AR vs VR
Razlika između proširene stvarnosti i virtualne stvarnosti
Proširena stvarnost vs virtualna stvarnost
Razlika između proširene stvarnosti i virtualne stvarnosti zanimljiva je tema za svakoga tko se bavi virtualnim iskustvom. Proširena stvarnost uključuje kombiniranje računalno generiranih značajki sa stvarnim svijetom kakav doživljava subjekt. S druge strane, virtualna stvarnost uključuje potpuno uranjanje korisnika u virtualni svijet, istovremeno odvajanje od stvarnog svijeta. Virtualna je stvarnost stoga mnogo komplicirana od proširene stvarnosti i treba joj visoke troškove i tehnologiju. U oba sustava, računalni sustav koristi se za obradu podataka u stvarnom vremenu radi generiranja programiranih značajki.
Što je proširena stvarnost?
Proširena stvarnost poboljšava nečije iskustvo sa stvarnim svijetom pomoću računalnih sučelja. U proširenoj stvarnosti, subjekt izravno ili neizravno komunicira sa stvarnim svijetom, dok se računalno simulirane značajke stapaju sa stvarnim svijetom. Jednostavan primjer može biti sportska utakmica prikazana na TV-u. Osim stvarne podudarnosti, prikazuju se dodatne informacije poput rezultata i statistike koja je dopunska komponenta. Danas je tehnologija naprednija, pa je sada moguće vrlo glatko spojiti dodatne komponente sa stvarnim svijetom.
Da bi se implementirala proširena stvarnost, potrebne hardverske komponente uključuju ulazne uređaje, senzore i procesore i izlazne uređaje. Putem senzora poput akcelerometara, GPS-a, magnetskih senzora i senzora pritiska prikupljaju se dopunske informacije o stvarnom svijetu koje korisnik ne može izravno opaziti putem svojih osjetilnih organa. Ulazni uređaji omogućuju korisnicima interaktivno davanje naredbi sustavu. Procesor obrađuje podatke izvršavanjem softvera, a izlazni uređaji koriste se za poboljšanje stvarnosti korisnika. Izlazni uređaj može biti jednostavan uređaj kao što je zaslon, ali sofisticiraniji i moderniji uređaji poput head-up zaslona, naočala za oči, virtualni zaslon mrežnice glatko će spojiti proširene komponente sa stvarnim svijetom. Osim izlaza temeljenih na viziji, oni mogu uključivati i slušne i njušne izlaze.
Očito je da pametni telefon sadrži osnovne komponente potrebne za pružanje proširene stvarnosti. Međutim, danas se uz pomoć opreme visoke tehnologije kao što je Google Glass miješanje može izvršiti na vrlo živ način. Proširena stvarnost intenzivno se koristi u područjima kao što su medicina, arhitektura, graditeljstvo i obrazovanje, dok je s napretkom tehnologije uvedena i u svakodnevni život.
Što je virtualna stvarnost?
Virtualna stvarnost uranja subjekt u računalno generirani svijet. Ovdje korisnik može komunicirati s virtualnim svijetom i izoliran je od stvarnog svijeta. Budući da je korisnik odvojen od stvarnog svijeta, senzori nisu previše potrebni za prikupljanje podataka o stvarnom svijetu. Međutim, ulazni uređaji trebali bi biti tu da omoguće korisniku interakciju s virtualnim svijetom. Procesor uz pomoć softvera prikazat će virtualni svijet na temelju korisničkog unosa. Tada se upotrebom sofisticiranih izlaznih uređaja korisnik uranja u virtualni svijet. Ovdje jednostavni uređaji poput zaslona neće biti dovoljni jer će tada korisnik moći vidjeti razliku između stvarnog i virtualnog svijeta. Dakle, preferiraju se napredni uređaji poput kaciga za virtualnu stvarnost. Uređaj nazvan Oculus Rift, koji je zaslon postavljen na glavu za virtualnu stvarnost, trenutno se razvija, a očekuje se da će biti predstavljen 2015. Osim vida, druga bi osjetila poput okusa, mirisa, zvuka, dodira bila mnogo poželjnija pružiti iskustvo poput života.
Virtualna stvarnost se u velikoj mjeri koristi za računalne igre jer bi sama po sebi trebala korisnika staviti u virtualni svijet. Također se koristi u terapijske svrhe za liječenje poremećaja poput fobija. Za potrebe obuke ovo je doista važna tehnologija, posebno za područja poput zrakoplovstva. Trenutno niti jedan sustav na svijetu ne može korisnika uroniti na 100% u virtualni svijet. Takvi se sustavi vide u znanstvenoj fantastici, dok današnja tehnologija može korisnika uroniti u znatnu količinu u virtualni svijet, ali ipak, korisnik može poistovjetiti stvarni svijet s virtualnim svijetom.
Koja je razlika između proširene stvarnosti i virtualne stvarnosti?
U proširenoj stvarnosti korisnik komunicira sa stvarnim svijetom, ali u virtualnoj stvarnosti korisnik ne komunicira sa stvarnim svijetom. On komunicira samo s virtualnim svijetom.
U proširenoj stvarnosti korisnik doživljava dodatne komponente uklopljene sa stvarnim svijetom. Međutim, u virtualnoj stvarnosti korisnik je izoliran od stvarnog svijeta i potpuno je uronjen u virtualnu riječ.
Virtualna stvarnost treba napredniju tehnologiju od proširene stvarnosti. Da bi u virtualnom svijetu imala životni osjećaj, virtualnoj stvarnosti potrebna je sofisticirana tehnologija.
Sustavi proširene stvarnosti trebaju senzore za prikupljanje podataka iz stvarnog svijeta. Međutim, u virtualnoj stvarnosti takvi se sustavi ne koriste u velikoj mjeri jer je korisnik izoliran od stvarnog svijeta.
Cijena implementacije proširene stvarnosti manja je od implementacije virtualne stvarnosti. Čak i mobilni telefon ima resurse za implementaciju proširene stvarnosti, ali za implementaciju virtualne stvarnosti neophodna je namjenska skupa oprema.
Trenutno su dostupni proizvodi proširene stvarnosti. Google naočale dobar su primjer za sofisticirani proizvod proširene stvarnosti. Međutim, sustav virtualne stvarnosti koji može potpuno uroniti korisnika u drugačiji svijet još nije dostupan.
Za virtualnu stvarnost potrebno je više procesorske snage i grafičke obrade od proširene stvarnosti.
Algoritmi i softver za virtualnu stvarnost bili bi veći i složeniji od onoga što se koristi za proširenu stvarnost.
Sažetak: Proširena stvarnost vs virtualna stvarnost
U proširenoj stvarnosti, korisnik doživljava dodatne značajke stvarnom svijetu uz pomoć računalnog sustava. Lako može prepoznati razliku između stvarnog svijeta i dodanih računalno generiranih značajki. S druge strane, virtualna stvarnost korisnika izolira od stvarnog svijeta i uranja u zasebni svijet generiran virtualnim računalom. Ostvarivanje uspješne virtualne stvarnosti stoga je puno složenije i skuplje od primjene sustava proširene stvarnosti. Proširena stvarnost koristi se za pružanje boljeg iskustva na tom području kao što su obrazovanje, sport, arhitektura, graditeljstvo, pa čak i svakodnevni život. Virtualna će stvarnost biti poželjna u svrhe poput igara na sreću, treninga i terapijske upotrebe za psihološke poremećaje.