Пам'ятки природи, історії та культури

Свято-Михайлівська церква

м. Дунаївці, вул. Ватутіна, 1

У 1741р. тут побудована дерев’яна, трикупольна церква коштом місцевого священика Іоана Марченка та його матері Анни. Церква була гарно оздоблена всередині, мала три яруси, прикрашені різьбою та іконами; у церкві були рукописні книги. У ХУІІІ ст., церква володіла землею, мала від 50 до 70 парафіяльних дворів. У 1876р. було розпочато будівництво нової кам’яної церкви. Церква мала бути пятикупольною, але на будівництво не вистачало коштів і воно було припинене. Лише у 1894р. будівництво було поновлено за рахунок коштів прихожан, які зібрали 8 тис. крб. 24 листопада 1898 р. церква була освячена як Святомихайлівська. З того часу вона функціонує у м. Дунаївці. Зараз парафію очолює отець Андрій.

ТОВ "Дунаєвецький ливарно-механічний завод"

м. Дунаївці, вул. Красінських 2

Це єдине металургійне підприємство області, яке спеціалізується на виробництві чавунних затвірних систем різного діаметру для водо-, нафто- і газопроводів та мембрано-виконавчих механізмів. Продукція підприємства експортується в Російську Федерацію, Казахстан та інші країни СНД. Зараз підприємство спеціалізується на виготовленні промислових сушок для зерна.

Завод має власну історію заснування. Німці звернулись до нового власника Дунаєвець Броніслава Скибневського з проханням відкрити в місті чавуноливарний завод, який би надавав послуги по ремонту станків і механізмів ткацького виробництва. Поміщик погодився і виділив земельну ділянку. Тоді фабриканти запросили до себе майстра ливарної справи. 1870 року німецький підданий Густав Лельбах прибув у Дунаївці з метою побудови такого заводу. Незабаром був закладений перший камінь, а 1875 року завод дав першу продукцію. На ньому працювало тоді 10 робітників. Обсяг виробництва становив 2 тис.крб. у рік. Це був лише другий на Поділлі чавуноливарний завод.

На адміністративному корпусі арматурного заводу, де починав трудовий шлях відомий воєначальник – командир Сталевої дивізії, а потім і корпусу Дмитро Жлоба, міститься відповідна меморіальна дошка..

Храм Різдва Христового

м. Дунаївці, вул. Красінських

Пропозиція заснування костелу і монастиря капуцинів в Дунаївцях належить великому коронному гетьману Юзефу Потоцькому (1673-1751). Після смерті Юзефа Потоцького 16 травня 1751 р., будівництвом опікується син померлого Станіслав Потоцький (1698-1760), воєвода познанський. Але будівництво костелу і монастиря закінчено у 1785-1790 роках, коли власниками містечка Дунаївці стають Ян і Антоніна Красінські.

Костел під титулом Непорочного Зачаття Найсвятішої Діви Марії освятив львівський вікарний єпископ Криспін Цєшковський у 1790 році. З візиту 1802 р. відомо що, заснований в 1751 р. Юзефом Потоцьким, монастир був закінчений в 1785 році.

До монастирського комплексу входили двоповерховий житловий корпус (монастир), костьол, окремі господарчі споруди, сад, обнесені кам’яним муром.

З підвалів монастиря виходили підземні тунелі поза межі монастиря. Один з них вів до міської ратуші (на північ), другий – на південь від монастиря, до Кам'янця. За легендою, тунель проходив під річкою Тернавка і вів до Кам'янця-Подільського.

17 липня 1832р. цар Микола І затвердив указ «Про знищення деяких римо-католицьких монастирів». В Подільській губернії – Кам'янецької дієцезії – 35 монастирів, з яких 9 костелів мали бути реформовані у церкви – в тому числі - капуцинський в Дунаївцях.

1832 р. у приміщенні колишнього капуцинського костелу відкрита Церква Вознесіння Господнього, яка проіснувала до 1929р. У документах, зібраних Ю. Сіцінським, вказано, що на стінах були ікони ще з капуцинських часів – Ікона Божої Матері з ангелами, Ікона Введення зв’язаного Ісуса Христа, Ікона бичування Ісуса Христа, ікона – Спаситель, що дає настанови фарисеям з написом „Воздайте кесарю Кесареві, а Божіє Богу”. Під час сталінських репресій Будинок церкви був переданий Православній церкві Московського патріархату і залишився у її віданні до 1934 р. З 1934р. церква була зачинена. Будинок було перероблено під „Вогнище культури” – кінотеатр. Під час війни окупанти використовували приміщення як склад. Після війни тут поновлено кінотеатр. У 1970-72рр. у зв’язку з побудовою нового кінотеатру у місті, приміщення було передано під дитячу спортивну школу. Всередині було проведено ремонт, всі малюнки завішені. ДЮСШ проіснувала в стінах школи до 1992р. У 1993-94рр. тут знаходилась СЮТ( станція юних туристів). 4 березня 1995р. храм освячено як храм Різдва Христового Київського патріархату.

