Slova su fora nova

eTwinning projekt: Slova su fora nova


O projektu

Projekt je namijenjen učenicima 1. i 2. razreda i provodit će se u školskoj godini 2021./2022.

Cilj je osposobiti učenike za razumijevanje pojmova glas/slovo, glasovnu analizu riječi/rečenica te čitanje i razumijevanje pročitanog. Nova vještina pisanja i čitanja omogućit će široki spektar znanja, razumijevanje svijeta oko sebe i pobuditi znatiželju za istraživanjem/učenjem.

Ovim projektom želimo povezati učitelje razredne nastave u stvaranju/oslikavanju/crtanju slova različitim prirodnim i umjetnim materijalima.

Učenici će od istog materijala od kojeg je slovo izraditi biće, stvar ili pojavu (imenicu), koja počinje istim slovo te se poigrati sa stihovima i rimom.

Kreativnim pristupom pri stvaranju slova, a potom i slovarice cilj je osvijestiti ljepotu pisane riječi te potaknuti učenike na samostalno istraživanje i otkrivanje te razvoj kreativnosti i mašte.


CILJEVI

Učenik:

- razlikuje slovo od drugih znakova

- prepoznaje slova

- povezuje napisano slovo s glasom

- povezuje glasove i slova u slogove i cjelovitu riječ te riječi u rečenicu

- stvara i čita riječi, rečenice, tekstove primjereno početnomu opismenjavanju

- sudjeluje u zajedničkom radu u razredu i razvija radne navike

- prepoznaje elemente igre riječi u pjesmama za djecu

- osmišljava riječi koje se rimuju

- prepoznaje umjetnost kao način komunikacije i odgovara na različite poticaje likovnim izražavanjem

- demonstrira poznavanje osobitosti različitih likovnih materijala i postupaka pri likovnom izražavanju

- razlikuje likovno i vizualno umjetničko djelo te prepoznaje osobni doživljaj, likovni jezik i tematski sadržaj djela

- uspoređuje svoj likovni ili vizualni rad i radove drugih učenika te opisuje svoj rad, vlastiti doživljaj stvaranja te prepoznaje i interpretira povezanost oblikovanja vizualne okoline s aktivnostima, sadržajima i namjenama

RADNI POSTUPAK


Projektne aktivnosti počinju u vrijeme pripremanja za novu nastavnu/školsku godinu te će se s vremenom mijenjati i prilagođavati ovisno o brzini kojom će se učiti slova u razredu.


Tijekom svakog mjeseca/obrade slova učenici će stvarati/oslikavati/crtati slova uporabom raznih materijala / likovnih tehnika koje će učitelji postavljati na Twinnspace projekta.


Nakon slova, istom tehnikom učenici po osobnom izboru izrađuju predmet/biće/ pojavu (imenice) koje počinje obrađenim slovom.


Projektni partneri će sa svojim učenicima napisati stihove u rimi za svako obrađeno slovo te ju postaviti na stranicu projekta.


OČEKIVANI REZULTATI

Tijekom projekta učenici će izraditi slovaricu odabranih slova kao rezultat istraživanja slova/glasova raznim prirodnim/umjetnim materijalima ili crtež/slika.

Na isti način učenici će izraditi predmet/ biće/ pojavu (imenicu) koja počinje obrađenim slovom.

Nastat će i svojevrsna zbirka pjesama o slovima na nacionalnoj razini jer će svaki učitelj imati zadatak da sa svojim učenicima osmisli stihove u rimi o odabranom slovu.

Projekt će biti objedinjen u Book creatoru.

Naše projektne aktivnosti (eTwinning TwinSpace)


Matijina slikovna slovarica

IZ NAŠIH SLOVARICA

OBLIKOVANJE SLOVA plastelinom

SLOVO kao vizualni znak

Čitajući lektirno djelo Male priče o velikim slovima, Zvonimira Baloga posebnu pažnju obratili smo na izvrsne i inspirativne ilustracije BRANKE HOLLINGSWORT NARA, te naučili prepoznavati slova kao vizualni znak.



Igrajući se ilustratora povezali smo sadržaje književnosti i likovne kulture.