek_2021


To cykl spotkań online z przedsiębiorcami reprezentującymi polskie firmy rodzinne

dla 200 studentów i absolwentów. W trakcie spotkań online zostaną przybliżone zagadnienia z wiązane z zakładaniem, zarządzaniem i rozwojem firmy rodzinnej. Prelegenci opowiedzą też o nietypowych ścieżkach kariery, które wybrali. Wydarzenie organizowane jest przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu.

Aplikować można do 31 marca 2021 r. godz. 23.00

Link do naboru: https://www.becas-santander.com/pl/program/abr_2021

20 miejsc dla studentów, którzy chcą zgłębić kompetencje cyfrowe w zakresie obsługi programu Excel, języka SQL oraz Business Intelligence. Uczestnicy będą mogli dodatkowo wzmacniać umiejętności efektywnej komunikacji w zespołach, w których kluczową rolę pełnią osoby przekształcające i analizujące dane w celu podejmowania decyzji biznesowych. Projekt jest organizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Zapraszamy do aplikowania do 23 marca 2021 r. godz. 23.00

Link do naboru: https://www.becas-santander.com/pl/program/tech_uew_2021

Zachęcamy do śledzenia platformy santander-grants.com, na której publikowane są informacje o nowych naborach projektów stypendialnych realizowanych przy współpracy z najbardziej prestiżowymi ośrodkami akademickimi w Polsce i na świecie.

10.03.2021


Stworzony z myślą o kandydatach, tak aby mogli oni zapoznać się z szeroką gamą oferowanych kierunków oraz modułów kształcenia na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Dodatkowo, znajdują się w nim informacje na temat działalności Kół Naukowych, działających z ramienia Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, opisy dostępnego sprzętu laboratoryjnego Instytutów, wchodzących w skład Wydziału, a także możliwości poszerzenia wiedzy, które mogą zainteresować osoby zastanawiające się nad wyborem studiów.

Link do pobrania informatora: Informator-WILiT-Poznan-2021.pdf

3.03.2021

Nowy profesor tytularny na Wydziale!!


Serdeczne gratulacje dla prof. dr hab. inż. Przemysława LITEWKI.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 11 lutego 2021 r. nadał Mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.


Gratulujemy!!

1.03.2021

Webinaria Wysokich Lotów Pratt & Whitney


Zachęcamy do udziału w Webinariach Wysokich Lotów Pratt & Whitney!


Już 10 marca 2021 roku o godzinie 12:00 odbędzie się wykład inauguracyjny pt. "Jaka praca i jaki pracownik w erze po-covidowej?", który poprowadzi Marek Darecki, Prezes Pratt & Whitney Rzeszów S.A.


Zachęcamy do bezpłatnej rejestracji: 1 webinar, Wysokich Lotów P&W

Każda zarejestrowana osoba po webinarze otrzyma certyfikat potwierdzający jej udział w wydarzeniu oraz prośbę o wypełnienie ankiety.

Poniżej znajduje się klauzula informacyjna, dotycząca wykorzystania danych osobowych.


Po rejestracji otrzymacie mail z linkiem do transmisji.


Do zobaczenia! #WeArePW

Klauzula informacyjna dla osób biorących udział w szkoleniach webinar organizowanych przez PW Rzeszów S.A.
  1. Administratorem danych osobowych jest Spółka Pratt & Whitney Rzeszów S.A. z siedzibą w Rzeszowie („Spółka”), adres: ul. Hetmańska 120, 35-078 Rzeszów, Polska
  2. Pana/Pani dane osobowe w postaci imienia i nazwiska i adresu email przetwarzane będą w celu rejestracji i udziału uczestników w webinarze. Dane będą przetwarzane przez dostawcę narzędzia informatycznego „Zoom for Government ” którego klauzula informacyjna i zasady Privacy określone są na stronie: https://zoomgov.com/privacy.
  3. Podstawą prawną przetwarzania Pana/Pani danych osobowych przez Spółkę jest art. 6 ust. 1 lit. f Rozporządzenia ogólnego o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r., dalej: RODO. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.
  4. Spółka może przetwarzać Pana/Pani dane osobowe również w celu wykonania obowiązków prawnych ciążących na niej w związku z realizacją webinaru (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO).
  5. Spółka może przetwarzać Pana/Pani dane osobowe również w celu ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń pomiędzy Panem/Panią a Spółką, jak również w zakresie wymogów bezpieczeństwa na terenie Spółki (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO).
  6. Pana/Pani dane osobowe mogą być ujawnione innym podmiotom świadczącym na rzecz Spółki np.: usługi IT, HR, serwisowe, szkoleniowe.
  7. Pani/Pana dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego/organizacji międzynarodowej na podstawie wiążących reguł korporacyjnych zatwierdzonych przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych lub standardowych klauzul ochrony danych przyjętych przez Komisję Europejską włączając transfer danych przy wykorzystaniu narzędzia „Zoom for Government” wg polityki dostawcy https://zoomgov.com/privacy.
  8. Pana/Pani dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do ustalenia, dochodzenia lub obrony roszczeń ciążących na Spółce obowiązków określonych przepisami powszechnie obowiązującego prawa, jednak nie dłużej niż przez 1 rok.
  9. W granicach określonych przepisami prawa przysługuje Pani/Panu prawo:
    • dostępu do Pana/Pani danych osobowych,
    • ich sprostowania,
    • ich usunięcia,
    • ograniczenia ich przetwarzania,
    • ich przeniesienia,
    • wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, jeżeli Spółka przetwarza je w celu realizacji swojego prawnie uzasadnionego interesu,
    • cofnięcia zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem, jeżeli Spółka przetwarza je na podstawie Pana/Pani zgody.
  10. Wszelkie pytania i realizacje praw dotyczące zasad prywatności w Pratt & Whitney Rzeszów S.A. należy przesyłać drogą elektroniczną na adres: privacy.compliancepwr@prattwhitney.com. Pytania dotyczące praktyk Korporacji UTC w zakresie ochrony prywatności w ogóle należy przesyłać na adres :privacy.compliance@rtx.com. Pytania dotyczące praktyk Korporacji Zoom w zakresie ochrony prywatności w ogóle należy przesyłać na adres: privacy@zoom.us.
  11. Przysługuje Pani/Panu prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pan/Pani, iż przetwarzanie przez Spółkę danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy

26.02.2021

Godziny otwarcia biblioteki Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu


Godziny otwarcia biblioteki Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu w miesiącu marcu 2021 r.:

Biblioteka I Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu (budynek z zegarem, pokój 702) będzie czynna w następujące dni:

  • środa 9.00 – 13.00

  • piątek 9.00 – 13.00

Biblioteka II Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu (budynek budownictwa lądowego, pokój 31) będzie czynna w następujące dni:

  • poniedziałek 9.00 – 13.00

  • czwartek 9.00 – 13.00

25.02.2021

Listy osób przyjętych na II stopień z uwzględnieniem odwołania


Listy osób przyjętych na II stopień w roku akademickim 2020/2021 z podziałem na specjalności z uwzględnieniem odwołania

Kierunek:


23.02.2021

Listy osób przyjętych na II stopień


Listy osób przyjętych na II stopień w roku akademickim 2020/2021 z podziałem na specjalności

Kierunek:


W przypadku odwołania się proszę o kontakt meilowy z p. Prodziekan prof. Marleną Kucz do dnia 25.02.2021 r. do godz. 10.00.

23.02.2021

Top Young 100


Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu kolejny rok bierze udział w programie Top Young 100. Podobnie jak wcześniejsze, tak również tegoroczna (czwarta) edycja ma na celu intensywne wsparcie rozwoju kompetencji najbardziej utalentowanych Studentek i Studentów z całej Polski związanych z szeroko pojętą branżą Transport – Spedycja – Logistyka (TSL).

Obecnie, tj. do 17.03 trwa rekrutacja Studentek i Studentów naszego Wydziału kierunku Transport wszystkich specjalności (od drugiego do piątego roku studiów).


