НОВИНИ 

2024 рік

№ 1 (2024): Науковий вісник Вінницької академії безперервної освіти. Серія «Педагогіка. Психологія»


Науковий вісник Вінницької академії безперервної освіти. Серія «Педагогіка. Психологія». Одеса: Видавничий дім «Гельветика», 2024. № 1. 224 с.


DOI: https://doi.org/10.32782/academ-ped.psyh-2024-1

Вебінар "Цифрові інструменти з використанням ШІ на допомогу науковцям ч.IV:Scholarcy, Citation Gecko, OKM"

МІЖДИСЦИПЛІНАРНІСТЬ: ЕВОЛЮЦІЯ ТА ІННОВАЦІЇ

31 липня 2024 року відбудеться вебінар «Еволюція та інновації міждисциплінарності». Захід покликаний стати майданчиком для наукового обговорення змін щодо посилення й підтримки міждисциплінарності у навчанні та дослідженнях. Планується розглянути наступні питання: що таке міждисциплінарність і як вона має виглядати у сучасному академічному світі; як успішно розвивати та керувати міждисциплінарними дослідницькими групами; як забезпечити міждисциплінарність у навчанні; як правильно проводити оцінювання міждисциплінарного навчання; як підтримати університетські системи управління у розвитку міждисциплінарності; як міждисциплінарний підхід в освіті допомагає підготувати студентів до майбутнього працевлаштування. Організатор - Times Higher Education.

Детальніше: http://surl.li/qjvzfw

Джерело

Академія цифрового розвитку, тренер Svitlana Chukanova,  запрошує 10 липня 2024 року о 10.00 до участі у вебінарі «Цифрові інструменти з використанням ШІ на допомогу науковцям -ч. IV: Scholarcy, Citation Gecko, Open Knowledge Maps».

Під час вебінару Ви отримаєте інформацію про те яким чином сучасні інструменти на основі ШІ сприяють науковій комунікації, зокрема полегшують життя при опрацюванні наукових публікацій, коли ми починаємо знайомитись з новою для нас темою.

Вебінар буде цікавий науковцям, які хочуть навчитися аналізувати наукові публікації в межах своєї галузі; аспірантам, які хочуть окреслити перспективні теми для своїх досліджень; бібліотекарям, які хочуть бути в курсі останніх тенденцій в роботі з науковими публікаціями; студентам старших курсів, для дослідницьких проєктів.

Долучайтеся до зустрічі 10 липня о 10:00. Вебінар можна переглянути в записі. Умови отримання сертифіката на сайті події - https://bit.ly/45TiE35

Зареєструйтеся - https://bit.ly/3VRfloq. Не пропустіть можливість дізнатися більше про принципи роботи з Scholarcy, Citation Gecko, Open Knowledge Maps!

Міністерство цифрової трансформації України презентувало Білу книгу «Регулювання штучного інтелекту в Україні». Документ містить опис підходів до політики регулювання штучного інтелекту в Україні за умови урахування інтересів усіх зацікавлених сторін - громадян, бізнесу, держави. Мінцифри пропонує м‘який підхід до регулювання ШІ в Україні за принципом bottom-up: спочатку готуються вимоги, перевіряються компаніями (бізнес отримає від держави інструменти, які допоможуть завчасно підготуватися до майбутнього законодавства), а далі ухвалюється закон-аналог європейського AI Act. У результаті очікується створення безпечного цифрового середовища для громадян, де права людини будуть захищені від ризиків ШІ, а також для бізнесу (українські компанії стануть більш конкурентоспроможними на міжнародних ринках) і держави (інтеграція з ЄС). Також планується створити добровільні кодекси поведінки, платформу юридичної допомоги бізнесу, регуляторну «пісочницю» для тестування високотехнологічних продуктів на відповідність майбутнім вимогам.

Детальніше: http://surl.li/qyjmtf, http://surl.li/ahrddg

Джерело

ЗМЕНШЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО НАВАНТАЖЕННЯ НА ВИКЛАДАЧІВ І ДЕБЮРОКРАТИЗАЦІЯ МОН: РЕЗУЛЬТАТИ ЗАСІДАННЯ ВРУ

6 червня 2024 року Верховна Рада України ухвалила закон про підтримку наукової роботи в закладах вищої освіти. Ініціативні та інноваційні викладачі — основа нової системи вищої освіти. В аудиторії має з'явитися більше практиків, а викладачам-науковцям має вивільнитися більше часу і ресурсів для досліджень, результатами яких вони зможуть ділитися зі студентами. У поєднанні з уже ухваленим Законом України «Про індивідуальні освітні траєкторії» результатом цих ініціатив стане те, що у студентів зʼявиться більше вибору предметів (спеціальних курсів). Таким чином поліпшиться якість вищої освіти в кожному закладі і системі загалом.

Серед основних нововведень:

Роль педагогічних працівників у закладах вищої освіти — важлива. Вимагати від них імітувати наукову роботу — неправильно і некорисно. Зазвичай це викладачі-практики, які надають студентам актуальні професійні знання, а також викладачі іноземних мов, яким необов'язково проводити наукові дослідження.

Важливе уточнення: закон набуде чинності лише після його підписання Президентом України. Оскільки суттєва кількість університетів уже визначила навантаження на наступний навчальний рік, зміни до навантаження стануть можливими лише після вступу цього закону в силу.

Про законопроєкт 9601:

Також Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт про дебюрократизацію частини процесів у МОН.

Відповідно до Національної антикорупційної програми орган, що встановлює умови ліцензування, не може бути тим самим, що контролює їхнє виконання. Тому законопроєкт передбачає передання функції ліцензування освітньої діяльності від МОН до Державної служби якості освіти. МОН і надалі формуватиме ліцензійні умови, однак не матиме повноважень здійснювати державний нагляд за їхнім дотриманням.

