Околиці старого міста

(Дунаївці-Січинці)


1. Історико-краєзнавчий музей (м. Дунаївці)

координати на GoogleMaps 48.88298, 26.86543

Дунаєвецький музей відкрито 6 листопада 1986 року на громадських засадах. З 2015 року - комунальний заклад Дунаєвецької міської ради "Історико-краєзначий музей". Музей знаходиться за адресою вул.Шевченка, 31 і розміщений в центральній частині міста, нижче площі, що має топонімічну назву "Ріжок". Музейне приміщення - це будинок, збудований в кінці ХІХ ст., який належав німецькому шевцю Стрезе. На сьогодні експозиція музею складається з 8 залів-розділів та виставкової зали. Музейне зібрання нараховує понад 4 тисячі музейних експонатів.

2. Православна церква св. Михаїла (м. Дунаївці)

координати на GoogleMaps 48.89377, 26.85637

Могилівська церква св. Архангела Михаїла освячена 24 листопада 1898 року. Церква будувалася протягом 1876 - 1898 рр. Це була кам'яна церковна споруда на новому місці - одноверха, з одним куполом, разом з дзвіницею. Протягом 1924-1929 рр. діяла як Українська автокефальна православна церква. ЇЇ настоятелем був о. Микита Винарчук, який був репресований і засуджений до 8 років концтаборів. Цікавим фактом є те, що 26 травня 1942 року, у роковини смерті С. Пелюри, біля церкви була насипана і висвячена символічна могила, встановлений хрест на честь загиблих воїнів армії УНР, виголошувалися патріотичні промови.

3. Водяний млин (с. Січинці)

координати на GoogleMaps 48.87476, 26.83772

Кам’яний млин збудований у XVIII ст. на річці Тернавка. Він мурований двоповерховий. Останніми власниками млина, до початку і під час Другої світової війни була німецька родина Цінглерів. Цінглер називав себе «українським німцем».

4. Єврейське кладовище (с. Січинці)

координати на GoogleMaps 48.87386, 26.83416

Присутня братська могила жертв нацизму. Тут поховані 19 єврейських юнаків, які у травні 1942 року були повішані на телефонних стовпах у центрі міста за те, що полишивши роботу втекли зі ст. Дунаївці, залишивши нерозвантаженим вагон із зерном. На цвинтарі також відновлене поховання релігійного діяча кінця XIX ст.

5. Братські могили жертв нацизму в урочищі Солонинчик (с. Чаньків)

координати на GoogleMaps 48.880259, 26.811858

Братські могили, які свідчать про наслідки перебування на нашій землі німецьких окупантів. В могилах покояться близько 3,5 тис. мирних громадян, переважно єврейської національності, яких було розстріляних в 1942 році. В іншій із могил – 78 інвалідів з притулку с. Кривчик, які були страчені 14 квітня 1943 року.

6. Археологічні розкопки в урочищі Солонинчик (с. Чаньків)

координати на GoogleMaps 48.887208, 26.810624

Рятівні археологічні дослідження на багатошаровій пам'ятці Чаньків-1 тривали близько двох місяців. Загальна площа поселення за всі часи його існування - близько 30-35 гектарів. Найдавніший виявлений археологами матеріал, належить до культури лінійно-стрічкової кераміки, яка на цих теренах передувала трипільській і займала великі простори Центральної та Східної Європи. На сьогодні в Україні досліджено вкрай мало таких об'єктів цієї культури. На пам'ятці Чаньків-1 вдалося виявити і детально вивчити частину добре збереженої житлово-господарської споруди. Її вік - більше семи тисяч років.

Вперше на Західному Поділлі науковці зафіксували комплекс ранніх слов'ян I-II ст. н.е. До сьогодні вважалося, що тут вони з'явилися не раніше IV ст. н.е. На пам'ятці також виявлено матеріали трипільської культури етапу В І (V тис. до н.е.); доби бронзи (ІІ тис. до н.е.); раннього залізного часу (VII-VI ст. до н. е.); черняхівської культури (ІІІ ст. н.е.) та даньоруського часу (ХІІ-ХІІІ ст.). Сенсація цих досліджень полягає в тому, що було досліджено два об'єкти, які передували до часу заселення наших земель трипільськими племенами. А це час неоліту.

7. Старе місто (м. Дунаївці)

координати на GoogleMaps 48.887208, 26.810624

Серед мешканців побутує назва давньої частини міста – «Міщани». І не дивно. Адже саме тут , з часу отримання містечком Магдебургського права (1592 р.), жили міські жителі – міщани , левову частку яких складали євреї. Єврейський квартал міста носив назву «Єрусалимка». На сьогодні історична забудова міста майже не збереглася .

8. Кам’яна криниця (м. Дунаївці)

координати на GoogleMaps 48.88880, 26. 83944

Чому її називають кам'яна ? Ми не знаємо. Може тому, що над нею камінь або тому, що вода витікає з під каменя. Будинки , вулиці - були вже потім. Звісно , ніхто не знає, як і коли вона з'явилася. Вона була від діда-прадіда і все. Але важливо те, що вона досі є , і наче з великою насолодою продовжує тамувати спрагу людей, які приходять до неї. Відколи люди пам'ятають цю криницю, вода з неї витікає з однаковою швидкістю . І ні пора року , ні зміни клімату , посуха чи сильний мороз не впливають на силу напору .

9. Чавунно-ливарний завод на давньому єврейському похованні (м. Дунаївці)

координати на GoogleMaps 48.88377, 26,85216

На стіна колишнього арматурного заводу з боку вулиці Дачна розміщена пам’ятна таблиця з написом єврейською мовою, яка засвідчує розташування тут в давні часи єврейського кладовище, що свідчило про околицю місту і крайню межу поселення євреїв. Далі починалося «Нове місто» - поселення німецьких поселенців. Цю частину міста почали розбудовувати колоністи в першій половині XIX ст. Приміщення історико-краєзнавчого музею, який в минулому належав німецькому шевцю Стрезе є тому гарне свідчення.