Охорона дитинства

Законодавча база по захисту прав дітей від жорстокого поводження

 Організація Об‘єднаних Націй прийняла низку документів – декларацій, конвенцій та інших документів, які при прийнятті їх окремими державами допомагають визначити та долати різні види дискримінації та насильства щодо особистості. Так наприклад, у Декларації ООН "Про викорінення насильства по відношенню до жінок, до якої приєдналася і Україна, вказується, що насильства можна віднести таке:

· фізичне, сексуальне та психологічне насильство, яке має місце у суспільстві взагалі, включаючи зґвалтування, сексуальне примушування, сексуальне домагання та залякування на роботі, в освітніх закладах та в інших місцях, торгівлю жінками та примушування до проституції;

· фізичне, сексуальне та психологічне насильство з боку або при потуранні держави, де б це не відбувалося.

Отже, до Міжнародних правових документів, які спрямовані на подолання насильства над людьми відносяться:

- Декларація прав людини, 1948 р.;

- Конвенція про боротьбу з торгівлею людьми та з експлуатацією проституції третіми особами, 1950 р.;

- Декларація про політичні права жінок, 1953 р.;

- Декларація ООН про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, 1963 р.;

- Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, 1966р.;

- Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культурні права, 1966 р.;

- Декларація ООН про ліквідацію дискримінації по відношенню до жінок, 1967 р.;

- Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації по відношенню до жінок, 1979 р.;

- Конвенція МОП 156 про рівні відношення та рівні можливості працюючих чоловіків та жінок, 1981 р.

- Загальна декларація прав людини, 1984 р.

- Конвенція про права дитини, 1989 р.

- Декларація про викоріненні насильства над жінками, 1993 р.

- Зобов'язання, взяті Україною після Четвертої Всесвітньої конференції ООН з питань становища жінок, 1995 р.

- Пекінська декларація Всесвітньої конференції зі становища жінок, 1995р.

 

 

На національному рівні в Україні прийнято ряд законодавчих та нормативно-правових актів, які захищають людину від насильства, а також регламентують діяльність правоохоронців щодо попередження та припинення насильства

 

Конституція України

Кодекс про шлюб та сім'ю України

У законі «Про охорону дитинства в Україні» сказано що кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканість та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім’ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватись на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості і виключають приниження честі та гідності дитини.

Держава здійснює захист дитини від:

– усіх форм фізичного і психічного насильства, образи, недбалого і жорстокого поводження з нею, експлуатації, включаючи сексуальні зловживання. У тому числі з боку батька або осіб, які їх заміняють;

– втягнення у злочинну діяльність, залучення до вживання алкоголю, наркотичних засобів і психотропних речовин;

– залучення до екстремістських релігійних психокультових угруповань та течій, використання її для створення та розповсюдження порнографічних матеріалів, примушування до проституції, жебрацтва, бродяжництва, втягнення до азартних ігор тощо.

Інформація

про проведення та результати громадського огляду умов утримання, виховання, навчання, оздоровлення та працевлаштування дітей-сиріт, позбавлених батьківського піклування, з малозабезпечених та багатодітних сімей по Чигиринського ліцею №1 ім. Б.Хмельницького

 

На виконання Законів України «Про освіту», «Про охорону дитинства», Указу Президента України, «Про деякі питання забезпечення прав та законних інтересів дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, розвитку та підтримки сімейних форм виховання дітей» від 30.09.2019 № 721/2019 та відповідно до Державної соціальної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2021 року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2018 року № 453, постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585 «Про забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах», враховуючи листа Національної соціальної сервісної служби України від 30.08.2021 № 0000-0201-0/12973 щодо соціального захисту дітей із сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, запобігання їх бездоглядності і безпритульності, у вересні-жовтні цього року спільно з причетними до соціального захисту неповнолітніх відділами і службами органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у закладі було проведено громадський огляд стану утримання, виховання, навчання, оздоровлення та працевлаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей інших соціально вразливих категорій.

 

До огляду були залучені працівники психологічної служби та класні керівники та сестра медична закладу освіти.

У закладі навчаються діти таких категорій:

§     Діти, позбавлені батьківського піклування – 3;

§     Діти-сироти – 1;

§     Діти учасників АТО (ООС) – 21;

§     Діти, батьки яких перебувають на службі в ЗСУ - 41

§     Діти з багатодітних сімей – 69 (сімей 41);

§     Діти з малозабезпечених сімей – 13 (сімей 10);

§     Діти з неповних сімей – 54 (сімей – 50), з них:

§   Дітей-напівсиріт – 7;

§   Діти одиноких матерів - 12;

§   Діти, батьки яких розлучені – 35;

§     Діти з інвалідністю – 5;

§     Неповнолітніх  без статусу сироти чи позбавленої батьківського піклування, які проживають у дистанційних сім’ях,  з них:

§     під опікою – 0;

§     проживають у родичів без опіки – 0;

§     проживають самостійно – 0;

§     Сім’ї внутрішньо переміщених осіб / у них дітей – 16/20.

§     Діти, які мають спеціальну групу здоров'я - 8

Матеріально-побутові умови, у яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, є задовільними. Опікуни з відповідальністю ставляться до виховання та розвитку підопічних. Усі діти отримують відповідну соціальну допомогу, сезонним одягом та взуттям, продуктами харчування, шкільним приладдям та підручниками забезпечені. Постійно знаходяться під контролем медичних працівників.

Діти-сироти, діти, які перебувають під опікою, діти з інвалідністю, діти учасників АТО (ООС), діти, батьки яких перебувають на службі в ЗСУ, внутрішньо переміщені особи  та з малозабезпечених сімей забезпечені гарячим харчуванням у шкільній їдальні.