Монастир, після розпаду в 1832 р., протягом довгого часу стояв пустий. В його стінах 1848-1855 роках розміщувалася духовна школа («училище»). З 1871 р. до 1901 р. приміщення монастиря займало Міністерство Науки з призначенням на «Народне училище». Ймовірно в 1899 р., під час перебудови костелу, фланги монастиря були відрізані від церкви. Тоді демонтовано коридор, який вів від хвіртки до саду і його стіну до внутрішнього дворика (на обох поверхах), може бути також тоді демонтували частину північного крила монастиря. В 1917 р. будівля монастиря належала церкві і була занедбана, так як бракувало коштів на її утримання. Деякі її приміщення винаймали бідним для проживання. Тоді проживало там біля 10 сімей, які платили церкві від 150 до 180 рублів за оренду. Ці гроші були призначені на ремонт будівель монастиря. В цьому ж 1917 р. крім костелу і монастиря існував ще один цегляний будинок після капуцинів, колишня пивоварня, в якому знаходилося помешкання православного священика. Існував ще давній сад монастиря, оточений високим муром. За костелом монастиря в кутку старого саду була площадка, на якій знаходився кам’яний хрест з надписом «Людвік Садовський Р.П. 1820» (може бути раніше на цьому місці було маленьке кладовище). Після революції приміщення монастиря використовували для потреб міської школи. Під час ІІ світової війни функціонувала тут церковна школа, а після війни – професійна.

Палац Красінських

м. Дунаївці, вул. Красінських, 10

Двоповерхова частина будівлі, фасад з колонами – це залишки палацу Красінських, будівництво якого

Антоніна Красінська закінчила до 1830р.

1793 року Поділля увійшло до складу Росії. На початку ХІХст припадає деяке пожвавлення в економічному розвитку Дунаєвець, розширюються торгівельні зв’язки міста, проявляються ознаки нових капіталістичних відносин у суспільстві.

Поява перших німецьких колоністів в Дунаївцях тісно пов’язана з іменем графа Яна Красінського(1756-1790), старости опіногурського, ротмістра національної кавалерії, депутата сейму від Подільського воєводства. Він став власником дунаєвецького ключа близько 1782року, а вже у 1785-му домігся для містечка привілею на 4-тижневу ярмарку на св. Іоана Хрестителя і тижневу – на св. Мартіна. У 1786 році додав ще триденну ярмарку на св. Він цента. Це свідчить про його особисту зацікавленість в економічному зростанні Дунаєвець і пояснює, в якійсь мірі, факт переселення ним німців. Саме їхня діяльність значно вплинула на зростання ремесла і землеробства в околицях..

У 1790 році володаркою дунаєвецького ключа стала Антоніна Красінська, вдова ротмістра. Це була досить енергійна і підприємлива жінка, яка також прагнула до збільшення прибутків своїх володінь, у тому числі – за рахунок праці німецьких колоністів. Тому теж сприяла подальшому їх переселенню до містечка.

За описом 1793 року в Дунаївцях проживало 6 родин німців-переселенців. З часом їх кількість зросла і на початку ХІХ ст.. Дунаївці вже мали хороших майстрів-каретників, сідлярів, годинникарів з числа колоністів.

Особливу зацікавленість проявила А.Красінська в переселенні німецьких ткачів. Адже в її 14 фільварках, крім землеробства, розвивалось і вівчарство. Збут вовни був значно ускладнений тим, що і в сусідніх маєтках її було теж достатньо. Тому графиня вирішила організувати переробку сировини на місці і збувати вже готову продукцію.

Реалізував ці задуми її син Вінцент Красінський (1782-1858). Генерал, сенатор-воєвода Королівства Польського, який після смерті дружини Марії Радзівіл у 1822 році проживав разом з матір′ю в Дунаївцях. Він мав 2497 десятин землі, 1386 кріпаків. Однак граф часто їздив до Польщі в державних та приватних справах. Так, влітку 1829 року В.Красінський замовляв у Варшаві обмундирування для надвірної охорони. Там зустрівся з групою молодих текстильників-сукнярів, серед яких були Вільгельм Розенбаум та його шурин Карл Екснер. Їм було запропоновано переїхати до Дунаївців і там розпочати виробництво сукна. Через два місяці з сім′ями, машинами та іншим майном на 42 підводах, запряжених собаками, німці прибули в містечко. Вони одразу взялися до роботи. Приміщення для фабрики ще не були підготовлені, тому обладнання розмістили в міській ратуші. Через місяць (у жовтні) з′явилась перша продукція. Так у Дунаївцях було започатковано суконне виробництво.

