Моніторингові дослідження всеукраїнського рівня

2024 рік

Презентація результатів дослідження щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році.

Учасники: Руслан ГУРАК, Голова Державної служби якості освіти України, Тарас КРЕМІНЬ, Уповноважений із захисту державної мови. 

Розпочалася підготовка ІІ етапу загальнодержавного моніторингового дослідження якості освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану. 

Державна служба якості освіти України спільно з Міністерством освіти і науки України, Українським інститутом розвитку освіти, Інститутом освітньої аналітики та за підтримки UNICEF Ukraine розпочинають підготовку ІІ етапу загальнодержавного моніторингового дослідження якості освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану. 


Мета — отримати об’єктивні дані про результати навчання учнів 6-х і 8-х класів з математики та української мови. Для участі в дослідженні 2024 року відібрано 345 шкіл. Репрезентативну вибірку закладів загальної середньої освіти сформував Інститут освітньої аналітики на основі даних щодо шкіл, які працюють в Україні у 2023/2024 навчальному році.

Дослідження охопить близько 17 тисяч учнів та учениць. У кожній школі до моніторингу, як і минулоріч, буде долучений клас із паралелі шостих та клас із паралелі восьмих. Вивчатимуться результати навчання учнів та учениць щодо засвоєння ними тем за два роки навчання (5-6-ті та 7-8-мі класи відповідно).

Основний інструмент моніторингу — тестування, матеріали якого розроблені експертами у відповідних сферах: педагогами-практиками, авторами навчальних програм і стандартів. Тестування відбуватиметься на платформі Всеукраїнської школи онлайн.

Дані, які опрацьовуватимуться в ході моніторингу, будуть конфіденційними та оприлюдненими лише в узагальненому вигляді. Результати тестування будуть доступні лише для учня/учениці в особистому кабінеті на платформі ВШО.

Тестування учнів 6-х і 8-х класів з математики та української мови відбудеться 14-24 травня. Отримані результати дадуть змогу визначити динаміку й тенденції порівняно з минулорічними показниками успішності.

1 травня — презентація результатів Дослідження соціально-емоційних навичок (ДоСЕН)

Державна служба якості освіти України та Громадська організація «ЕдКемп Україна» презентують результати дослідження соціально-емоційних навичок у межах онлайн-події «Формування в учнівства життєвих навичок як нагальна умова для надолуження прогалин у навчанні». 

Під час заходу буде презентовано:

Трансляція наживо 1 травня з 12:00 до 16:30 год. на сторінках Фейсбук і ютуб-каналі «EdCamp Ukraine».

25 квітня розпочинається другий цикл моніторингу щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти. 

У рамках реалізації спільного проєкту з підтримки учасників освітнього процесу в покращенні знань української мови Державна служба якості освіти України спільно з Уповноваженим із захисту державної мови 25 квітня розпочинають другий цикл моніторингу щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти.

Метою дослідження є виявлення та відстеження тенденцій щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі закладів загальної середньої освіти; визначення чинників, що впливають на мову спілкування учасників освітнього процесу в повсякденному житті та сприяють посиленню їхньої мотивації до підвищення рівня володіння українською мовою.

До 10 травня учні, батьки та вчителі проходитимуть опитування про мову спілкування у закладі освіти й поза ним, а також про навчально-методичне забезпечення й онлайн-контент.

Вивчення відбувається відповідно до Програми моніторингу щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти. Програма розрахована на проведення констатувального етапу та трьох циклів дослідження упродовж чотирьох навчальних років (2021-2025).

За результатами дослідження будуть підготовлені практичні рекомендації для застосування органами управління, засновниками закладів загальної середньої освіти та педагогічними працівниками.

Звіт за результатами дослідження «Застосування професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)»»

У жовтні 2023 року державна установа «Український інститут розвитку освіти» спільно з Міністерством освіти і науки, Державною службою якості освіти України провели онлайн-опитування серед різних цільових груп педагогічних працівників. Мета опитування полягала у вивченні розуміння педагогічними працівниками змісту, вимог та можливостей застосування під час виконання трудових функцій професійного стандарту.

В опитуванні взяли участь:

Подана інформація може бути основою для розроблення рекомендацій щодо оптимізації застосування професійного стандарту вчителя в практичній діяльності педагогічних працівників. Пропонований звіт буде цінним інструментом для політиків у галузі освіти, розробників професійних стандартів, управлінців інституцій, пов’язаних з освітою, педагогів та дослідників, які зацікавлені у підвищенні якості освіти через ефективне впровадження професійних стандартів.

Джерело 

Опитування вчителів 2024 «Моніторинг готовності та потреб вчителів щодо використання цифрових засобів та ІКТ»

ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» спільно з Інститутом цифровізації освіти НАПН України з 12 лютого по 31 березня 2024 р. проводить всеукраїнське онлайн-опитування вчителів щодо використання ними цифрових засобів та ІКТ.