Функцію присвоєння вчених звань від МОН пропонується передати до закладів вищої освіти, у яких працюють відповідні науково-педагогічні працівники. Нині вчені звання доцента, професора і старшого дослідника присвоюють вчені ради університетів та наукових установ, а далі ці рішення затверджує Атестаційна колегія МОН, що, фактично, є зайвою бюрократичною формальністю. Положення законопроєкту передбачають, що вчені звання будуть присвоювати безпосередньо заклади своїм співробітникам, а інші заклади (якщо є потреба) зможуть визнавати ці звання (без втручання міністерства).

Крім цього, буде оптимізовано процеси приймання на навчання іноземців та осіб без громадянства до закладів фахової передвищої, вищої освіти через цифровізацію цих процесів за допомогою Єдиної міжвідомчої інформаційної системи України.

Джерело 

ВПЛИВ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ НА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНУ ВЛАСНІСТЬ: : запрошення викладачів ЗВО на тренінговий курс  

У червні 2024 року в онлайн-форматі відбудеться тренінгова програма для викладачів закладів вищої освіти, яка реалізується у рамках проєкту «Інтелектуальна власність та новітні технології для закладів вищої освіти». Основна мета програми - надання учасникам актуальних знань та навичок, необхідних для успішного викладання навчальних дисциплін з інтелектуальної власності та новітніх технологій з використанням цифрових інструментів. Під час занять слухачі проаналізують вплив штучного інтелекту, віртуальної реальності та доповненої реальності на інтелектуальну власність; ознайомляться основними концепціями технології блокчейн та її потенційного застосування; дізнаються про ключові виклики та можливості захисту IP у сфері хмарних сервісів та графічного інтерфейсу користувача; проаналізують основні аспекти цифрового навчального середовища з позиції публічних політик, етичних питань та інклюзивності; оцінять потенціал застосування різних цифрових ресурсів в освітньому середовищі (гейміфікація, відео, соціальні мережі, додатки на основі штучного інтелекту). Організатори: IP Academy українського IP офісу, Академія BOIB. (джерело)

ЦИФРОВІ ІНСТРУМЕНТИ-3 ШІ ДЛЯ НАУКОВЦІВ

31 травня 2024 року відбудеться черговий вебінар «Trinka, Sider, Perplexity» із серії «Цифрові інструменти з ШІ для науковців». Він покликаний поінформувати представників академічної спільноти про можливості ефективної роботи з науковою літературою, пошуку нових тем для досліджень, способів бути у курсі останніх бібліотечних тенденцій. Для вирішення зазначених завдань пропонується використовувати такі інструменти, як Trinka, Sider, Perplexity. Вони роблять наукову роботу легшою та цікавішою й допомагають у науковій комунікації. Організатор - Академія цифрового розвитку.

Вебінар «Складові зовнішнього забезпечення якості вищої освіти: актуальність та виклики»

Онлайн-захід був організований ІТ-компанією SoftServe в межах подій із серії ITeachers Meetups та зібрав 288 учасників різноманітних спеціальностей із багатьох українських закладів вищої освіти.

У своєму виступі Олена Єременко наголосила на взаємодії внутрішньої та зовнішньої систем забезпечення якості, підкреслила необхідність освітнього аудиту та самооцінювання у закладах вищої освіти, проаналізувала підсумки початкового етапу запровадження акредитацій освітніх програм, а також висвітлила перспективи постакредитаційного моніторингу та інституційної акредитації в Україні.

Крім того, вебінар завершився відповідями на запитання учасників, зокрема щодо планів на кластерну акредитацію та проведення серії заходів для експертів, галузевих рад і гарантів

До Дня науки заступник міністра освіти і науки України Denys Kurbatov розповідає про трансформацію української наукив авторській колонці для УП.Життя.

Серед тем: запровадження конкурсного фінансування пріоритетних напрямів, створення спеціального режиму «Science City» для розвитку інновацій, стимулювання розвитку стартапів в університетах, дерегуляція та цифровізація процедур, а також інтеграція української науки до європейського дослідницького простору.

Детальніше про плани МОН щодо реформування наукової сфери

ОНОВЛЕНО ПЕРЕЛІК НАУКОВИХ ФАХОВИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ

На офіційному сайті Міністерства освіти і науки України оновлено Перелік наукових фахових видань, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора наук, кандидата наук та ступеня доктора філософії. Зміни до Переліку внесені на підставі рішення Атестаційної колегії МОН, яке відбулось 24 квітня 2024 року. Актуальний перелік наукових фахових видань, таким чином, містить 151 друкованих і 8 електронних видань категорії «А» та 1391 друкованих і 116 електронних категорії «Б». Рішення щодо оновлення Переліку прийняте відповідно до Порядку формування Переліку наукових фахових видань України, затвердженого наказом МОН України від 15 січня 2018 року № 32, зареєстрованого в Мін’юсті України 6 лютого 2018 року за № 148/21600.

Джерело

Уряд ухвалив Постанову КМУ з питань підготовки та атестації науково-педагогічних і наукових кадрів 

03 травня 2004 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань підготовки та атестації науково-педагогічних і наукових кадрів».

Метою документа є удосконалення законодавства з питань підготовки здобувачів ступеня доктора філософії та наукового ступеня доктора наук, атестації наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації.

