RODITELJSKI KUTAK


Preventivno predavanje za roditelje

Prevencija nasilja_Roditeljski sastanak_1-4[2315].pptx
Vrednovanje.pptx

Socijalne vještine

Istraživanja su pokazala da najbolji pokazatelj da će dijete biti dobro prilagođeno u odrasloj dobi nisu inteligencija i školski uspjeh, nego kvaliteta njegovih socijalnih interakcija i odnosa tj. kako se dijete slaže i surađuje s drugom djecom.

Socijalne vještine su vještine potrebne za uspješnu socijalnu interakciju i djelotvorno postizanje emocionalnih i socijalnih ciljeva u odnosima s drugima.

One se ne dobivaju rođenjem i dijete ih ne može razviti samo kroz naše verbalne upute i razgovor.


Socijalne vještine se UČE:

  • kroz iskustvo, u stvarnim životnim situacijama te kroz odnos s roditeljima, članovima obitelji i vršnjacima

Dijete u svakodnevnim situacijama na primjeru ponašanja bitnih osoba u svojoj okolini uči što je primjereno i

poželjno ponašanje u socijalnim interakcijama.

  • u slobodnoj igri, u socijalnim interakcijama i kroz komunikaciju s drugima, a djeci s obzirom na njihov temperament i karakteristike osobnosti potrebna je različita razina pomoći odraslih kako bi ove vještine usvojila.


Čitanje naglas

- zbog čega biste trebali svaki dan čitati svojoj djeci

Svaki dan u školi, gotovo na svakom satu, učenicama i učenicima čitam naglas jer je to dugoročno korisno za njihov razvoj.

Svaki dan bi trebali glasno čitati svojoj djeci i vi, barem kada ih otpratite u krevet.

Evo i nekoliko razloga zbog kojih je to korisno:

  • ČITANJE NAGLAS JE ZABAVNO I OMOGUĆUJE ZAJEDNIČKO ISKUSTVO ČITANJA - zajedno uživajte u knjizi, u doživljajima likova iz priča, prepričavajte događaje, opisujte likove, smijte se...

  • OBOGAĆIVANJE RJEČNIKA - istraživanja pokazuju da će djeci, koja su svaki dan izložena širokom spektru riječi, akademski uspjeh dugoročno biti bolji.

  • ČITANJE NAGLAS UTJEČE NA RAZVIJANJE TEČNOSTI - kad čitate naglas, djeca mogu čuti kako zvuči tečno čitanje. Oni čuju vaše izražavanje i način na koji obraćate pozornost na interpunkciju. Učenici čuju i najmanje promjene u vašem glasu kad dočaravate raspoloženje. Vi ste njihov uzor i vodič, a iako to možda ne shvaćaju, oni će vas imitirati.

  • ČITANJEM NAGLAS MOŽETE I POUČAVATI SADRŽAJ KOJI DJECA UČE U ŠKOLI - na taj način učinkovito ćete ponavljati i vježbati naučeno ili proširivati njihovo znanje.

AKTIVNOSTI ZA POČETAK PISANJA SLOVA


Prije nego što dijete počne učiti pisati slova, treba zadovoljiti tri osnovna preduvjeta.

Za dijete je najbolje da piše dok sjedi za adekvatnim stolom, koji bi trebao biti u visini koja najbolje odgovara djetetu. Također treba pripaziti i na stolac koji bi trebao biti s ravnim naslonom. Položaj papira u odnosu na olovku je također važan, osobito za ljevake. Ako je dijete ljevoruko, papir mora biti nagnut na desnu stranu tako da dijete može vidjeti ono što piše. Pravilan položaj papira podrazumijeva i mogućnost da dijete piše tako da su mu ruke i prsti ispruženi, a ne u zakrivljenom položaju “udice.”

Prva slova koja su djeca naučila su sigurno bila ona koja su sadržana u njihovim imenima. Do sada smo u školi naučili pisati velika i mala tiskana slova A, E, I, O, U koja se često nalaze u riječima. Slijedi nam učenje ostalih slova pa predlažem neke aktivnosti koje će djeci olakšati pisanje slova.

