Valtava camping Neusiedler Seen rannalla lähellä Unkarin rajaa. Lähdemme iltapäivän ajelulle kiertelemään seudun pikku järviä. Järvet ovat enemmänkin lampareita, matalia painanteita niityillä.
Maisema on täysin tasainen, ja pyörätie vie läpi laajojen viiniviljelmien ja maissipeltojen. Paljon on myös luonnonniittyä ja kosteikkoja, jotja on osin suojeltu ja joissa vesilinnut näkyvät viihtyvän.
Paineilmatykit pamauttelevat ja kaiuttimet suoltavat lintuvaroitusääniä viinitarhoissa lintujen karkottamiseksi. Monet rypäleet ovat jo aivan tummanpuhuvia, lähes mustia, mutta vielä aika pieniä.
Zickseen rannassa pidämme terassitauon ja ajelemme lievästi alamäkivoittoista reittiä takaisin kylille ja campingiin.
43 kilometriä. Aurinkoista, mutta viileää.