San Marinon camping on vain 6 kilometrin päässä kaupungista, mutta pyöräteitä ei ole ja kadut ja tiet ovat kapeita, jyrkkiä ja vailla pyöräkaistoja tai edes pientareita. Liikenne on vilkasta ja vauhdit aika kovia. Jätämme siis pyörät autolle ja lähdemme bussilla keskustaan.
Vauhdikkaan 15 minuutin bussimatkan jälkeen olemme historiallisen San Marinon portilla, jossa liikennepoliisi pysäyttelee liikennettä ja jakaa jalankulkijoille vuoroja kadun ylitykseen.
Keskustassa ei (eikä koko maassa) juurikaan ole tasamaata, vaan muutamaa aukiota lukuunottamatta edessä on aina joko jyrkkä ylä- tai alamäki tai portaat.
Vaeltelemme kaupungilla turistien joukossa ja kiipeämme muureille ja torneihin. Näköalat ovat mahtavat. Kapeilla kujilla on pikku kauppoja ja ravintoloita vieri vieressä ja tunnelma on turistilaumoista huolimatta pikkukaupunkimainen. Viinimyymälässä puhutaan suomea ja ruotsia.