SAT RAZREDNIKA


Prijem u podmladak Crvenog križa

DAN PLANETA ZEMLJE

22. 3. 2022.

Radionica - PREVENCIJA NASILJA

Na Satu razrednika održali smo radionica s temom "Prevencija nasilja".

Cilj radionice je razvijanje socijalnih i emocionalnih vještina učenika, a očekivani ishodi su:

  • učenik upravlja emocijama i ponašanjem;

  • opisuje kako društvene norme i pravila reguliraju ponašanje i međusobne odnose;

  • identificira primjere dobroga odnosa prema drugim ljudima;

  • razlikuje primjereno od neprimjerenoga ponašanja

AKTIVNOSTI:


  • Učenici su osvještavali svoje osjećaje razgovorom:

Kako se osjećaju kad se druže s prijateljima? Kako se osjećaju kad se druže s obitelji? Kako se osjećaju kad imaju neki problem? Što im tada pomogne da se osjećaju bolje?


  • Vođena fantazija i oslikavanje:

Učiteljica dajete uputu učenicima:

„Sjednite onako kako Vam je najudobnije. Opustite se. Ja ću Vama sada ispričati jednu priču, a ono što želim od Vas je da ju probate što detaljnije i što bolje zamisliti. Zatvorite oči i probajte umiriti svoje disanje.“

Učiteljica čita učenicima:

Zamislite da je hladan zimski dan i da idete u šetnju. Polako, nikud ne žurite. Možete osjetiti hladni vjetar kako Vam miluje obraze. Osjećate hladnoću na vršcima prstiju, zaboravili ste uzeti rukavice. Osjećate malo bockanje na površini kože od hladnog zraka i snijega koji pada. I dalje nastavljate hodati. Sa svakim izdahom vidite svoj dah kako se formira u oblaku oko Vas, jako je hladno vani. Snježne pahuljica Vam je taman pala na vrh nosa i osjećate vlagu tamo gdje se pahuljica otopila na Vašoj koži. Stvarno je hladan zimski dan. Kako se osjećate sada? Koje osjećaje u Vama budi hladan zimski zrak, snježne pahuljice oko Vas i hladnoća na vršcima prstiju, ušiju i nosa?

Sada zamislite da se vraćate svojoj kući u kojoj je fino i toplo. Nije Vam više hladno. Osjećate zagrljaj topline kada ulazite u kuću. Doma ste, na sigurnom ste i ta toplina Vas grije.

Učiteljica razgovara s učenicima:

"Ponekad i mi u životu doživimo neke hladne situacije kao ovaj hladni zimski dan koji sam vam opisivala, a ponekad doživimo i toplinu kada nas netko zaštiti ili kada nam pruži potporu u trenucima kad nam je teško (kao npr. kada smo iz hladnoće ušli u toplu kuću). Kako biste vi pružili nekome potporu tople ruke ili toplog zagrljaja? Probajte zamisliti da je vaša ruka ta topla podrška (kao topla kuća iz priče). S kojim bojama vi povezujete tu toplu ruku ili toplinu?"

Likovno izražavanje:

Učiteljica daje učenicima upute o radu:

„Želim da ovim toplim bojama koje ste zamislili obojite svoju ruku i prenesete otisak svog dlana na ove papire. Na taj način papiri mogu predstavljati podršku koju je potrebno dati žrtvama nasilja. Zašto žrtvama nasilja? Zato što ćemo ovu radionicu provesti radeći ono što Vi konkretno možete napraviti u situaciji nasilja, a to je za početak pružiti toplu podršku i biti prijatelj.“

Učenici na crnom hamer papiru toplim bojama opcrtavaju svoje dlanove toplim bojama.

Osvrt i poruka:

„Kako vam sada izgledaju ovi papiri? Izgledaju li Vam hladno kao što su bili na početku? Ovi dlanovi na papirima predstavljaju toplu podršku ili pomoć koju vi možete pružiti jedni drugima kada vidite da je nekome teško ili kada vidite da nekome treba pomoć. Ono što možete jest biti jedni drugima pomoć i podrška koja dovodi toplinu, dobre i ugodne osjećaje, kao što ovi dlanovi dovode toplinu ovom hladnom papiru. Zapamtite, niste sami jer je uvijek netko uz Vas!"

  • Evaluacija

Igra Stisak ruke - „Provjerit ćemo koliko razumijete osjećaje jedni drugih, koliko surađujete putem igre Stisak ruke.“

Učiteljica objašnjava pravila: " Svi stanete u krug, primate se za ruke i vi odašiljete jednom učeniku do sebe određen broj stisaka ruke koji se moraju prenositi dalje. Do vas mora stići točan broj koji ste poslali."


  • Procjena zadovoljstva radionicom:

Učiteljica crta krug na ploču i u sredini krug označava crvenu točku.

Učenicima daje uputu:

„Ovaj krug na ploči označava vaše zadovoljstvo radionicom. Ako ste jako zadovoljni, stavite točku unutar kruga koja se nalazi bliže crvenoj točki u središtu. Ako ste pak manje zadovoljni radionicom, stavite točku unutar kruga koja se nalazi bliže njegovom rubu (kružnici).“

POTRES

PROJEKT: ZA SIGURNIJE ŠKOLE I VRTIĆE

RINGE RINGE POTRES

ODGOJNO-OBRAZOVNI SHODI:

  • učenik/učenica uočava i obrazlaže uzročno-posljedične veze u neposrednome okružju; objašnjava uočeno, iskustveno doživljeno ili istraženo; donosi jednostavne zaključke; primjereno se odnosi prema potencijalno ugrožavajućim situacijama u svome okružju; zaključuje i postavlja pitanja povezana s opaženim aktivnostima ljudi prilikom potresa

Dan sigurnijeg interneta

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine drugog dana drugog tjedna u mjesecu veljači.


UPAMTITE!

Čim uključite računalo morate biti svjesni svoje odgovornosti.

Savjeti:

- ne upuštaj se u razgovore (chat) s nepoznatima bez nadzora starijih

- nemoj dati podatke nepoznatima o sebi, roditeljima, adresi, e-mailu, telefonu

- poštuj pravila dobne granice za određene sadržaje

- ne prosljeđuj poruke neželjena sadržaja (pitaj se kako bi se ti osjećao/osjećala da primiš takvu poruku)

- ne snimaj i ne prosljeđuj fotografije koje mogu tebe ili druge dovesti u neugodnu situaciju

- ne obraćaj pažnju na besplatne ponude - sadržaje koji se samootvaraju u novim “prozorima” zbog opasnosti za rad računala (virusi i sl.), a isto vrijedi i za poštanski sandučić – e-mail poštu, to je neželjena pošta (spam)


25. 1. 2022.

Knjige su naši prijatelji

Svakog dana trebali bismo odvojiti malo vremena i za čitanje. Danas ti za opuštanje šaljem ovu lijepu priču.

Pogledaj video i poslušaj slikovnicu Naranče za sve.


13. 10. 2021.

Sudjelovali smo u provođenju projektne aktivnosti Tjedan školskog doručka.

Donijeli smo voće i povrće te uz pomoć restorana Smutek - domaći kutek osmislili i degustirali smoothije.


PROMETNIK U RAZREDU

RAZREDNI PRAVILNIK

Podsjetnik - kako se možemo zaštiti od koronavirusa.