Opiekunem Programu na WILiT jest dr inż. Marcin Kiciński.

Szczegółowe informacje są dostępne pod oficjalnym adresem Programu Top Young 100.


Program Top Young 100 jest ogólnopolską inicjatywą skierowaną do najlepszych studentów logistyki, transportu oraz zarządzania łańcuchem dostaw w Polsce. Projekt wyróżnia się tym, iż jest tworzony przez trzy środowiska: biznesowe, akademickie oraz studenckie. Od ponad trzech Program stawia przed Studentami i Studentami nowe wyzwania. Przede wszystkim pozwala nabyć umiejętności zespołowego (interdyscyplinarnego) rozwiązywania szeregu problemów z obszaru TSL.


W Projekcie Top Young 100 uczestniczy:

  • 27 uczelni posiadających kierunki związane z logistyką, transportem i zarządzaniem łańcuchem dostaw

  • około 80 studentów z całej Polski

  • 26 partnerów biznesowych.


Jeśli jesteś Studentką i Studentem Wydziału ILiT:

  • 2-5 roku studiów na kierunku transport bez względu na specjalność na Wydziale ILiT PP,

  • interesujesz się i masz kontakt z transportem, logistyką,

  • posiadasz znajomość języka angielskiego


i przede wszystkim masz chęci:

  • współpracować z przedsiębiorstwami zmierzyć się z ich wyzwaniami biznesowymi oraz zdobyć wyjątkowe doświadczenie zawodowe,

  • rozwijania sieci kontaktów zawodowych o menedżerów i dyrektorów zarządzających logistyką i transportem,

  • zarepetowania się potencjalnym pracodawcom,

  • pod okiem osobistego mentora zawodowego przygotować się do wejścia na rynek pracy i pracować nad swoimi kompetencjami

  • zdobyć Dyplom Absolwenta Top Young 100 (prestiżowy certyfikat wydany przez Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów - Polish Supply Management Leaders)


to zgłoś się do udziału.


REKRUTACJA

ETAP 1: UCZELNIANY (18.01.2021-17.03.2021)

Etap prowadzony przez Uczelnianego Opiekuna Top Young 100 na WILiT: dr inż. Marcin Kiciński


Wymagane dokumenty:

  • CV

  • Podpisana deklaracja RODO (skan dokumentu), do pobrania http://marcin.kicinski.pracownik.put.poznan.pl/wp-content/uploads/2021/02/TOP_YOUNG_IV_RODO.pdf

  • Formularz zgłoszeniowy - do pobrania http://marcin.kicinski.pracownik.put.poznan.pl/wp-content/uploads/2021/02/TOP_YOUNG_IV_formularz_zgloszenia.xlsx


ZGŁOSZENIA do 14.03.2021:

e-mail: marcin.kicinski[at]put.poznan.pl

w tytule proszę wpisać: TOP YOUNG 100

Wyniki rekrutacji: 18.03.2021

ETAP 2: OGÓLNOPOLSKI

19.03.2021 do 26.03.2021 - czas na rozwiązanie case study i zapisy na rozmowę;

  • Case study zostanie ogłoszone 18.03 (przykładowe tematy z edycji poprzednich);

  • Rozwiązanie case study zaproponowane przez Studenta trzeba będzie przesłać do Biura Projektu TY100 i będzie ono dyskutowane z Komisją w czasie rozmowy rekrutacyjnej.

Zapisy na rozmowy rekrutacyjne będą prowadzone przez Biuro Projektu TY100

29.03.2021 do 23.04.2021 - II etap on-line rozmowy kwalifikacyjne do Programu Top Young 100

26.04.2021 - ogłoszenie listy osób przyjętych do Programu Top Young 100

05.2021 - konferencja inauguracyjna IV edycji połączona z zamknięciem III edycji

Szczegółowe informacje dostępne na stronie: https://topyoung100.pl/ oraz na FB www.facebook.com/topyoung100/ .

Pozostałe informacje:

- prezentacja programu Top Young 100

- Regulamin IV edycji Top Young 100


22.02.2021

Komunikat Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu


Komunikat Dziekana WILIT z dnia 22.02.2021 r. w sprawie realizacji zajęć dydaktycznych w semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021

W semestrze letnim roku akademickiego 2020/2021 na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu, zgodnie z Zarządzeniem JM Rektora PP z dnia 8.02.2021 r., wybrane zajęcia laboratoryjne (z wyłączeniem komputerowych) będą realizowane w formie stacjonarnej, przy czym dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wybrane zajęcia laboratoryjne na uczelni będą prowadzone od 1.03.2021 r.


Zajęcia, zarówno w formie zdalnej, jak i na uczelni będą odbywać się zgodnie z planem zajęć.


Jednocześnie proszę o śledzenie zmian w planach zajęć oraz komunikatów na stronie Uczelni i Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu z uwagi na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w kraju.


Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu

prof. dr hab. inż. Jacek Pielecha

11.02.2021

Nowy profesor tytularny na Wydziale!!


Serdeczne gratulacje dla prof. dr hab. inż. Wojciecha SUMELKI - Prorektora ds. nauki.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 20 stycznia 2021 nadał Mu tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.


Gratulujemy!!

9.02.2021

Praktyki dla studentów


W środę 10 lutego 2021 r. rozpoczyna się rekrutacja do Programu Praktyk na stronie www.akademiabudimex.pl

Aby dostać się na praktyki, należy wypełnić formularz i przejść grę. W tym roku na studentów czekają nowe, specjalistyczne testy z wiedzy technicznej.

W ofercie ponad 250 miejsc w całej Polsce!

  • W czwartek o 16.00 odbędzie się Live o programie oraz odpowiedzi na pytania:

https://budimex2019.clickmeeting.com/program-praktyk-w-budimex-start-?_ga=2.21034235.1391609062.1612861916-2098625784.1605861051

  • Od marca do końca czerwca 2021 r. odbędzie się wiele wydarzeń online dla studentów: webinary techniczne, filmy oraz konkursy. Wystarczy śledzić nas na naszym Facebooku: https://www.facebook.com/KarieraBudimex


8.02.2021

Zawiadomienie o publicznej obronie

Zgodnie z art. 179 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r., Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669), Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Politechniki Poznańskiej zawiadamia, że w dniu 17 lutego 2021 roku o godz. 10.00 w budynku A-1 Politechniki Poznańskiej, przy ul. Piotrowo 3 w Poznaniu, w sali 219 odbędzie się

publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie hybrydowym)

mgr. Wiktora WYSZYWACZA

na temat:

Zarządzanie ryzykiem zagrożeń w użytkowaniu bezzałogowych statków powietrznych

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport

Transmisja z obrony rozprawy doktorskiej będzie dostępna pod linkiem:

https://emeeting-obrony.put.poznan.pl/eMeeting/jed-z6l-9ng

Promotor: dr hab. inż. nawig. Andrzej FELLNER, prof. PŚ – Politechnika Śląska

Promotor pomocniczy: dr inż. Jędrzej ŁUKASIEWICZ – Politechnika Poznańska

Recenzenci: dr hab. inż. pil. Leszek CWOJDZIŃSKI – Dyrektor Programów Wojskowych Airbus Poland S.A.

dr hab. inż. Andrzej MAJKA, prof. PRz – Politechnika Rzeszowska


Z rozprawą doktorską oraz recenzjami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Recenzje i streszczenie dostępne są również na stronie wydziałowej w zakładce Doktoraty.

18.01.2021

Collegium Invisibile dla studentów


Collegium Invisibile rozpoczęło rekrutację studentów. Stowarzyszenie zrzesza wyróżniających się studentów oraz towarzyszących im wybitnych naukowców. Proponowane programy, oparte są na pomyśle Piramidy Wiedzy, mają na celu wszechstronny rozwój oraz pomoc młodym ludziom w świadomym kształtowaniu swojej działalności naukowej.

