Поради фахівців

Поради батькам

Електронний журнал

Плануємо режим дня учня, який навчається вдома: на що звертати увагу

Дізнайтеся зі статті

· Як грамотно організувати час для занять і відпочинку вдома

· Як мотивувати дитину працювати та отримувати від цього задоволення

· Які потенційні небезпеки виникають під час дистанційного навчання

· Як вік та біологічні ритми впливають на працездатність

Без розпорядку дня на дистанційному і домашньому навчанні не обійтися ані батькам, ані дітям. Він дає змогу почуватися комфортно і продуктивно навчатися. Головне правило, про яке слід пам’ятати, — під час навчання дитина не має перевтомлюватися.

Дитина має спати, харчуватися, відпочивати і готувати уроки в той самий час. Це дасть змогу зберегти її здоров’я і підтримати бадьорість. Не примушуйте виконувати завдання, якщо дитина відчуває навіть легку слабкість або нездужання. Обов’язково складіть з нею розпорядок дня, передбачте перерви для відпочинку, прийому їжі та ігор з урахуванням особливостей і бажань.

Потенційні небезпеки

Перш ніж почнете планувати режим дня, врахуйте основні проблеми, які виникають під час домашнього та дистанційного навчання.

1. Домашня атмосфера не сприяє освітньому процесу, заважає сконцентруватися на навчанні. Вдома є багато речей, які відволікають: ліжко, іграшки, телевізор, телефон, домашні улюбленці тощо.

2. Тривалий час за комп’ютером, «зависання» у смартфоні чи планшеті перенавантажує організм. Це позначається як на фізичному, так і на психічному здоров’ї.

3. Батьки можуть не встигати допомагати дитині, яка опановує навчальний матеріал, через роботу, домашні справи.

Пам’ятайте, що будь-який вид навчання — вдома чи в закладі освіти — може бути ефективним. Головне — самоорганізація.

Рівні організованості дитини

Психологи виділяють чотири рівні організованості дитини:

· перший — дитина робить уроки лише разом із батьками;

· другий — самостійно робить частину або все завдання, але потребує батьківського контролю;

· третій — дитина складає план роботи й виконує все домашнє завдання;

· четвертий — дитина не тільки робить завдання, а ще й самостійно вивчає додаткові матеріали.

Коли складаєте режим дня, беріть до уваги рівень організованості дитини.

Біологічні ритми та працездатність

Час активності людини та працездатність змінюються з огляду на її біологічний тип. «Жайворонки» активніші і продуктивніші вранці. «Сови» — у вечірні години. «Голуби» — не прив’язані до часу доби та біологічного годинника. Для них основну роль відіграє не час, коли лягти спати, а регулярність — звичка лягати в той самий час. Вона забезпечує якісний відпочинок і денну активність (див. Додаток).

Порушення біологічних ритмів спричиняє проблеми зі здоров’ям. Якщо людина забагато відпочиває або не встигає розслаблятися, постійно хоче їсти або має поганий апетит, то з часом у неї може розвинутися безсоння, перевтома, дратівливість та нестабільний емоційний стан. Тоді вона не зможе зосередитися на навчанні, оскільки перевантажиться.

Вік і графік навчання

Коли організовуєте режим дня, враховуйте насамперед вік дитини.

У початковій школі дитина має працювати 10–15 хвилин, а потім робити перерву. Необхідно, щоб був окремий простір, де дитина може сконцентруватися на навчанні.

У середній школі дитина має розпочинати робочий день не о 8:00, а хоча б на годину пізніше, тому що її потреба у сні більша, ніж у дітей молодшого віку. Підліткам фізично складно запам’ятовувати великі обсяги інформації. Через фізіологічні та гормональні зміни вони можуть бути розсіяними, швидко стомлюватися. Тому особливо важливо уникати перенавантаження.

У старшій школі має сформуватися самоконтроль навчальної діяльності, тому основне завдання батьків — стежити, щоб дитина відпочивала і змінювала види діяльності. Наприклад, 40 хв пасивно відпочивала, а потім робила будь-яку фізичну вправу.

Створіть умови, в яких дитина буде відчувати свою відповідальність за навчання — допоможіть їй скласти графік, розібратися із завданнями, налагодити режим дня, правильно мотивуйте її.

Дорослим та дітям необхідно знати, що режим привчає організм до певного робочого циклу. Дитина, яка працює за ним, ефективніше засвоює новий матеріал, а сам процес навчання для неї комфортніший та ефективніший. Розпорядок дня, який враховує всі особливості дитини, її здібності і вподобання, допоможе зберегти здоров’я, все встигнути й отримувати від навчання задоволення.