Зміни внесено до: 

1. Порядку затвердження рішень про присвоєння вчених звань (постанова № 656 від 19.08.2015) у частині:

2. Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук (постанова № 261 від 23.03.2016) у частині:

3. Порядок присудження та позбавлення наукового ступеня доктора наук (постанова № 1197 від 17.11.2021) у частині:

4. Порядок присудження ступеня доктора філософії (постанова № 44 від 12.01.2022) у частині:

Джерело

Удосконалення вищої освіти та розвиток індивідуальних освітніх траєкторій: ухвалено закон у другому читанні 

23 квітня в другому читанні Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті». Закон є важливою складовою комплексної трансформації системи вищої освіти.


 Що зміниться для студентів закладів вищої освіти:

Зміни для закладів вищої освіти:

Важливе уточнення: стандарти вищої освіти оновлюватимуть упродовж наступних місяців, у них з’явиться більше вибірковості, що допоможе збільшити конкуренцію в університетах. Відтепер викладачі інноваційних курсів отримають більше можливостей, а студенти — вищу якість освіти.

АКАДЕМІЧНА ДОБРОЧЕСНІСТЬ В СУЧАСНІЙ ОСВІТІ, НАУЦІ І ПРАКТИЦІ 


23 квітня 2024 року в онлайн-форматі відбудеться відкритий науково-практичний семінар з підвищення кваліфікації «Академічна доброчесність в сучасній освіті, науці і практиці». 

Захід покликаний поінформувати слухачів про технології, які дають можливість вільного доступу до інформації, і при цьому підтримують доброчесні практики. 

Планується обговорити наступні питання: як зберегти свою ідентичність у мінливому та складному світі; як користуватися інформаційними джерелами, щоб не порушувати авторського права; як у наукових працях використовувати саме достовірну інформацію; як перевірити авторство текстів та відокремити запозичення, у тому числі наведені некоректно, без належних посилань. 

Організатор – ДНУ «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації».


ПОСІБНИК ІЗ ЦИФРОВИХ НАВИЧОК ДЛЯ ВИКЛАДАЧІВ


Європейська виконавча агенція з освіти та культури оприлюднила «Посібник із цифрових навичок для викладачів». У ньому розглядаються стратегії, які можуть використовувати науково-педагогічні працівники для удосконалення цифрових навичок студентів. Рекомендації побудовані на матеріалах аналізу контексту цифрових навичок у країнах Європейського Союзу і поточних викликів. Представлені відомості про цифрові навички, їх етику та стійкість, дорожню карту European DigComp Framework. Описано методи удосконалення цифрових навичок для різних вікових груп і різних вихідних рівнів навичок. Продемонстровано цілісне бачення середовища підтримки цифрових навичок ЄС, включаючи професійний розвиток і роль лідерів.

Академія цифрового розвитку 12 квітня о 10:30 запрошує до участі у вебінарі «Цифрові інструменти з використанням ШІ на допомогу науковцям - ч. I: Research Rabbit, Semantic Scholar, Connected Papers».

Спікер вебінару - Чуканова Світлана Олександрівна, завідувач сектору Наукової бібліотеки,  координатор Американської  Бібліотеки ім. В. Китастого Національного університету «Києво-Могилянська академія», старший викладач кафедри психології та педагогіки, к.п.н., тренерка АЦР.

Сайт заходу 

Програма

Реєстрація 

ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ДЛЯ ЗАЛУЧЕННЯ ТА МОТИВАЦІЇ СТУДЕНТІВ

12 квітня 2024 року відбудеться вебінар «Штучний інтелект для залучення та мотивації студентів». 

Захід покликаний допомогти педагогам, керівникам закладів освіти та усім, хто прагне до удосконалення освітнього процесу з використанням новітніх технологій, опанувати знання про потенціал використання штучного інтелекту в контексті проєктів eTwinning. Під час вебінару планується обговорити наступні питання: роль штучного інтелекту в освіті; як інструменти штучного інтелекту можна використовувати для підвищення залученості студентів через персоналізований досвід навчання, міжкультурне розуміння та дискусії; проєкти eTwinning та практичні поради зі створення освітніх заходів у рамках проєктів eTwinning. Організатор - Європейська Комісія

Відбулася Міжнародна наукова конференція «Штучний інтелект у науці та освіті» (AISE 2024) 

1 березня 2024 р. було проведено Міжнародну наукову конференцію «Штучний інтелект у науці та освіті» (AISE 2024). 

Місією конференції було висвітлення особливостей та напрямів застосування проривних технологій штучного інтелекту (ШІ) у наукових дослідженнях, економіці та освітніх практиках. Модерувала конференцію Анна ЯЦИШИН (Державна наукова установа «Український інститут науково-технічної експертизи та інформації», Київ, Україна). Розпочалася конференція з Панельної дискусії «Вплив штучного інтелекту на зміни у змісті та методології навчання й наукових досліджень» (публічні дебати, на визначену тему, які проводить група експертів, котрі репрезентують різні точки зору).

Запис

НАКАЗ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ від 01 квітня 2024 р. № 426

"ПРО ЗАТВЕРДЖЕННЯ ПРОГРАМИ ПРЕДМЕТНОГО ТЕСТУ З ПЕДАГОГІКИ ТА ПСИХОЛОГІЇ ЄДИНОГО ФАХОВОГО ВСТУПНОГО ВИПРОБУВАННЯ"

ВАЖЛИВА ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВСТУПНИКІВ ДО АСПІРАНТУРИ

Міністерство освіти і науки України повідомляє вступникам про ключові аспекти вступної кампанії до аспірантури. Вона відбуватиметься на основі конкурсних випробувань, зокрема іспиту з іноземної мови. Таке рішення діє відповідно до Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024.

Семінар Державної служби якості освіти України на тему: «Цифрова трансформація: нові можливості для забезпечення якості освіти» (21 березня 2024 року) 

ЧОТИРИ ПРАКТИКИ НАВЧАННЯ, ЯКІ СПРИЯЮТЬ АКАДЕМІЧНІЙ ДОБРОЧЕСНОСТІ

На сайті Міжнародного центру академічної доброчесності (ICAI) опублікована стаття Меган Міттельштадт «Чотири практики навчання, які сприяють академічній доброчесності». 