W rekrutacji mogą wziąć udział studenci uczelni wyższych będący na II – III roku studiów pierwszego stopnia, I – II roku drugiego stopnia, II – VI roku studiów jednolitych lub są absolwentami studiów licencjackich, którzy uzyskali dyplom ich ukończenia w ciągu trzech lat kalendarzowych poprzedzających termin składania aplikacji.

Rekrutacja do Collegium Invisibile składa się z dwóch etapów. W ramach pierwszego etapu rekrutacji ocenie podlegają nadesłane przez kandydata formularz oraz praca pisemna o charakterze naukowym (o objętości 3000 – 5000 słów; po polsku lub angielsku, ew. w innym języku po konsultacji ze stowarzyszeniem) .

Prace należy je przesłać do 28 lutego 2021 r. Drugi etap stanowi rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzająca predyspozycje i motywację kandydatów do studiowania w Collegium. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną w kwietniu. Wszelkie informacje są dostępne na stronie internetowej:

https://www.ci.edu.pl

Pod poniższym linkiem znajdą Państwo broszurę z najważniejszymi informacjami dotyczącymi działalności Collegium Invisibile:

https://ci.us7.list-manage.com/track/click?u=2fb685a2cda8afc189c4361e6&id=e4c716626d&e=0ddebfd005

15.01.2021

Studencki Nobel 2021


Studencki Nobel to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach - zarówno naukowych, artystycznych jak i społecznych. Jest jedynym ogólnopolskim konkursem stypendialnym w pełni tworzonym przez organizację studencką. Wpisując się w powszechne dziś trendy innowacyjności i związanego z nimi inwestowania w kapitał ludzki, ma umożliwić wyróżniającym się młodym ludziom wykorzystanie ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu.


Głównym celem konkursu jest wyróżnienie studentów o wybitnych osiągnięciach. Skierowany jest do studentów uczelni wyższych z całej Polski, którzy wyróżniają się ambicją, ciężką pracą oraz zaangażowaniem. Program ułatwia młodym ludziom rozwijanie swoich pasji, zainteresowań, a przede wszystkim jest dodatkową motywacją, by sięgać coraz dalej.


To właśnie organizacje studenckie są kopalnią prawdziwych talentów, które tylko czekają, aby zostać przez nas odkryte. Na pewno na Państwa uczelni znajdą się przyszli Nobliści. Dlatego też będzie nam bardzo miło, jeśli podzielą się Państwo informacją również z pozostałymi studentami.


Zgłoszenia startują już 1 lutego 2021 i potrwają do 31 marca 2021


Wśród nadesłanych zgłoszeń komisja konkursowa wybierze finalistów, którzy zostaną nagrodzeni na uroczystej Gali 21 maja 2021 r.


Studenci oceniani będą w 9 kategoriach konkursowych:

  • Nauki techniczne 

  • Sztuka

  • Dziennikarstwo i literatura

  • Nauki przyrodnicze i energetyka

  • Fizyka i astronomia

  • Medycyna i farmacja

  • Nauki społeczne

  • Nauki Ekonomiczne

  • Działalność społeczna 

Więcej informacji dotyczących konkursu oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie Studenckiego Nobla: http://www.studenckinobel.info/formularz-konkursowy/, na fanpage’u Studenckiego Nobla na Facebooku i Instagramie (@studencki.nobel). W przypadku pytań zapraszam również do bezpośredniego kontaktu e-mailowego:joanna.kowalczyk@nzs.org.pl


13.01.2021

Konkurs dla Młodych Inżynierów


Miesięcznik Builder zaprasza do udziału w Konkursie dla Młodych Inżynierów - Builder for the Young Engineers. Do konkursu można zgłaszać prace semestralne i dyplomowe.

Termin zgłaszania prac upływa 2 LUTEGO 2021


ZAREJESTRUJ SIĘ na: https://b4f.buildercorp.pl/Events

Przejdź do zakładki KONKURSY i wybierz interesujące Cię zadanie:


1. Wyzwanie, które łączy

2. Wyzwanie Młodego Inżyniera


Do konkursu można zgłaszać prace semestralne i dyplomowe. W przypadku zadania Wyzwanie, które łączy, należy wskazać użyte rozwiązania, materiały i technologie Partnerów Programu Builder for the Future oraz uzasadnić ich zastosowanie w projekcie. W przypadku pozostałych zadań nie jest to obowiązkowe.


REGULAMIN KONKURSU: https://builder4future.pl/wp-content/uploads/2020/09/REGULAMIN-KONKURS-GLOWNY-2020-2021-2.pdf


Sprawdź zakres zadań konkursowych:

1. Wyzwanie, które łączy: https://builder4future.pl/2020/09/30/wyzwanie-ktore-laczy/

2. Wyzwanie Młodego Inżyniera: https://builder4future.pl/2020/09/30/wyzwanie-mlodego-inzyniera-2/

11.01.2021

Zapisy na lektorat

Zgodnie z programem studiów na poszczególnych kierunkach, uruchomione zostały zapisy na lektorat rozpoczynający się w semestrze letnim 2020/2021. Zapisy odbywają się w dniach 7-29.01.2021 na platformie eKursy - link poniżej oraz w dokumencie pdf ze szczegółami. Zapisy dotyczą tylko tych kierunków, które w nadchodzącym semestrze letnim rozpoczynają zajęcia z j. obcych.

https://ekursy.put.poznan.pl/course/index.php?categoryid=1354

szczegóły zapisu na lektorat

18.12.2020

Dziekanat Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu

Od dnia 24 grudnia 2020 r. do 6 stycznia 2021 r. Dziekanat Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu będzie nieczynny.

22.12.2020

Konkurs "24-godzinny zegar słoneczny"

Z dniem 1 grudnia 2020 r. ogłoszony został kolejny konkurs architektoniczny, na opracowanie projektu "24-godzinnego zegara słonecznego". Swoje pomysły mogą zgłaszać studenci wszystkich wydziałów - indywidualnie lub w zespołach. Warunkiem jest posiadanie umiejętności zaprojektowania wymiaru architektonicznego i mechanizmu zegara.

Cechą charakterystyczną poprzednich konkursów było to, że zwycięskie koncepty w rzeczywistości były budowane i eksponowane w prestiżowych lokalizacjach największych polskich miast. "24-godzinny Zegar Słoneczny", powstały w wyniku konkursu, ozdobi plac u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Pula nagród w konkursie wynosi 25 000 zł.


Skład Gremium Jurorskiego i szczegóły konkursu można znaleźć na stronie:


https://tworzymykrakow.org/zegarsloneczny/


Informacje o konkursie

15.12.2020

Zawiadomienie o publicznej obronie

Zgodnie z art. 179 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r., Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669), Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Politechniki Poznańskiej zawiadamia, że w dniu 22 grudnia 2020 roku o godz. 10.00 w budynku A-1 Politechniki Poznańskiej, przy ul. Piotrowo 3 w Poznaniu, w sali 219 odbędzie się

publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie hybrydowym)

mgr. inż. Macieja SIDOROWICZA

na temat:

Identyfikacja systemu tworzenia ładunku i spalania z dwupaliwowym układem zasilania z wtryskiem bezpośrednim

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport

Transmisja z obrony rozprawy doktorskiej będzie dostępna pod linkiem:

https://emeeting-obrony.put.poznan.pl/eMeeting/mie-mmi-fyo

Promotor: prof. dr hab. inż. Ireneusz PIELECHA – Politechnika Poznańska

Promotor pomocniczy: dr inż. Mateusz NOWAK – Politechnika Poznańska

Recenzenci: dr hab. inż. Tomasz KNIAZIEWICZ, prof. AMW – Akademia Marynarki Wojennej

prof. dr hab. inż. Dariusz PYZA – Politechnika Warszawska


Z rozprawą doktorską oraz recenzjami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Recenzje i streszczenie dostępne są również na stronie wydziałowej w zakładce Doktoraty.