Після революції будівля націоналізована. 6 вересня 1923 року на фабриці відбулись загальні збори, присвяченні відкриттю фабричного клубу у колишньому палаці Красінських. В 1927 р. закінчилось відновлення і добудова клубу, його відкриття приурочили до Х річниці Жовтневої революції і дали назву „Х лет Октября”. До 90-х років у приміщення знаходиться бібліотека і клуб Дунаєвецької суконної фабрики ім.Леніна. На початку 90-х рр. будівля стає районним центром культури і дозвілля. У вересні 2019 році, з нагоди свята міста, 616 річниці від першої писемної згадки, на фасаді будівлі встановлено і відкрито меморіальну дошку «Магдебурзькому праву», яке місто отримало у 1592 році.

Лютеранська Кірха

м. Дунаївці, вул. Красінських,

Розповсюдження лютеранства на Україні розпочалось у ХІХ ст. Причиною цього була політика царського уряду, спрямована на економічний розвиток Півдня та Правобережжя шляхом переселення німецьких ремісників та фермерів. Німецьке населення отримувало пільги від уряду і його кількість зростала. Німці привезли на Україну і нове віровчення. Особливістю його розповсюдження було те, що українці, ознайомившись з лютеранством, не приєднувались до нього, а створювали свої етнічні общини молоканів, штунд, євангельських християн-баптистів.

На Поділлі і конкретно в м. Дунаївцях лютеранська община почала діяти у 1820р. Місцева поміщиця А. Красінська „виписала” – поселила у Дунаївцях німецьких ткачів-ремісників. Кожна сім’я вела власне виробництво сукна і була звільнена на певний строк від податків.. Німці проживали на окраїні міста, до наших днів збереглось лише „німецьке кладовище”, яке зараз знаходиться у центрі міста. На околиці кладовища побудований новий костел. До нашого часу збереглась будівля Лютеранської кірхи, вона знаходиться на розі вулиць Красінських, Горького, Лютеранської). Зараз це Молитовний дім Євангельської общини.

З появою німецької общини в Дунаївці прийшов протестантизм. До нашого часу збереглась будівля Лютеранської кірхи, вона знаходиться на розі вулиць Лютеранської, Красінських і Горького. 1863р. німецькі колоністи вирішили будувати кірху і звернулись з клопотанням до відповідного департаменту, 1866р. отримали дозвіл на будівництво. Приміщення має 40 на 15м, висоту близько 18м. Будинок чотирикутної форми з вікнами по бокових стінах готичного типу. Під час репресій 1937 року німецьке населення було виселено, а будинок на певний час перейшов до євангельських християн-баптистів. Будинок лютеранської церкви в 50-х роках був Будинком культури ім. Горького. У 1997р. адміністрація передала будинок євангельській общині, тут був проведений ремонт приміщення і відкритий Молитовний дім євангельських християн-баптистів.


Садиба останнього власника містечка Дунаївці Василя Степановича Завойка

м. Дунаївці, вул. Горького, 7

Лікарняний парк знайомий кожному з жителів Дунаєвеччини. Сьогодні на його території розташована центральна районна лікарня, а наприкінці ХІХ – на поч. ХХ ст. – це був маєток Завойка.

У «Трудах Подільського церковного історико-археологічного товариства» є інформація про те, що 1891 року Василь Степанович Завойко придбав містечко Дунаївці в попереднього власника Броніслава Скибневського. (разом з Січенцями, Панасівкою, Заставлям, Мушкутинцями, Антонівкою та Вінцентівкою (а це близько 2000 дес.землі). Дата придбання Дунаївців -1891 р.- схиляє до думки що покупцем був Василь Степанович Завойко – адмірал Російської армії, губернатор Камчатки (1810-1898рр.). який на той час був власником подільського маєтку у с.Велика Мечетна Балтського повіту (нині Миколаївська область). З 1891 року й до встановлення радянської влади Дунаївці знаходилися у власності Завойків.

Садиба Завойка – це садово-парковий ансамбль, до якого входили парк і каскад ставків, що утворився в результаті перекриття в трьох місцях русла Батіжка. Із приміщень, що належали поміщику, до нашого часу дійшли двоповерховий будинок, два флігелі, господарське приміщення, льох. У житловому будинку розташовані адміністрація та одне з лікувальних відділень, у флігелях – лабораторія і рентген-кабінет, а господарська споруда переобладнана під молочну кухню (нині центр гемодіалізу, з 2018р.). Панський льох використовується лікарнею за призначенням донині. Зберігся навіть жолоб, з якого поїли панських коней. Він знаходиться поблизу сучасної конюшні ЦРЛ. Територія була обнесена шлаковим муром і мала заїзд з двох сторін: з боку вул. Горького і провулку МТС.

За ставками, з північно-східного боку, до садиби примикав фруктовий сад, що тягнувся до сучасної автостанції. Від багатьох дерев збереглись тільки пеньки. Біля флігеля збереглась Липа.

