Mainin varren pyörätie kulkee aivan campingin aidan takana, ja lähdemme seuraamaan sitä pohjoisen suuntaan. Tie vie taas vilja- ja heinäpeltojen halki, ja jyrkillä ylärinteillä näkyy satunnaisia viinitarhojakin. Välillä pyörätie käy ihan joen rannassa, ja bongaamme muutaman rahtilaivan ja turistiristeilijän. Jälkimmäiset ajavat vielä tähän aikaan kesästä lähes tyhjinä. Pyöräretkeläisiä on melkoisesti liikkeellä, ja joillain näkyy olevan jonkin risteilyfirman lainapyörät. Ilmeisesti jotain risteily-pyöräily-yhdistelmää.
Saavumme pikku hiljaa Erlachiin, ja alamme etsiskellä ruokapaikkaa. Sitä ei kylältä löydy. Ei myöskään joen vastarannan pikkukaupungista. Sen sijaan vähän matkaa takaisinpäin on maatila, joka sivubesneksenä pyörittää piharavintolaa, ja sieltä saamme maittavat ja täyttävät lounaat vieläpä melko edullisesti.
Paluumatkalla poikkeamme taas tavan mukaan Lidlissä täydentämässä ruokakaapin sisältöjä ja palailemme vähitellen takaisin campingiin. Lievää hellettä.
48 kilometriä
kartta (vihreä)