11.12.2020


XIIth Student's International Scientific and Practical Conference


W dniu 10.12.2020 roku Studenci Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu zrzeszeni w Kole Naukowym Silników Spalinowych oraz Kole Naukowym Mechaników wzięli udział w XII Międzynarodowej Studenckiej Konferencji organizowanej przez Narodowy Uniwersytet Transportu Kolejowego im. Akademika V. Lazaryana w Dniprze (oddział lwowski). Sesja rozpoczęła się od uroczystego przemówienia Pana Dyrektora filii lwowskiej Uniwersytetu dra Yaroslava V. Bolzhelarskiego. Następnie wygłoszonych zostało kilkadziesiąt referatów w trzech blokach tematycznych. Uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom naukowy, co zgodnie podkreślała komisja oceniająca. W wyniku prowadzonej dyskusji powstały inicjatywy współpracy międzyuczelnianej w zakresie rozwoju współpracy studentów. Naszą Uczelnię reprezentowali:

  • Michalina Kamińska: Możliwość oceny wskaźników ekologicznych z pojazdów dwudrogowych

  • Marita Pigłowska (WTCh): Kluczowe wyzwania: postęp w dziedzinie baterii i ogniw paliwowych i magazynowania wodoru w pojazdach

  • Natalia Szymlet: Badania ekologiczne pojazdów jednośladowych w rzeczywistych warunkach eksploatacji

  • Aleks Jagielski: Energochłonność pojazdów z alternatywnymi układami napędowymi

  • Jakub Pniewski: Adaptacja wymagań testu RDE dla pojazdów osobowych na potrzeby stworzenia testu RDE dla motocykli

  • Jakub Szyperski: Systemy odzyskiwania energii z Formuły 1 i ich zastosowanie w środkach transportu






10.12.2020


Konkurs z zakresu budownictwa kolejowego


Szczegóły informacji na stronie: https://www.facebook.com/KarieraBudimex oraz na stronie: https://view.genial.ly/5fc4d92c74ef7b0d207635ff


Konkurs potrwa od środy 9.12 do piątku 11.12. Do wygrania karty Edenred m.in. o wartości 700 zł i nasze gadżety.

04.12.2020

Generator Dostępności. Granty dla studentów i absolwentów

"Generator Dostępności" to Inkubator Innowacji Społecznych podejmujący tematykę szeroko rozumianej dostępności dla osób z niepełnosprawnościami i/lub osób starszych.

W jego ramach finansujemy nowatorskie inicjatywy pokonujące barierę dostępności produktów, usług, otwierające dostęp do instytucji i ułatwiające funkcjonowanie grup o specyficznych potrzebach.

Oferujemy granty o średniej wartości 35 000 zł oraz szerokie wsparcie doradcze. Pomysły można realizować na terenie całego kraju.

Streszczenie projektu

02.12.2020

STRABAG DAY online

W dniu 08.12.2020 r. odbędą się warsztaty SRABAG DAY on-line. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się więcej na temat praktyk i pracy w Strabag.

Plakat

Harmonogram spotkania

Zachęcam do dołączenia do wydarzenia na facebooku, gdzie na bieżąco publikujemy wszelkie aktualności: https://www.facebook.com/events/371379950636654/

Strabag Day online jest bezpłatny – wystarczy 8 grudnia kliknąć na link do transmisji, żeby wziąć udział w naszym spotkaniu:

30.11.2020

Rotacyjna praca dziekanatu Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu

Wprowadza się rotacyjną pracę Dziekanatu Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej

Dziekanat w grudniu będzie czynny w następujących terminach:


Studia stacjonarne I stopnia

Kierunek: Konstrukcja i eksploatacja środków transportu, Mechanika i Budowa Maszyn, Lotnictwo i Kosmonautyka

Jolanta Czechowska, pok. 223, tel. (61) 665-23-56, jolanta.czechowska@put.poznan.pl

1.12.2020

7.12.2020

8.112.2020

9.12.2020

14.12.2020

15.12.2020

21.12.2020


Kierunek: Transport I i II stopnia stacjonarne, Studia Podyplomowe - Podstawy rzeczoznawstwa w technice samochodowej

Koordynator systemu e-Proto, Coordinator for foreign students, ERASMUS+, double diploma

mgr inż. Beata Zarzycka, pok. 222A, tel. (61) 665-23-57, beata.zarzycka@put.poznan.pl

2.12.2020

3.12.2020

4.12.2020

10.12.2020

11.12.2020

16.12.2020

17.12.2020

18.12.2020


Kierunek: Budownictwo I stopnia stacjonarne

mgr Beata Dworzyńska, pok. 222, tel. (61) 665-26-61, beata.dworzynska@put.poznan.pl

1.12.2020

7.12.2020

8.12.2020

9.12.2020

14.12.2020

15.12.2020

21.12.2020

22.12.2020

23.12.2020


Studia stacjonarne II stopnia

Kierunek: Budownictwo, CTM/CEM, KiEŚT/MiBM, SE

mgr inż. Elżbieta Szymańska, pok. 222, tel. (61) 665-27-13, elzbieta.szymanska@put.poznan.pl

2.12.2020

3.12.2020

4.12.2020

10.12.2020

11.12.2020

16.12.2020

17.12.2020

18.12.2020

26.11.2020

Szanowni Pracownicy WILiT

Serdeczne zapraszamy do udziału w otwartym seminarium Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu, na którym dr hab. inż. Michał Nitka, prof. Politechniki Gdańskiej przedstawi referat pt.

Modelowanie Metodą Elementów Dyskretnych - wartość dodana do analiz naukowych

30 listopada 2020 (poniedziałek) w godz. 13:30-14:30

w trybie zdalnym na platformie eMeeting w pokoju Seminarium WILiT:

Streszczenie referatu

Referat

prof. dr hab. inż. Mieczysław KuczmaProdziekan ds. nauki

24.11.2020

Zapraszamy na realizowany we współpracy z PMAcademy webinar poświęcony lokalizacji inwestycji punktowych (POI Points of Interests). Prelegentami będą dr inż. Paweł Zmuda-Trzebiatowski, pracownik naszego wydziału oraz Pani Joanna Sarbiewska z Databout.pl

17.11.2020

Warsztaty "Buduj ze stali"

Serdecznie zapraszam na warsztaty "Buduj ze stali", które odbędą się w dniu 23.11.2020 o godz. 9:30-11:15 online. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Równocześnie informuję, że aby wziąć udział w warsztatach należy uprzednio wypełnić formularz rejestracyjny zamieszczony pod poniższym linkiem:

https://www.budujzestali.pl/warsztaty-buduj-ze-stali-wydzial-inzynierii-ladowej-i-transportu-politechniki-poznanskiej/

17.11.2020

Zawiadomienie o publicznej obronie

Zgodnie z art. 179 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r., Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669), Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Politechniki Poznańskiej zawiadamia, że w dniu 26 listopada 2020 roku o godz. 12.00 w budynku A-1 Politechniki Poznańskiej, przy ul. Piotrowo 3 w Poznaniu, w sali 219 odbędzie się

publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie hybrydowym)

mgr. inż. Macieja SIEDLECKIEGO

na temat:

Emisja cząstek stałych z silników pojazdów pozadrogowych z użyciem retrofittingu w rzeczywistych warunkach eksploatacji

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport

Transmisja z obrony rozprawy doktorskiej będzie dostępna pod linkiem:

https://emeeting-obrony.put.poznan.pl/eMeeting/luk-xbj-r7e

Promotor: prof. dr hab. inż. Jerzy MERKISZ – Politechnika Poznańska

Promotor pomocniczy: dr inż. Łukasz RYMANIAK – Politechnika Poznańska

Recenzenci: prof. dr hab. inż. Marianna JACYNA – Politechnika Warszawska

dr hab. inż. Jarosław MAMALA, prof. PO – Politechnika Opolska


Z rozprawą doktorską oraz recenzjami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Recenzje i streszczenie dostępne są również na stronie wydziałowej w zakładce Doktoraty.

