ALATI ZA SAMOPROCJENU DIGITALNIH  KOMPETENCIJA

SELFIE for TEACHERS

Upitnik za samorefleksiju – SELFIE for TEACHERS kako bi učitelji i nastavnici samostalno mogli procijeniti razinu vlastitih digitalnih kompetencija unutar šest područja koje detaljno opisuje Europski okvir digitalnih kompetencija za obrazovatelje (DigCompEdu).

Okvir DigCompEdu i SELFIEforTEACHERS upitnik razvio je Zajednički istraživački centar Europske komisije (Joint Research Centre), a CARNET ih je preveo na hrvatski jezik i prilagodio potrebama hrvatske obrazovne i šire zajednice.

Ispunite Upitnik za samorefleksiju, otkrijte na kojoj ste razini digitalnih kompetencija u pojedinom području i krenite dalje putevima digitalnih kompetencija u sklopu programa e-Škole.

TET-SAT alat za samoprocjenu

Alat  je besplatno dostupan svima na 18 jezika: češkom, hrvatskom, njemačkom, engleskom, grčkom, estonskom, finskom, mađarskom, talijanskom, francuskom, litvanskom, norveškom, poljskom, portugalskom, švedskom, španjolskom, slovenskom, turskom. Sve što trebate učiniti je registrirati se. 

TET-SAT ima za cilj potaknuti samorefleksiju nastavnika , identificirati potrebe za učenjem i pokrenuti radnje za razvoj kompetencija . Online samoprocjena može se koristiti kao dio iterativnog i formativnog procesa u kojem učenici postavljaju ciljeve, testiraju ideje, prate napredak i definiraju nove ciljeve.

Alat je razvijen kako bi zadovoljio potrebu koju su utvrdila ministarstva obrazovanja u 13 europskih zemalja za korisnički prihvatljivim i pouzdanim alatom za praćenje kompetencija nastavnika, izgrađenim na samorefleksiji i osnaživanju nastavnika, njegovoj evoluciji i potrebama za profesionalnim razvojem tijekom vremena.

Za kratki uvod u alat pogledajte MENTEP brošuru Discover TET-SAT .

Za više informacija o vrijednosti – i izazovu – internetske samorefleksije i - procjene, pročitajte brošuru MENTEP-a iz 2017.  „Online samoprocjena. Podržavanje refleksivnog i kritičkog kapaciteta učiteljske profesije' .

TET-SAT je online alat za samoocjenjivanje koji ima za cilj pomoći učiteljima:

Kako funkcionira TET-SAT

TET-SAT procjenjuje četiri dimenzije digitalne pedagoške kompetencije: digitalnu pedagogiju , korištenje i proizvodnju digitalnog sadržaja , digitalnu komunikaciju i suradnju i digitalno građanstvo .

Svaka dimenzija obuhvaća do četiri potpodručja, ukupno 15 potpodručja. Svako potpodručje navodi jednu ili više kompetencija, od kojih je svaka opisana prema PET razina napredovanja: početnik, početnik, sposoban, iskusan, stručnjak . Učitelji su pozvani da se pozicioniraju za svaku kompetenciju odabirom izjave koja najbliže opisuje njihovu praksu.

Slika je primjer kako se mjeri kompetencija digitalne pedagogije. Prikazuje pet deskriptora samoprocjene unutar prvog potpodručja 1.1.1 Razviti, implementirati, promišljati i redizajnirati ICT podržane strategije poučavanja i učenja s ICT kompetencijom dizajna učenja. Ostale kompetencije u području digitalne pedagogije uključuju sposobnost nastavnika za osmišljavanje personaliziranih aktivnosti učenika; osmisliti suradničke aktivnosti učenja s ICT-om; implementirati ICT u međupredmetne pristupe; usmjeravati učenike u korištenju IKT-a za samoocjenjivanje i vršnjačko ocjenjivanje; ili za podršku strategijama i praksama metakognicije s učenicima.

Nakon što odgovorite na 30 pitanja, dobit ćete personalizirane povratne informacije: ukupni prosječni rezultat (kao postotak) uključujući kratko objašnjenje njihove razine i postotak za svako potpodručje. Na dnu stranice učitelji dobivaju prijedloge kako razviti svoje kompetencije korištenjem nacionalnih i europskih ekosustava resursa za obuku mapiranih u odnosu na područja kompetencija alata.

Korisnici također mogu vidjeti kako se njihovi odgovori uspoređuju s onima nastavnika u njihovoj zemlji i sa svim nastavnicima koji su završili TET-SAT.

TET-SAT - my feedback.pdf
TET-SAT - Moji odgovori.pdf