Система оцінювання здобувачів освіти

На сайті Боринського ЗЗСО І-ІІІ ступенів-ЗДО оприлюднені критерії оцінювання навчальних досягнень учнів, затверджені МОН України. Більшість педагогів адаптували ці критерії. Для оцінювання навчальних досягнень учнів з предмету педагоги закладу освіти використовують критерії, які 75,8% адаптуюють критерії МОН до умов роботи закладу, 24,2% - розробляють власні, в тому числі спільно з дітьми, а 33,3% - використовують виключно рекомендації МОН. Більшість здобувачів освіти (83,5% опитаних учнів) отримують інформацію про критерії, правила та процедури оцінювання їх навчальних досягнень від педагогічних працівників. З інформацією про критерії оцінювання учнів ознайомлюють, як правило, на початку навчального року, семестру, а також при вивченні навчальних тем та окремих видів освітньої діяльності. Результати анкетування батьків показали, що переважна їх більшість (76,1%) також володіє інформацією про критерії, правила та процедури оцінювання навчальних досягнень їхніх дітей.

Результати спостереження за проведенням навчальних занять свідчать, що педагоги закладу освіти акцентують увагу на позитивній динаміці досягнень учнів. Переважна більшість учителів адаптують систему оцінювання навчальних досягнень учнів відповідно до компетентнісного підходу.

98,4% опитаних учнів вказали, що у більшості випадків вчителі об’єктивно оцінюють їх навчальні досягнення. Так само відповіли і їхні батьки (84,5%). Водночас 7,4% опитаних учнів вказали, що їх оцінюють переважно не об′єктивно.

У Боринському ЗЗСО І-ІІІ ступенів-ЗДО проводиться всебічний аналіз тенденцій щодо динаміки навчальних досягнень учнів на основі проведення порівняльного моніторингу за результатами семестрового та річного оцінювання (двічі на рік). Результати моніторингу розглядаються на засіданнях педагогічної ради закладу освіти. Вони є основою для прийняття управлінських рішень щодо подолання проблем і негативних тенденцій.

Переважна більшість педагогів використовують елементи формувального оцінювання під час проведення навчальних занять. Учасники анкетування зазначили, що найчастіше педагогами використовуються елементи самооцінювання та взаємооцінювання. Вчителі акцентують увагу на досягненнях учнів, підтримують бажання вчитися. Більшість вчителів добирають завдання творчого характеру, спрямовані на оволодіння учнями ключовими компетентностями. Учителі забезпечують зворотний зв'язок під час виконання учнями завдань, спрямовують оцінювання навчальних досягнень на індивідуальний поступ учня на достатньому рівні.

Система оцінювання буде дієвою, якщо вона сприймається учнями як зрозуміла, чітка та справедлива. 84,8% педагогів для оцінювання здобувачів освіти в їхньому навчанні використовують підсумкове оцінювання, 75,8% - поточне, 63,6% - самооцінювання, 75,8% - взаємооцінювання та 66,7% - формувальне. Результати спостереження за проведенням навчальних занять корелюються з результатами опитування учнів. Учні відзначають наявність чіткого зворотного зв’язку, який їм надають вчителі у процесі освітньої діяльності (70%). На думку 60% школярiв, педагоги мотивують їх до навчання і аргументують їм виставленi оцінки. На підставі систематизованих даних, можна зробити висновок, що підтримка здобувачів освіти педагогами в їхньому навчанні здійснюється за рахунок: консультацій, здійснення індивідуального підходу, рекомендацій для самоосвітньої діяльності, заохочення, використання інтернет-курсів та за рахунок створення ситуацій успіху на занятті.

74,4% учнів під час анкетування відповіли, що вони відповідально ставляться до навчання, усвідомлюють його важливість для подальшого життя, Боринського ЗЗСО І-ІІІ ступенів-ЗДО цю відповідальність розвиває. Всього відповідально ставиться до навчання 86% опитаних учнів, що є високим показником. Крім того педагоги ЗЗСО оцінювання здійснюють з метою визначення рівня знань, умінь та навичок учнів; педагоги формують позитивну самооцінку, мотивують учнів до навчання, надають необхідну допомогу; надають необхідну допомогу в освітній діяльності учнів у різних формах (консультації, індивідуальні завдання, допомога в підготовці до участі в учнівських олімпіадах, конкурсах).

-Також переважна бiльшiсть учнiв зазначила: вчителi формують в дiтей позитивну самооцiнку та надають необхiдну допомогу в навчанні; поважають та вiрять у їхнiй успiх.

Переважна більшість опитаних батьків учнів класів (64,8%), які навчаються у закладі, відзначають, що діти охоче йдуть до школи, навчання у закладі освіти є цікавим.

Результати вивчення документацii показали, що в закладi освiти систематично здiйснюсться порівняльний монiторинг рівня навчальних досягнень здобувачiв освiти.

Разом з тим є ряд питань, що потребують вирішення та удосконалення. А саме:

- своєчасне та актуальне оприлюднення критеріїв оцінювання при проведенні обов’язкових видів робіт ( 5% учнів зазначили, що неотримують інформацію про критерії, правила і процедури оцінювання навчальних досягнень учнів);

- оцінювання навчальних досягнень учнів під час проведення навчальних занять здійснювати відповідно до компетентнісного підходу;

- запровадження елементів формувального оцінювання в 5 - 11-х класах, оскільки частина педагогів не в повній мірі обізнані з його засадами та не завжди відстежують індивідуальний поступ кожного учня (52% учнів не розуміють специфіки формувального оцінювання );

- ефективно впроваджувати педагогами методи самооцінювання та самодіяльності учнів на уроці;

- на інформаційних стендах у навчальних кабінетах розмістити критерії оцінювання.

Рівні оцінювання за вимогами:

- Наявність відкритої, прозорої і зрозумілої для здобувачів освіти системи оцінювання їх навчальних досягнень — достатній.

- Застосування внутрішнього моніторингу, що передбачає систематичне відстеження та коригування результатів навчання кожного здобувача освіти — достатній.

- Спрямованість системи оцінювання на формування у здобувачів освіти відповідальності за результати свого навчання, здатності до самооцінювання — достатній.