13 березня о 19.00. відбудеться безкоштовний практичний тренінг "ЗГАДАТИ ВСЕ: Як підготуватися до ЄФВВ за 90 днів"

Стратегічний план діяльності Міністерства освіти і науки України 

     Цей документ розроблено під загальною координацією віцепрем’єр-міністра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій України — міністра цифрової трансформації України Михайла Федорова, під керівництвом міністра освіти і науки України Оксена Лісового та координацією першого заступника міністра освіти і науки України Євгена Кудрявця.

     Стратегічний план містить дев’ять пріоритетів МОН до 2027 року, які охоплюють ключові сфери роботи міністерства. В основі документа — Візія майбутнього освіти і науки України та державні програмні документи, які визначають стратегії розвитку України та її інтеграції до Європейського Союзу.

МОН ПРОПОНУЄ ДЛЯ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТ ПРОФЕСІЙНОГО СТАНДАРТУ «ВИКЛАДАЧ ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ» (НОВА РЕДАКЦІЯ)

Міністерство освіти і науки пропонує для громадського обговорення проєкт професійного стандарту «Викладач закладу вищої освіти» (нова редакція). 

Проєкт професійного стандарту розроблено на виконання наказу Міністерства освіти і науки України 12.09.2023 № 1114 «Про утворення робочої групи» з метою приведення професійного стандарту до вимог законодавства у сфері кваліфікацій.

Вебінар «Академічна доброчесність: виклики, проблеми та перспективи»

Долучайтеся та поліпшуйте цифрові навички для ефективної роботи й навчання!

Запрошуємо вчителів, викладачів закладів передвищої і вищої освіти та всіх охочих освітян пройти курс «Цифрові навички для освіти з Google». Навчання організовано компанією «Google» у співпраці з Міністерством освіти і науки України.

Програма містить 7 онлайн-тренінгів про:

Початок навчання — 19 березня о 16:00.

Важливо: кожен учасник має попередньо зареєструватися.

Під час курсу ви зможете долучитися до інтерактивних завдань, челенджів та наживо проконсультуватися з тренером. За проходження окремого тренінгу або всього курсу ви отримаєте сертифікат.

Реєстрація

МОН ПРОПОНУЄ ДЛЯ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТ ПРОФЕСІЙНОГО СТАНДАРТУ «ВИКЛАДАЧ ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ» (НОВА РЕДАКЦІЯ)

Міністерство освіти і науки пропонує для громадського обговорення проєкт професійного стандарту «Викладач закладу вищої освіти» (нова редакція).

Проєкт професійного стандарту розроблено на виконання наказу Міністерства освіти і науки України 12.09.2023 № 1114 «Про утворення робочої групи» з метою приведення професійного стандарту до вимог законодавства у сфері кваліфікацій.

Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту приймаються в електронній формі до 8 квітня 2024 року на e-mail: ihor.baluba@mon.gov.ua або за адресою: 01135, м. Київ, просп. Берестейський, 10.

Контактна особа для надання консультацій: Ігор Балуба, керівник експертної групи з питань фахової передвищої освіти, директорату фахової передвищої, вищої освіти, номер телефону: (044) 481-32-65.

Звіт про результати громадського обговорення буде оприлюднено на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України не пізніше ніж через два тижні після прийняття рішення за результатами обговорення.

ДОСТУП ДО ПРОВІДНИХ ЕЛЕКТРОННИХ РЕСУРСІВ СВІТУ

Міністерство освіти і науки України нагадує, що міжнародні видавці та компанії продовжують надавати українським науковцям можливість безкоштовного користування їхніми електронними ресурсами. Доступ до джерел наукової інформації має важливе значення для українських науковців, допомагає продовжувати власні дослідження та підтримує інтеграцію до міжнародного наукового простору. Упродовж 2022-2023 років на офіційних веб-порталах Clarivate та Elsevier були створені спеціальні сторінки для наукової спільноти України, де регулярно оновлюється інформація про можливості ресурсів та програмних інструментів, розклад вебінарів тощо. За даними моніторингу від 50 до 100 тис. пошукових запитів та переглядів контенту щомісяця здійснювали українські науковці у базах даних «Web of Science» та «Scopus». Ці компанії наразі підтвердили готовність і надалі забезпечувати українським вченим доступ до баз даних Web of Science та Scopus. Також проєкт Research4Life продовжує надання українським науковцям безоплатного доступу до своїх ресурсів (ухвалене рішення про долучення України до групи країн А, що мають безкоштовний доступ до контенту платформи Research4Life). Ресурсами Research4Life скористались понад 550 українських установ, що дає змогу їхнім науковцям та освітянам знайомитись з електронними книгами, журналами, базами даних.

ЗАЯВА ПРО АКАДЕМІЧНУ ДОБРОЧЕСНІСТЬ В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ПРОСТОРІ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Аналітичним центром Київського університету імені Бориса Грінченка оприлюднено черговий випуск інформаційного бюлетеня «Академічна доброчесність» на тему «Заява про академічну доброчесність у Європейському просторі вищої освіти». У ньому міститься переклад позиції Болонської робочої групи. Зокрема, йдеться про те, що заклади вищої освіти мають розширювати можливості академічної спільноти шляхом належного навчання, адекватного управління, підтримки академічної спільноти у поглибленні розуміння академічної доброчесності, розвитку навичок і компетентностей, необхідних для її практичного застосування. Бюлетень виходить з 2019 року та пропонує читачам актуальну інформацію з питань академічної доброчесності.