16.11.2020

Zawiadomienie o publicznej obronie

Zgodnie z art. 179 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r., Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669), Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Politechniki Poznańskiej zawiadamia, że w dniu 24 listopada 2020 roku o godz. 10.00 w budynku A-1 Politechniki Poznańskiej, przy ul. Piotrowo 3 w Poznaniu, w sali 219 odbędzie się

publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie hybrydowym)

mgr inż. Agaty NYKAZY

na temat:

„Ocena emisji szkodliwych związków spalin podczas lotów samolotów akrobacyjnych”

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport

Transmisja z obrony rozprawy doktorskiej będzie dostępna pod linkiem:

https://emeeting-obrony.put.poznan.pl/eMeeting/mat-fzi-mml

Promotor: prof. dr hab. inż. Jerzy MERKISZ – Politechnika Poznańska

Promotor pomocniczy: dr inż. Mateusz NOWAK – Politechnika Poznańska

Recenzenci: dr hab. inż. Jacek NOWAKOWSKI, prof. ATH – Akademia Techniczno-Humanistyczna

dr hab. inż. Mariusz ZIEJA, prof. ITWL – Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych


Z rozprawą doktorską oraz recenzjami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Recenzje i streszczenie dostępne są również na stronie wydziałowej w zakładce Doktoraty.

5.11.2020

Zgodnie z § 8 ust. 7 Regulaminu studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych magisterskich Politechniki Poznańskiej (Uchwała Senatu Akademickiego Politechniki Poznańskiej Nr 154/2016-2020 z dnia 24 kwietnia 2019 r.) Prorektor ds. studenckich i kształcenia dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prof. PP ustanawia w Politechnice Poznańskiej 12 i 13 listopada 2020 r. (czwartek i piątek) dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

Pismo R1K.076.25.2020.JK

28.10.2020

Rotacyjna praca dziekanatu Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu

Wprowadza się rotacyjną pracę Dziekanatu Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej

Dziekanat będzie czynny w następujących terminach:


Studia stacjonarne I stopnia

Kierunek: Konstrukcja i eksploatacja środków transportu, Mechanika i Budowa Maszyn, Lotnictwo i Kosmonautyka

Jolanta Czechowska, pok. 223, tel. (61) 665-23-56, jolanta.czechowska@put.poznan.pl

2.11.2020

3.11.2020

9.11.2020

10.11.2020

16.11.2020

17.11.2020

23.11.2020

24.11.2020

25.11.2020

30.11.2020


Kierunek: Transport I i II stopnia stacjonarne, Studia Podyplomowe - Podstawy rzeczoznawstwa w technice samochodowej

Koordynator systemu e-Proto, Coordinator for foreign students, ERASMUS+, double diploma

mgr inż. Beata Zarzycka, pok. 222A, tel. (61) 665-23-57, beata.zarzycka@put.poznan.pl

4.11.2020

5.11.2020

6.11.2020

12.11.2020

13.11.2020

18.11.2020

19.11.2020

20.11.2020

26.11.2020

27.11.2020


Kierunek: Budownictwo I stopnia stacjonarne

mgr Beata Dworzyńska, pok. 222, tel. (61) 665-26-61, beata.dworzynska@put.poznan.pl

2.11.2020

3.11.2020

9.11.2020

10.11.2020

16.11.2020

17.11.2020

23.11.2020

24.11.2020

25.11.2020

30.11.2020


Studia stacjonarne II stopnia

Kierunek: Budownictwo, CTM/CEM, KiEŚT/MiBM, SE

mgr inż. Elżbieta Szymańska, pok. 222, tel. (61) 665-27-13, elzbieta.szymanska@put.poznan.pl

4.11.2020

5.11.2020

6.11.2020

12.11.2020

13.11.2020

18.11.2020

19.11.2020

20.11.2020

26.11.2020

27.11.2020

28.10.2020

Konkurs Power Tower 2020

W imieniu członków studenckiego Koła Naukowego Inżynierskie Koło Studenckie IKS działającego przy Katedrze Konstrukcji Metalowych Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji Politechniki Koszalińskiej

serdecznie zapraszamy studentów do wzięcia udziału w konkursie modelarskim na najlepszą wieżę.

Konkurs ten odbędzie się w dniach 10 i 11 grudnia 2020 w dwóch kategoriach:

  • tradycyjnej - model wieży klejony z listewek balsy,

  • nowoczesnej - model wieży drukowany na drukarce 3D.

Z uwagi na dynamiczne zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w kraju, organizatorzy przewidują możliwość zdalnego udziału w konkursie. Szczegóły przedstawiono w regulaminie konkursu. Regulamin i pozostałe informacje dotyczące konkursu są umieszczone na stronie internetowej

https://www.facebook.com/IKSpk

Zgłoszenia oraz pytania należy przesyłać na adres: konkurspowe1tower2020@gmail.com do dnia 6 listopada 2020.


20.10.2020

Zawiadomienie o publicznej obronie

Zgodnie z art. 179 Ustawy z dnia 3 lipca 2018 r., Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2018, poz. 1669), Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport Politechniki Poznańskiej zawiadamia, że w dniu 28 października 2020 roku o godz. 10.00 w budynku A-1 Politechniki Poznańskiej, przy ul. Piotrowo 3 w Poznaniu, w sali 219 odbędzie się

publiczna obrona rozprawy doktorskiej (w trybie hybrydowym)

mgr. inż. Mahmouda HSINO

na temat:

„Zastosowanie materiałów zmiennofazowych do pielęgnacji betonu w warunkach klimatu zwrotnikowego suchego”

w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie: inżynieria lądowa i transport

Transmisja z obrony rozprawy doktorskiej będzie dostępna pod linkiem:

https://emeeting.put.poznan.pl/eMeeting/mar-ms6-ffn

Promotor: prof. dr hab. inż. Józef JASICZAK – Politechnika Poznańska

Recenzenci: prof. dr hab. inż. Zbigniew GIERGICZNY – Politechnika Śląska

prof. dr hab. inż. Jerzy HOŁA – Politechnika Wrocławska


Z rozprawą doktorską oraz recenzjami recenzentów można zapoznać się w czytelni Biblioteki Głównej Politechniki Poznańskiej, ul. Piotrowo 2.

Recenzje i streszczenie dostępne są również na stronie wydziałowej w zakładce Doktoraty.

16.10.2020

Zmiana sposobu prowadzenia zajęć

Zgodnie z Zarządzeniem nr 61 JM Rektora PP, zajęcia na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu od 17.10.2020 r. dla studentów i doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych i innych szkoleń odbywają się z formie zdalnej.

Udział studentów semestrów dyplomowych w pracach laboratoryjnych niezbędnych do terminowego ukończenia studiów wymaga zgody Dziekana (wniosek proszę przesłać na adres wilit@put.poznan.pl).

15.10.2020

Study UK Europe: Gateway to the UK, zestaw promocyjny dla partnerów

Study UK Europe: Gateway to the UK to pierwsze w historii British Council, europejskie wydarzenie online adresowane do wszystkich, którzy rozważają studia w Wielkiej Brytanii zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim.

W dniach 19.10-13.11.2020 r. w wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele ponad 60 brytyjskich uniwersytetów, w tym 13 z pierwszej dwudziestki najlepszych brytyjskich uczelni w 2021 r. ogłoszonej przez Times Higher Education, najważniejsze walijskie i szkockie szkoły wyższe, a także wiele uniwersytetów należących do elitarnej brytyjskiej ‘Russell Grup’.