Запрошуємо Вас долучитись до опитування за покликанням  https://forms.gle/JxWXQ8btuFDnUqNA6.

Опитування проводиться з метою виявлення громадської думки освітян щодо готовності до використання онлайн-засобів та інструментів для забезпечення дистанційного навчання учнів, визначенню освітніх ресурсів, електронних засобів навчання, що користуються найбільшим попитом серед вчителів, а також щодо рівня їхньої цифрової компетентності.

Особлива увага приділена потребам вчителів та використанню цифрових засобів в умовах воєнного часу.

Після проведення опитування буде опубліковано аналітичні матеріали та рекомендації, спрямовані на підтримку вчителів у воєнний час закладами загальної середньої освіти, науковими установами, закладами підвищення кваліфікації щодо використання ІКТ нових онлайн можливостей для вчителів.

Джерело 

2023 рік

Більшість учнів 6-х і 8-х класів виконали тести на «середньому» рівні з математики та української мови: результати першого року моніторингового дослідження

Аналіз діяльності у 5 територіальних громадах та їх структурних підрозділах з питань освіти Віннцької області.

З метою вивчення стану дотримання місцевими органами вимог законодавства з питань освіти і забезпечення якості освіти у Вінницькій області та відповідно до Плану управління у  2023 році управлінням здійснено аналіз діяльності у 5 територіальних громадах та їх структурних підрозділах з питань освіти

За результатами вивчень підготовлено висновки та надано рекомендації до відповідних громад. 

Джерело

Підсумки всеукраїнського моніторингового дослідження результатів навчання учнів 6-х і 8-х класів з математики та української мови

29 серпня Державна служба якості освіти України спільно із експертами проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) презентувала підсумки всеукраїнського моніторингового дослідження результатів навчання учнів 6-х і 8-х класів з математики та української мови, проведеного у травні 2023 року.

Загальнодержавне моніторингове дослідження якості освіти у закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану (бриф за результатами моніторингу)

Презентація моніторингового дослідження якості освіти в умовах воєнного стану: результати тестування учнів 6, 8 класів з української мови та математики 

В Україні оцінять природничу компетентність учнів 4-х класів

В Україні планують оцінити рівень сформованості природничо-наукової компетентності випускників початкової школи.

Про це повідомили в Українському центрі оцінювання якості освіти.

В УЦОЯО запланували проведення восени 2023 пілотного етапу дослідження, метою якого стане апробація тестів та анкет на оцінювання природничо-наукової компетентності четвертокласників.

Основний етап загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти заплановано провести навесні 2024 року. Це дослідження відбудеться вже втретє й передбачатиме тестування випускників початкової школи, а також анкетування учнів і вчителів. Отримані дані буде використано для коригування Держстандарту початкової освіти, освітніх програм і методик Нової української школи.

Дослідження в інформаційній (автоматизованій) системі зовнішнього оцінювання і самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладах освіти “EvaluEd” щодо готовності педагогічних працівників до реалізації НУШ й використання освітніх платформ

З 31 травня по 02 червня 2023 року Державна служба якості освіти України буде проводити дослідження в інформаційній (автоматизованій) системі зовнішнього оцінювання і самооцінювання освітніх та управлінських процесів у закладах освіти “EvaluEd” щодо готовності педагогічних працівників до реалізації НУШ й використання освітніх платформ.

Для проведення анкетування керівникам необхідно перейти до електронного кабінету закладу освіти в ІАС EvaluEd на вкладку “ЕО-загальний дистанційний збір даних”, заповнити анкету для керівника і сприяти участі педагогічних працівників 5-9 класів в опитуванні.

Освіта під час війни: презентація результатів дослідження

Державна служба якості освіти України 19 квітня 2023 року презентує результати дослідження якості організації освітнього процесу в умовах війни у закладах загальної середньої освіти, а також проведе обговорення «Як забезпечити якість освітнього процесу?». За результатами дослідження з’ясовано, як працюють школи в умовах воєнного стану та як війна вплинула на доступ дітей до освітнього процесу. Автори дослідження також визначили професійні та організаційні виклики, потреби, з якими зіткнулися заклади освіти та педагогічні працівники в умовах війни, зібрали інформацію про рівень технічного забезпечення учасників освітнього процесу у сільській та міській місцевості, дослідили які, на думку педагогів, результати навчання учнів. Дослідження провела у грудні 2022 - січні 2023 років Державна служба якості освіти України за підтримки ініціативи «Збереження доступу до шкільної освіти», що впроваджується проєктом «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) є проєктом міжнародної технічної допомоги, що реалізується кампанією Alinea International та фінансується Урядом Канади. Дослідженням охоплено 150 шкіл з усіх областей України. В онлайн-анкетуванні взяли участь директори шкіл, вчителі, учні та батьки. 