Джерело

ВІД БІБЛІОТЕКАРІВ - ДОСЛІДНИКАМ

17 та 24 квітня 2024 року відбудуться вебінари, орієнтовані на бібліотечних експертів, які надають підтримку дослідникам та авторам. Заплановані наступні тематичні заходи: «Розкриття цінності наукових журналів Wiley: найкраще використання інтернет-бібліотеки» (17 квітня 2024 року); «Розкрита інформація: опанування звітів про відповідність і використання COUNTER» (24 квітня 2024 року). Будуть обговорюватись питання ефективного пошуку, доступу, цитування та використання наукових журналів; оформлення сповіщення про новий контент та події; показники затребуваності наукових матеріалів та використання звітів для ефективного прийняття рішень. Організатор – Wiley.

ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ ЗМІН ДО ПОРЯДКУ ДОКУМЕНТООБІГУ ЗАКЛАДІВ ОСВІТИ 

Міністерство освіти і науки пропонує до громадського обговорення проєкт наказу про внесення змін до Порядку замовлення, виготовлення, видачі, обліку документів про вищу освіту та додатків до дипломів європейського зразка. Необхідність внесення змін визначається Законом України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та викликана завданням оптимізації документообігу. У запропонованому на розгляд проєкті йдеться про виготовлення документів про вищу освіту, відтворення у ЄДЕБО та внесення до Реєстру документів про освіту. Проєкт стосується закладів вищої освіти та їх структурних підрозділів, а також випускників ЗВО. Прийняття документу дозволить спростити процедуру замовлення, виготовлення та видачі дублікату документу про вищу освіту. Зауваження та пропозиції до проєкту можна подати до 15 березня 2024 року. 


ОНОВЛЕНО ПЕРЕЛІК НАУКОВИХ ФАХОВИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ 

На офіційному сайті Міністерства освіти і науки України оновлено Перелік наукових фахових видань, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора наук, кандидата наук та ступеня доктора філософії. Зміни до Переліку внесені на підставі рішення Атестаційної колегії МОН, яке відбулось 21 лютого 2024 року. Актуальний перелік наукових фахових видань, таким чином, містить 147 друкованих і 8 електронних видань категорії «А» та 1378 друкованих і 112 електронних категорії «Б». Рішення щодо оновлення Переліку прийняте відповідно до Порядку формування Переліку наукових фахових видань України, затвердженого наказом МОН України від 15 січня 2018 року № 32, зареєстрованого в Мін’юсті України 6 лютого 2018 року за № 148/21600. 


Публічний звіт Голови Державної служби якості освіти України Руслана ГУРАКА за 2023 рік

16 лютого відбувся публічний звіт Голови Державної служби якості освіти України Руслана ГУРАКА за 2023 рік. 

Наказ МОН України "Про проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) упродовж дії воєнного стану" № 137 від 07 лютого 2024 року 

Державна служба якості освіти України презентує результати четвертого щоквартального онлайн-опитування здобувачів освіти та викладачів закладів фахової передвищої і вищої освіти з питань організації освітнього процесу та якості навчання в умовах воєнного стану, що було проведене 15-26 грудня 2023 року. 

Ознайомитися 

Оприлюднені результати комплексного дослідження добробуту наших дітей 10-17 років. (опитування проводилось в жовтні 2023 року по всій Україні, окрім окупованих територій). 

Ознайомитися


Європейська федерація академій природничих і гуманітарних наук (All European Academies/ ALLEA) оприлюднила оновлену редакцію Європейського кодексу академічної доброчесності. 

Джерело

Методичні рекомендації для закладів загальної середньої освіти з підтримки принципів академічної доброчесності 

Методичні рекомендацїі створено в межах проєкту «Ініціатива академічної доброчесності та якості освіти» — Academic IQ (https://academiq.org.ua/), що впроваджується Американськими Радами з міжнародної освіти за підтримки Посольства США в Україні, у партнерстві з Аналітичним центром «ОсвітАналітика» 

31 січня Голова Державної служби якості освіти України Руслан ГУРАК виступив із доповіддю «Забезпечення якості освіти в умовах воєнного стану» під час семінару-навчання керівників підрозділів, науково-педагогічних та педагогічних працівників Національного університету біотехнологій і природокористування (м. Київ). 

2023 рік

Доброчесність — міцний фундамент для науки! 

Опитування щодо академічної доброчесності та відкритої науки (до 31 грудня)

ПЛАГІАТ ТА ШТУЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

12 грудня 2023 року відбудеться воркшоп «Плагіат та штучний інтелект». Під час заходу планується обговорити наступні питання: законодавство щодо перевірки робіт на плагіат; види плагіату; санкції за порушення академічної доброчесності; інтерпретація та тлумачення звіту подібності; чат GhPT - зловживання інструментами штучного інтелекту; ідентифікація контенту штучного інтелекту; правильне оформлення контенту штучного інтелекту; досвід іноземних країн; презентація модуля виявлення штучного інтелекту в системі StrikePlagiarim. Також відбудуться підведення підсумків заходу та відповіді на запитання. Організатор – Компанія StrikePlagiariasm.com.

6 листопада 2023 року Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти проводить Український форум якості освіти (UQAF – 2023, Ukrainian Quality Assurance Forum).

До участі у Форумі запрошуються освітяни і науковці, зацікавлені питаннями забезпечення якості вищої освіти, зокрема, керівники університетів, гаранти освітніх програм, представники підрозділів, відповідальних за внутрішню систему забезпечення якості вищої освіти, студенти, роботодавці.