W ramach wydarzenia zapraszamy uczniów i studentów do skorzystania z platformy umożliwiającej:

  • Umówienie prywatnych spotkań online z przedstawicielami uniwersytetów,

  • Wzięcie udziału w webinariach i uzyskanie najważniejszych informacji związanych ze studiowaniem w Wielkiej Brytanii – m.in. na temat najpopularniejszych kierunków oferowanych europejskim studentom, procedur związanych z aplikowaniem oraz pierwszych kroków na brytyjskiej uczelni,

  • Zdobycie najświeższych wiadomości z poszczególnych uniwersytetów na temat oferty stypendialnej dla kandydatów z Unii Europejskiej, czy kosztów studiowania w Wielkiej Brytanii,

  • Uzyskanie wskazówek dotyczących wiz i ubezpieczenia zdrowotnego dla studentów z Unii Europejskiej,

  • Wysłuchanie prezentacji przygotowanych przez obecnych i byłych studentów brytyjskich uniwersytetów pochodzących z całej Europy,

  • Spotkania online z ekspertami British Council,

  • Uzyskanie informacji na temat testów językowych i wymagań brytyjskich uniwersytetów związanych ze znajomością języka angielskiego.

Rejestracja jest otwarta, zachęcamy uczniów i studentów do zapisów!

Link: https://bit.ly/3bRLLry

Spotkaj się z brytyjskimi uniwersytetami, dowiedz się więcej o stypendiach dla studentów z UE i o tym, jak aplikować na studia w Wielkiej Brytanii – zapisz się na wydarzenie British Council Study UK Europe: Gateway to the UK.

Komunikat w wersji angielskiej

14.10.2020

Komunikat Centrum Sportu


Szanowni Państwo,

Do środy 14 października 2020 r. zajęcia w Centrum Sportu zostały zawieszone.

Terminy zebrań organizacyjnych związanych z organizacją zajęć wychowania fizycznego zostały przesunięte na środę 21 października 2020 r.

Godziny spotkań pozostają bez zmian.

GODZ. 12.00 I rok, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu – kier. Budownictwo – grupy dziekańskie: B-1, B-2, B-3

GODZ. 12.45 I rok, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu – kier. Budownictwo – grupy dziekańskie: B-4, B-5, B-6

GODZ. 13.30 I rok, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu – kier. Budownictwo – grupy dziekańskie: B-7, B-8

– kier. Budownictwo zrównoważone


Do zobaczenia 21 października 2020 r. w Centrum Sportu!

7.10.2020

Szanowni Studenci!

Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej uwzględniając obecną i przyszłą sytuację dotyczącą rynku pracy wprowadza zmianę nazwy i zakresu specjalności na studiach drugiego stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych:

Transport niskoemisyjny

7.10.2020 r.

Szanowni Studenci!

Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej uwzględniając obecną i przyszłą sytuację dotyczącą rynku pracy wprowadza zmianę nazwy i zakresu specjalności na studiach drugiego stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych:

Hybrydowe systemy napędowe

Specjalność ta jest kontynuacją specjalności Silniki spalinowe, która chętnie była wybierana przez wielu Waszych Kolegów (a czasami również Koleżanki).

Silniki spalinowe nadal są – i będą jeszcze przez kilka dekad – wykorzystywane jako główne źródło napędu środków transportu. Jednak coraz częściej silniki spalinowe stanowią jedno ze źródeł układu napędowego, jakim jest hybrydowy system napędowy.

Biorąc pod uwagę światowe zmiany w trendach źródeł napędowych, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej również wpasowuje się w te zmiany.

Specjalność Hybrydowe systemy napędowe obejmuje swym zakresem nadal w szerokim stopniu zagadnienia prezentowane w zakresie specjalności Silniki Spalinowe. Jednak rozszerzamy te zagadnienia o następujące obszary:

  1. Hybrydowe układy napędowe – uwzględniające systemy spalinowo-elektryczne, ale także spalinowo-hydrauliczne, hydrauliczno-elektryczne i inne.

  2. Ogniwa paliwowe – obejmujące różne rozwiązania ogniw paliwowych, w tym nisko- i wysokotemperaturowych; dysponując laboratorium wyposażonym w kilkanaście układów ogniw paliwowych, możliwa jest ich szeroka analiza.

  3. Napędy niskoemisyjne, w tym pojazdy elektryczne; oprócz wykładów prowadzimy badania elektryczne takich układów, wraz z analizą odzysku energii.

  4. Zarządzanie energią napędów – ocena przepływu energii w układach HEV, PHEV, EV oraz REX.

  5. Modelowanie układów napędowych – oprogramowanie AVL Cruise, AVL Boost, AVL Fire powala na modelowanie zagadnień silnikowych, układów napędów hybrydowych i elektrycznych.

Zakres eksperymentalnych prac dyplomowych w ramach specjalności Hybrydowe systemy napędowe obejmuje zagadnienia:

  • konwencjonalnych i nowych systemów spalania silników prowadzone z wykorzystaniem najnowszych technik pomiarowych (badania indykatorowe, optyczne, laserowe),

  • hybrydowych układów napędowych w aspekcie analizy warunków ich pracy oraz przepływu energii podczas badań stacjonarnych oraz drogowych,

  • analizy systemu hybrydowego uwzględniającego ogniwa paliwowe (układ stacjonarny oraz bezprzewodowy model pojazdu zasilanego ogniwami paliwowymi z analizą przepływu energii).

Więcej informacji dotyczących nowej specjalności znajdziecie Państwo na stronie Instytutu Silników Spalinowych i Napędów, zawierającej prezentacje i filmy dotyczące tej specjalności.

Zapraszamy Was na specjalność
Hybrydowe systemy napędowe
– drugie życie silników spalinowych

1.10.2020

Spotkanie informacyjne dla studentów I roku rok akademicki 2020/2021

Udostępniona została prezentacja dotycząca spotkania informacyjnego dla studentów I roku wszystkich kierunków na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu


30.09.2020

Komunikat Centrum Języków i Komunikacji

W trosce o studentów pierwszego roku, pierwszego i drugiego stopnia, studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, udostępniona została prezentacja o Centrum Języków i Komunikacji. W prezentacji znajdują się wszystkie kluczowe informacje dotyczące języków obcych na Wydziale Inżynierii Lądowej i Transportu oraz dane osób, do których studenci mogą się zgłaszać w przypadku problemów z zapisem na lektorat lub w kwestiach związanych z egzaminem końcowym.

Z głębokim żalem i w poczuciu wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość,

że w dniu 27 września 2020 roku odszedł nagle

nasz Kolega i Współpracownik

śp.

prof. dr hab. inż. Ireneusz Malujda

długoletni pracownik Zakładu Podstaw Konstrukcji Maszyn, Kierownik Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn

oraz Dyrektor Instytutu Konstrukcji Maszyn.

Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu w latach 2008-2012.

Specjalista w zakresie teorii konstrukcji i budowy maszyn realizujących procesy zagęszczania materiałów nieklasycznych.

Zawsze przyjacielski, pomocny i życzliwy, pełen pasji i zaangażowania.

Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Serdeczne wyrazy głębokiego żalu i współczucia rodzinie zmarłego składają

Dziekani, Członkowie Rad Wydziałów, Pracownicy i Studenci

Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Luboniu dnia 1 października br.:

Msza św. w Kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Luboniu – Lasku, ul. Sobieskiego 81, o godzinie 12.00

Pogrzeb na Cmentarzu w Żabikowie, ul. Traugutta, o godzinie 13.00.


Z głębokim żalem i w poczuciu wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość,

że w dniu 24 września 2020 roku odszedł z naszego grona

śp.

Prof. dr hab. inż. dr n. hum. Jan Gronowicz

Człowiek szlachetny o dobrym sercu, zawsze życzliwy i pogodny, wspaniały nauczyciel młodzieży i studentów.

Dziekan Wydziału Maszyn Roboczych i Pojazdów w latach 1987-1993,

z-ca dyrektora Instytutu Techniki Cieplnej i Silników Spalinowych,

kierownik Zakładu Pojazdów Szynowych,

członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

Wybitny specjalista z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów szynowych, optymalizacji zużycia energii w trakcji spalinowej oraz ekologii transportu lądowego.