Точних відомостей, коли і ким був закладений парк, немає. Але сьогодні, проходячи лікарняним садом, можна побачити старезні дерева. Основу паркових насаджень становлять дерева місцевих порід: сосна звичайна, ясен звичайний, липа серце листа, клен платанолистий, акація біла.

Найбільш яскравий епізод із життя містечка та його нового власника В.С.Завойка молодшого пов'язаний із намаганнями остаточно домогтися для Дунаївців статусу міста. Ця спроба зазнала невдачі через опір єврейського населення містечка, яке вважало, що новий статус Дунаївців негативно позначиться на їхніх економічних інтересах.

Після Лютневої революції будівлі палацу і маєтку передали під новостворену лікарню. Для господарських потреб розібрали оранжерею, конюшню й каретну (під гаражі)

До 1917 р. у Дунаївцях зуміли відкрити ще одну лікарню на 6 ліжок. Медичний персонал включав трьох лікарів, кількох акушерок і фельдшерів. Потреби населення в ліках забезпечувало 2 аптеки. Після 1917 року головну лікарню влаштували в будинку поміщика, а згодом побудували окреме приміщення.

1930 року в Дунаївцях було побудовано типову радянську лікарню на 100 ліжок. Вона розташувалась на території колишнього панського маєтку. Лікарня функціонувала в складі лікувального (75 ліжок) та інфенкійного відділень (25 ліжок). Лікувальне відділення мало відділи: терапевтичний, хірургічний, гінекологічний і пологовий. При лікарні були їдальня та пральня, були продуктові склади. 1931року лікарні надано статус районної.

У 30-ті роки в приміщенні колишнього маєтку панів Завойків діяли однорічні курси Червоного Хреста, які готували медичних сестер. Курси були вечірніми, однорічними. 1931 року на них навчалися і дівчата, і жінки. 1932 року вони отримали спеціальність медичних сестер. Набір курсанток відбувався щорічно і щорічно був випуск медичних сестер.

А 1936 року вечірні курси перетворили в денну дворічну школу медсестер. 1936 року до Дунаєвецької школи медсестер приєднали групу студенток – акушерок другого курсу Кам'янець- Подільського медичного училища, і заклад отримав назву Школа медичних сестер і акушерок. 1938 року в Дунаївцях відбувся перший випуск акушерок та вже традиційно – медсестер. 1939 року директором школи медичних сестер та акушерок була призначена Валентина Михайлівна Влагова (1911-2005). Після війни, з квітня 1944р. працювала завідуючою районним відділом охорони здоров'я.

У роки окупації головний лікар М.В. Румянцев спробував відновити навчання у медичній школі. Навесні 1942 року був проведений набір до школи. 8 квітня «Урядові дунаєвецькі вісті» повідомили що в Дунаєвецькій фельдшерській медичній школі на всіх трьох курсах навчалося 197 учнів. Вони були забезпечені медичною літературою, обладнувався біологічний музей. Спочатку вона розміщувалася в приміщенні школи №2. А 1 вересня 1942 року школу перемістили на територію рай лікарні в двоповерховий будинок колишнього поміщицького палацу В.С.Завойка. Директором школи працював знаменитий лікар-хірург Михайло Васильович Румянцев (1888-1960). (1944 року заарештований і засланий в Сибір).

Під час війни в лікарняному саду були розстріляні фашистами більше трьох тисяч полонених червоноармійців. Їхньою могилою стали силосні ями, які колись були в саду.

Після звільнення від окупантів, у жовтні 1944 року почався набір до Дунаєвецької дворічної школи медичних сестер, директором якої була призначена Ольга Іванівна Слободян. Через рік посаду директора обійняв лікар Григорій Юхимович Коршевер, який очолював медичну школу аж до її закриття 1956 року. 1954 року Дунаєвецька дворічна школа медсестер була перепрофільована в дворічне медичне училище з денною формою навчання. 1954 р. був здійснений набір на вечірню форму підготовки протягом трьох років фельдшерів. 1956 року через недостатню матеріальну базу студентів-дворічників перевели в Чемерівці, а студентам з трирічною вечірньою формою навчання дали можливість закінчити навчання в Дунаївцях. Училище з 1956 року отримує статус філіалу Кам'янець-Подільського медичного училища, і випустивши у 1957 року фельдшерів, припинило існування.

До 1966 року в приміщенні (палацу, тепер адміністративний корпус) проходив прийом хірургічних і травматологічних хворих. (до 1975 року – до відкриття нової поліклініки).

З 1975 р. в приміщенні знаходиться адміністративний корпус і кабінети стоматологів.

Костел Святого Михаїла Архангела

м. Дунаївці, пр.Загородній, 30

З 1832р. до 1988 р. у Дунаївцях не було католицького храму. З 1989 до 1994 року тривало будівництво костелу (на території лютеранського кладовища, яке збереглося до наших днів).