Під час Форуму передбачені:

панельні дискусії з проблем внутрішньої та зовнішньої системи забезпечення якості вищої освіти в Україні, запровадження постакредитаційного моніторингу, актуальних питань забезпечення академічної доброчесності;

презентація кращих практик функціонування внутрішньої системи забезпечення якості вищої освіти в українських закладах вищої освіти.

Захід проводиться у партнерстві із Західноукраїнським національним університетом (місто Тернопіль).

Формат проведення – з очною та дистанційною участю (звертаємо увагу, що кількість очних учасників обмежена).

Дистанційна участь планується на базі сервісу Zoom.

Усі витрати та організаційні питання, пов’язані з відрядженням для очної участі, зокрема щодо проїзду, проживання і харчування, здійснюються учасниками за власний рахунок або за рахунок організації, що відрядила.

Для участі у форумі та (за бажанням) пропозицій щодо презентації кращих практик вашого закладу вищої освіти просимо заповнити реєстраційну форму до 18 години 26 жовтня 2023 року.

Знайомство з цьогорічним посібником до Тижня доброчесності з керівницею просвітницького напряму роботи Офісу доброчесності НАЗК Людмилою Сливою. 

ЛИСТ-РОЗ'ЯСНЕННЯ МОН ЩОДО ПИТАННЯ "ТЕМАТИКА ДОСЛІДЖЕННЯ" 

Знайомство з цьогорічним посібником до Тижня доброчесності з керівницею просвітницького напряму роботи Офісу доброчесності НАЗК Людмилою Сливою. 

19 жовтня відбудеться IV Всеукраїнський форум рад молодих учених.


Всеукраїнський форум рад молодих вчених проводять для:

Коли: 19 жовтня 2023 року

Для участі необхідно зареєструватися за покликанням до 5 жовтня.

Де: онлайн-трансляція на сторінці Ради молодих учених у фейсбуці 

У 2020 році в першому Всеукраїнському форумі рад молодих учених узяли участь понад 500 молодих учених зі всієї України, а у 2021-2022 рр. охочих було понад 600 — науковці з різних куточків держави. 


ЩОДО НОВОГО ПЕРЕЛІКУ ГАЛУЗЕЙ ЗНАНЬ І СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ

На початку серпня МОН винесло на громадське обговорення проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти». Мета цього проєкту — гармонізувати класифікацію галузей знань і спеціальностей, що застосовують в Україні із Міжнародною стандартною класифікацією освіти, яку використовують в ЄС та більшості країн світу для ведення державної статистики в освіті та науці.

ОНОВЛЕНО ПЕРЕЛІК НАУКОВИХ ФАХОВИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ

На офіційному сайті Міністерства освіти і науки України оновлено Перелік наукових фахових видань, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора наук, кандидата наук та ступеня доктора філософії. Зміни до Переліку внесені на підставі рішення Атестаційної колегії МОН, яке відбулось 23 серпня 2023 року. Рекомендовано присвоїти дев’яти та внести зміни відносно десяти друкованих періодичних видань категорії «Б» (наказ МОН від 23.08.2023 № 1035). Актуальний перелік наразі містить 134 друкованих та 8 електронних видань категорії «А», а також відповідно 1351 та 105 категорії «Б». Рішення щодо оновлення Переліку прийняте відповідно до Порядку формування Переліку наукових фахових видань України, затвердженого наказом МОН України від 15 січня 2018 року № 32, зареєстрованого в Мін’юсті України 6 лютого 2018 року за № 148/21600.

Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти запрошує 5 вересня 2023 року о 14.00 взяти участь у вебінарі «Актуальні питання забезпечення якості вищої освіти у ЗВО зі специфічними умовами навчання».  

У межах вебінару будуть розглянуті застосування в Україні європейських стандартів вищої освіти, особливості внутрішньої системи забезпечення якості у ЗВО зі специфічними умовами навчання, правові засади системи забезпечення якості вищої освіти та інші актуальні питання.

Запрошуємо до участі ректорів та проректорів, керівників та працівників підрозділів, відповідальних за внутрішню систему забезпечення якості вищої освіти, гарантів освітніх програм, членів галузевих експертних рад, експертів Національного агенстсва від ЗВО, викладачів та здобувачів освіти, а також усіх зацікавлених.

Для участі у вебінарі всім учасникам просимо зареєструватися в цій формі до 18 години 30 серпня 2023 року та поставити питання щодо тематики вебінару. Також текстові питання можна буде поставити під час Zoom-вебінару, через функції Q&A.  

Zoom-посилання на вебінар надійде зареєстрованим учасникам на вказані під час реєстрації електронні пошти.

Державна служба якості освіти України презентує результати другого щоквартального онлайн-опитування здобувачів освіти та викладачів закладів фахової передвищої та вищої освіти з питань організації освітнього процесу та якості навчання в умовах воєнного стану, що було проведене 21-30 червня 2023 року. 

МОН затвердило методичні рекомендації щодо забезпечення якісного вивчення, викладання та використання англійської мови у ЗВО України 

Методичні рекомендації враховують завдання сучасної іншомовної освіти, модернізаційні процеси в освітньому просторі України, національні пріоритети з удосконалення викладання, вивчення та використання англійської мови, потреби учасників освітнього процесу.

Методичні рекомендації затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 25.07.2023 за № 898.

Документ передбачає рекомендації керівництву закладів вищої освіти України, викладачам англійської мови за професійним спрямуванням та англійської мови для академічних цілей, викладачам фахових дисциплін англійською мовою, іншим працівникам ЗВО.

Методичні рекомендації розроблено з метою надання практичної допомоги закладам освіти, підприємствам та здобувачам щодо організації і впровадження дуальної форми здобуття освіти. У методичних рекомендаціях наведено послідовність дій для впровадження дуальної форми здобуття освіти, й на основі узагальнення актуального досвіду України розроблено інструкції та надано шаблони відповідних документів. Методичні рекомендації видано в межах Проєкту «Дуальна освіта для України», що реалізується в партнерстві з ГО «Українська Асоціація Маркетингу» та Проєктом USAID «Економічна підтримка України». 