  • Pisanje slova u zraku uz korištenje velikih pokreta ruku. Dijete istodobno izgovara glas i oblikuje slovo u zraku. U početku možete voditi djetetovu ruku dok ne shvati kako se slova oblikuju, dok se ne osamostali.


  • Pomognite djetetu da shvati položaj slova u odnosu na crte na papiru tako da najprije vježba na praznom komadu papira. Nakon toga provjerite može li smjestiti slova na pravo mjesto.

  • Uzmite nit vune (plastelin ili komadić tijesta) i dajte djetetu da oblikuje slova.


  • Da bi naučilo slova, dijete aktivira tri osjetila: osjetilo vida jer gleda slovo, osjetilo sluha jer sluša vlastiti izgovor glasa i kinestetičko osjetilo jer prstom prati liniju slova. Načini takvog multisenzoričkog učenja su npr. „pisanje“ slova prstom po ruci (dijete gleda i osjeća pokrete prsta dok „piše“), pisanje slova prstom po pijesku, kad dijete slijedi prstom liniju slova kažiprstom dok ga izgovara (pokazani potezi pisanja slova u početnici i pisanki).


  • Vježbanje prstiju i šake: spojiti palac sa svakim prstom na ruci istovremeno na obje ruke, „otresti vodu“ sa šake, brzo skupiti i raširiti prse na obje ruke istovremeno, kruženje šakama..

Globalno čitanje

Nekoliko narednih sati učenici će globalno čitati riječi rečenice. To zapravo i nije "pravo" čitanje već prepoznavanje slike riječi. Počeli smo s riječima IMA, NEMA, a slijedit će i riječi JE, SU, NA. Ukoliko želite nešto više saznati o ovoj metodi pročitajte sljedeći tekst.

Prvi roditeljski sastanak


1. Roditeljski sastanak 1.a.pptx

Poštovani roditelji,

čestitam vam što ste postali roditelji prvoškolke / prvoškolca!

Početak školovanja jedan je od najvažnijih događaja u životu djeteta i obitelji. Drago mi je da je danas vaše dijete postalo moj učenik / moja učenica.

Dosad ste vi svoje dijete naučili svemu što zna i može. I dalje mu je potrebna i izuzetno važna vaša pomoć i podrška.

Iskoristite svaku priliku za zajednički rad i druženje jer takvi trenutci pružaju djetetu osjećaj da vam je važno, da ga volite. Takvo će se dijete lakše prilagoditi na različite promjene, pa tako i na polazak u školu.

Potičite svoje dijete da samostalno obavlja ono što može, ohrabrujte ga da bude pažljivo i uporno, da dovrši neki posao do kraja, čak i onda kada je za njega izgubilo interes, potičite ga da promatra ono što ga okružuje i da o tome razgovara.

Od danas ćemo ga zajedno voditi do znanja, pomoći ćemo mu da doživi uspjeh, da stekne povjerenje u sebe i druge, da postane svjesno svojih mogućnosti i da razvije svoje sposobnosti. Ako vaše dijete do sada nije naučilo slova, brojke, čitati, pisati, brojiti, ne brinite – to je moj posao!

Provjerite, međutim, jeste li ga naučili neke druge važne vještine koje će mu olakšati učenje i snalaženje u školi:

  • da kontrolira svoje ponašanje toliko da može paziti na ono što drugi govore i rade

  • da čini ono što se od njega očekuje ili traži, a ne samo ono što želi

  • da raspoznaje svoje školske stvari i pribor

  • da zna i primjenjuje osnovna pravila kulturnog ponašanja (pozdravljanje, korištenje riječi hvala, molim, izvoli, oprosti)

  • da se samostalno odijeva i obuva

  • da ima ustaljene higijenske navike (samostalno se umiva, pere ruke prije jela i nakon obavljanja nužde)


Nadam se da ćemo si uzajamno pomagati te ugodno i lijepo surađivati kako bi vašu djecu, a od danas moje učenike, poticali da budu znatiželjni, da maštaju, da s oduševljenjem i interesom stječu nova znanja, da budu samostalni i radosni u druženju s drugom djecom.

Vaša učiteljica Vesna