У камеральному та топографічному описі Ушицького повіту Подільської губернії про містечко Дунаївці

за 1797 рік міститься опис:

Інший костел світських ксьондзів, в ньому церковника 2 людини, він кам’яний посередньої архітектури, по фундуку

має частину містечка, яке називається «Юридикою», так зазвичай називаються частини, які належать костелам, і село

Дем' янківці. Для життя пробоща і вікарія є хороший двір кам’яний з господарськими будівлями і службами.

1810 році костьол св. Михайла Архангела був відремонтований і оновлений завдяки пожертвуванням

Антоніни Красінської, яка також прикрасила його величними іконами пензля відомих італійських художників.

Можливо це були ікони Ісуса Христа і Діви Марії, які знаходились по боках від головного вівтаря і про які згадують

у свої розповідях очевидці.

Що ж до костьолу св. Михайла Архангела, то вже на початку XX ст.. кількість парафіян костьолу св. Михайла Архангела зросла майже в два з половиною рази у порівнянні до 1825 року. За розповідями очевидців костел був значно менше за розмірами від нині діючого храму, але завдяки розташуванню на підвищенні його було видно з далеко. Високе приміщення зі склепінчастим верхом та вузькими видовженими вікнами. Оточувало його невелике подвір’я обгороджене, кам’яним муром. Біля входу, зліва за брамою знаходилась дзвіниця із 4 дзвонами. За костьолом, знаходився дім священика і криниця. Згадують, що за давніх часів у храм вдарила блискавиця, від чого будівля постраждала, тому її довелось “зв’язувати” металевими прутами. Саме тоді, у зв’язку з потребою ремонту, єпископ дав дозвіл на встановлення у Дунаєвецькому костьолі ще одного відпусту у свято Св. Анни. Джерела свідчать про те, що 1904 року костьол було відновлено на кошти віруючих зусиллями кс. Рачковського. В середині костьолу, поруч головного вівтаря, на стінах знаходились великі образи подаровані на початку XIX ст. А. Красінською, біля них робились відповідні декорації на Різдво та Великдень, однак важко встановити, хто був на них зображений. Свідки подають різну інформацію: одні стверджують, що це були зображення Ісуса Христа і Діви Марії, інші – св. Михаїла Архангела і св. Анни, ще інші називають св. Йосифа. Вівтар у костьолі був дерев’яний, різьблений, прикрашений 12 свічками. На стінах костьолу, як і у кожному католицькому храмі, мальовані зупинки хресної дороги.

Свята Меса відправлялася на латинській мові, а проповідь священик говорив польською. Перед св. Месою віруючі співали Розарій, також молились Годинки. До Дунаєвець приходили католики з сіл Дем`янківці, Іванківці, Могилівка, Січенці, Панасівна, Ганівка, Мушкутинці, Голозубинці (тут капличка була дуже мала). Настоятелем Дунаєвецького костьолу на початку 20-го ст. і до своєї смерті, десь у кінці 20-х рр., був о. Фортунат Рачковський 1868 р.н., рукоположений в 1898 р., магістр теології. За переказами він похований на міському католицькому кладовищі (нинішня територія нашого храму). У цьому ж склепі, як згадують старі люди, похований о. Антоній Павловський та вікарій о. Болеслав. Отець Фортунат був високий, худорлявий, суворий священик. У 20-х роках разом із ним розпочав працю о. Антоній Матушевіч. Він теж був магістром теології. У 1911-1915 рр. був вікарієм парафії Проскурів і капеланом у с. Мацьківці. У 1920 р., о. Антоній був призначений настоятелем в Дунаївцях, а також адміністратором парафій Залісці, Жванчик і Ушиця. Заарештований 19.01.1930 р. і ув’язнений в політ ізоляторі у Ярославлю. У групі перебували понад тридцять ксьондзів з України. Засуджений на десять років таборів на Соловках і висланий туди у травні 1931 р. Помер там захворівши на туберкульоз 10 травня 1936 р. Повідомлення про його смерть надіслав до польського консульства у Москві о. Юзеф Ковальський (лист з 16.05.1936 р.). Гринчевська Цезарія з села Дем’янківці згадує, що під час Різдвяних свят у 1929 році о. Матушевич сказав такі слова з амвону: «Дорогі мої парафіяни! Живіть у злагоді та любові. З цього амвону я навчаю востаннє.»

18.11.1932 р. політбюро ЦККП(б)У прийняло нову постанову, в якій говорилося про посилення терору. Був виданий декрет, котрий дав дозвіл на ліквідацію святинь і монастирів. В 1930-х роках репресії на Україні набули фантасмагоричних масштабів.