Перейти 

Національне агентство проводить опитування гарантів освітніх програм та представників структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію внутрішньої системи забезпечення якості освіти, щодо зовнішнього оцінювання освітніх програм у 2022-2023 навчальному році.

Учасники зможуть оцінити роботу експертних груп, галузевих експертних рад та процес акредитації загалом.

Пропозиції, висловлені під час опитування, допоможуть вдосконалити діяльність Національного агентства щодо оцінювання освітніх програм.

Нещодавно у МОН презентували Візію майбутнього освіти і науки України. У міністерстві переконані: вона допоможе створити освітню систему, яка розвиватиме нашу країну. 

Юридична особа публічного права «Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти» (НАЗЯВО) оприлюднила документ «Доповідь про якість вищої освіти в Україні, її відповідність завданням сталого інноваційного розвитку суспільства у 2022 році»

23 червня 2023 р. відбувся кластерний захід з менеджменту у вищій освіті – вебінар «Урядування, менеджмент і функціонування закладів вищої освіти та системи вищої освіти на основі забезпечення якості, цифровізації та інклюзії». 

Форум"Дні освітнього лідерства", 02.06.2023

Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань підготовки та атестації здобувачів наукових ступенів

Постанова КМУ № 502 від 19.05.2023 року

Громадське обговорення проєкту Рамки цифрової компетентності громадян

Міністерство цифрової трансформації України пропонує до громадського обговорення оновлений проєкт Рамки цифрової компетентності – інструменту оцінювання та підвищення рівня цифрових компетентностей. Рамка адаптована українськими експертами з урахуванням аналогічної Рамки для громадян ЄС (DigComp 2.2: The Digital Competence Framework for Citizens). 

ГРОМАДСЬКЕ ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТУ ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО НАУКОВУ І НАУКОВО-ТЕХНІЧНУ ДІЯЛЬНІСТЬ»

Міністерство освіти і науки пропонує для громадського обговорення проєкт Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність». Йдеться про запровадження цільових показників діяльності керівників наукових установ, визначення стратегій і перспективних напрямів діяльності НУ задля оцінювання ефективності їх роботи та прийняття обґрунтованих управлінських рішень. 

Закон регулює приведення системи забезпечення якості вищої освіти у відповідність до вимог Стандартів і рекомендацій щодо забезпечення якості в Європейському просторі вищої освіти (ESG 2015) та удосконалення механізму забезпечення якості вищої освіти в Україні. Отже, освіта в Україні буде відповідна найсучаснішим світовим освітнім стандартам.

24 квітня о 16:00 фахівці QM спільно з Національним агентством проведуть вебінар «Забезпечення якості онлайн-освіти», де обговорюватимуться питання студентоцентрованого навчання, підвищення мотивації, забезпечення результативності та методи оцінювання в умовах навчання онлайн.

Реєструйтесь та залишайте свої запитання до спікерів


Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/c/UkrinformTV 

ПЛАН ВІДНОВЛЕННЯ Освіта і наука (проєкт станом на 03.08.2022) 

ПРОТЯГОМ ЛЮТОГО-ТРАВНЯ ПРОЙДУТЬ ВЕБІНАРИ ДЛЯ ВЧЕНИХ З ПИТАНЬ ВИКОРИСТАННЯ БАЗ ДАНИХ «SCIENCEDIRECT», «SCOPUS» ТА «SCIVAL» 

Під час запланованих вебінарів фахівці Elsevier представлять українським науковцям наявні можливості роботи з результатами наукових досліджень за допомогою електронних баз, аналізу наукової інформації, визначення актуальних тенденцій розвитку науки і технологій, пошуку партнерів для співпраці, формування ефективних стратегій під час організації та проведення досліджень. Також розглянуть створення та коригування профілів установ у базі даних «Scopus». 

Презентація проєкту Закону України «Про академічну доброчесність»

Вебінар «Рік функціонування інформаційної системи Національного агентства «NAQA.SVR»

Публікація заступниці Голови Національного агентства Олени Єременко для Освіта.ua

Наскільки якісним є забезпечення якості освіти? Інтенсивність роботи Національного агентства у сфері оцінювання якості освітніх програм шалено зростає: кількість експертиз лише за перше півріччя 2023 року майже така ж сама, як за увесь попередній рік. Хоча воєнний стан став певною мірою мобілізуючим чинником для української освіти, проте якість експертиз, на превеликий жаль, не покращилась.

Про ці та інші проблеми та виклики читайте у публікації заступниці Голови Національного агентства Олени Єременко для Освіта.ua 

Державна служба якості освіти та її територіальні органи долучені до реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року задля захисту прав дітей на доступну якісну освіту.

Дізнатися про основні принципи безбар’єрності можна в «Довіднику безбар’єрності» та проглянувши освітній серіал «Безбар’єрна грамотність».

Детальніше про правила спілкування: https://bf.in.ua/rules/ 

Вебінар «Перша річниця Порядку присудження доктора філософії: досвід застосування та перспективи вдосконалення»

Захід відбудеться 31 січня о 14:00. Спікери з Національного агентства, Міністерство освіти і науки України, Український інститут науково-технічної експертизи та інформації - УкрІНТЕІ УкрІНТЕІ та закладів вищої освіти проаналізують:

Реєструйтесь на захід за посиланням та залишайте питання спікерам за посиланням: https://bit.ly/3XzM2pF

2022 рік

Національне агенство із забезпечення якості освіти запрошує взяти участь в опитуванні щодо академічної доброчесності та відкритої науки.