Pozostanie na zawsze w naszej pamięci

Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia.

Pogrążeni w smutku

koleżanki i koledzy

Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu

Politechniki Poznańskiej


Pogrzeb odbędzie się 2 października 2020 roku o godz. 13:10 na cmentarzu Junikowskim


Nota biograficzna prof. Jana Gronowicza

Urodził się w 1930 roku w miejscowości Kościejów w powiecie lwowskim, jako syn kolejarza. W 1943 roku, ze względu na zagrożenia nacjonalistów ukraińskich, wyjechał z rodziną do wsi Węglówka pow. Dobczyce woj. krakowskie, gdzie przebywał do ukończenia wojny. W 1945 roku przeniósł się do miejscowości Rzepin, woj. zielonogórskie, gdzie ojciec jako kolejarz otrzymał przydział służbowy. W Rzepinie ukończył Gimnazjum Ogólnokształcące a następnie rozpoczął naukę w Liceum Mechanicznym w Szczecinie.

Po zaliczeniu I roku w Liceum Mechanicznym zdał egzamin wstępny do Szkoły Inżynierskiej w Szczecinie, zdawał maturę studiując już na pierwszym roku co dopuszczały ówczesne ministerialne przepisy. Studia inżynierskie ukończył w grudniu 1953 roku, otrzymując równocześnie nakaz pracy do Centralnego Biura Konstrukcyjnego PKP w Poznaniu.

Pracując przez 20 lat w Centralnym Biurze Konstrukcyjnym PKP w Poznaniu, rozpoczął swą karierę zawodową od konstruktora, po 2 latach został powołany na kierownika pracowni trakcji spalinowej, a następnie kierownika działu pojazdów trakcyjnych.

W ramach pracy CBK PKP opracował i był głównym konstruktorem wielu pojazdów szynowych i specjalistycznych urządzeń. Równocześnie przez 10 lat był nauczycielem w Technikum Kolejowym w Poznaniu. Podczas pracy w Biurze Konstrukcyjnym, ukończył w 1961 roku studia magisterskie na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej, a następnie w 1964 roku ukończył studia inżynierskie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej.

Pragnąc powiększyć swą wiedzę humanistyczną w 1972 roku na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Poznańskiego im. Adama Mickiewicza obronił pracę doktorską, natomiast pracę doktorską z nauk technicznych obronił w 1973 roku na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Poznańskiej.

W 1974 roku został zatrudniony na stanowisku docenta kontraktowego w Zakładzie Pojazdów Szynowych na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów Politechniki Poznańskiej, gdzie w 1983 uzyskał stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk technicznych dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn. W 1990 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych. W okresie pracy na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów pełnił funkcje: Dziekana Wydziału w latach 1987-1993. Z jego inicjatywy został powołany nowy kierunek „Transport”. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Techniki Cieplnej i Silników Spalinowych oraz kierownika Zakładu Pojazdów Szynowych.

W swej działalności dydaktycznej i naukowej wypromował 9 doktorów nauk technicznych, był recenzentem 8 rozpraw habilitacyjnych i 10 doktoratów, opiniodawcą szeregu wniosków na tytuł naukowy i stanowisko profesora. W tym czasie odbył szereg krótkoterminowych zagranicznych staży naukowych, a za działalność naukową i dydaktyczną 3-krotnie został wyróżniony nagrodami Ministra Edukacji Narodowej oraz szeregiem odznaczeń państwowych i resortowych, między innymi: Krzyżem Kawalerskim, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej, Srebrną Odznaką za zasługi dla transportu, Złotą Odznaką NOT i wielu innymi.

Z głębokim żalem i w poczuciu wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość,

że w dniu 13 września 2020 roku odszedł nagle z naszego grona

nasz Kolega i Współpracownik

śp.

Dr hab. inż. Tadeusz Piechowiak, prof. PP

długoletni pracownik Zakładu Pojazdów Szynowych

Instytutu Silników Spalinowych i Transportu Politechniki Poznańskiej.

Wybitny specjalista z zakresu hamulców oraz budowy i dynamiki pojazdów szynowych,

zawsze życzliwy, pogodny i spokojny, pełen planów i pomysłów.

Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci.

Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia.

Pogrążeni w smutku

koleżanki i koledzy

z Zakładu Transportu Szynowego

Politechniki Poznańskiej

Pogrzeb odbędzie się 29 września 2020 roku o godz. 11:00 na cmentarzu Górczyńskim

Msza pogrzebowa odbędzie się we wtorek 29 września br. o 9.30 w Kościele pod wezwaniem Św. Krzyża, ul. Częstochowska 16 (Górczyn)

Urodzony 1952 r. w Poznaniu. Ukończył studia wyższe magisterskie w 1976 r. na Politechnice Poznańskiej na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1985 r., a doktora habilitowanego w 2009 r. Od 1976 r. zatrudniony był na Wydziale Maszyn Roboczych i Pojazdów na stanowiskach technicznych. W 1992 r. pracował w Schwieizerische Industrie Gesellschaft (FIAT-SIG Schinenfahrzege AG) jako System-entwintwiklungs-Ingenieur w dziale Lauftechnik.

Od 1999 r. ponownie był zatrudniony na Politechnice Poznańskiej na stanowisku adiunkta, a od 2013 roku na stanowisku profesora PP. Czasowo zatrudniony był w Instytucie Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Specjalizował się w budowie pojazdów szynowych ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki, wytrzymałości i hamulców pojazdów szynowych. Prowadził wykłady z przedmiotów ogólnych oraz specjalistycznych w dziedzinie pojazdów szynowych. Był autorem 2 książek naukowych i ok. 60 artykułów naukowych międzynarodowych i krajowych, był współautorem 2 patentów, recenzował kilka artykułów w wydawnictwach światowych i kilkanaście w krajowych, brał udział w kraju w ponad 30 projektach badawczych i w programie Modbrake Unii Europejskiej. Prowadził 2 prace doktorskie, wypromował 60 dyplomantów.

16.09.2020 r.

Zarządzenie Rektora Politechniki Poznańskiej w sprawie organizacji zajęć w Politechnice Poznańskiej w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021

Zarządzenie Nr 43 z dnia 15 września 2020 r.

9.09.2020 r.

Narodowa Agencja programu Erasmus+ w związku z ogłoszeniem dodatkowego naboru wniosków w programie Erasmus + Partnerstwa strategiczne w kontekście Covid-19 z terminem składania wniosków 29.10.2020 r. organizuje w dniu 17.09.2020 r. webinarium na temat niniejszego konkursu. Zachęcam do udziału i ewentualnego przekazania zainteresowanym osobom w Państwa jednostkach.

Komunikat NA dotyczący ogłoszenia dwóch dodatkowych konkursów wniosków o dofinansowanie projektów w ramach akcji 2 – Partnerstwa strategiczne

Webinarium informacyjne o projektach Partnerstw strategicznych dla szkolnictwa wyższego – dodatkowy konkurs wniosków 2020

27.08.2020 r.

Procedury zapisów na egzamin poprawkowy z języka obcego. Informacja dotyczy studentów, którzy zgodnie z planem studiów powinni przystąpić do egzaminu w sesji letniej 2019/20 oraz tych studentów, którzy mają w tym względzie zaległości.

Egzamin poprawkowy, sesja letnia, studia stacjonarne

Egzamin poprawkowy, sesja letnia, studia niestacjonarne

Z głębokim żalem i w poczuciu wielkiej straty przyjęliśmy wiadomość,

że w dniu 14 sierpnia 2020 roku odszedł nagle z naszego grona

nasz Drogi Kolega i Współpracownik

śp.

mgr inż. Kazimierz Ratajczak

długoletni pracownik Zakładu Konstrukcji Metalowych

oraz Kierownik Laboratorium Instytutu Technologii i Konstrukcji Budowlanych

Politechniki Poznańskiej, zawsze życzliwy, pogodny, pełen energii i planów.