Парафіяни згадують, що одного разу через Дунаївці НКВДисти гнали священиків. Вони були одягнені в сутани, зморені, брудні, просили води. Згадують також, що вони возили продукти харчування священикам, які відбували примусові роботи на лісорубі. Жертвами за віру у мирний час стали десятки тисяч чоловіків, жінок а також і дітей. Це були «вороги народу». Багато було добровільних донощиків. Коли в ночі приходили і людина запитувала чому її забирають, то могла почути, що «там» скажуть. І звідти не повертались. Масові арешти здійснювались в основному на підставі ордерів, що видавались райвідділом та обласним управлінням НКВС.

Жертвами такого терору полягло багато парафіян з м. Дунаївці. І причинами цього було носіння молитовника, хрестика, а також прилюдне визнання Ісуса Христа своїм Господом.

Однак, люди потайки збирались в приватних будинках на молитву розарієм. Один зі свідків розповідає, що в хаті його дідуся, сусіди збиралися на молитву. НКВДисти слідкували за ним і заарештували. Дали назву цим молитовним зустрічам: «підпільна організація проти народу «Ружанєц»». «Ворогів народу» довго у в`язниці не тримали, і нещадно б`ючи розстрілювали.

В міжвоєнний період дії радянської влади спочатку були спрямовані на цілковите знищення Церкви, а пізніше, коли це не вдалося, на максимальне обмеження її душпастирської діяльності. Сталінські закони мали за мету атеїзацію цілого суспільства, особливо дітей і молоді.

Про напрямки знищення свідчить факт, що всі храми до 1938р. були закриті, призначені на різні світські цілі, а також знищені. Всіх священиків заарештовано та вислано в табори.

Релігійне життя частково відродилося в період другої Світової війни під німецькою окупацією. Давні парафіяни спонтанно відкривали всі раніш закриті костьоли. Працювали в них прибулі священики з Польщі. Католики м. Дунаївці у ті часи збиралися на молитву біля колишнього військкомату (сьогодні краєзнавчий музей). Згадують люди також про Богослужіння у свято св. Михайла Архангела, яке відбулося тут. Було воно відправлене двома священиками із Польщі. А у Дем’янківцях молились у школі, зробивши в одному з класів вівтар. Місцеві жителі, колишні учасники хору Дунаєвецького храму, самі читали та співали частини Святої Меси латинською мовою. Це були Заянчуковський Людвіг, Заянчуковський Ян, Заянчуковська Ганна, Гринчевська Франциска, Токаркарчук Текля, Заяц Марія та інші..

Після закінчення війни католики оборонили кілька святинь, не відходячи від них ні вдень, ні вночі протягом багатьох місяців.

У часи радянської влади люди їздили на Богослужіння до Гричан (Хмельницький), Чернівець, Городка. Там відбувались хрещення та інші Таїнства. До 1963р. був діючим Підлісномукарівський костел, де католики, хоч і без священика, мали можливість зібратись на спільну молитву. Старші люди згадують, як на вівтар стелили орнат і клали порожню монстранцію. Так молились щонеділі, бо священики приїжджали дуже рідко. Люди не піддавались, їздили за десятки і сотні кілометрів, щоб почути Боже Слово, приступити до Святих Таїнств.

Легка відлига була відчутна вже на початку 80-х. В другій половині цього десятиліття, завдяки несподіваним політичним змінам в колишньому Радянському Союзі, яким дала початок «перебудова» Михайла Горбачова, розпочався спонтанний процес відродження католицької Церкви. Прохання віруючих почали вислуховуватись: повернуто багато до цього часу зачинених і напівзруйнованих святинь, відкрито монастирі, дано дозвіл на будівництво нових храмів. Було видано 100-тисячним тиражем Біблію.

У жовтні 1980р. завдяки невтомним старання віруючих людей, тут розпочав своє пастирське служіння кс. Юзеф Чоп, випускник Ризької духовної семінарії. У неймовірно важких умовах, які створювала влада для розвитку релігії, йому вдалося провести ремонт і перебудову Голозубинецької каплиці. На її місці постав невеликий костьол під покровительством Непорочного Серця Пресвятої Діви Марії. Але найголовніше, що віруючі Дунаєвеччини отримали пастиря, до котрого могли постійно звертатися у різних питаннях і проблемах. Мали можливість регулярної участі у Святій Месі та прийняті Таїнств.

О. Юзеф Чоп став першим адміністратором Дунаєвецького костелу, будівництво якого розпочалося у травні 1989 року. Ініціатива цього будівництва належала самим парафіянам. Старання щодо одержання дозволу обласної влади підняла Попель Розалія. Хоч позиція обласного керівництва була не зовсім прихильною, однак місцева влада поставилась позитивно до бажання католиків мати свій храм в Дунаївцях. Було обрано керівний орган парафії т.зв. «двадцятку» до складу якої входили: Попель Р., Вінницький В., Прокопійчук О., Чичановська Ф., Закревський Ю., Артковський М., Войцехівський Л., Кросондович О., Шингілевич М.. Першим головою парафіяльного комітету обрали Ліщинського Фелікса, а його заступником – Островського Броніслава.