Дистанційне та домашнє навчання: як батькам організувати освітній процес

Дитина на домашньому або дистанційному навчанні? Щоб вона не перевтомлювалася та не втрачала мотивації, правильно організуйте освітній процес удома. Скористайтеся нашими порадами

Організуйте робочий простір

Щоб дитина могла зосередитися на завданнях, забезпечте її комфортним робочим місцем. Кімната, в якій вона буде навчатися, має добре провітрюватися. Усуньте чинники, що можуть відволікати, та сторонні шуми — вимкніть мобільний телефон, телевізор, намагайтеся голосно не розмовляти тощо.

Дотримуйтеся режиму дня

Для того щоб ефективно організувати освітній процес вдома, узгодьте розклад занять із режимом дня. Навіть якщо дитина не відвідує школу, їй варто продовжувати спати, їсти і гуляти у той самий час. Орієнтуйтеся на унікальність власної дитини. На дистанційному чи домашньому навчанні легше вибудувати гнучкий графік. Тож навчальні години можуть тривати більше або менше, залежно від віку та індивідуального темпу дитини. Пам’ятайте, що за комп’ютером складніше вчитися, тому перерва потрібна значно довша. Урок має тривати 35–40 хв, а перерва після нього — не менше 20 хв.

Складайте план занять на наступний день звечора і дотримуйтеся щодня однакових часових рамок.

Чергуйте навчальну діяльність із відпочинком

Пам’ятайте: в кожної дитини є інерція. Є діти, які все роблять швидко — пишуть, читають тощо, але при цьому швидко втомлюються. Таким дітям складні завдання треба давати на початку, а після уроку робити з ними зарядку чи проводити фізкультхвилинку. Дітям, що повільно «вмикаються» в роботу, треба спершу давати легші завдання, а потім складніші.

Контролюйте, щоб дитина робила перерви. Учні початкових класів стомлюються за 10–15 хвилин, підлітки — приблизно за пів години. Навчання невеликими блоками допомагає мозку краще зрозуміти та зберегти інформацію. День не має бути безкінечним виконанням домашніх завдань. Додайте фізичної активності — це поліпшує кровообіг, активізує фізіологічні процеси, а відтак допомагає сприймати, відтворювати й опрацьовувати інформацію.

Спробуйте з дитиною поєднувати рух із розумовою діяльністю. Наприклад, доки дитина читає, вчить щось напам’ять — сидить спокійно і зосереджено, а коли повторює чи відповідає на запитання — рухається.

Важливо, щоб під час відпочинку дитина не перебувала перед монітором смартфона, планшета чи комп’ютера. Рекомендований час роботи з гаджетом для дітей 7–12 років — 1 година на добу, 12–16 років — 2 години на добу.

Контролюйте освітній процес

Визначте часові межі, коли ви займаєтеся своїми справами, а дитина — своїми. Це допоможе знайти оптимальний рівень контролю. Як результат — дитина одночасно і відчуває підтримку батьків, і стає самостійнішою.

Учень початкових класів потребує від дорослих значної допомоги, наприклад, увімкнути пристрій, увійти в застосунок, прочитати інструкції, вводити відповіді тощо. Допоможіть дитині структурувати підхід до навчання, тобто складіть з нею план дій. Навчіть її розбивати велике завдання на маленькі частини.

Підлітку запропонуйте робити нотатки, щоб ліпше засвоювати та запам’ятовувати інформацію. Зауважте: що старша дитина, то більше вона має займатися самостійно.

Із 7 чи 8 класу долучайтеся до занять підлітка лише за потреби. Він здатен самостійно опановувати матеріал, здавати тести та організовувати своє навчання.

Не забувайте перевіряти, як дитина засвоїла інформацію, наприклад, ставте запитання за темою. Критерії успішного опанування матеріалу — розуміння правил, точно виконані математичні операції, грамотне письмо тощо.

Мотивуйте дитину

Мотивація може бути зовнішньою та внутрішньою. Зовнішня — це заохочення, як-то дозвіл пограти на комп’ютері, сходити в парк тощо. Внутрішня — пізнавальний інтерес дитини. Найефективнішою, незалежно від того, вдома навчається дитина чи ходить до школи, є внутрішня. Щоб розвивати і підтримувати внутрішню мотивацію дитини, цікавитеся її навчанням, хваліть за досягнення, навчіть ділитися проблемами, що в неї виникають.

Пам’ятайте: ваші заохочення та уважність показують дитині, що ви пишаєтесь нею і її зусилля не залишаються непоміченими.

Позбудьтеся негативу

Налаштуйте дитину позитивно сприймати навчальний матеріал. Хай замість «Це складно для мене, я не люблю читати» вона скаже собі «Так, це складно, але я впораюся».