Saksan suurkaupungeista tähän mennessä huonoimmat pyörätiet. Ja melkein kaikki on katsottu. Teollisuuskaupungin (Mersu, Porsche, Bosch...) camping on melkein keskellä kaupunkia.
Ajamme ensin keskustaan. Kaupunkipuisto on pitkä mutta kapea ja monesta kohtaa remontti/rakennustyömaan katkaisema. Itse vanha kesksuta on aika pieni, sodan jälkeen uudelleen rakennettu muutaman korttelin alue. Linnan puistot ovat kuitenkin hienot.
Jatkamme Neckarin vartta ylävirtaan Esslingeniin ja Plochingeniin. Pyörätie kujlkee teollisuus- ja varastoalueitten ja esikaupunkien läpi, joten varsinaisesta maisemareitistä ei voi puhua, vaikka joki vilahteleekin joskus näkyviin ja viinitarhat nousevat heti rakennusten takana korkeuksiin.
Plochingenissa on viihtyisä keskusta ja Wieniläisen Friedensreich Hundertwasserin inspiroima Hundertwasserhaus, jota ei oikein pääse näkemään kunnolla, Se jää keskelle kaupungin asuinrakennuksia.
56 kilometriä