Дунаєвецькі католики зводили новий храм усім миром, допомагаючи хто чим міг при будові. До того ж місцева влада віднеслася до ініціативи віруючих зі зрозумінням.

29 вересня 1991 року парафіяльні збори ухвалили Статут парафії. Даний статут було зареєстровано рішенням виконавчого комітету Хмельницької обласної Ради народних депутатів від 16 жовтня 1991 року №173.

Будівельні роботи завершились до осені 1994 року і 30 жовтня цього ж року Дунаєвецький костел, перейнявши назву зруйнованого храму св. Михайла Архангела, був урочисто освячений Кам`янець-Подільским єпископом Яном Ольшанським.

Парк і палац Скибневських

с. Голозубинці

Парк є пам'яткою природи державного значення. Площа парку 21 га, а закладено його було начебто ще в середині XVIII ст. (до побудови садиби). Тут ростуть близько 30 видів дерев. Ймовірно, наприкінці 1870-х років Віктор Зигмунд Скібнєвський зводить на вершині гори над Голозубинцями великий маєток. Будівництво спочатку, задумувалося у стилі класицизму (проект Томаша-Оскара Сосновського).Три ризаліти на центральному фасаді , від найменшого - до найбільшого - збереглися до наших днів майже без змін. Відомо, що на час побудови споруди парковий фасад мав великий балкон з балюстрадою. В палаці було чимало гарних старих картин голландської школи , палісандрових меблів, а також родинні портрети Скібнєвських та Богданів (з цього роду походила дружина Віктора Зигмунда Скібнєвського Леопольдина). В окремій залі зберігався турецький намет, який Віктор Станіслав привіз з подорожі до Аравії. В бібліотеці зберігалися рідкісні книги з філософії і психології, а також родинний архів за кілька століть.


Меморіал Слави

м. Дунаївці, вул. Шевченка

Збудований на честь радянських воїнів, які загинули під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945рр. Колись у цьому районі міста було кладовище. Після війни на місці братської могили воїнів стояв пам′ятник солдату, який тримав у руці вінок. Огорожі не було. 1968р. був побудований кінотеатр „Мир”. У фойє кінотеатру демонструвався макет нового майбутнього пам′ятника і був оголошений збір коштів на його спорудження. Жителі міста відраховували по 5-10 кр. від заробітної плати в фонд спорудження меморіалу. Меморіал відкрили в жовтні 1969 року, на честь 25-річчя визволення України. 1969 року був відкритий меморіал. На листівці, зробленій по фотографії Б.О.Менделя, видавництва „Мистецтво” (1974р.), зображено наш меморіал. Композиція складається з трьох скульптур з бронзи і мармурової плити, на якій написані імена солдатів, що тут поховані.

Центральна композиція - залізобетонна стела розміром 2,8*8,5 м. з барельєфним зображенням: скорботної жінки, вічного вогню, трьох воїнів з прапором та написом: «Ніхто не забутий, ніщо не забуто». У центрі композиції – Вічний вогонь.

У 1973 році (на заміну пам'ятника 1965р.) на могилі розміром 3*5 м. встановлено цегляний цементований надгробок розміром 1,2*0,9*0,4 м. з гранітною меморіальною плитою розміром 1,2*0,9м.з написом «Вічна слава воїнам, які віддали своє життя за звільнення м.Дунаєвець в період Великої Вітчизняної війни» та прізвищами похованих воїнів (39 воїнів, які загинули під час визволення міста в березні 1944 року).

Перед могилою, на загальній цокольній площадці, вимощеній бетонними плитами, розміром 2,3*3,2 м., залізобетонна, окута міддю, скульптура воїна, висотою 4,38м., дві залізобетонні, окуті міддю скульптурні композиції радянських воїнів, висотою 3,6м., п'ять гранітних меморіальних плит розміром 1*0,6 м. з написом «Вічна слава воїнам-дунаївчанам, які віддали своє життя за Батьківщину у Великій Вітчизняній війні 1941-1946 років» та прізвищами воїнів-земляків.

Восени 1992 року сильний буревій пошкодив середню скульптуру Меморіалу «Солдати». Міська рада зайнялась виготовленням нової скульптури. Був зроблений макет, скульптор фірми „Джерела” в м.Хмельницькому виконав замовлення. Скульптура називається „Скорбтна мати”. Це – Мати-Вітчизна, яка тужить за своїми синами. І рівно через 20 років після відкриття Меморіалу Слави 1993 року до Дня Перемоги було встановлено цю нову скульптуру.

