19.5.

Dragi učenici,

pred vama je novi likovni zadatak – izrada RELJEFA!

U kojem ste predmetu već ranije čuli za ovaj pojam?


Što je reljef?

Kroz ovu temu upoznat ćete se s razlikama i sličnosti između skulpture i reljefa.

SKULPTURA je trodimenzionalno kiparsko djelo i ima tri dimenzije (3D) – duljinu, širinu i visinu te sama stoji u prostoru (znači: možemo je obići u kugu od 360 stupnjeva i sagledati je sa svih strana i kutova).


RELJEF je vrsta skulpture koja je vezana uz podlogu. Reljef je također trodimenzionalan, ali dvije dimenzije naglašenije su u odnosu na treću. Prema tome, možemo ga sagledati unutar 180 stupnjeva (znači: poput crteža, slike ili fotografije, jednom je stranom vezan uz plohu, najčešće plohu zida).


Vaš zadatak je kao RELJEF prikazati jednu od prirodnih površina (ODABERITE JEDNU):

1) MORE (plave i plavozelene dijelove papira rezanjem oblikujete u valovitu morsku površinu)

2) TRAVU (zelene, svjetlozelene, tamnozelene papiriće oštro izrezujete, stvarajući pritom dojam trave)

3) ZEMLJU (smeđe, crne i sive dijelove papirića oblikujete gužvanjem i stiskanjem u male kuglice koje zatim spajate jednu do druge i formirate zemljanu površinu)

KOD IZRADE RELJEFA POTREBNO JE VODITI BRIGU O TOME DA SE POSTIGNE HRAPAVA, 'ČUPAVA' POVRŠINA KOJA 'ULAZI' U PROSTOR.

Za izradu reljefa koristite papir iz reklama i časopisa (možete kombinirati i kolaž ako imate).

Pripremljene otrgnute, 'nagužvane', izrezane komadiće papira lijepite na papir koji vam je dostupan. Čitava ploha papira mora biti ispunjena pripremljenim elementima (znači: papir se smije samo malo nazirati).

Tehnika oblikovanja papira u prostoru naziva se PAPIR PLASTIKA. Ovo je jedna od tehnika stvaranja kiparskih površina koje tada nazivamo – PLASTIČKA TEKSTURA. Pritom, riječ plastika upućuje na plastičnost u smislu volumena, a ne na materijal plastiku. Papir se u 3D oblikovanju može koristiti na mnogo načina: može se rezati, savijati i oblikovati u prostorne oblike.

PRIMJER ZA POČETAK RADA NALAZI SE U PRILOGU.