Старт тестування учнів 6-х і 8-х класів з української мови

Тестування відбудеться 23-26 травня на платформі Всеукраїнської школи онлайн і охопить понад 12 тис. учнів 6-х і 8-х класів репрезентативної вибірки з 276 закладів загальної середньої освіти. У межах моніторингу результатів навчання вивчатимуться результати навчання учнів щодо засвоєння тем за два роки навчання.

Методичні рекомендації «Розробляємо освітню програму» 

25 травня відбудеться захід «Освітня ініціатива “Розроблення “нетипових” освітніх програм: нові можливості та перспективи для закладів загальної середньої освіти”»

Наказ Міністерство освіти і науки України від 15.05.2023 № 565 «Про затвердження Переліку закладів освіти — учасників загальнодержавного моніторингового дослідження якості освіти у закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану» 

ІІ Міжнародна науково-практична конференція «Особистість, університет, суспільство: взаємодія в умовах змін» (12.04.2023, онлайн)

12 квітня 2023 р. Національний Еразмус+ офіс в Україні спільно з Інститутом вищої освіти НАПН України та у співпраці з Маріупольським державним університетом, Східноукраїнським національним університетом імені Володимира Даля, Британською Радою в Україні та Національною агенцією Advance HE (Велика Британія) провели ІІ Міжнародну науково-практичну конференцію «Особистість, університет, суспільство: взаємодія в умовах змін». Конференція була ініційована за результатами реалізації проєкту ЄС «Відродження переміщених університетів: посилення конкурентоспроможності, підтримка громад» / «Reinventing displaced universities: enhancing competitiveness, serving communities» (REDU).

Державна служба якості освіти України спільно з Уповноважений із захисту державної мови розпочала перший цикл моніторингу щодо забезпечення функціонування державної мови в освітньому процесі у закладах загальної середньої освіти 

Про організаційні заходи щодо підготовки й проведення загальнодержавного моніторингового дослідження якості освіти у закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану

Наказ МОН № 347 від 28.03.2023 року

Презентація результатів дослідження якості організації освітнього процесу в ЗЗСО Освіта під час війни: презентація результатів дослідження з дискусією «Як забезпечити якість освітнього процесу?»

Державна служба якості освіти України 19 квітня 2023 року презентувала результати дослідження якості організації освітнього процесу в умовах війни у закладах загальної середньої освіти, а також проведе обговорення «Як забезпечити якість освітнього процесу?».

За результатами дослідження з’ясовано, як працюють школи в умовах воєнного стану та як війна вплинула на доступ дітей до освітнього процесу. Автори дослідження також визначили професійні та організаційні виклики, потреби, з якими зіткнулися заклади освіти та педагогічні працівники в умовах війни, зібрали інформацію про рівень технічного забезпечення учасників освітнього процесу у сільській та міській місцевості, дослідили які, на думку педагогів, результати навчання учнів.

Дослідження провела у грудні 2022 - січні 2023 років Державна служба якості освіти України за підтримки ініціативи «Збереження доступу до шкільної освіти», що впроваджується проєктом «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) є проєктом міжнародної технічної допомоги, що реалізується кампанією Alinea International та фінансується Урядом Канади. Дослідженням охоплено 150 шкіл з усіх областей України. В онлайн-анкетуванні взяли участь директори шкіл, вчителі, учні та батьки. 

Моніторингове дослідження стану виконання у системі освіти законодавства щодо протидії торгівлі людьми та діяльності закладів освіти щодо надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми

Лист МОН  № 1/9-486 від  07.08.2018

Про затвердження Порядку проведення моніторингу якості освіти 

Наказ МОН  від 16.01.2020 р. №54

Оприлюднено базу даних другого циклу загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості освіти початкової школи.

Результати цього моніторингу узагальнено у звіті, що складається з двох частин:

Частина І. «Що знають і вміють випускники початкової школи та як змінилася ситуація за три роки»,

Частина ІІ. «Передумови й результати навчання».

План проведення інституційних аудитів закладів загальної середньої освіти у 2022 році. 

Інституційний аудит – це зовнішнє оцінювання роботи школи, під час якого незалежні експерти оцінюють освітні і управлінські процеси та дотримання закладом освіти вимог законодавства. Аудит є новою для України процедурою вивчення освітньої діяльності школи, яка прийшла на зміну державній атестації шкіл.

Дослідження для вчителів та батьків учнів третіх класів НУШ

Виконання до 12 травня 2021 року




 

 

 



Лист МОН від 08.08.2018 №1/11-8386Анкета для практичних психологів,  соціальних педагогів.

Наказ МОН від 09.02.2018 №118.  

Наказ УЦОЯО від 02.04.2018 №67