Нині композиція меморіалу складається з трьох скульптур 1-солдат з автоматом на правій руці; 2-„Скорботна мати”; 3- два солдати під час бою - з бронзи і мармурової плити, на якій викарбувані імена солдатів, що тут поховані (39 воїнів).

Водоспад «Бурбун» с.Лисець

П’ятиметровий водоспад схований в гущавині каньйону і впадає в невелике озерце з блакитною водою. Місцезнаходження пам’ятки с.Лисець, ур. Малий Яр. Водоспад Бурбун розташований в каньйоні річки Бобрівка. В одній з ущелин каньйону річка формує п’ятиметровий водоспад, що впадає в невелике озеро. Вода чиста, має рідкісний для подібних об’єктів бірюзовий відтінок. Температура води низька навіть в літній період, так як ущелина сформована з ракушняка, а також кремнієвих порід. Рясна рослинність прикриває ущелину від попадання здебільшого сонячного тепла.

Водоспад Бурбун розташований в каньйоні річки Бобрівка. Це несподівана знахідка серед місцевих природніх памяток : чаруючий водоспад нагадує райський куточок, незіпсована дика природа, каміння вкрите мохом, кущі папороті.

Довгий час це затишне місце залишалося поза увагою туристів, навідувалися туди лише місцеві жителі. Проте, як розповідають селяни, останніми роками водоспад став навдивовижу популярним і відвідуваним місцем серед мандрівників. Сюди їдуть відпочити, покупатися, насолодитися краєвидами і чи не впершу чергу… зробити ефектні фотографії на фоні блакитного озера з водоспадом посеред скель.


Святе джерело «Томашева криничка»

с. Сокілець.

У 2019 році відкрито туристичний маршрут «Повернення до витоків» (Дунаївці –Лисець-Сокілець). Однією із кінцевих зупинок на маршруті є святе джерело «Томашева криничка», яке облагороджено за рахунок коштів громадського бюджету. Біля джерела розташована відпочинкова зона та місце для купелю. За легендою, біля джерела, на масивній камінні брилі четвертували народного месника Томаша , який врятував Сокілець від турецької облоги. Вдячні нащадки вибили на камені хреста, а ближню криничку освятили і нарекли Томашевою.

Палац Хелмінських с.Великий Жванчик

Початок зведення маєтку датується 1868 роком. В 1881 р. до палацу прибудовують ошатну башту, яка докорінно змінила вигляд будівлі. Після серті власника — Ігнатія Хелмінського, маєток успадкували його сини Матвій та Сигизмунд. Як відомо, Сигізмунд спершу програв в карти поміщику Крупецькому свою половину спадку, а згодом в 1902 році Крупецький викупив і другу половину, ставши власником палацу. В 1917 році пан виїхав до Польщі.

В період революційних подій селяни розграбували маєток. Від тотального знищення будівлю врятував місцевий священик. У 1953 році на території маєтку розмістили протитуберкульозний санаторій. З 1972 року заклад перепрофільовано в пульмологічний санаторій. В 1988 році тут влаштували сольову камеру. Донині палац Хелмінських – величний і загадковий.

Старий млин с.Січинці

Пам'ятка архітектури місцевого значення. Січинецький водяний млин збудований на річці Тернанка зусиллями німецьких колоністів у XVIII ст. У двоповерховому приміщенні млина збереглося старе промислове обладнання.

Палац родини Корф с.Рахнівка

У 1888 році маєток в Рахнівці отримав колишній генерал-майор Олександр Корф (1841-1898, Варшава). Барони Корфи рід на Дунаєвеччині знаний з XVIII ст. Садибний будинок звела у 1910 році тодішня господарка Рахнівки Єлизавета-Софія Корф. Скромний палац - це довга одноповерхова будівля. Сьогодні в палаці Корф у Рахнівці міститься сільська загальноосвітня школа

Палац Крупенського с.Кривчик

Наприкінці XIX ст, зусиллями генерала та члена Державної Думи — Михайла Георгійовича (Єгоровича) Крупецького, у селі будується палац. Двоповерхова будівля з верандами поєднує в собі стилі барокко та пізньої готики. Особливістю маєтку є чотириповерхова восьмигранна вежа з годинником. Від залишків колишнього парку, фруктового саду, оранжереї та теплиць збереглись лише невеличкий фонтан та штучне озеро.

Гора «Грабина» с. Кривчик

Товтра "Грабина", що розташована на південно -західній околиці. Гора є відомим місцем серед туристів, адже з неї можна насолодитися панорамними видами на все село Кривчик та околиці. Крім того на товтрі «Грабина» розташовані невеликі печери. Серед туристів гора Грабина відома приголомшливим панорамним видом на околиці і розташованої в долині річки Тернава. В результаті археологічних досліджень на горі виявлені пам'ятки пізнього палеоліту, залишки городища і предмети побуту трипільців, Русі та пізніших часів.