Метою цього опитування є дослідження ставлення українського студентства й академічної спільноти до цінностей академічної доброчесності та відкритих наукових практик, а також виявлення типових прикладів недоброчесної поведінки в українських закладах вищої освіти. Участь в опитуванні є добровільною та анонімною, а його результати (зібрані дані та їхній аналіз) будуть опубліковані у відкритому доступі. Для заповнення анкети вам знадобиться близько 15 хвилин. Опитування триватиме з 7 по 27 листопада 2022 року.


Організатором опитування є команда проєкту OPTIMA, партнером якого є Національне агентство. Проєкт фінансується за підтримки програми Erasmus+ Європейського Союзу. Усі питання щодо цього дослідження просимо адресувати менеджеру проєкту.

4 жовтня відбувся форум академічної доброчесності. 

Захід організували Unicheck Україна спільно з Національним агентством. Головною темою заходу стало дотримання академічної доброчесності у вищій освіті в умовах кризи 

Під час доповідей учасники обговорили систему забезпечення академічної доброчесності у закладі вищої освіти та її зовнішню оцінку, законодавчі зміни та застосування інформаційних технологій у сфері підвищення академічної доброчесності, поділилися корисними кейсами для ефективного дотримання академічної доброчесності під час кризових ситуацій. Наприкінці заходу спікери відповіли на питання слухачів форуму. 


27 вересня 2022 року Постановою Кабінету Міністрів України було затверджено Положення про Національну електронну науково-інформаційну систему «URIS» і Перелік пріоритетних інформаційних ресурсів системи.

Національна електронна науково-інформаційна система «URIS» (Ukrainian Research Information System) функціонуватиме з метою зберігання, аналізу, моніторингу та управління даними про наукову і науково-технічну діяльність працівників українських освітніх та наукових установ.

8 вересня Національне агентство спільно з британським агентством QAA проводить масштабний міжнародний захід «Україна - прагнення до якісного навчання студентів».

Захід об‘єднає спікерів від британських та українських закладів вищої освіти для обміну досвідом, обговорення освітніх проблем і стратегій їхнього вирішення. Також іноземні колеги презентують корисні можливості для українських здобувачів.

Реєстрація учасників 


Міжнародний онлайн-форум «Забезпечення якості вищої освіти в умовах війни».

21 квітня заступниця голови Національного агентства Олена Єременко взяла участь у першій сесії форуму «Начасні практики забезпечення якості вищої освіти в умовах воєнного стану». 

Звернення Національного агентства про використання російської мови при оприлюдненні наукових досліджень

Схвалено Рекомендації для експертів із розгляду внутрішньої політики і процедур забезпечення академічної   доброчесності та зовнішньої оцінки їх якості

Акредитація освітніх програм: воєнні реалії та мирні перспективи

Про нові підходи та процедури в акредитації освітніх програм – у матеріалі Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. 

Триває серія зустрічей у рамках тренінгу «Академічна доброчесність як рушійна сила підвищення якості вищої освіти: кейси акредитаційної експертизи», спікером яких є Артем Артюхов, член Національного агентства. 

Вони відбуватимуться 14-16 червня 2022 року (із 14-15:20) 

Ідентифікатор конференції: 854 6505 9142

Код доступу: 2022

Національне агентство інформує, що з 01 червня по 01 серпня 2022 р. відповідно до п.2 розділу II чинного Положення про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти, затвердженого наказом МОН України від 11липня 2019 р. № 977.

Заклади та установи, які здійснюють діяльність у сфері вищої освіти, мають змогу подати заявки про намір акредитувати освітні програми початкового (молодший бакалавр), першого (бакалаврського), другого (магістерського), третього (освітньо-наукового/освітньо-творчого) рівнів вищої освіти у 2022/23 навчальному році...

Лист-роз’яснення щодо формування Графіка прийняття заяв про акредитацію освітніх програм у 2022/23 навчальному році

24 травня 2022 року з 15.00 до 18.00 відбудеться міжнародний форум «Забезпечення якості вищої освіти в умовах війни»...

Затверджено ТИМЧАСОВИЙ ПОРЯДОК акредитації освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти в умовах воєнного стану. 

13 травня 2022 року під час засідання Уряду схвалено постанову про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо врегулювання питань академічної мобільності... 

10.05.2022 – кінцева дата можливого завантаження відомостей про самооцінювання...

До уваги учасників акредитаційного процесу.

Для допомоги закладам вищої освіти в процесі подання відомостей про самооцінювання та реалізації початкового етапу акредитаційного процесу в умовах воєнного стану, відповідно до Постанови КМУ № від 16 березня 2022 р. № 295 «Про особливості акредитації освітніх програм, за якими здійснюють підготовку здобувачі вищої освіти, в умовах воєнного стану»...

До уваги учасників акредитаційного процесу!

Усвідомлюючи необхідність завершити процедуру оцінювання та вдосконалення освітніх програм, за якими відбувалася або запланована акредитаційна експертиза, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти інформує...

До уваги закладів вищої освіти!

Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2022 р. № 295 «Про особливості акредитації освітніх програм, за якими здійснюють підготовку здобувачі вищої освіти, в умовах воєнного стану», організовує свою діяльність наступним чином...

Про особливості акредитації освітніх програм, за якими здійснюють підготовку здобувачі вищої освіти, в умовах воєнного стану

16 березня Кабінет міністрів України Постановою № 295 Про особливості акредитації освітніх програм, за якими здійснюють підготовку здобувачі вищої освіти, в умовах воєнного стану постановив:…


Про “Порядок присудження та скасування рішення про присудження ступеня доктора філософії”...