Kaziu, było nam miło pracować z Tobą.

Pozostaniesz na zawsze w naszej wdzięcznej pamięci

Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia.

Pogrążeni w smutku

koleżanki i koledzy

z Zakładu Konstrukcji Metalowych

Politechniki Poznańskiej

14.07.2020 r.

Geotechniczne warunki posadowienia

W przypadku realizacji prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, w związku z utrudnionym kontaktem bezpośrednim,

"Geotechniczne warunki posadowienia" przygotowane przez Zespół z Zakładu Geotechniki i Geologii Inżynierskiej WILiT dostępne są w formacie pdf .

Proszę o wybranie jednej z opcji i dołączenie do dokumentacji pracy dyplomowej. Dane te niezbędne są zwłaszcza w przypadku prac projektowych.

Proszę o kontakt z Promotorem ws. ustalenia szczegółów.


Geotechnical foundation conditions

In the case of the implementation of engineering and master's theses, due to the difficult direct contact, the "Geotechnical foundation conditions" prepared by the Team of Division of Geotechnical and Engineering Geology from FACULTY OF CIVIL AND TRANSPORT ENGINEERING are available in pdf format. Please choose one of the options and attach the diploma thesis to the documentation. These data are necessary especially in the case of design works. For details, please contact the thesis Supervisor.


Z wyrazami szacunku/Best regards

dr inż. Marlena Kucz, prof. PP

3.07.2020 r.

Lista rankingowa na specjalność Pilotaż Statków Powietrznych.

1. 145707

2. 145664

3. 145658

4. 145668

5. 145641

6. 145638

7. 145706

8. 145659

9. 145663

10. 145675

11. 145650

12. 145630

13. 145652

17.06.2020 r.

Prof. dr hab. inż. Jacek Pielecha powołany na funkcję Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej i Transportu Politechniki Poznańskiej w kadencji 2020-2024.

SERDECZNIE GRATULUJEMY !!

1.06.2020 r.

Zmiany w terminach egzaminów z języka obcego

Zgodnie z decyzją Rektora Politechniki Poznańskiej ulegają zmianie terminy egzaminów z języka obcego w sesji letniej. Poniżej zmieniony harmonogram egzaminów:

I. Egzaminy w sesji letniej

A. Studia stacjonarne 1-2.09.2020 r.

B. Studia niestacjonarne 5.09.2020 r.

II. Egzaminy w sesji jesiennej poprawkowej

A. Studia stacjonarne 17-18.09.2020 r.

B. Studia niestacjonarne 19.09.2020 r.

29.05.2020 r.

Komunikat Działu Spraw Pracowniczych

Dni 12.06.2020 r. oraz 24.12.2020 r. będą na Politechnice Poznańskiej dniami wolnym od pracy oraz od zajęć dydaktycznych.

27.05.2020 r.

Prorektor ds. kształcenia dr hab. Jacek Goc, prof. PP zatwierdził Tryb przyznawania miejsc w domach studenckich Politechniki Poznańskiej na rok akademicki 2020/2021. Zgodnie z Regulaminem przyznawania pomocy materialnej studentom Politechniki Poznańskiej, przydziału miejsc dokonuje Centralna Komisja ds. Miejsc w Domach Studenckich (CKMDS), której przewodniczącą jest mgr inż. Monika Brzezowska.

25.05.2020 r.

Przewodnik Strefa Inżyniera 2020 już jest!

W Przewodniku znajdziesz prezentacje pracodawców oraz branż zatrudniających inżynierów takie jak budownictwo, IT czy produkcja.

Ponadto Przewodnik zawiera także szczegółowe raporty wynagrodzeń dla inżynierów na różnych stanowiskach.

W części technicznej Przewodnika znajduje się poradnik jak zbudować tester baterii z Arduino, projekt korbowodu w SolidWorks, a także omówienie współbieżności w programowaniu.

Przewodnik Strefa Inżyniera 2020 jest dostępny na strefainzyniera.pl – wersja pdf jest do pobrania pod linkiem https://bit.ly/3bdc2ij.

Dołącz także do naszej grupy na FB Praca dla inżyniera (12 800 członków): https://www.facebook.com/groups/2196807870580783

22.05.2020 r.

Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej

W dniu 15 czerwca 2020 r. rusza rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Politechniki Poznańskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie, natomiast dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem phd.school@put.poznan.pl

21.05.2020 r.

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 875), zmianie uległo dotychczasowe brzmienie art. 179 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669 z późn. zm.).

Na mocy art. 35 przytoczonej na wstępie ustawy przewody doktorskie, postępowania habilitacyjne oraz postępowania o nadanie tytułu profesora wszczęte do dnia 30 kwietnia 2019 r. i niezakończone do dnia 31 grudnia 2022 r. odpowiednio umarza się albo zamyka się.

Oznacza to, że termin prowadzenia tych postępowań został wydłużony o rok w stosunku do dotychczasowego brzmienia tej regulacji.

14.05.2020 r.

Zmiana warunków i trybu kwalifikacji studentów kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka na specjalność „Pilotaż statków powietrznych" w roku akademickim 2019/2020

Regulamin

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

8.05.2020 r.

KOMUNIKAT Z DNIA 8 MAJA 2020 - PLAN ETAPOWEGO POWROTU PP DO PROWADZENIA ZAJĘĆ NA UCZELNI

Pismo Rektora PP w sprawie powrotu do akademickiej aktywności

Plan powrotu PP do prowadzenia zajęć na Uczelni

02.03.2020 r.

Podpisywanie oświadczeń i ślubowań

Studenci przyjęci na II stopień studiów stacjonarnych proszeni są o zgłaszanie się do dziekanatu p. 222 w celu podpisywania oświadczeń i ślubowań.

24.02.2020 r.

Termin składania wniosków o wznowienie studiów i uznanie ocen na semestr letni 2019/20

10.02.2020 r.

Konkurs o Nagrodę im. prof. Jana Czochralskiego

W imieniu prof. dr. hab. inż. Tadeusza Kulika, Pełnomocnika Rektora PW ds. Nagrody im. prof. Jana Czochralskiego, uprzejmie informuję, że została uruchomiona czwarta edycja Konkursu o Nagrodę im. prof. Jana Czochralskiego.

Poniżej zamieszczam link informujący o Konkursie:

https://www.pw.edu.pl/Aktualnosci/Konkurs-o-Nagrode-im.-prof.-Jana-Czochralskiego

02.02.2020 r.

Rozpoczęła się rekrutacja na studia II stopnia na kierunku Budownictwo w roku akademickim 2019/2020. Szczegóły informacji w tym linku.

01.01.2020 r.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku, w ramach reorganizacji Politechniki Poznańskiej, w związku z wdrażaniem zapisów nowej Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, został utworzony, w wyniku połączenia części Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska (WBiIŚ) oraz Wydziału Inżynierii Transportu (WIT), Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu (WILiT).

01.01.2020 r.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku, w ramach reorganizacji Politechniki Poznańskiej, w związku z wdrażaniem zapisów nowej Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, został utworzony, w wyniku połączenia części Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska (WBiIŚ) oraz Wydziału Inżynierii Transportu (WIT), Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu (WILiT).

09.09.2020 r.

Narodowa Agencja programu Erasmus+ w związku z ogłoszeniem dodatkowego naboru wniosków w programie Erasmus + Partnerstwa strategiczne w kontekście Covid-19 z terminem składania wniosków 29.10.2020r. organizuje w dniu 17.09.2020r. webinarium na temat niniejszego konkursu. Zachęcam do udziału i ewentualnego przekazania zainteresowanym osobom w Państwa jednostkach.

Komunikat NA dotyczący ogłoszenia dwóch dodatkowych konkursów wniosków o dofinansowanie projektów w ramach akcji 2 – Partnerstwa strategiczne

Webinarium informacyjne o projektach Partnerstw strategicznych dla szkolnictwa wyższego – dodatkowy konkurs wniosków 2020